Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371668/bmid_noc-na-karlstejne-q3L-371668.jpg 4 1110 174

michaella03
17.02.2021 5 z 5

Jelikož film žeru, musela jednou na řadu přijít i knižní předloha :D.
Jako divadelní hra se to četlo velmi lehce, hodně rychle to ubíhalo a velmi se líbil jazyk, kterým je hra napsaná. A mile mě překvapilo, že do již zmiňovaného filmového zpracování byly přeneseny (skoro do písmene přesně :D) repliky postav. Za mě super.

koki.veru
07.02.2021 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Film znám skoro nazpaměť a bylo pěkně přečíst si i předlohu k filmu.

Martiiiik
05.02.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila :-) člověk zná film jak své boty, tak jsem byla zvědavá, o kolik bude kniha jiná.. a byla o dost.. některé pasáže jsou delší a propracovanější, jiné v knize vůbec nejsou.. ale bylo to velmi čtivé a tento příběh je prostě nádherný :-)

Adél784
03.02.2021

(SPOILER) Noc na Karlštejně...Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, hlavně díky skvělému hereckému obsazení:))))

Karel IV. nechce, aby na Karlštejně strávila noc žena ( včetně královny). Nezávisle na sobě se ale dvě ženy rozhodnou strávit na Karlštejně noc.
Královna Alžběta - manželka Karla IV., která si není jistá Karlovou láskou a cítí se zanedbávána.
Alena - neteř purkrabího, která se vsadila, že stráví noc na Karlštejně, protože díky tomu její otec svolí ke svatbě s jejím mílím Peškem.
Alžběta, díky pomoci biskupa Arnošta, stráví noc v předpokoji císaře, místo Peška Hlavně a zjistí, že ji její muž miluje. On ji v převleku za páže pozná.
Na hradě jsou také právě na návštěvě dva hosté - vévoda Štěpán a král Petr, kteří vyvolají rozruch, že na hradě je žena. Alžbětě se podaří uniknout, ale Alena je prozrazena.
Císař Aleně odpustí a Peška pasuje na rytíře, aby si mohl Alenu vzít za ženu.
V tu chvíli přijíždí Alžběta, která předstírá, že se ztratila v lese.

Jedná se o chronologickou divadelní hru o třech jednáních.

Doporučuji po přečtení knihy zhlédnutí filmu:)

Monike
30.01.2021 4 z 5

Film jsem videla nekolikrat, ale diky CV ted i knihu cetla. Dekuji bylo to pohodove cteni.

Kontryhelka
26.01.2021 2 z 5

Velice známá klasika z pera Vrchlického.

stajka
12.01.2021 4 z 5

Filmové i divadelní zpracovaní mám moc ráda, nicméně v knížce je to malinko jinak, ale dost pasáží je doslovných.

VeruMalfoy
07.01.2021 5 z 5

Trošku mi trvalo, než jsem se začetla, tehdy to byla povinná četba na gymplu, ale pak už se to četlo svižně a lehce. Moc se mi knížka líbila, stejně jako film, který miluji.

PastorMal13
06.01.2021 5 z 5

Jsem mile překvapen četbou této knížky. Děj má hlavu a patu, postavy propracované, často i zazní i nějaký ten vtip či posměšek, no prostě příjemné zpestření jindy nudné povinné četby :D

ještěrka38
05.01.2021 4 z 5

Asi dobré říct maturantům ať si přečtou knihu. Film je super, ale v knize je to trošku jinak.. U maturity by jim filmová podoba neprošla.. ;-)

Elen telemna
31.12.2020 4 z 5

Miluji filmové zpracování, takže pro mě to bylo takové krátké oddechové počtení. Pohladí na duši, potěší, vyčaruje úsměv na tváři a dovolí vám odškrtnout si další knihu na seznamu maturitní četby. ;D

Any26
31.12.2020 5 z 5

Knížka je stejně úžasná jako film a rozhodla jsem se jí přečíst pouze na základě povinné četby a rozhodně nelituji.
P. S. Za mě je nejlepší zpracování podle knížky od MdB, hrané v Biskupském dvoře.

Cress
27.12.2020 4 z 5

3,5*
Film byl asi o kapku lepší, ale i tak jsem si to užila. Postavy více vynikly, krásně se četla, zasmála jsem se nahlas, což se často nestává.

MatoZu
23.12.2020 5 z 5

Nejsem ten typ, který by měl rád příběhy na téma láska, tohle je však výjimka. Noc na Karlštejně zbožňuju a to i filmové zpracování.

_Žanet_
01.12.2020 3 z 5

Knížka pro mě měla trošku pomalejší rozjezd a chvíli mi trvalo, než jsem se v ní zorientovala a dokázala se trošku více vžít do děje. Vzhledem k tomu, že je to už starší kniha, se mi četla hůř i kvůli archaismům, kterých se zde nacházelo dost, ale zhruba od poloviny knihy jsem si na to zvykla a nebylo to až tak strašné. I přesto mi v knize chybělo trošku více napětí a svižnosti, která by děj posouvala kupředu. Nicméně díky malému počtu stran se to celé v závěru nečetlo až tak špatně, zkrátka takový průměr, který už si podruhé určitě nepřečtu.

Nšo-či
01.12.2020 5 z 5

Krásné. Bavilo mě hledat tam filmové hlášky.

Hermiona419
15.11.2020 5 z 5

Krásná kniha,přečtená jedním dechem!

klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Ideální jako povinná četba .. Filmové zpracování mám raději.

xolee
27.08.2020 4 z 5

Kniha se krásně a rychle čte. Vhodné jako nenáročné úsměvné čtení, ale i také k zamyšlení kdy Karel IV. popisuje svůj vztah k Čechům nebo pasáže o lásce...
Jako většina jsem viděla jako první film, takže jsem si podvědomě představovala Brodského, Brejchovou atd., film je pro mě dokonalý a i knížka se mi velice líbila.

Ran
04.06.2020 3 z 5

Kniha se mi četla dobře. Líbil se mi autorův styl psaní a vyprávění. Postavy, které se v příběhu objevují jsou velmi dobře napsané.