Nepřemožitelný

Nepřemožitelný https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388680/bmid_nepremozitelny-EST-388680.jpg 4 292 47

Nejmodernější hvězdolet Nepřemožitelný, vedený strohým a odměřeným veteránem kosmických letů Horpachem a jeho zástupcem Rohanem, přistává na Regis III, lidstvu dosud neznámé planetě, kde má za úkol vypátrat ztracenou sesterskou loď Kondor. Průzkum planety ale nabere nečekaný směr, poté co je posádka napadena záhadným organismem v podobě černého mraku, s nímž si nedokážou poradit ani nejmodernější lidské stroje. Následkem útoků navíc astronauti přicházejí o rozum, a tak se celá mise ocitá v ohrožení. Když navíc několik ochromených členů Stejně jako v Planetě Eden i v Nepřemožitelném pracuje Stanisław Lem s příběhem jako s podobenstvím a hledá odpověď na filozofické a etické otázky. Má lidstvo právo osidlovat cizí planety? A jaký je morální rozměr tohoto procesu? Pokud existuje lidská evoluce, existuje něco jako evoluce strojů, kdy se stroje po miliony let vyvíjejí, až přežije ten nejsilnější a nejpřizpůsobivější? Román je doplněn doslovem Františka Novotného a esejem polského znalce Lemova díla Jerzym Jarzębskim.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

Niezwyciężony , 1964

Aqualung
16.07.2014

Zdravím přítomné i Ty druhé.Tenhle opus pana Lema jsem četl několikrát, tak jako jiné jeho sci-fi.Jde o do značné míry technicistní variantu tohto žánru.A poukazuje na možnost inteligence, která vznikla na jiné než bílkovinné, či chcete-li kyslíkové bázi.Docela rád se pročítám myšlenkovými postupy a syntézami jednotlivých členů posádky, kteří se pokoušejí dosíci příčin situace, která na planetě vznikla a ve finále vedla ke likvidaci Kondora a jeho posádky.Anorganická evoluce robotů, kteří se vyvinuli ve dvou směrech, a sice makro a mikro svedla tyto k jakémusi Armageddonu v jehož závěru zvítězily mikroorganismy, které se za jistých okolností spojily v ohromný celek, který dokázal zlikvidovat jakohokoliv soupeře bez ohledu na vlastní ztráty.Odkazuji na epický soboj mraku a Kyklopa. Ale podstatné j podle mého soudu sdělení, že i tohle je slepá evoluční cesta, byť na závěr proběhne jakási komunikace mezi lidmi a mrakem.Nicméně tak, či onak Nepřemožitelný není přemožen dejme tomu, že při jakési toleranci mraku.A.

Kapis
03.02.2014 5 z 5

A mně to tehdá jak jsem to četl na pláži vzalo doslova vítr z plachet, souhlasím plně s těmi, kteří si o tomto díle myslí, že patří ke špičkám žánru, vidím to taky tak.

honajz
17.09.2013 2 z 5

Po všech těch oslavných komentářích jsem čekal pecku. A dostalo se mi plytkého filozofování s jedinou úchvatnou scénou v jeskyních, která ale pro mne přichází pozdě, a navíc je pořád poznamenaná tou plytkou filozofií.

lazarus
10.06.2013 5 z 5

Čistokrevné sci-fi. Perfektně vymyšlenému technologickému pozadí příběhu sekunduje hluboce prokreslená psychologie postav.
Od pana Lema se má dnešní rádobytechno generace pisatelů pořád co učit.
Četl jsem to před cca 20ti lety na základce a dneska po přečtení zjišťuji, že je to pořád absolutně bezkonkurenční špička žánru.
Doufám, že natočit Nepřemožitelného jednou opravdu někoho napadne. Byl bych pro Neilla Blomkampa. To je tak jedinný režisér, který na to momentálně má. Vyjma Camerona, který ovšem má momentálně ty své šmouly. Po dlouhé době bych se vydal do kina.

stilgar1
02.04.2012 5 z 5

Téměř v každém ohledu dokonalé. A to i přesto, že jsem měl zpočátku problém zorientovat se v autorem používané technické terminologii a ve jménech ústředních postav. Román, který obstojí nejen při srovnání s jiným, mnohem slavnějším dílem autora (Solaris), ale taktéž s těmi největšími skvosty celého žánru SF. A co víc, Lem patří k těm málo autorům tohoto žánru, kteří dokážou během psaní úžasným způsobem filosofovat. Sám Lem tak činí především v otázkách epistemologie, avšak mnohdy se také dotýká jistých otázek, které souvisí s lidskou existencí. Důsledek tohoto faktu je překvapivý - z jinak čistě SF námětu se do jisté míry stává horor. A to opravdu velmi děsivý :)

Mimochodem, osobně se divím, že se dosud žádný filmový tvůrce nerozhodl toto dílo zfilmovat. Málokteré jiné literární dílo totiž takhle silně právě k tomuto činu nabádá...

pauele
02.04.2012 5 z 5

Po Solaris som už neočakával, že ma LEM dokáže znovu tak strhnúť a nadchnúť. On je ale naozaj nepremožiteľný. Niet čo ďalej dodať .

HTO
26.02.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších Lemových knih – i když to se dá napsat pomalu u všeho, co napsal – u níž si přijde na své měrou vrchovatou jak milovník technické hard SF, tak filosof. Téma opět Lemovo ústřední: komunikace – kontakt. Zde na příběhu posádky hvězdoletu, která se na planetě Regis III setká s plody evoluce neživých organismů.

Román vyniká mnoha věcmi, ale osobně bych rád zmínil jazyk. Pavel Weigel tady kongeniálně přeložil (Lem má u nás na překladatele vůbec veliké štěstí) dílo, které se čte jako technologická báseň v próze. To vše ještě živí fakt, že Lem je podle mého názoru nejlepším autorem jmen ve SF vůbec, a jistě i jedním z nejlepších v literatuře obecně. Hlavní hrdina se mimochodem jmenuje Rohan, což by k této knize třeba mohlo přilákat i milovníky fantasy, pokud mi odpustíte takto slabý vtip. – Úvodní věta je bezpochyby nejlepší, jakou jsem kdy četl, a může posloužit i jako verbalizace transcendence SF či člověka ve vesmíru. Napíšu ji rusky, protože Lem psal v éře, kdy do vesmíru létali jen Sověti a Američané, a proto je pro mne, který jsem ho v té době začal číst, ruština mj. jazykem vesmírným: "«Непобедимый», крейсер второго класса, самое крупное судно, которым располагала База в созвездии Лиры, шел на фотонной тяге через крайний квадрант созвездия."

Osobní poznámka: příteli nightlybirdovi by se vskutku mohlo zamlouvat, že jedna z postav se jmenuje Králík.

polská literatura

Stanisław Lem