Nemusíš!

Nemusíš! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451543/mid_nemusis-xgQ-451543.jpeg 4 444 169

Můžeš znovu naleštit konferenční stolek, aby si na něj manželovi kamarádi mohli odložit pivo a nohy. Můžeš vychovávat děti v podstatě sama a ignorovat svou vnitřní lvici, která touží po řádném soustu vášně. Smířit se s tím, že nic nového už nepřijde, a snažit se to nějak doklepat. Stejně tak můžeš studovat školu jenom proto, že si to přejí rodiče, i když tvůj vlastní sen mizí v dáli. Snažit se přežít ve světě, kde si na tebe dělají majetnické nároky nejen ti s „diagnózou chlap“, ale překvapivě i někteří ostatní. Katka a Marie, dvě na první pohled naprosto rozdílné ženy, o tom vědí své. A dost možná obě nakonec dojdou ke stejnému názoru. Nemusíš!... celý text

Michelleee
22.04.2023 3 z 5

Úplně mě to neuchvátilo, ale byla to dobrá knížka.

Zorka
21.04.2023 1 z 5

Za mě byla tato kniha dost šlápnutím vedle. Že je to zcela jiný žánr, než obvykle čtu, jsem věděla předem. Nicméně na základě komentářů jsem očekávala, že se odreaguji a pobavím. Nestalo se. Příběhy obou žen mi přišly dost naivní a nemůžu se ubránit dojmu, že autorka se svou vnitřní lvicí tak trošku kopíruje Odstíny šedi, které už mají svou chvilku slávy také za sebou. Je mi líto, ale za mě knihu doporučit nemohu.

Prateri
12.03.2023 4 z 5

Pobavila jsem se. Poučila jsem se. Souhlasila jsem, ale i s něčím nesouhlasila. Dokonce jsem si v některých momentech říkala, že ty ženské jsou trochu praštěné. Asi to bude tím, že mé staré já nezažilo to co Kateřina a Marie. Moje já už žádné dilema nemá - už nemusí, ale může.
Kniha se hezky čte a humor nepostrádá.

Emberize
01.03.2023 2 z 5

,,Život je moc krátkej na to, abys čekala na tu pravou chvíli. Ta prostě nastane, až si ji sama uděláš.’’ Nemusíš.

KK22
23.02.2023 5 z 5

Za mne velmi příjemné oddechové čtení. A upřímně jsem měla občas pocit, jako bych tu knihu psala já sama. Cítila jsem, že mám s oběma hlavními postavami dost společného. Místy mě velmi pobavily některé pasáže o mužích, manželství atd. Celé je to velmi trefné a tak nějak řekněme i pravdivé, ze života...
A právě jsem se dozvěděla, že by mělo za pár měsíců vyjít pokračování této knížky. Tak to si rozhodně nenechám ujít!!

klarinet02
16.02.2023 5 z 5

Tak takovýhle kolotoč emocí jsem dlouho nezažila. Doporučuji!

Jíťa307
01.02.2023 5 z 5

Ze začátku mě to moc nebavilo, ale pak mě to chytlo a nepustilo ani po dočtení. Doznivalo to ve mně a ten večer jsem již po další knize nesáhla. Je to ze života a myslím si, že tuto situaci prožívá mnoho žen, jen nejsou tak odvážné.

LeHor
15.01.2023 4 z 5

Oddechovka ze života, bavilo mne to.

Kacatko86
13.01.2023 3 z 5

Hodnotím jako slabší průměr. Zápletka není od začátku jasná, což je milé, ale v průběhu příběhu se postupně odkrývá a čtenáři to nakonec docvakne před dočtením.
Katka, vyzrálá žena, kolem čtyřicítky, zažívá poblouznění a nespokojenost se svým profesním i osobním životem.
Marie, mladá žena, která si jde za svým cílem studovat v zahraničí. V životě někoho potká a zažije pár kotrmelců.
Obě ženy čeká nová životní etapa, musí chytit pevně životní do svých rukou a uvědomit si svoji hodnotu, jít si za svými sny a neztratit samu sebe.

Lenndy
17.12.2022 5 z 5

Musím říct ,že ze začátku jsem si říkala co to bude.Ale knížka mě pohltila.Příběh dvou žen,které spojuje ,že se dostali na životní křižovatku a staly se obětí manipulace.Pak vzaly obě život do svých rukou a splnili si co chtěly. Povedená kniha.

Irsaf
23.11.2022 5 z 5

Moje první kniha autorky a já jsem po přečtení opravdu nadšená…
Bylo to prostě a jednoduše skvělé čtení…
Už se těším na další její knihu…
Ten Richard ale byl…….
Doporučuju…

Vesmich
14.11.2022 4 z 5

Tak to bylo hodně zvláštní čtení! Nejdřív mi přišlo, že to bude něco extra pitomě růžového, jako je ta obálka, název zase napovídal, že to bude nějaký osobní rozvoj. Celkem rychle mě autorka vyvedla z omylu, protože to byly vztahy a to dost v mikropodobách a byť se postavám dělo ledacos, nepůsobilo to ani na chvíli divně nebo přehnaně! Potom se ovšem ukázalo, že to osobní rozvoj je a začalo to mít osnovu románu, ve kterém je osobní rozvoj skrytý. Akorát že byl dost odkrytý, nicméně stále to nebylo ani toporné ani otravné. V závěru přišla ovšem moralita, jako kdyby tam autorka potřebovala nacpat ještě nějakou tu společenskou/osobní odpovědnost vůči celému světu.Ve chvíli, kdy to přišlo, což bylo v předposlední kapitole, jsem četbu ukončila, aby mi z ní nezůstala na jazyku hořkost medového závěru, protože bez něj by se to bylo obešlo naprosto snadno. Těžko říct, proč to tam ještě autorka potřebovala nacpat. Možná jí přišlo, že MUSÍ...

Latimer
21.09.2022 4 z 5

Ano, před pár lety jsem přišla na to, že NEMUSÍM. Bylo příjemné si připomenout tu dobu. Proto jsem oběma hrdinkám dobře rozuměla, byť od poloviny knihy, když je obě muži tak okatě zneužívali, jsem trochu váhala se čtením. Začalo mi to trochu připomínat telenovelu. Proto hvězdička méně. Konec je trochu sladší. Vím, že se to očekává, ale život je život. Není ho třeba kvůli čtenářům přikrášlovat. Celkově pěkně vykreslený pohnutky a pocity

Alienn
19.09.2022 5 z 5

Pro mě první setkání s touto spisovatelkou a už teď vím, že určitě ne poslední. Kniha se mi moc líbila, příběhy obou žen, které se nakonec protnou, jsou oba zajímavé a bavily mě oba stejně. Já doporučuji.

JancaMia
14.08.2022 5 z 5

Psychologická sonda že života dvou žen, Katka nastavila zrcadlo (měním svůj život). Těším se na další autorciny knihy.

anej
07.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že knihu ani nedočtu. Postupně jsem oběma hlavním postavám přicházela na chuť a na konci, kdy se dějová linka protla, jsem měla z knížky velmi dobrý pocit. I když teda vnitřní lvice mi dávala zabrat :) Dobře čtivá, pohodová záležitost :)

veronika9761
06.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Knizka, ktera mi prisla do cesty presne v ten spravny cas. Konec na me moc sladarna, ale jinak - moc potrebny zrcadlo. Diky!
(Jen teda nechapu, kde se tahle autorka schovavala a proc jsem na ni neprisla driv :))

Recenzi doplnuju v lednu 2024: vysel dalsi dil, cili jsem si musela osvezit ten prvni. A proboha, zjistila jsem, ze moje nemusis sem si stale nevzala za svy a furt mam dojem, ze musim! A furt tvrdnu v ty samy situaci jako pred rokem a pul, kdy jsem procitla a zjistila, ze se utapim v pitomy situaci, do ktery sem se nechala vmanevrovat. Tak snad uz to napodruhy vyjde.

BlueberryMuffin
31.07.2022 4 z 5

Knížku jsem původně vzala do ruky, že si jen dám chvíli pauzu, než půjdu dělat něco jiného, ale pak jsem se k tomu přes den pořád vracela a pak najednou chybělo jen asi půlka a pak jen asi sto stránek a tak jsem si řekla, že nic jiného vlastně nutně dneska dělat NEMUSÍM a dočetla to celé.

Knížka se mi líbila, i když měla určité nedostatky, například mi moc nesedla Marie, která byla na mě až moc věcí najednou a zároveň si sama sobě odporovala (jsem rozumější než ostatní v mém věku x dělám větší kraviny). Zároveň ale právě proto, jak divně se chovala, byly hlavně její kapitoly to, co mě pohánělo ve čtení dál, protože mě zajímalo, co se jako stane příště (a to přitom právě ty kapitoly byly spíš nepříjemnější číst). A navíc právě Mariiny kapitoly hned zezačátku dělaly z knížky něco jiného než romantiku, na kterou to jinak na začátku mohlo vypadat.

Coby svobodnou bezdětnou jsem už z ukázek překvapeně čekala, že mi bude o hodně bližší Kateřina, ale pak mě překvapilo, jak MOC. :)

sasankava
25.07.2022 5 z 5

Tuto spisovatelku jsem objevila teprve nedávno a ihned se zařadila mezi mé TOPky. Knihu jsem přečetla jedním dechem a celkový dojem je velmi pozitivní, přestože se v ní řeší spousty nepříjemností a problémů, ale pro mě bylo důležité, že to hrdinky nevzaly a šly dál. A hlavně (a to v současnosti řeším), opravdu člověk hodně věcí NEMUSÍ a sám si vytváří pseudoproblémy tím, že se do něčeho nutí, řeší věci, které už jsou vyřešené nebo se vyřeší samy, pořád bere ohledy na druhé a sám sebe staví do pozadí. Z toho pramení nespokojenost, podrážděnost, nedostatek času na důležité věci ..... snad to všechny známe. Kniha byla velmi čtivá, líbil se mi příběh, hrdinky mi byly sympatické a hlavně po přečtení knihy jsem si uvědomila, že opravdu mininálně 50% věcí, které dělat nechci, tak NEMUSÍM. Za mě čistých 5*.

Čtenářka73
12.06.2022 4 z 5

Jestli máte pocit, že musíte být dokonalá manželka, matka, dcera, milenka, kolegyně, kuchařka atd., uvědomte si, že NEMUSÍTE. A přesto (nebo právě proto) můžete být šťastná. (Omlouvám se případným mužským čtenářům, čtení je to spíš pro holky, ale obecně to platí i pro kluky.)