Nezvěstná

Nezvěstná https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490821/bmid_nezvestna-XJp-490821.jpg 4 154 154

Odložené případy série

Švédská krimi série, v níž přední detektivové znovuotevírají 16 let odložený případ brutální vraždy, která neměla být nikdy vyřešena. V létě před 16 lety zmizela v jižním Švédsku 19letá dívka. Případ nebyl vyřešen a dívka se nikdy nenašla. Nyní se v Malmö objevil vrah, který napadá a znásilňuje ženy přímo v jejich domovech. Důkazy ukazují nápadné podobnosti s vyšetřováním dlouho hledaného dánského vraha z Valby. Slavný dánský expert na profilování zločinců a odborník na muže z Valby Carsten Morris se připojí ke švédskému týmu vyšetřovatelů pod vedením inspektorky Tess Hjalmarssonové a její parťačky Marie Erlingové, které se snaží vyřešit oba případy, jež by zdánlivě mohly souviset. Podaří se jim zastavit násilníka včas a zjistit, co se stalo s nezvěstnou dívkou z roku 2002? První díl románové krimi série se odehrává v jižním Švédsku a v okolí Malmö. Autorka je expertkou na odložené případy a zkušenou reportérkou zabývající se zejména nevysvětlenými zločiny, díky čemuž je román velmi autentický a realisticky zobrazuje práci vyšetřovatelů. Charaktery hlavních postav a nahlédnutí do jejich soukromí jenom přispívají k napínavosti a očekávání, setká-li se jejich snažení s úspěchem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Jota

Försvunnen , 2019

knihomolka525
24.01.2022 odpad!

kniha mě nezaujala .Spousta dialogů,neustálé řešení komplikovaného lesbického vztahu hlavní postavy.Klasicky přítomný příběh z minulosti.Celkově mi z toho vyšlo :už abych se nějak prokousala na konec.Což byl problém ,protože kniha má spoustu stran ale taky nepopsaného.Obálka připomíná obal knihy Lindy Howard Nezvěstná.Dala jsem na hodnocení zde ale šlápla jsem si na hrábě.Zvlášť mě mrzí,že jsem knihu koupila na netu a stála spoustu peněz.Tohle všechno dělá dojem z knihy.A to mám zakoupenou ještě jednu .Silnici.

KlariN
23.01.2022 3 z 5

Velmi sugestivní záležitost, a zároveň uspokojivé otevření série. Řada sympatických postav, jež žene sada uvěřitelných motivací. Procedurální i osobní rovina jsou rovnocenné a finální vyústění z ranku povedených variací na antickou tragédii. Mínusové body míří především k místy poněkud kostrbatému překladu. Tina Frennstedt je objev!

renefer
03.12.2021 4 z 5

Typické severské krimi, napětí hned od začátku. Aktuální případ se prolíná s odloženým, odfláknutým případem. Vrahem jsem typovala někoho jiného, takže jsem byla spokojená, že to nebylo zas až tak okaté. Osobní dějová linka Tess mě nijak nerušila a neubírala knize na napětí.

Vesmich
10.11.2021 5 z 5

Pro mě to tedy bylo. V odloženém případu je seversky - detailně popsáno uvažování oběti i všech možných zúčastněných. Švédská všednodennost je také zajímavá, dává nahlédnout jak to tam chodí v tom nejobyčejnějším životě. Aktuální případ je rychlý, dynamický, pachatel dostatečně posahaný. Hlavní policistka je zajímavá a přestože mě málokdy zajímají prostřihy do osobního života policistů, tentokrát tuto linku sleduji. Sečteno podtrženo, já si pokračování dám.

Agatha84
17.10.2021 1 z 5

Velmi nezáživné, kostrbaté, nepropracované, neemotivní... Takhle nějak si představuji ukázkovou ztrátu času.

Nuttelka
14.10.2021 5 z 5

Za sebe musím říct, že jsem velmi spokojená, děj mě vtáhnul od prvního slova. Interpretace Heleny Dvořákové je výborná a moc příjemně se poslouchá.
Hlavní vyšetřovatelka Tess s kolegyní Marií jsou sympatické a je velmi osvěžující, že zde probíhá vyšetřování bez jakýchkoliv naschválů či házení klacků pod nohy.
Doufám, že v audio verzi vyjde i další díl :-)
(Audiokniha)

astra3
26.09.2021 3 z 5

Přišlo mi to zdlouhavé. Zkusím ještě druhý díl a uvidíme.

85098211
08.09.2021 5 z 5

(audiokniha + drobné spoilery)
Tak tato kniha se mi líbila v podstatě bez výhrad ;-). Je výborně napsaná, čtivá, má napínavá i strhující místa - a vůbec se jedná o zdařilou detektivku. Tess, která se svou kolegyní Marií a ostatními případ vyšetřuje, je sympatická a ve svém osobním životě prožívá ne právě nejšťastnější období. Příběh jako takový začíná naprosto dechberoucím způsobem, kdy je za velké bouře zabita další oběť vraha z Valby, který dříve zabíjel nejen v jiné zemi, ale také se posléze na několik let odmlčel... A paralelně k těmto případům Tess vyšetřuje zmizení mladé dívky z doby před 16 lety. No a samozřejmě se u obou dějových linek čtenář dočká uspokojivého vysvětlení a vyřešení, jak to ke správné knize v tomto žánru patří ;-). Mně se kniha líbila opravdu hodně, jen těžko jsem ji odkládala - a to je vždy známkou její kvality :-). Dávám tedy plný počet a doufám, že bude načteno i pokračování, protože bych si ho opravdu ráda poslechla...

Opatov
30.08.2021 4 z 5

Propojení aktuálního pátrání se starým odloženým případem. Myslím, že to bude docela zajímavá série. Určitě si poslechnu další díl, až bude možné koupit audio.

myshak
18.08.2021

(SPOILER) To se tak strašně táhlo. Dějová linka s ex byla naprosto zbytečná a nezáživná. Že by se případ dal vyřešit hned druhej den, jen kdyby matka pořádně prohlídla děcku pokoj, ani nemluvě... Tohle mě opravdu nebavilo...

kopeceli
16.08.2021 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, postupně se zvyšovalo napětí, před koncem nešla odložit. Přesto jsem celou první polovinu řešila nepochopitelné profesionální selhávání policie, neřešené úniky informací, pocit, že švédská policie má špatně nastavená pravidla, díky nimž se jeví neschopně. Zázračné vyřešení obou případů na mne působí nepravděpodobně, spíš jako náhoda a vyřízení si rodinných problémů, ke kterým by stejně časem došlo.

Jenny46
11.08.2021 3 z 5

Detektivka, která nenadchne ani neurazí. Četla se dobře nic náročného. 3,5*

soukroma
04.08.2021 2 z 5

Nezáživné, zdlouhavé, bez napětí: chtěla jsem vědět, jak moc se bude kniha podle skutečné události lišit od překombinovaných románů severské krimi. Nakonec ani v mnohém ne, autorka stejně hodně fabulovala (viz doslov) a neskutečně rozsáhle se brodila v osobních životech hlavních vyšetřovatelek, jen ta rozvleklost, bez napětí i bez jakékoli snahy dodat tomu všemu šťávu (v podstatě hlavní podezřelý byl víceméně znám od počátku) se od valné části severské napínavé produkce odlišuje, k horšímu. Nezaujalo.

Makůvka
21.07.2021 5 z 5

Mě se to moc líbilo. Zajímavé byly obě línie vyšetřování. Libily se mi i vyšetřovatelky, byly sympatické i když každá úplně jiná. Těším se na další díly.

Lumír23
04.06.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale takové bez šťávy, pomalé...

ctenarkaEva
29.04.2021 3 z 5

Nenáročná detektivka, která se dobře četla, ale připadala mi dost podobná jiným. Jsem zvědavá na další díl.

Titas9001
24.04.2021 5 z 5

Příjemné překvapení. Sympatický policejní tým, nemnoho postav. kdy se zdál snad každý podezřelý a každý měl svá tajemství, prolínání dvou detektivních případů a překvapivý a pro mě smutný závěr. Bavilo mě to a těším se na další knihy.

alnahu
13.04.2021 5 z 5

Tak tohle byla jízda-první díl švédské krimi-odložené případy se mi velmi dobře četl, kniha byla napínavá již od začátku. Inspektorka Tess Hjalmarsson a její parťačka Marie Erling pátrají po muži, který znásilňuje a vraždí ženy přímo v jejich domově ,zároveň se snaží vyřešit starý případ zmizelé dívky. Za mě dobrá detektivka.

RADOST
19.03.2021 4 z 5

Severská detektivka řešící zároveň nevysvětlitelné zmizení mladé dívky před šestnácti lety a současnou sérii znásilňování a vražd. Vše ukazuje na jednoho pachatele. Opět stejná šablona - vyšetřovatelka s problémy ve svém osobním životě, s nevyřešenými vztahy. Záhadně působící profilovač s podlomenou psychikou. Špatná práce minulých vyšetřovatelů. Pozvolný děj, náznaky brutality, zdlouhavost, hrdinná vyšetřovatelka. Završeno vyřešením odloženého případu a slibným vyšetřováním současných zločinů. Otevřený prostor pro další díly.
Čte se dobře, zaujme, ale pravděpodobně neutkví v paměti. Ničím se nevymyká. Taková nenáročná klidná detektivka spíše pro ženy.

zazvorka
03.03.2021 5 z 5

Ke koupi Nezvěstné mne nalákal komentář alzbety4340, se kterou souhlasí řada dalších čtenářů. Nelituji a děkuji, jsem spokojená! Není to žádná strhující detektivka, kvůli které bych posouvala večerku. Ale vždy jsem se těšila, až k ní zase usednu. Líbí se mi i kniha samotná - příjemné písmo, přebal hezky sedí k příběhu a je fajn, jak se motiv opakuje na deskách knihy. Kvalitně provedená kniha mi vždy umocní radost z četby. Děj poklidně plyne, měla jsem čas si četbu užít. A navíc oceňuji, že závěr nebyl podle jeho názoru tak useknutý, jak je to nyní běžné. Úplně to vidím, jak se autoři doplahočí k poslední kapitole, tam všechny nitky nějak splácají do klubíčka a spadla klec. V Nezvěstné se mi líbilo, že závěr splnil účel - kniha se mi zdála úplná a řádně ukončená. Není to sice dílo, které by se mi dostalo pod kůži, ale mám z ní radost, rychle ji zapomenu a s potěšením se k ní vrátím! Podle mého názoru skvělá prvotina! Doufám, že se dočkáme pokračování...