Než jsem tě poznala

Než jsem tě poznala
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363217/bmid_nez-jsem-te-poznala-JWV-363217.png 5 8372 8372

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Me Before You , 2012

asam
27.04.2021 5 z 5

5 hvězdiček je málo- Vynikající téma + dobře píšící autorka

Kaikido
24.04.2021 5 z 5

Upřímně? Ze začátku mi kniha připadala plytká, klišé na klišé. Vysoké hodnocení mě ale nabádalo číst dál a udělala jsem dobře. Z jednoduché romantické a zdánlivě jasně nalajnované zápletky, se postupně stal hluboký příběh s mnoha silnými momenty. Kniha je často velmi smutná až depresivní (především pokud se člověk vcítí nejen do hlavního hrdiny, ale i do všech ostatních postav), na druhou stranu však nechybí humor, sarkasmus a ironie. Příběh si na nic nehraje, ukazuje věci, tak jak jsou, nepřislazuje a nedělá plané naděje. Je autentický, stejně jako hlavní postavy. Co oceňuji je konec. Smutný, ale ze života a po zamyšlení vlastně logický a pro čtenáře smířlivý. Jak už řekl Shakespeare: “Každý opravdový příběh končí smrtí”.

Film jsem viděla až po přečtení knihy, líbil se mi, ale je to spíš romantická komedie. V porovnání s knihou zdaleka nenaplňuje závažnost tématu.

MišusWinner
16.04.2021 5 z 5

Děj se mi velice líbil, akorát konec jsem čekala trochu jiný. Film který jsem si pak pustila mě už tolik nezaujal.

Kristy.Seb
06.04.2021 5 z 5

Vědění je moc.

Když jste najednou vrženi do úplně nového života - nebo vás aspoň tak prudce strčí někomu do života, jako by vás tváří přitiskli na jeho okno, donutí vás to přehodnotit, kdo vlastně jste. Nebo jak můžete jiným lidem připadat.

Člověk musí vědět, co je důležitý.

Jak to, že ty máš právo zničit mi život, když já nemám právo mluvit ti do toho tvého.

Nádherný příběh. Ač je v podstatě celou dobu velmi smutný, tak si myslím, že o tomhle by si měl každý rozhodovat sám.

lost.in.books
06.04.2021 5 z 5

Hodnocení: Od této velmi chválené autorky jsem si již delší dobu chtěla nějakou knihu přečíst a po přečtení této knihy mám chuť si přečíst její další knihy.
Ze začátku stála chvíli na jednom místě a nic moc se tam nedělo, chvíli mi trvalo než jsem se plně začetla , ale poté to už opravdu stálo za to a na konci knihy jsem neměla daleko k slzám, takže jsem tomu neubrala vůbec nic ve finálním hodnocení.
Autorka měla skvělý styl psaní, příběh byl díky tomu čtivější, zajímavější a i procítěnější. Ihned jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Willa a Louisu, kteří mi neskutečně přirostli k srdci a vše jsem prožívala spolu s nimi a mrzelo mě když kniha skončila- tak nějak jsem si na ten příběh zvykla a těžko jsem se loučila. Will byl skvělý- ze začátku takový morous, ale pak byl úžasný, Louisa byla úžasná- srdce měla na pravém místě a pro druhé by se rozdala. U příběhu jsem se zasmála díky Willovu skvělém sarkasmu na který nedám dopustit i posmutněla a tak to u dobrého příběhu má být. Líbilo se mi že se jednalo o romantický příběh a zároveň se v knize řešilo i vážnější téma, mám takové příběhy radši než ty čistě romantické. Knihu mohu všem co mají rádi romantiku se závažnějším tématem.

nangijala
01.04.2021 3 z 5

Velmi těžké téma, vcelku zajímavé zpracování, tj. z pohledu několika vypravěčů, i když jeden převažuje, a čtivá forma. Bavilo mě jiskření hlavních postav a jejich slovní bitky. Přestože byl příběh emotivní a zapůsobil na mě (oceňuji nekýčovitý konec), nebylo to asi úplně to pravé pro mě. Knihu jsem zavřela a nijak už ve mně nedoznívala, škoda. Jde o moje první setkání s autorkou. Chtěla jsem poznat, proč čtenáře tak okouzluje.. vyzkouším tedy určitě ještě něco dalšího.

marukm
30.03.2021 5 z 5

*stoupnu si ke skromnému pultíku*

Já: Ahoj, jsem marukm a tuhle knihu jsem regulérně ořvala.

Dav: Ahoj marukm.

Já: Díky za pozornost.

NVM
23.03.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Také mě překvapilo, že Jojo Moyes napsala konec, který byl reálný, což se o ostatních knihách říct nedá.

aTrina
21.03.2021 5 z 5

Ještě lepší a hlavně detailnější než film. Skoro mě dohnala k slzám. Určitě doporučuju!

lihate
21.03.2021 5 z 5

Co na to můžu napsat?? Film jsem viděla několikrát ale ke knize jsem se dostala až teď. Musím říct, že film je krásnej, ale teprve s knihou se dají prožít všechny emoce a pocity. Nejde přečíst tak rychle jako shlédnout film. A díky tomu se víc zaryje. I když víte, jak to skončí, nevyhnete se znovu prožití všech emocí. Je neuvěřitelná, krásná a hrozná zároveň. Veselá i smutná. Mezi láskou, přátelstvím, nenávistí a bolestí je šíleně tenká stěna. Vlastně jsou všechny čtyři věci skoro totéž. Líbilo se mi, že je kniha vyprávěna z pohledů více osob. Oba mají velké srdce a zaryli se mi do toho mého.

"Máš jenom jeden život. Je to vlastně tvoje povinnosti, prožít ho co možná naplno."

Artep5244
19.03.2021 4 z 5

Kniha mě ohromila svou opravdovostí. Žádné přikrašlování, žádné přehánění. Pouze nastolení dvou příběhů, tak jak zkrátka jsou.
Nejedná se o žádnou "romanťárnu" ve stylu "a žili šťastně, až do smrti" nebo naopak, že příběh skončil nějakou děsivou tragédií.
Příběh Willa a Luisy jsem prožívala jako obyčejné vyprávění dvou lidí o svých životech, rozhodnutích a strastech. Jakoby se jednalo o přátele ze sousedství, které znám už roky.
Závěr knihy ve mně samozřejmě vyvolal určité emoce, ale co je důležitější, donutil mě přemýšlet a uvědomovat si.

Tyna84
16.03.2021 5 z 5

Moc hezky zpracovaná knížka, kde je krásně ukázáno, že mít hromadu peněz, neznamená mít automaticky hromadu štěstí. I když konec byl celkem předvídatelný, knížka mě bavila, dojímala, a i po dočtení jsem o ni stále přemýšlela. Bylo zde krásně ukázáno, jak se dva lidé mohou navzájem ovlivnit a předat si určité vlastnosti. V případě Lu to byla Willova touha po dobrodružství, a u Willa zase veselí a radost nad maličkostmi, které byli typické pro Lu. Velké morální možná i etické téma, které je zde řešené, je podané tak, že rozumíte jeho podstatě a soucítíte s Willovým rozhodnutím. Líbí mi i špetka cynismu, kterou je knížka okořeněna.

betička
15.03.2021 5 z 5

Krásně dojemné, romantické počtení.
Jsem z oboru a tak dokážu pochopit jak Lu, tak hlavně Willa. Will se snažil svou akčnost promítnout do Lu, která je do té doby docela pasivní a přijímá co jí život dá a nesnaží se v něm cokoliv radikálně změnit. Vlastně se tak sám alepoň trochu "realizovat" a změnit někomu jinému život a přístup k němu, když už ten svůj nemá absolutně v rukou. Lu zde prožívá krásnou romantickou, ale dost naivní lásku. Je pravdou, že Willova finační situace ve spoustě věcí dost pomůže, ale ... na společnou cestu je toho potřeba daleko víc... Ale je krásné si o tom číst, snít a věřit, že láska hory přenáší. A proto tyto knihy občas potřebuji číst :-)

palladium
11.03.2021 1 z 5

Tuto knížku jsem zvolil, protože patří k nejkomentovanějším zde v databázi knih a má hodnocení přes 90%. Byla pro mě zklamáním. Je to velice plochá beletrie, knížka bez hloubky, ale určitým způsobem rozrušující. Snad tím, že se tam rozebírá psychický stav kvadruplegika, to si nejsem jistý. Popisy úvah postav postrádají hloubku, jako kdyby život byl o tom, co si dnes dáme k jídlu nebo co si vezmeme na sebe.

radkanin
07.03.2021 4 z 5

Cetla jsem do vyzvy. Neni to mnou vyhledavany zanr, ALE vyber byl dobry. Tema mi sedlo (pracuju v soc.sluzbach s lidmi s ruznym postizenim). Pribeh je veskrze predvidatelny jiz od prvnich stran, nicmene je napsan ctive, rychle utika. Videla jsem info k filmu a zjistila tak, ze hlavmi trnslou roli hraje Emilia Clark - dobra shoda jmen, celou dobu jsem si ji v knize predstavovala a sedla mi tam ;) Treba se nekdy podivam i na film,snad bude stejny jako se odehraval v me hlave behem cteni. Jsem rada, ze jsem se k teto autorce diky vyzve dostala. Mam tip na oddechove a pritom ne uplne hloupe knihy (spis teda pro mamku nebo babicku, ale i to se hodi ;-)).

jasmina.kralova
06.03.2021 5 z 5

Mé první seznámení s autorkou a rozhodně ne poslední. Láska, bolest, pokora a neuvěřitelná odvaha dvou srdcí. Úžasně napsané postavy, milý děj, žádné přehnané přeslazené vyznání lásky, ale prostě jen pravda. Pravda ve své nejčistší a nejbolestivější podobě.

Camino
02.03.2021 1 z 5

Těšila jsem se na romantickou knížku, ale bylo to klišé a bídná odbornost mě často iritovala. Byly tam ale i velmi hezké momenty.

VendulaB
02.03.2021 4 z 5

Kniha se snadno a rychle čte, autorka je dobrá vypravěčka. Samotný příběh je ovšem slabý - naprosto předvídatelný, není těžké odhadnout, jak vše dopadne. Kniha hodně připomíná film Nedotknutelní - je není tak vtipná a lehká. Neurazí, nenadchne, příliš nezasáhne.

kacka29
01.03.2021 5 z 5

Tento příběh jsem viděla pouze zfilmovaný. Moje sestra ale nedala jinak, než abych si přečetla i knižní verzi. Nějak jsem se k tomu nemohla dokopat, než jsem zjistila, že existuje i audiokniha a rozhodně nelituji. Herecký výkon Evy Josefíkové byl naprosto dokonalý. Byla jsem plně pohlcena příběhem až do samého konce. Tato kniha Vás donutí se zase z jiného úhlu zamyslet nad životem a hodnotami obecně. Mě osobně překvapilo, jak se můj osobní názor na Willovo rozhodnutí postupem poslechu měnil...

eliška266
28.02.2021 5 z 5

Toto byla moje první kniha od Jojo Moyesové a musím říct, že lepší dárek k Vánocům jsem nemohla dostat. Už od začátku této knihy jsem se vtáhla do děje a představovala si, jaké to asi musí být a to mě nutilo číst knihu dál a dál. Pro mě nejlepší v knize bylo, že jsem ještě neviděla film a mohla si představovat, jak vypadají postavy a všechny detaily v knize. Už od začátku mě zaujala hlavní postava Louisa, která je plná energie, optimismu a hlavně nadšení ze života. Kniha se mi velmi líbila, byla napínavá, vtipná, romantická, ale nejvíc byla smutná. Musím říct, že pro mě to byla nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Po přečtení knihy ani nevím, jestli si chci film pustit.