Neviditelné kořeny

Neviditelné kořeny
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508526/bmid_neviditelne-koreny-w5R-508526.png 5 1785 1785

Krev není voda. Románová kronika o rodině ve víru československých dějin. Listopad 1989. Vysokoškolák Pavel prožívá události revolučních dní, které poznamená rodinná tragédie: jeho otec, příslušník StB, spáchá sebevraždu. Pavel se navíc dozvídá, že je adoptovaný, a tak začíná pátrat po svých kořenech. Nedlouho po druhé světové válce se snaží Tomáš a Anežka, zaměstnanci firmy Baťa, uprchnout přes střežené hranice ze své vlasti. Co mají desítky let vzdálené osudy společného a jak je ovlivní bouřící dějiny?... celý text

Veronika 74
24.07.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

Dagmar58
17.07.2023 4 z 5

Historické souvislosti ve velmi čtivém příběhu...doporučuji k přečtení!

aishimizu
14.07.2023 5 z 5

Nesmírně mě bavily historické souvislosti v celé knize, dodalo to autentičnost celého příběhu. Skoky z první republiky do sametové revoluce mi přišly opravdu vhod a ta provázanost... Po dlouhé době mě při knize mrazilo v zádech a lezly mi slzy do očí. Pro někoho možná přeslazený konec, pro mě něco, co mě pohladilo na duši.
Díky.

WaN635
10.07.2023 5 z 5

Uff, to ale bylo chvílemi těžké čtení.....
A zároveň to mělo přeslazený konec, ale po tom, jak byli Anežka a Tomáš zkoušení životem to odpouštím.

U takovýchto knih mám ráda, když mě i něčím obohatí a zde se to splnilo do puntíku! Baťův Zlín a historie závodu byla super.

Jana283
10.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Velmi dobře napsaný příběh jedné rodiny v koloritu historických událostí 20.století. Takové knihy mám ráda a bylo fajn podívat se na toto období pro změnu očima spisovatele a mužských hrdinů. Velmi se mi líbila linka o Baťově Zlíně a baťovcích. Konec trochu moc sladká limonáda, ale proč ne, i takhle to život někdy může připravit a Anežka, Tomáš i Pavel si happyend zasloužili.

zdenaR
07.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá, zajímavý příběh a historické souvislosti.
Líbila se mi více než autorova první kniha.
Vřele doporučuji.

Irena.D
04.07.2023 5 z 5

Pro mě kniha roku (a ano, uvědomuji si, že to píšu začátkem červnence)! Na jednu stranu jsem nemohla přestat číst, na druhou mě četba vnitřně bolela. Hltala jsem každou stránku, jako kdybych dávno nevěděla, jak u nás 20. století probíhalo.
Všem hlavním hrdinům jsem fandila, aby se jim jejich plány a sny podařilo uskutečnit, jako bych je osobně znala.
Autorovi se podařilo napsat úžasnou knihu. Dojemnou a k zamyšlení. Střídají se dějové linky, časové období, nálady v naší společnosti. A vás bude zajímat naprosto každá stránka.

Racík
04.07.2023 4 z 5

Dobré čtení. Dala bych 4,5*, protože zpočátku jsem se nemohla začíst. Bavila mě jen linka ze starší historie, ta z roku 1989 mi přišla jen taková popisná, "bez šťávy". Ale postupně ubylo popisu historických událostí a rozvinul se nejen příběh starší, ale i ten současný a čtení mě začalo opravdu bavit.

monika.j
01.07.2023 5 z 5

Dokonale vyvážený mix historického a společenského románu. To je přesně moje gusto - složité mezilidské vztahy na pozadí historických událostí. Poutavý a napínavý příběh, při které se člověk i leccos dozví.
Postavy jsem velmi sympatické a dýchají dobovou atmosférou, díky způsobu mluvy i jednání. Velmi se mi líbil jazyk použitý v knize v době první republiky, který mi připomenul staré filmy z té doby. Krásná zdvořilá čeština, plná malebných obratů. Jako protipól je tu studentský jazyk o 60 let později a občas trocha valašského nářečí.
Příběh je velmi kompexní a všechny jeho zápletky a odbočky se na konci spojí, rozpletou a vyřeší. Sladká třešníčka na výborném dortu.

Čand@
01.07.2023 3 z 5

Prestávajú ma baviť romány s viacerými časovými linkami. Mám rada, keď príbeh začne, odvíja sa a skončí. Asi som jednoduchá, ale tak to je. Už ma nebaví čo kapitolu si spomínať, čo bolo dve predtým. Preto za mňa tie mínusové hviezdičky.
Nie som veľký romantik a zamilované príbehy nevyhľadávam. Čo ma však tu ozaj bavilo, bolo historické pozadie baťovskej doby. Práve nedávno som navštívila Baťovo múzeum v Zlíne aj Luhačovice a vlastne je mi ľúto, že som túto knihu nečítala predtým. Na mnohé miesta by som asi pozerala inými očami.

alena0011
29.06.2023 5 z 5

Velice poutavá kniha, chvílemi dramatická, chvílemi poetická, některé události jsou skoro neuvěřitelné, i když jsou zjevně autentické.

Děj se odehrává za první republiky a v listopadu 1989, obě časové roviny se střídají po kapitolách, které jsou relativně krátké, což mi vyhovuje.

Kniha si zcela zaslouží maximální hodnocení.

Mandlevest
28.06.2023 4 z 5

Mám takovou tradici, že píšu pár řádek i k dovolené, na které momentálně jsem. Loni jsem si třeba "stěžovala", že na Krétě je horko a 14 dní jsem neviděla mrak a špatně se mi čte. Mno. Letos jsem na Lanzarote, mraků je tak akorát, pofukuje, pro starší paní ideál, ale to bych nesměla chytit náběh na zánět průdušek. Naštěstí dcera vládne španělským jazykem, a tak byla schopna sympatickému lékárníkovi detailně popsat druh kašle i jiné nepříjemné symptomy a tak španělské sirupy a tabletky zafungovaly skvěle. Resume z dlouhého úvodu je jen jedno. Zase se mi tu špatně čte :-). Konečně ke knize. Je skvěle hodnocená, ale mě až tak nenadchla. A není to bronchitidou:-). Úplně mi nesednul styl psaní, marně jsem hledala emoce, které by ve mně vzbudila, tolik tragických událostí a osudů, přímo se to nabízelo. Četla jsem na dané téma prostě lepší knihy, které jsem prožívala spolu s hrdiny o hodně více. Třeba o sametové revoluci výborně píše Petr Čepek v Sametových iluzích, o disentu je skvělá kniha Krycí jméno Studentka od Mileny
Štrafeldové a výborná ,tak trochu o všem, je syrová a komplikovaná, ale pro mě hluboká a pravdivá, Epsteinova Země. Hodnotím ale poměrně vysoko, protože zajímavosti, zejména o panu Baťovi, Zlínu a výrobě bot a způsobu života byly obohacující (a pobavila mě "baťovská" cena za knihu 499 Kč :-)). Jen jsem se všem těm postavám nebyla schopna dostat pod kůži, prostě málo emocí, nefungovalo to, jak by mělo. Ale knížka je to moc zajímavá a bude úspěšná, to je jisté. A já jí to přeju.

Hermiona555
28.06.2023 5 z 5

Nádherný a silný příběh jednoho vztahu, který je stíhán mnoha nepřízněmi osudu. Začíná za první republiky, na pozadí fungování firmy Baťa, událostech druhé světové války, následného nemilosrdného znárodňování, lágru pro politické vězně a emigrace.
Současně s peripetiemi této dvojice prožíváme příběh dalšího hrdiny, který začíná v listopadu 1989 uprostřed revoluce. Obě dějové linky se postupně propojí.
Je to strhující příběh a dobové reálie a atmosféra jsou popsány natolik poutavě a přesvědčivě, že jde o jeden z hlavních kladů knihy.

baldurs
24.06.2023 5 z 5

Jsem navýsost spokojen. Skvěle jsem si početl, dozvěděl se spoustu faktů, doprovázel jednu supersympatickou dvojici jejich strastiplnou životní cestou a občas napětím ani nedýchal.
Na českého autora bomba kniha!

jaroslava4405
23.06.2023 5 z 5

Autenticky až naturalisticky působící příběh, ve kterém se život s postavami nemazlí a často se ocitají na hraně přežití a toho, co člověk ještě dokáže vydržet. Přesto si uchovávají naději a víru a jdou si vytrvale za svým. Platí to hlavně pro časovou rovinu začínající v 30. letech, ale ani Pavel, hrdina novější éry nemá na růžích ustláno - jen doba už nebyla tak nemilosrdně krutá.

Vyzdvihla bych přesvědčivě a syrově podanou část o době strávené v komunistickém vězení. Rovněž popis válečného bombardování města je úchvatný. Jsou to ale jen fragmenty knihy. Jejím cílem není popisovat hrůzy jednotlivých epoch a vytěžit z nich maximum. Jsou jen nutným, ale přesně vykresleným pozadím celoživotní love story dvou hlavních postav. O nich příběh je, o jejich vztahu. Jinak by to byla úplně jiná kniha, jakých dnes vychází hojný počet a vezou se na vlně popularity popisu hrůz minulosti.

A jestli je závěr příběhu adekvátní či nikoliv? Ať si udělá každý obrázek sám. Osobně si nedokážu představit nic lepšího, ani otevřený konec, jak tu kdosi v komentáři navrhoval.

sumcicka
23.06.2023

Vzdala jsem to po velké snaze na straně 299 (po rychlé kontrole závěru knihy). Dál jsem tu sladkobolnou slátaninu nevydržela. Naprosto souhlasím s hodnocením uživatele los.

Pokud si chcete o tématu přečíst opravdu dobrou knihu, kde, tak jako v životě, nekončí vše happy endem a jednorožci nese*ou duhu, tak doporučuju U severní zdi Petry Klabouchové.

Pepina19
21.06.2023 5 z 5

Ze začátku pomalý rozjezd, ale pak vás příběh vtáhne a je to čím dál tím lepší. Dvě linie vyprávění, jedna začíná rokem 1989 příběh Pavla, druhá začíná rokem 1930 příběhem Anežky a Tomáše na konci se tyto dvě linie propojí. Vyprávění je velmi sugestivní a opravdu postupně vtahuje do děje. Také je velmi zajímavé vyprávění o vzniku Baťových závodů ve Zlíně.

jitka8667
18.06.2023 5 z 5

Tato kniha si už stačila uděla velmi dobré jméno, ale dostala jsem se k ní až teď. A jsem moc ráda, že jsem si ji nenechala ujít.

Je to strhující četba - velkolepý příběh jednoho vztahu pronásledovaný mnoha ranami osudu, na pozadí řady historických událostí, od kariéry ve firmě Baťa za první republiky, přes válečné běsnění, divoké znárodňování, věznění komunisty, emigraci, až po listopad 1989 a dál až do současnosti.

Děj je úchvatný a nepustí vás, postavy působí autenticky, jako živé, i popis dobových reálií a atmosféra celkově. A dozvěděla jsem se spoustu věcí z naší historie.

Vřele doporučuji všem, je to opravdu parádní jízda a čtenářský zážitek!

Gigy
18.06.2023 3 z 5

No nic. Nechala jsem v sobě dojem z knihy pár dní dozrát a hodnocení se ustálilo na třech hvězdách. Bylo to prostě takový mrtvý. Bez emocí. Vzdálený. Přeplněný zbytečnými detaily a historickými podrobnostmi. Těm postavám prostě chyběl vzduch, život. Dialogy byly zvláštní, jako kdyby měly za úkol převyprávět obsah historických pramenů, víc nic. Takový plný, ale zároveň neskutečně prázdný čtení...

Márinka
18.06.2023 4 z 5

Ve třech časových rovinách se odehrávají osudy tří generací, které od sebe rozdělila komunistická zvůle. I když ... po přečteném se mi chce spíše napsat zrůdnost. Současnost představuje Sametová revoluce a doba krátce po ní. Hlavní historickou linku tvoří zlínská "baťovská" éra a zlomové intermezzo poválečné Čekoslovensko.

Tomáš a Anežka čtenáři zprostředkovávají zejména dobu rozkvětu Baťových závodů. Dějem se dokonce mihne i sám "velký švec". S vysokoškolským studentem Pavlem si pamětníci mohou zavzpomínat na hektický listopad 89 i neméně rušné následující měsíce. I v této části se čtenář setkává s reálnými osobnostmi "sametu". Nejvíce zdrcující je konec 40. let, která osudově zasáhnou do životů našich hrdinů.

Text Hynka Čapka je srozumitelný, čtivý, napínavý. A i když tu a tam sklouzává do červené knihovny, stojí za to jeho knihu přečíst.