Nonstop

Nonstop https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/bmid_nonstop-tTw-21308.png 4 826 166

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Non-Stop , 1958

Mayaku
23.04.2017 4 z 5

Solidní scifárna o generační lodi, o stupeň lepší než Heinleinovi Sirotci oblohy, s ohledem na komplexnost a propracovanost příběhu. Svého druhu klaustrofobická atmosféra spojená s bezvýchodností a finálností je výborně vykreslena a příběh po počátečním pomalém rozjezdu skvěle graduje a nepoleví až do posledních řádek. Další klasika, která by žádnému příznivci sci-fi neměla uniknout.

yenda1
10.04.2017 5 z 5

"Naše neštěstí z nás udělalo myslitele. Teprve teď, když celá naše daleká pouť neznamená víc než návrat k temnotám, začínám uvažovat, zda mají mezihvězdné výpravy nějaký smysl."

Poněvadž jsem ke knize přistupoval informacemi o ní zcela nedotčen, snadno jsem se vžil do pozice Roye Complaina. Veškerá tajemství jsem odhaloval spolu s ním, má fantazie kreslila příběhy tak neuvěřitelné a divoké, jako díla malíře Mellera. Žízeň po odpovědích sílila a nebyla ukojena, dokud jsem neuzřel poslední písmeno.
Jsem bídný čtenář sci-fi/fantasy, řekl bych až negramot v těchto žánrech, ale Nonstop mne chytil řádně.

Neuvěřitelně atmosferické prostředí, jehož uzavřenost a stísněnost bičuje touhu vzít do rukou svářečku, propálit si otvor a podívat se za oponu do míst, kam už dlouho nevkročila lidská noha.

Ale opravdu nevkročila?

Garak
04.04.2017 5 z 5

Parádní a originální sci-fi.

Jiri4444
24.03.2017

Nejlepší sci-fi, co jsem kdy četl, dobrá zápletka i rozuzlení, napínavé od začátku až do konce, rád se ke knížce i vracím, prvně jsem jí četl v roce 1989 :)

Flipper
09.02.2017 4 z 5

"Prostor pro Vaše ego"
Svižná púť vesmírnou loďou, kde nikto nevie čo sa deje s celou plejádov referencií na Freuda a Junga a paradoxne veľmi slabo rozvinutými postavami. Skombinovať priestor vesmírnej lode, kde sa ľuďia, zvieratá a rastliny vymkli kontrole a kde neustále prebieha akýsi urýchlený Darwinov prírodný výber s akčným dejom prežil bez zreteľnej či viditeľnej ujmy aj po polstoročí. Kniha má švih a číta sa rýchlo až by človek nostalgicky čakal druhú časť, no práve v tej otvorenosti a kombinovateľnosti dejov je krása. Osobne som fandil krysám :)

Hellrampage
24.01.2017 4 z 5

"Smrt je ta nejdelší část lidského života."

Výborné sci-fi - na to, v ktorom roku vzniklo, klobúk dole. Zo začiatku čitateľ musí veľmi dobre čítať medzi riadkami a rozmýšľať, do akej dimenzie nás to autor vtiahol a aké bizarné sú jeho predstavy. V strede knihy už budete približne vedieť plán autora, kto sú vlastne obri, Greeni a Votrelci. Na konci všetko do seba krásne zapadne a vám sa zodpovedajú skoro všetky otázky. Škoda, že kniha skončila tam, kde skončila, bol by som za pokračovanie, no na druhej strane by som nechal záver otvorený taký, aký je, aj keď som z neho nebol nadšený. Ak by vás odradil už hneď začiatok a bol by na vás príliš zložitý, všetko je jednoduchšie, než na prvý pohľad vyzerá. K postavám som sa nevedel prispôsobiť - môj vzťah k nim sa niekoľkokrát počas knihy menil, no Royovi Complainovi som držal palce, pretože tam z nich bol asi najnormálnejší (až na tie jeho výbuchy zlosti). Úplne najhoršie je potom niekomu vysvetľovať, o čo sa v knihe jedná, aby ste danému človekovi nevyspoilerovali nejaký fakt. Najlepšie vysvetlenie asi je: "Prečítaj si anotáciu". :) 90%

"Lepší je ďábel, kterého dobře znáš, než ten, kterého neznáš vůbec."

Solgeon
21.11.2016 4 z 5

Moc rád se k této knize vracím - škoda, že není delší.

ManželéMannovi
27.09.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha - základ pro fanouška SF.

Mann

mitko
10.09.2016 4 z 5

Rozhodne zaujímave a netradičné scifi, kde Aldiss výborne popísal napätú atmosféru lodi posiatej džungľou. Začiatok bol síce ťažší na čítanie, kvôli nie zrovna sympatickým hlavným protagonistom a jednoduchosti kmeňa ale akonáhle sa vydali na púť, začal autor pomaly objasňovať okolnosti ich života (veľmi pomaly) a po príchode do cieľa to už začal na nás sypať a od knihy sa už nedalo odtrhnúť. Pointa bola dobrá (nie zas niečo, čo by ma prikovalo do stoličky) ale menším logickým kiksom sa tam aj tak nedokázal vyhnúť, ale ta atmosféra bola vynikajúca a hlavne je z toho cítiť poctivé nostalgické scifi.

martin3420
13.08.2016 5 z 5

Nádhera, povinnost pro každého fanouška sci-fi. Slupnete to jak malinu.

RunRun
24.07.2016 5 z 5

Četl jsem již velmi dávno, a pak ještě 2x. Pro mne je toto nejlepší sci-fi román, který jsem doposud četl.

Ewiczka_areebah
19.06.2016 4 z 5

na to ze jsem se na tuhle knihu netesila po predchozich knihach tohoto autora ale nakonec jsem se do ni pustila hlavne kvuli zvedavosti -co se tolika lidem na tomhle panu spisovateli libi?
A asi mu zacinam prichazet na chut..skvele napsane,napinave..originalni..

Andrea81
13.06.2016 5 z 5

Tohle je opravdu úplně bezchybně napsaná parádní knížka. A to sci-fi moc nemusím.

boxas
29.05.2016 5 z 5

Neprávem opomíjená kniha! Naprosto originální a skvělé čtení!

MartinVSE
28.05.2016 5 z 5

Četlo se to jedním dechem, výborné osvěžující sci-fi! :-)

RamonVarga
04.05.2016 5 z 5

Velice čtivá a poutavá kniha z oblasti cestování vesmírem na zdánlivě nekonečné Lodi!

shmaic
18.04.2016 5 z 5

Jak zde již někdo psal, kouzlem této knihy je to, že přežije dobu. Žádné technické detaily, které zastarají, toto je o filosofii a prostředí, v němž vzniká.

kralika
15.03.2016 4 z 5

Nepřekombinovaný děj, který postupně rozkrývá přehršel autorových originálních nápadů. Postavy samotné vlastně nejsou důležité, důležité je prostředí ve kterém se vše odehrává.
Mé první setkání s Aldissem dopadlo velmi dobře.

Schary
17.02.2016 5 z 5

Jsem z knihy nadšená, je to nejlepší sci-fi, které jsem četla. Moc doporučuji! Jen jsem v šoku, že ji autor napsal v roce 1958, neuvěřitelné!!! Příběh je napínavý, plný překvapení a sebedestruktivních lidí.

karel9938
15.01.2016

Když jsem si ji v roce 1979 (tehda jsem byl učeň) půjčil v knihovně, vracel jsem ji za týden. Měla za sebou 8 - OSM přečtení :-). Přečetl ji i učitel, co ji jednomu zabavil, když byla čtena pod lavicí. :-)

kosmické lodě

Brian Wilson Aldiss