Neználek na Měsíci

Neználek na Měsíci https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326917/bmid_neznalek-na-mesici-GjZ-326917.jpg 4 463 78

Neználek série

Lze bez přehánění říct, že Neználek patří u nás k nejznámějším postavám dětské literatury 20. století. Celé generace vyrůstající v průběhu posledních padesáti let Neználka četly anebo o něm alespoň slyšely. Nic na tom nemění fakt, že ruku v ruce s věhlasem tohoto hrdiny sovětské literární trilogie jde i stín zcela evidentní ideologické propagandy – dokonce se zdá, že právě zjevná tendenčnost námětu nabyla v průběhu času jistého kuriózního půvabu, který dodnes může vzbuzovat ne-li snad sympatie, tedy alespoň shovívavost. Neználek na Měsíci představuje dětské sci-fi pro děti od 8 let. Tradičně knihu doprovází ilustrace Jaromíra Zápala.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Незнайка на Луне (Neznajka na Lune) , 1966

HelenBarbora
17.05.2021 3 z 5

Wow, toto že je kniha pro čtenáře od 9 let? Fantazii autor má, o tom bez pochyb, zajímalo by mě, co ho inspirovalo.

muf-rodrigo
06.04.2021 3 z 5

Hodnotím průměrem z rozpačitosti. Když jsem kdysi dávno knížku četl, ještě jako dítě, byl to pro mne prostě jen napínavý příběh spousty človíčků se zábavnými jmény, pěkně sepsaný a ilustrovaný, dobrodružný a čtivý. Dalo by se říct za pět hvězd. Dítě není do určitého věku přemýšlet v odstínech šedi a bipolární vidění je mu vlastní. Brutální politický podtext, doslova agitku, jsem pochopil až později, a kdybych to měl hodnotit z tohoto pohledu, musel bych snad dát odpad. Tak co poradíte, fakt nevím.

RoBertino27
15.03.2021 4 z 5

Těžko se budeme přetvařovat, že socialistická revoluce na Měsíci mohla proběhnout za podpory Neználka & his best friends. Ale svůj půvab kniha neztrácí, vlastně poukazuje i na některé nešvary, které sužovaly zcela určitě kohokoliv. Propaganda bujela na obou stranách ideologicky rozděleného světa a způsob, jakým ji podal autor Neználka rozhodně nebyla taková, že bych vrhl knihu do ohně...

tygřík2
31.01.2021 odpad!

Krásný případ politické propagandy propašované do literatury, tentokrát zaměřený na děti, které ji nedokáží rozpoznat, neboť takové podlosti jsou jim cizí.

DominaCZ
31.01.2021 1 z 5

Tenhle se mi nikdy nelíbil, ani kresbama, ani dějem.

jan0223
05.12.2020 5 z 5

Tak třetí díl Neználka byl pro mě naprostá pecka. Ten jsem jen tak z ruky nedal a četl ho vždy a všude. Příprava a stavba rakety, let na měsíc, setkání s človíčky a jiný svět než jaký Neználek znal. Jeho putování a přežívání na měsíci ovládaném kapitalismem je napínavé a jednotlivá dobrodružství jsem jenom hltal. Jestli je to nějaká propaganda nebo není mi bylo šumák a zajímalo mě jenom jestli nějak z těch malérů vybruslí. I tato kniha nesmí chybět v mojí knihovně. ☺ ☺ ☺ ☺

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Skvělý výlet raketou na Měsíc. Další dobrodružství Neználka a Buchtíka na planetě, kde je vše jinak, než byli doposud zvyklí. Svět,kde není nic zadarmo a lidé se dělí na bohaté a chudé, není spravedlnost a za vše se platí.

Metcheque
24.11.2020 4 z 5

Nosov se ve třetím díle konečně rozjel a z Neználka je uvědomělý hrdina dělnické třídy, který svrhne buržoazní panství! Inu, možná by stačilo kapánek ubrat na propagandističnosti. Ty cylindry a doutníky, které kapitalisté nosí snad i na záchod, jsou už trochu směšné.

Hobo
16.06.2020 1 z 5

To už bylo na mne moc. Trčela z toho propaganda jak pero z pohovky. Škoda.

wooloong
01.02.2020 4 z 5

Tuhle knížku jsem objevila u tety. Vzpomínám si, jak jsem sebou plácla na koberec v obýváku a zahloubala se do četby o sestrojování stroje na přepravu na Měsíc natolik, že jsem úplně ignorovala všechny své bratrance a sestřenice, na které jsem se původně těšila, stejně jako výzvy dospěláků, abych už konečně nechala toho čtení, a vypadla na chvíli na vzduch. Když jsme odjížděli, držela jsem se knížky tak křečovitě, že mi ji teta radši půjčila, abych ji nepřetrhla. Jakmile se Človíčci dostali na Měsíc, tak už to tak zábavné nebylo. Vlastně si vzpomínám, jak byli Kvítečkovští někde na hotelu, kde bylo nutno si za všechno připlatit, za vodu ve sprše a za sledování televize, a tak. A pak tam někoho kousla myš a dostal horečku. Prostě hrozný temný svět kapitalismu versus rozjásané Sluneční město. Další knížka pro děti s těžkým ideologickým poselstvím, ale za to tehdejší zaujetí musím dát čtyři hvězdy.

RendyaDav
18.01.2020 5 z 5

Tady jsem se hodně nasmála , když jsme tuto knihu četli tak syn přemýšlel jak by se mu podařilo dostat se na ten měsíc...Když přimontuje na deštník motor ,tak by ho tam mohl odnést ..Celá rodina byla u nás doma v pohotovosti....

Taralcielle
04.09.2019 1 z 5

Četla jsem jako dítě. Když jsem se k tomu v dospělosti vrátila, nebyla jsem nijak nadšená. Ani v dětství mě moc nebavil..

stoun25
02.06.2019 5 z 5

Neználka jsem jako malý zbožňoval.. Nyní jsem se ke knihám znovu vrátil při četbě svým dětem a dávám plný počet hvězd.

milena8281
23.05.2019 4 z 5

Tentokrát se Neználek vydal opravdu daleko. A nebyl to stejně veselý svět jako Sluneční město. Paralela s "prohnilým kapitalismem" byla tak do očí bijící, až jsem se musela smát. Četli jsme se synem a ne všechno se mu líbilo, podle mě ale opět skvěle napsaný příběh. A ta jména - neuvěřitelně vtipná.

Nočnípták
18.03.2019 2 z 5

Tohoto Neználka si četly naše děti samy / pokud jej vůbec četly/. Já znala jen ty první dva díly. Ale v knihovně byl, tak jsem ho zkusila číst vnučce. Byla jsem však zklamaná. Sice jsme dočetly, ale Neználkovy příhody a Neználka ve Slunečném městě tento díl nedostihl.

Briv
19.01.2019 3 z 5

Neználka na měsíci jsem četla až v dospělosti a bohužel mě velmi zklamal. Očekávala jsem milé a laskavé čtení a místo toho mi připadalo, jako bych si pustila večerní zprávy. Tohle už nebylo nic pro mě. Škoda... Možná, že kdybych to poprvé četla jako dítě, bych to vnímala jinak, ale teď to vážně drhlo.

Taťka Hraboš
07.01.2019 3 z 5

Jestli byl Neználek ve Slunečním městě z pohledu dospělého oslavou komunismu, tak tahle kniha je pro změnu především drtivou kritikou kapitalismu. Z pohledu dítěte je to ale (až na obtížně pochopitelné pasáže týkající se akciové společnosti Obřích rostlin) zřejmě zajímavý, i když trochu rozvláčný příběh s mnoha originálními nápady (asi nejlepší je ten s beztížným stavem). Za děti proto dávám tři hvězdy.

Sidonka3
27.09.2018 5 z 5

Super. Bezdomovci, noclehárny plné myší, ziskuchtivci a podnikatelé, které se nezastaví před ničím, kosmonauti... Pestrý nepřikrášlený život, verze pro děti, popsaný víceméně takovej jakej ve skutečnosti je. Život není jen o dokonalém Slunečním městě. Já z knihy byla v dětství nadšená a klidně se do ní podívám i dnes, zda zůstal názor nezměněn. Každopádně se neztotožňuji s názorem některých zdejších uživatelů: prý že je tam až moc někdejší politiky a tato půvabná knížka je poplatná režimu. Ale pednrek! Se zápalem jsem to kdysi četla, se zájmem si prohlížela ilustrace od Jaromíra Zápala... Jo, a před chvilkou jsem dala jednomu bezdomovci drobný, aby měl na svoje potřeby. A pak že to neni ze života.:) - No, možná byl Nosov trochu chycený pod krkem a přinucen, aby napsal trošku i o těch světlejch zítřcích. Nevím, jako děcko jsem to nezkoumala a už tehdy příběh brala s rezervou, je to především pohádka. Každopádně život byl pro někoho těžký za socialismu a je pro někoho obtížný i teď. Knížka má z dětského úhlu pohledu drive, je celá taková povedená... a vypovídá mimo jiné i o nespravedlnosti světa a o tom, že není radno hned všem věřit. To platilo za komoušů a to platí i dnes. A basta. Komu se to nelíbí, může říci dětem, že nic není černobílé a spustit přednášku o zlu před rokem 1989. Za mě - převažuje názor: "Nikolaji Nosove, podařilo se ti to!"

farmisek
11.10.2017 5 z 5

Knížku jsem s nadšením četla jako malá když ji teď syn objevil v knihovně, s nadšením jsem si zážitky malého Neználka užila ještě jednou.

Pavelpi
25.04.2017 4 z 5

K téhle knize jsem se dostal mnohem později než k prvním dvoum dílům.Čtivá je pořád jako předchozí dvě,ale dějově to už je slabší.Také už to není pro menší děti a myslím,že tenhle díl bude brzy zapomenutý,protože propaguje jiné myšlenky,než jsou oficiální dnes.