Nočný vlak do Lisabonu

Nočný vlak do Lisabonu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389171/bmid_nocny-vlak-do-lisabonu-51i-389171.jpg 4 349 84

Nočný vlak do Lisabonu je filozofický román o samotárskom profesorovi klasických jazykov Raimundovi Gregoriovi, ktorý v jeden daždivý deň stretne na moste tajuplnú Portugalku. O čosi neskôr nájde v antikvariáte fascinujúce zápisky portugalského lekára...

Literatura světová Romány Filozofie
Vydáno: , Premedia

Nachtzug nach Lissabon , 2004

Etvel
13.11.2016 5 z 5

Srdeční záležitost. Neskutečná knížka. Autorova slova mě řezala, pálila, hladila, mučila... Je to úžasný zážitek, ale musíte na to mít. Já si dávám vždy skoro rok pauzu než se posunu výrazně dál. Protože mi to trhá duši a z toho se člověk potřebuje zase vzpamatovat. Smekám před Panem Spisovatelem. Takovou osobnost jsem si přála mít ve škole na filozofii. Nicméně nakonec jsem ji našla aspoň knižně,))

fruitbueno
04.11.2016 4 z 5

Nesmírně hluboký text, který mě silně oslovil a zasáhl. Příběh v příběhu nabízí neskutečné kvantum myšlenek, opravdu nádherných vět s nadčasovou platností. Příběh o tom, že nic není dopředu neměnně dané, že každý v sobě musí objevit hlas, který ho povede. Mundusův hlavní příběh se mi ovšem zdál o špetičku důležitější a podstatnější, ty maličké drobečky, které o sobě skrze Prada prozrazoval, by si podle mého názoru zasloužily větší prostor. Jak to s ním na konci asi dopadlo...

jana9344
22.09.2016 5 z 5

Kniha, která mi nedala pokoj, než jsem ji dočetla. Neuvěřitelně nabitá myšlenkami (narozdíl od filmu máte alespoň trochu času je vstřebat - než vás zvědavost donutí číst zase dál), neopakovatelná atmosféra. Doporučuji jen odvážným, vaše jistoty jsou před touto knihou v nebezpečí.

Bablu
05.09.2016 2 z 5

Vůbec jsem se nemohla začíst, přišlo mi to dost nudné a zdlouhavé. A když to v půlce knihy dávali v televizi, tak jsem se na to radši podívala a nedočetla to.

tinkal
03.08.2016 5 z 5

Kniha je to těžká, ale krásná. Myslím, že tak dlouho jsem žádnou knihu nikdy nečetla. Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli ji vůbec dočtu, ale nenechala jsem se odradit a opravdu nelituji. Je tam toho ale tolik k zamyšlení, že si ji určitě budu muset přečíst znovu.

deirdre
24.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha!

Vlado84
29.04.2016 5 z 5

Už dlhšie sa chystám napísať komentár k tejto - podľa mňa - skvelej knihe. A až teraz som sa odhodlal, no aj tak mám pocit, že neviem, ako ju opísať, charakterizovať. Dostal som sa k nej celkom náhodou jedného dňa, keď som sa ponevieral po kníhkupectve a zaujal ma názov. Lisabon.. stále jeden z mojich cestovateľských snov.. Ale, o Lisabon tu až tak nejde, hoci dej sa v prevažnej väčšine odohráva práve tam :)
Kniha je krásna, nútila ma neustále sa zamýšľať nad množstvom životných udalostí, dejov, vecí.. Už len to, že sa človek rozhodne vymaniť zo zabehnutého životného kolobehu a rozhodne sa opustiť zaužívaný stereotyp a vydá sa niekam - nevedno presne kam, bez reálneho plánu - len pre vnútorný pocit - je úžasné..
Rôzne retrospektívne pohľady, myšlienky.. dej sa prelínal a prepojoval aby mal človek zrazu pocit, že sa stráca.. ako Raimund Gregorius.. aby zrazu našiel správny smer.
Nádherná a pomerne náročná kniha, ktorú s radosťou odporúčam.

girdi
24.03.2016 4 z 5

Rozporuplný pocit. Některé části knihy mě ubíjely a do čtení jsem se musela skoro nutit, ty však střídaly části, které mě úplně pohltily a ty, které mě donutily se hluboce zamýšlet. Mistrná hra slov, veletoče emocí a nečekané zvraty. Rozhodně doporučuji, ale kniha musí čtenáři takříkajíc sednout do té správné nálady, jinak se může stát mučivou....

marketaddd
11.03.2016 5 z 5

"Kýč je nejzáludnější ze všech vězení. Tyče mříží jsou pokryty zlatem zjednodušených, vymyšlených citů, takže je pokládáme za sloupy paláce."

vkontextu
02.03.2016 3 z 5

Bohatý kultivovaný a poetický jazyk často zabíjený naprosto překombinovanými a těžkými pasážemi - silný magický příběh prošpikován zmatečnýni od pozornosti odvádějícími momenty - radost ze čtení, mísící se s nebývalým čtenářským utrpením - pocit jisté naděje, že se jedná o vyjímečnou knihu, která ve mě zůstane doufám stejně tak dlouho, jak dlouho jsem se ji nutil dočíst..

Více rozporuplných pocitů jsem po přečteni knihy snad nezažil, nezbývá než doufat, že silné myšlenky a libá slova po čase v úsudku zvítězí nad celkovou formou, která mi naprosto nesedla a ja jednou decetně poupravím svůj komentář..

Majdule
04.02.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem potkala v té správné náladě. Nasycená ději jsem se ocitla v příběhu, kde děj není tím hlavním, kde jsou důležitější myšlenky a emoce. Příběh se čte velmi lehce a přes řadu pasáží, kde "nic neděje" nikde nedrhne. Hlavního hrdinu jsem si oblíbila od první chvíle a jeho cestu za sebou samým sledovala s napětím a sympatiemi. Také jsem byla tam, kde věnujeme přímo jemu, nejspokojenější. Předmět jeho bádání mě uspokojoval o něco méně, byť přinášel dramatický oblouk.
Novela přináší řadu inspirujících myšlenek, často jsem se zastavila a přemýšlela o nich v kontextu svého života. Skutečně mě fascinovala autorova snaha o hloubku, v příběhu Munduse i jeho idolu zase poctivost ve vnímání vlastního já. Dokonce si troufnu říct, že s autorem nalézám shodný morální imperativ: Člověk je sám sobě povinován pravdou i pravdou o sobě samém.
Autorovi jsem nejprve vyčítala konec příběhu, který opustíme ve chvíli, kdy z hlediska dramatu "o něco jde", ale nakonec mi to dává smysl. Jako jsme do života hlavního hrdiny náhodně vstoupili, stejně náhodně z něj zase vystupujeme a nic nám nedává práva "vědět" a nárokovat si jeho život.
Bylo to pro mě konejšivé a mimořádné setkání.

adorjas
21.11.2015 5 z 5

Ťažká kniha. Asi tak by som ju, čo najvernejšie charakterizovala. Filozofické myšlienky sa prelínajú dejom a vy si uvedomíte, že pri jednotlivých stránkach zaostávate, dívate sa do blba a prstami hladíte jednotlivé stránky...Určite to nie je kniha pre každého, ja sama som s ňou bojovala pri niektorých pasážach, keď dej skôr stagnoval avšak po jej dočítaní vám príbeh a myšlienky budú rezonovať v hlave...

zuzulique
17.10.2015 3 z 5

Pre mňa osobne veľmi nudná kniha a predovšetkým sklamanie, nakoľko je všeobecne vysoko hodnotená. Najviac sa mi na nej nepáčilo to, čo sa podľa väčšiny komentárov čitateľom páčilo (všetky tie úžasné myšlienky a úvahy ma neskutočne otravovali a znervózňovali...). Čítala som ju takmer rok (!) a to sa mi so žiadnou, ani tou najhoršou knihou, ešte nestalo. Uznávam, že jazyk knihy bol pôsobivý, ale hlavná postava, ani jej "príbeh" ma nedokázali vtiahnuť a udržať moju pozornosť. Nedokázala som na jedno posedenie prečítať viac ako desať strán, občas som aj trpela. Každopádne som po prečítaní bola veľmi smutná (aj rozčarovaná a sklamaná).

Možno je chyba vo mne a mala som si ju prečítať v inej dobe, v inom veku či v inom živote. Skrátka mi nesadla.
edit: Videla som aj film. Je rovnako nudný.

Šárka_D
15.09.2015 5 z 5

Kniha, u které si malebnost a pestrost jazyka vyloženě užíváte. Skvělé vykreslení příběhu jednoho člena portugalského odboje skrze vzpomínky a vyprávění jeho blízkých.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Tak to je něco úžasného. Tuhle knížku si budu dávat každý rok, abych maximálně vstřebal "vytepaná slova". Přiznám se, že jsem nejprve viděl film. Očekával jsem, že v knize bude více myšlenek a tak jsem po ní sáhl a úplně mě dostala. Vnořit se do toho melancholického příběhu, jako Gregorius...trochu mu závidím, odjet někam a dělat co cítím.

Makropulos
25.07.2015 5 z 5

Už je to skoro půl roku, co jsem tuhle úžasnou knihu četla. Opravdu mě zasáhla a nebyla jsem schopná ani přes den, kdy nebylo možno číst, na ni myslet. Bylo to, jako bych nějak do té knihy patřila. Plánuji, že ji budu číst znovu, tak jsem zvědavá, jak to na mě zapůsobí.

Firefox4
07.07.2015

Moc jsem se na ni těšila, ale asi se mi nestrefila do správného rozpoložení. Dovedu si představit, že ve správném věku a ve správné době dokáže oslovit, ale já ji odkládám nedočtenou...

horrigan
04.06.2015 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Některé pasáže jsou opravdu k zamyšlení. Pouze čtyři hvězdičky jsem dal jen z toho důvodu, že mi kniha až moc pomalu plynula, jelikož zde není prvek napětí. Kdo má rád Lisabon a filozofování o životě, pro toho je to kniha jako stvořená.

rikke
09.05.2015 5 z 5

Zvolávám do světa - přečtěte si ji! Jsem učarována. Ke kolika pasážím jsem se vracela, jen abych si mohla znovu a znovu vychutnávat ta libá souvětí, intimní atmosféru vystupující z příběhu, posvátnou úctu a lásku ke starým knihám, prchavé životní okamžiky...

Ajvy
21.04.2015 5 z 5

Přemýšleli jste někdy, jaké je to být někým jiným? A jde vůbec poznat život někoho jiného? Noční vlak do Lisabonu je opravdu silný příběh o tom, že život můžeme změnit v každém věku. Naskýtá se zcela mimořádná výzva podívat se na svět jinak, zejména na ten vnitřní. Je to příběh o tom, jak svůj život prožíváme nebo neprožíváme, o tom, kdo jsme a jaké nesčetné úrovně identity v sobě ukrýváme. Zlouhavá a melancholická atmosféra knihy vám spolu s filozofickými úvahami čtení trochu zpomalí, ale za tu "námahu" to stojí. Nikde jinde jsem zatím nepostřehla tak nádherně barvité vykreslení pocitů, jako v tomto díle. Nejenom, že vás donutí zamyslet se nad zcela obyčejnými věcmi, které nás běžně nenapadnou, ale je také jakousi sondou do Portugalských dějin. Jednoduše skvost:-)

filozofie zfilmováno švýcarská literatura Portugalsko o knihách diktatura

Pascal Mercier (p)
švýcarská, 1944 - 2023