New Weird: Trochu divná fantastika

Nechte se unést do měst plných stínů, zažijte groteskní rituály, chaotické oslavy a poznejte kulty přinášející utrpení a smrt. Navštivte strach nahánějící místa, kde jsou těla živých tvorů přetvářena do surreálních monstrózních podob a kde se lidé marně bouří proti neměnným silám světa. Vše podléhá smrti a rozkladu a nikdo není bez viny. Odkryjte pravou podstatu new weirdu. Břitká městská fantasy plná niterní bezprostřednosti – new weird. Povstal z klasické fantasy a šestákových pulpových románů, z hororu i detektivky, z thrilleru a noiru. Vše si osvojil, vstřebal a přetvořil po svém, aby se nakonec vynořil ze zaprášené kukly nostalgie jako svěže literární, šokující a bezvýhradně inovativní styl fantastiky. V této knize najdete to nejlepší z new weirdu od nejznámějších autorů této odnože fantastického žánru. Po všech stránkách pozoruhodná antologie obsahuje původní internetovou diskuzi, která vůbec poprvé definovala new weird, názory předních evropských žánrových editorů a jako vrchol společnou práci nejznámějších spisovatelů new weirdu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41222/new-weird-trochu-divna-fantastika-hgF-41222.jpg 3.615
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

The New Weird, 2008

Počet stran384
Jazyk vydáníčeský
PřekladMilan Žáček, Pavel Bakič, Jiří Engliš, Adéla Kalousková, Karel Makovský, Andrea Peprlová, Richard Podaný, Jana Rečková, Radim Rouče, Roman Tilcer, Ivan Tichý
EdiceNew Weird (15.)
Autor obálkyEdward Miller
Vazba knihyměkká / brožovaná
ISBN978-80-7193-26, 9788071932604

Kniha New Weird: Trochu divná fantastika

DRALI
06.12.2017

Tahle kniha si hraje na něco víc, než ve skutečnosti je. To samé se dá říci i o celém NEW WEIRDu. Je jedno jak moc divná, ujetá a zvláštní, pro mě je to pořád fantastika. Pár povídek je dost dobrých a pár zase ne, jak tomu již u podobných antologií bývá. 50%.

Bulba
27.03.2017

Četl jsem s přestávkami asi půl roku, dodatek k názvu "trochu divná fantastika" většinu povídek opravdu vystihuje. Jinak souhlasím s komentáři uvedenými níže, publicistická část je spíše pro ty, kdo studují literaturu než pro normálního čtenáře.

kurcatovium
31.08.2015

Pro:
- zajímavá témata a/nebo literární zpracování některých povídek (např. Hlava Matky Lampreyové, Jack, Oběť, Vykuchávač potkává Světlo, Jež Nikdy Nesvítí)
- krátká část diskuse o New Weirdu + slova redaktorů

Proti:
- většina diskuse o New Weirdu, alias potrhlé blábolení pár ušmudlaných šašků zcela o ničem
- nudná a nezajímavá část povídek (např. Města v horách, Nepěstěná zahrada, Tichý hlas nic nešeptá)

Po pravdě je mi úplně jedno jestli je to nový směr nebo ne, jestli to má nálepku new weird nebo sci-fi nebo fantasy nebo horror nebo klidně veselé žvanění s fialovými puntíky. Buď je to dobré (což můžu s klidným svědomím o pár povídkách říct) nebo to dobré není (což můžu s klidným svědomím o pár povídkách říct). Nálepka to nezachrání a šťourání se v tom se mi z větší části opravdu příčilo.

Ikkju
10.12.2013

Z většiny antologií si odnesu vzpomínku na jednu či dvě opravdu dobré povídky, problém je si potom zpětně vzpomenout, v které antologii jsem je četl... Z téhle je to jednoznačně Přechod do Kambodže od Michaela Moorcocka, vypálila se mi do mozku stejně jako záře atomového výbuchu na sítnici oka...

LordSnape
12.11.2013

Bavila mě definice, diskuze nad tématem samotného žánru New Weird i rozhovory s editory z různých zemí Evropy. U antologie jsem se s ničím takovým ještě nesetkal, pokud tedy nebudu brát v potaz úvod od editora. S povídkama je to opět jako na houpačce. Některé jsou dobré, jiné průměrné či dokonce špatné. Klasicky nezklamal Miéville a raný Barker, o kterém jsem ani nevěděl, že spadá i pod New Weird. Z těch co se mi líbily hodně je Rennie, jen je trošku syrový a místy i nechutný a pak i MacLeod, který se nebál pohrát si s historií. Za ty divné a nezáživné považuji Lakea a Harrisona. Některé povídky bohužel trpí tím, že jsou příliš odbyté (krátké) nebo působí jako předehra k románu.

New Weird

Autoři knihy