Neználek na Měsíci

Neználek na Měsíci https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326917/bmid_neznalek-na-mesici-GjZ-326917.jpg 4 463 78

Neználek série

Lze bez přehánění říct, že Neználek patří u nás k nejznámějším postavám dětské literatury 20. století. Celé generace vyrůstající v průběhu posledních padesáti let Neználka četly anebo o něm alespoň slyšely. Nic na tom nemění fakt, že ruku v ruce s věhlasem tohoto hrdiny sovětské literární trilogie jde i stín zcela evidentní ideologické propagandy – dokonce se zdá, že právě zjevná tendenčnost námětu nabyla v průběhu času jistého kuriózního půvabu, který dodnes může vzbuzovat ne-li snad sympatie, tedy alespoň shovívavost. Neználek na Měsíci představuje dětské sci-fi pro děti od 8 let. Tradičně knihu doprovází ilustrace Jaromíra Zápala.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Незнайка на Луне (Neznajka na Lune) , 1966

princesse
03.04.2017 5 z 5

Kniha kterou jsem četla jako dítě, možná mi i byla čtena ještě. Nyní jsem ji četla své 6ti leté dceři, která včera posmutněla, když jsme dočítaly poslední kapitolu a sdělila mi, že až vypiluje čtení a nabere síly, protože je na ni kniha opravdu hodně těžká, tak si ji přečte sama ještě jednou. Takže kolegyně mi půjčí i další díl. Doma bude radost. I já se těším.

Ema22
23.03.2017 5 z 5

Kniha mého dětství, když mi bylo asi 10, dokázala jsem ji přečíst za jedno odpoledne a vymlouvala se, že mě bolí hlava, abych nemusela třeba k babičce. S napětím jsem fandila Neználkovi s Buchtíkem. Dodnes si pamatuju, jak jsem se smála scénám v nejlevnějším hotelu na světě, jak Neználek strkal jeden šprdlík za druhým, aby mohl spláchnout mýdlo, aby měl světlo, aby se vyspal. Jak mě děsilo, že někde můžou v noci běhat krysy a pokousat obličej. Viděla jsem svět Měsíčňanů dětskýma očima a nedomýšlela průhlednou angažovanost.

gonga
20.03.2017 4 z 5

Takřka geniální Nosovovo opus magnum, kde autor pronikl do duše kapitalismu více než mnozí jiní a předestřel nástrahy tohoto zřízení nevinným dětským duším. Nedávno jsem si kupříkladu v IKEA připadal jako v Hotelu u levného bydla, taky je zde spousta věcí nekompletní a jeden je dostane teprve tehdy, když připlatí. Nikolaj Nosov sice psal propagandu, ovšem jeho propaganda byla poučená, tudíž jsem díky němu pochopil principy akciového trhu již v 10 letech. Nutno zmínit kongeniální Zápalovy ilustrace, bez kterých si mnozí z nás Neználka nedovedou představit dodnes.

8130
08.03.2017 5 z 5

No v obsahu už je to špatně, neználek s Buchtíkem omylem odstartují raketu a letí v ní sami. (omylem ji odstartoval Buchtík). Na měsíci je to jako by malíčkové z komunistického Kvítečkova,přiletěli do kapitalistické Ameriky. Ale i přesto všechno, mne dokázala knížka pobavit a rozesmát nad jmény jako Bleshing, Scouperfield...měnou byl shwidling... byli tam zlí policajti a bezdomovci...dalo se tam rychle zbohatnout a zchudnout...no prostě jinej svět...,než přiletěla další raketa a došlo k převratu a i na Měsíci začal vládnout proletariát... akorát jsem tehdy netušila,že se jeho část přenese po roce 1989 i sem....

Freedomova
28.02.2017 5 z 5

Měli jsme jako děti doma všechny Neználky a tenhle jediný byl ilustrovaný někým jiným než Jaromírem Zápalem, tím byl pro mne výjimečný. Nadchl mě hlavně komiks na vnitřním přebalu knihy, kde se Neználek topí v jakémsi kečupu. Neználkovy příběhy mám dodnes ráda, propagandu v nich nevnímám a pokud ano, přijde mi to jako úsměvné retro, které k Neználkovi prostě patří.

jindra-svita
16.02.2017 4 z 5

Sice stará kniha, ale vážně pro děti moc hezké vyprávění.

Lessana
11.02.2017 5 z 5

Po rokoch som sa k Neználkovi na Měsíci opäť vrátila a ostáva mi skonštatovať len: DOKONALÉ. Krásny preklad, nádherne ľubozvučná čeština, kúzelné ilustrácie a napínavý príbeh pre citlivé duše všetkých vekových kategórií. Tie ocenia jednoznačný, len málinko alegorický popis (žiaľ i našej dnešnej) spoločnosti a "človíčkov" v nej i autorovo vizionárstvo, ako to všetko napokon dopadne s troškou technologickej pomoci od dobrých (mimo)zemšťanov.

hanak_v_exilu
21.01.2017 4 z 5

Každý díl je víc a víc protknutý komunistickou ideologií. Z toho třetího indoktrinace přímo čiší. Naštěstí Nikolaj Nosov skončil u něho, protože kdyby pokračoval ve stupňování dál, tak by čtvrté pokračování mohlo pojednávat o Neználkovi jak zavádí socialismus v Angole. I tahle knížka se ale dá číst jako krásně pohádkový příběh. Bohužel jen dětskýma očima. Po letech už ony skryté a méně skryté významy trochu ruší. I propaganda se dá psát přitažlivě, jak ukázalo Sluneční město.

panouk
02.06.2016 5 z 5

Doposud ve svých 42 letech, si ji občas přečtu. Nádherná vize kapitalistického systému a modelu komunistického převratu, jen mi tam občas chybí nějaká ta vláda, hlavy státu, nebo detaily rodinného života. Že by žádný neměli :-?

Lessana
23.03.2016 5 z 5

V mojom srdci, dá sa tak povedať, má táto "ružová" knižka špecifické miesto. Bola to totiž moja prvá kniha, ktorú som čítala ako dieťa v češtine (teda v českom preklade). A práve vďaka nej som si češtinu osvojila a zamilovala.

sasena
22.03.2016

Knížka se mi jako dítěti hodně líbila a že je to komunistická propaganda jsem si uvědomila až na pokraji dospělosti. :-D Což zajisté vypovídá něco ne příliš lichotivého o mém IQ. Ovšem díky tomu jsem si ji pěkně užila a dobrodružství z Měsíce mi připadala hodně zajímavá. Třeba jak začal Buchtík obchodovat se solí a začalo se mu na chvíli dobře dařit, poměry v kriminále, různé atrakce, zneužívající ubohé hladové človíčky...Když jsem si uvědomila, že Kvítečkov a Sluneční město jsou vlastně SSSR a vnitřní Měsíc USA, všechno najednou dostalo úplně jiný rozměr a trochu mi to knihu znechutilo. Ale myslím, že by mě dokázala pobavit i dnes a hlavně bych spoustě věcem rozuměla. :-D

Red-Donald
12.03.2016

Nemyslím si že dokážu posoudit jakou myšlenku celá kniha má, ale tento Neznalek na mně vždy působil podivným dojmem a nálepka Pohádky se ani pro toto dílo nehodí. On autorův pohled na svět není tak špatný, například kapitola kde je Neználek s Kozlíkem v hotelu u Levného Bydla je skoro jako ze života (však to známe, né?) Ale ta nálepka dětské knihy je závádějící, víc než se může zdát.

mulderka
26.01.2016 4 z 5

Třetí Neználek je docela solidní, neváhala bych napsat, že mnohem dospělejší plnokrevná sci-fi, řiznutá samozřejmě propagandou, která však tehdy trčela snad z veškeré oficiální sovětské literatury. Takže ve srovnání s jinými SF "veledíly" té doby je ještě dost slabé kafe.
Když tak oprašuji knžky, které čekají, až si je po mně přečtou moje děti, občas si v Neználkových dobrodružstvích zalistuji a baví mě to i teď. :-)
A moje nezměrné díky autorovi, že díky Neználkovi na Měsíci jsem v době kuponové privatizace znala pojmy jako akcie a burza a nečuměla jsem na tržní ekonomiku jak tele na nová vrata :-)

Dax
16.01.2016 5 z 5

První kritika buržoazie a kapitalismu mého života. Dodnes nezapomenu na situaci, kdy měl Neználek zaplatit za jídlo a nevěděl, co po něm číšník chce.

Sandik
22.10.2015 4 z 5

Třetí díl neználka jde ideologicky nejdál a líčení zlotřilého kapitalistického systému je na samé hraně toho, co ještě je možné číst dětem, aniž by je člověk úplně vyděsil. Naštěstí ani v tomhle případě ta kniha z vašich dětí malé komunisty neudělá a může to být dobrý start k tomu, abyste si s nimi o těch věcech popovídali. Myšlenky socialismu a komunismu totiž nejsou nebezpečné proto, že by nereagovaly na reálný problém evidentní nespravedlnosti světa a značné nefunkčnosti "kapitalistického" zřízení, nýbrž proto, že jsou krajně utopické a při pokusu o realizaci navíc znamenají nutné nastolení ošklivé a zlé diktatury... Celkový dojem: 75%

Hun
10.10.2015

Ne každý tu souhlasí s tím, že jde o politickou propagandu. Tak samozřejmě o propagandu JDE, je to jednoznačný záměr autora.

Na druhou stranu je to propaganda jemná (není to protimluv?) a jako dítě mě nerušila. Zpětně se nad tím člověk pousměje.

marcela6183
07.06.2015 3 z 5

Na tuhle knížku fakt komentář psát nebudu.
Napsal ho za mne 18/9/14 DrKvak.
Jen bych si dovolila podotknout, že pro mne nejde o odpad, ale pěknou trojku:-D

MP17
04.02.2015 4 z 5

Kapitalismus tady dostal pořádně na frak! Tento Neználek už není rozhodně pro malé děti, ale ty větší určitě bude bavit. Jen té propagandě nesmí podlehnout v reálném životě.

reader.007
22.12.2014 4 z 5

Jediné Neználkovo dobrodružství které jsem přelouskala až v dospělosti. Dobře jsem udělala a dost jsem se bavila. Ano, je to třeba propaganda, ale na čem jiném má člověk dětem taky ukázat tu nebetyčnou blbost utopistického světa, kde jsou si všichni (správní) rovni, bohatí jsou pochopitelně zlí a jejich náprava začíná až zchudnutím... Podle mě je to mnohem mírnější, než třeba takový Sekora a některá jeho hmyzí veledíla.

kacaabba
04.10.2014 3 z 5

Čteno s dětmi. Škoda více psát. Jen bych se opakoval. Finskej to vidí stejně jako já.