Nonstop

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma - osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21308/nonstop-21308.jpg 4.5429
Originální název:

Non-Stop (1958)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (73)

Přidat komentář
gingilla
30.12.2017

Brilantné dielo...

Riccia
28.12.2017

Tuto knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2017. Potřebovala jsem ještě nějakou knížku z budoucnosti a kolegyně mi přinesla tuhle. Jak sci-fi není úplně "můj šálek kávy", tahle knížka mne dostala. Po trošku pomalejším nástupu se děj dostával do tempa, až se od knihy nakonec nedalo odejít. Skvělý příběh se spoustou přesahů a námětů k zamyšlení. Vřele doporučuji.

qydko
25.11.2017

Sci-fi moc neholduju, ale s touto klasikou jsem neměla sebemenší problém. Kniha mě bavila, ovšem konec byl trochu předvídatelný.

cooperizi123
05.09.2017

nejdříve jsem měl trochu problémy začíst se do děje, ale konec je fantastický

frantisek8863
17.08.2017

Originální nápad a děj knihy vypracovaný už v padesátých letech byl fajn.Přes rozpačitý začátek jsem byl rád, že jsem vydržel do konce. Zajímavá setkání, střety a odhalování mýtů a tajemství odysei generací žijících v lodi při cestě domů bylo v závěru poutavé. Závěr se dal více rozpracovat, nebo z toho mohlo být slušný materiál na další pokračování. Autor mě zaujal a poohlédnu se po jeho dalších knihách.

snupko
17.05.2017

Milujem nadčasové knihy. Obzvlášť obdivujem, ako v nich autor dokáže opisovať technológie tak šikovne, že sa vyhne urážkam prítomnosti, čo je v jeho čase ďaleká budúcnosť a dovolím si tvrdiť, že aj našej budúcnosti. :) Trochu som to napísal myš-maš. Ďalej ma táto šikovnosť privádza k úvahe, či to autor aspoň len tuší, ako jeho dielo nadčasovo skončí. Niekedy som si myslel, že nadčasovosť, je vzdialeným synonymom predvídavosti. Samozrejme nie je to celkom pravda, lebo však predvídavo písať nie je až taký problém, keď sa to tak vezme. Ak si v pohostinstve človek dopraje pár piv v rýchlom slede, druhý nemusí byť prorokom, aby vedel, čo sa stane. Napíše teda, tých pár čiar do bloku, aby to pomohlo pri platbe a predvídavo snáď jednu, či dve navyše. :) Ale napísať niečo v 1958, alebo aj skôr ako veci o Trifidoch, či Vojna svetov a tak, aby to sedelo na ktorúkoľvek dobu to chce um, ale asi skôr hromadu šťastia. Takže, milujem nadčasové knihy a Nonstop je jedna z nich.

Mayaku
23.04.2017

Solidní scifárna o generační lodi, o stupeň lepší než Heinleinovi Sirotci oblohy, s ohledem na komplexnost a propracovanost příběhu. Svého druhu klaustrofobická atmosféra spojená s bezvýchodností a finálností je výborně vykreslena a příběh po počátečním pomalém rozjezdu skvěle graduje a nepoleví až do posledních řádek. Další klasika, která by žádnému příznivci sci-fi neměla uniknout.

yenda1
10.04.2017

"Naše neštěstí z nás udělalo myslitele. Teprve teď, když celá naše daleká pouť neznamená víc než návrat k temnotám, začínám uvažovat, zda mají mezihvězdné výpravy nějaký smysl."


Poněvadž jsem ke knize přistupoval informacemi o ní zcela nedotčen, snadno jsem se vžil do pozice Roye Complaina. Veškerá tajemství jsem odhaloval spolu s ním, má fantazie kreslila příběhy tak neuvěřitelné a divoké, jako díla malíře Mellera. Žízeň po odpovědích sílila a nebyla ukojena, dokud jsem neuzřel poslední písmeno.
Jsem bídný čtenář sci-fi/fantasy, řekl bych až negramot v těchto žánrech, ale Nonstop mne chytil řádně.

Neuvěřitelně atmosferické prostředí, jehož uzavřenost a stísněnost bičuje touhu vzít do rukou svářečku, propálit si otvor a podívat se za oponu do míst, kam už dlouho nevkročila lidská noha.

Ale opravdu nevkročila?

Garak
04.04.2017

Parádní a originální sci-fi.

Jiri4444
24.03.2017

Nejlepší sci-fi, co jsem kdy četl, dobrá zápletka i rozuzlení, napínavé od začátku až do konce, rád se ke knížce i vracím, prvně jsem jí četl v roce 1989 :)

Flipper
09.02.2017

"Prostor pro Vaše ego"
Svižná púť vesmírnou loďou, kde nikto nevie čo sa deje s celou plejádov referencií na Freuda a Junga a paradoxne veľmi slabo rozvinutými postavami. Skombinovať priestor vesmírnej lode, kde sa ľuďia, zvieratá a rastliny vymkli kontrole a kde neustále prebieha akýsi urýchlený Darwinov prírodný výber s akčným dejom prežil bez zreteľnej či viditeľnej ujmy aj po polstoročí. Kniha má švih a číta sa rýchlo až by človek nostalgicky čakal druhú časť, no práve v tej otvorenosti a kombinovateľnosti dejov je krása. Osobne som fandil krysám :)

Hellrampage
24.01.2017

"Smrt je ta nejdelší část lidského života."

Výborné sci-fi - na to, v ktorom roku vzniklo, klobúk dole. Zo začiatku čitateľ musí veľmi dobre čítať medzi riadkami a rozmýšľať, do akej dimenzie nás to autor vtiahol a aké bizarné sú jeho predstavy. V strede knihy už budete približne vedieť plán autora, kto sú vlastne obri, Greeni a Votrelci. Na konci všetko do seba krásne zapadne a vám sa zodpovedajú skoro všetky otázky. Škoda, že kniha skončila tam, kde skončila, bol by som za pokračovanie, no na druhej strane by som nechal záver otvorený taký, aký je, aj keď som z neho nebol nadšený. Ak by vás odradil už hneď začiatok a bol by na vás príliš zložitý, všetko je jednoduchšie, než na prvý pohľad vyzerá. K postavám som sa nevedel prispôsobiť - môj vzťah k nim sa niekoľkokrát počas knihy menil, no Royovi Complainovi som držal palce, pretože tam z nich bol asi najnormálnejší (až na tie jeho výbuchy zlosti). Úplne najhoršie je potom niekomu vysvetľovať, o čo sa v knihe jedná, aby ste danému človekovi nevyspoilerovali nejaký fakt. Najlepšie vysvetlenie asi je: "Prečítaj si anotáciu". :) 90%

"Lepší je ďábel, kterého dobře znáš, než ten, kterého neznáš vůbec."

Solgeon
21.11.2016

Moc rád se k této knize vracím - škoda, že není delší.

ManželéMannovi
27.09.2016

Moc pěkná kniha - základ pro fanouška SF.

Mann

mitko
10.09.2016

Rozhodne zaujímave a netradičné scifi, kde Aldiss výborne popísal napätú atmosféru lodi posiatej džungľou. Začiatok bol síce ťažší na čítanie, kvôli nie zrovna sympatickým hlavným protagonistom a jednoduchosti kmeňa ale akonáhle sa vydali na púť, začal autor pomaly objasňovať okolnosti ich života (veľmi pomaly) a po príchode do cieľa to už začal na nás sypať a od knihy sa už nedalo odtrhnúť. Pointa bola dobrá (nie zas niečo, čo by ma prikovalo do stoličky) ale menším logickým kiksom sa tam aj tak nedokázal vyhnúť, ale ta atmosféra bola vynikajúca a hlavne je z toho cítiť poctivé nostalgické scifi.

martin3420
13.08.2016

Nádhera, povinnost pro každého fanouška sci-fi. Slupnete to jak malinu.

RunRun
24.07.2016

Četl jsem již velmi dávno, a pak ještě 2x. Pro mne je toto nejlepší sci-fi román, který jsem doposud četl.

Ewiczka_areebah
19.06.2016

na to ze jsem se na tuhle knihu netesila po predchozich knihach tohoto autora ale nakonec jsem se do ni pustila hlavne kvuli zvedavosti -co se tolika lidem na tomhle panu spisovateli libi?
A asi mu zacinam prichazet na chut..skvele napsane,napinave..originalni..

Andrea81
13.06.2016

Tohle je opravdu úplně bezchybně napsaná parádní knížka. A to sci-fi moc nemusím.

boxas
29.05.2016

Neprávem opomíjená kniha! Naprosto originální a skvělé čtení!

MartinVSE
28.05.2016

Četlo se to jedním dechem, výborné osvěžující sci-fi! :-)

RamonVarga
04.05.2016

Velice čtivá a poutavá kniha z oblasti cestování vesmírem na zdánlivě nekonečné Lodi!

shmaic
18.04.2016

Jak zde již někdo psal, kouzlem této knihy je to, že přežije dobu. Žádné technické detaily, které zastarají, toto je o filosofii a prostředí, v němž vzniká.

kralika
15.03.2016

Nepřekombinovaný děj, který postupně rozkrývá přehršel autorových originálních nápadů. Postavy samotné vlastně nejsou důležité, důležité je prostředí ve kterém se vše odehrává.
Mé první setkání s Aldissem dopadlo velmi dobře.

Schary
17.02.2016

Jsem z knihy nadšená, je to nejlepší sci-fi, které jsem četla. Moc doporučuji! Jen jsem v šoku, že ji autor napsal v roce 1958, neuvěřitelné!!! Příběh je napínavý, plný překvapení a sebedestruktivních lidí.

karel9938
15.01.2016

Když jsem si ji v roce 1979 (tehda jsem byl učeň) půjčil v knihovně, vracel jsem ji za týden. Měla za sebou 8 - OSM přečtení :-). Přečetl ji i učitel, co ji jednomu zabavil, když byla čtena pod lavicí. :-)

Lector
14.10.2015

Nejsem sám, kdo tuto knihu po letech opět vzal do ruky a znovu si ji přečetl. Patří do mého „zlatého fondu sci-fi“. Upřímně řečeno jsem si toho ale moc po těch 25 letech, které uplynuly od prvního čtení, nepamatoval. Jen jsem věděl, že se mi to moc líbilo. Takže jsem ji de facto objevil podruhé.
Připadal jsem si jako na bazaru s orientálními koberci – čím více se koberec rozvine a čím více vidíte z jeho pestrého vzoru, tím jste uchvácenější. Drobné ornamenty se skládají v souvislý obraz.
Aldiss, podobně jako Clarke, dokáže připoutat čtenáře jednoduchou dějovou linií a s malým počtem postav. Soustředí se na zápletku a postupně ji odhaluje. Umí to hezky. Stejně jako Clark také ovládal kouzlo napsat sci-fi a nezkomplikovat si život popisy technických detailů, které by za pár desetiletí budily mezi všemi těmi mobily, tablety, GPS a dalšími hi-tech hračkami úsměvy a úšklebky kvůli naivitě jejich „stvořitelů“. Oba tak dokázali napsat knihy, které jsou i po dlouhé době (Nostop – 1958) čtivé a přitažlivé. Klobouk dolů.

mozkit
21.09.2015

Jsem v půlce a pořád nějak ne a ne aby mě to šíleně chytlo a zabavilo, ale dojedu to.

Nunee
19.09.2015

Po dlouhé době jsem s vrátila k tomuto žánru knih a udělala jsem dobře :-) Moc se mi tato kniha líbila.

babča56
17.09.2015

Velmi dobře napsáno. Četla jsem ji hodně dávno, ale zůstala v hlavě.