Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji

Severní Korea tak, jak ji neznáte. Co když jsou noční můry vykreslené Georgem Orwellem v románu 1984 skutečné? Co kdybyste museli žít v zemi, kde by šlo naladit pouze jedinou vládní stanici? V zemi, kde by všechno bylo černobílé kromě rudých písmen propagandistických transparentů? V zemi, kde byste ve svém obývacím pokoji museli mít pověšený velký portrét prezidenta? Novinářka Barbara Demicková ve své knize odhaluje nevídaná fakta o zemi, o nichž toho zbytek světa mnoho neví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477744/big_neni-co-zavidet-obycejne-zivoty-v-s-wUX-477744.jpg 4.7267
Literatura světová, Literatura faktu, Příběhy

Vydáno: , Kniha Zlín

Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea, 2009

Kniha Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji

Mudry

Perfektně zpracovaná čtivá kniha o zemi, jejíž existence uprostřed civilizovaného ( i když v poslední době trochu na hlavu postaveného ) světa je pro mě naprosto nepochopitelná. Až směšně trapná mi najednou přišla vzpomínka na rozhořčení mých rodičů nad zamítnutou cestovní doložkou do západního Německa .

Janina2609

„Na zemi uviděla malou kovovou misku s jídlem – byla tam bílá rýže s kousky masa. (…) Až do té doby ještě kouskem srdce doufala, že poměry v Číně budou stejně špatné jako v Severní Koreji. Pořád ještě chtěla věřit, že její země je nejlepší na světě. (…) Ale teď už nemohla zavírat oči před faktem, který měla přímo před sebou – i čínský pes měl lepší stravu než severokorejský doktor. “

Důkladný popis patrně nejhoršího totalitního systému v moderních dějinách. Novinářka sleduje osudy šestice lidí, kteří nejprve věří v totalitní režim z důvodu naprosté nevědomosti o okolním lepším světě a totální izolace od jakýchkoli informací o něm. U některých dochází k prozření a podaří se jim uprchnout v lepším případě do Jižní Koreje nebo alespoň do sousední Číny.
Ocenila jsem i stručné shrnutí severokorejské politiky až do roku 2013 a sovětsko-americkou historii rozdělení korejského poloostrova na dva naprosto rozdílné státy.

martin3554

Moje zatím poslední kniha o KLDR název přesně vystihuje situaci snad v poslední totální zemi na světě. Neskutečné, co se ještě může, dít v 21.století..

CarolC

Moje první kniha na téma KLDR. Vše, kolem života a celkové situaci v KLDR mě zajímá už dlouho. Myslela jsem si, že o tom vím dost. Co jsem se ale kolikrát dočetla tady mě naprosto šokovalo. Tolik informací, kolik ta kniha skrývá! Dokonale odvedená práce autorky. Moc se mi líbilo, že z jednotlivých útržků z vyprávění v knize poskládala celý příběh každého z nich. Bylo zajímavé číst o tom, jak se jejich životy postupně mění.

momo01

„Po práci musela strávit několik hodin v tovární posluchárně na ideologickém školení. Jedna přednáška byla třeba o boji proti americkému imperialismu, jiná o smělých činech, které Kim-Ir-sen podnikal za druhé světové války v boji proti Japoncům.“
Rozum zůstává stát nad tím, jak to všechno mohou Severokorejci vydržet, jak je možné, že drží hubu a krok i za časů hladomoru. Jenže ono se není čemu divit, protože už v jednom roce věku jdou děti do mateřské školky a začíná indoktrinace. Učitelky jim vyprávějí příběhy velkých vůdců. Oni neví, jaká je skutečnost. Na příběhu několika uprchlíků se dozvídáme o životě v Severní Korei, a co mi přišlo hodně zajímavé, i o tom jak probíhá integrace uprchlíků v Jižní Korei.
Máme se hodně dobře.

tittanie
03.12.2020

Velice zajímavá kniha. Opravdu dobře se mi četla. Po dlouhé době jsem hltala knihu. Dozvěděla jsem se opravdu spoustu informací o KLDR a jejich občanech. Zajímavý mi přišel i pohled severokorejského uprchlíka, který se snažil přivyknout životu na svobodě.

Dagmar76
24.09.2020

Velice vzácné a cenné informace o hrůzách v Severní Koreji. Velice čtivě jsou zde popsány příběhy lidí, kterým se podařilo z toho zoufalství uprchnout. Nenásilně je kniha proložena historickými událostmi v zemi. Je až neuvěřitelné, čím vším si tento národ musel a stále musí procházet. Velice trefné je přirovnání o žabách ve studni, většina obyvatel ani netuší, že to může jít a jde to jinak. Ti lidé pro neustálé shánění potravy k přežití, nemají sílu bouřit se a chtít něco měnit.

AyaEssa
17.05.2020

Zajimava kniha, jejiz cetba da mnohe. Zivotni osudy nekolika severokorejcu asi nejlepe ilustruji zrudnost rezimu, bez potreby prikraslovat pribehy do romanoveho ladeni, a jsou nosnou oporou vykladu strohych historickych dat. Prectete si, pokud si potrebujete uvedomit, ze muze byt i hur..