Nevstoupíš dvakrát do téže řeky

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433015/mid_dvakrat-nevstoupis-do-teze-reky-b4p-433015.jpg 4 8 2

Knihu povídek charakterizuje autor jako groteskní hříčky, zábavné eskamotérské kousky. Což nerozporuji, naopak tleskám: v době, kdy se hlavní proud české prózy opět stává těžkým průmyslem literatury, jsou chvilky úžasu nad zázraky lehkorukého kouzelníka přinejmenším osvěžující. Ale nedejme se zmýlit autorovou autostylizací a přečtěme si třeba jednu z vrcholných povídek sbírky, Chlapečka z tajgy: to, co temně vrčí pod zdánlivě zábavným příběhem o geniálním ruském rozvědčíkovi, který studuje v Praze českou literaturu za tajným a děsivým účelem, je aktuální a znepokojivé. Svou hravostí je pro mě čerstvý osmdesátník Kratochvil nejmladším českým spisovatelem. A píše-li o této knížce, že jde o jakési mé rozloučení s literaturou, zdráhám se uvěřit, že mu to naše paní Literatura dovolí. Bez autorů jako on by se totiž uzívala nudou…... celý text

tamara1351
30.07.2022 5 z 5

Veskrze aktuální, vtipné,melancholicko-magické.
"A žít ve světě bez příběhů,bez příběhové kauzality,znamená utopit se v moři úzkosti."

Iki1
08.06.2020 4 z 5

Autor je výborný povídkář, jeho vyprávění volně plyne, povídky jsou psány lehce, i využití jazyka přesně sedne. Co mi vadilo, je šmrnc sci-fi, protože zrovna tohle není moje oblíbenkyně. A tak mě úplně nejvíc zaujala povídka, o které autor tvrdí, že ji do knihy víceméně přidal jaksi navíc - Josefov, Jihlava, Havlíčkův Brod, Brno. Vojenské prožitky jsou v ní popsané tak, jako by se odvíjely přímo před našima očima.

Kniha Nevstoupíš dvakrát do téže řeky je v