Nemravná dívka na vdávání

Česká historie – oblíbené téma Miloslava Švandrlíka – je v jeho podání vždy trochu za hranou pojetí, jež známe ze školy. Ani v příběhu knížete Břetislava a sličné Jitky tomu není jinak. Humorista se moc neohlíží na Kosmovo hodnocení politiky přemyslovských vládců a Jitku nám líčí jako nepříliš cudnou řeholnici svinibrodského kláštera. V takové interpretaci se jeví i státnická moudrost jako zajímavá fraška, zinscenovaná pro uklidnění mezinárodní zápletky a po mnoha staletích též pro pobavení publika....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390057/big_nemravna-divka-na-vdavani-2mX-390057.jpg 4.386

Kniha Nemravná dívka na vdávání

feyer

Velmi příjemné a vtipné čtení, ke kterému se rád vracím i po letech. Kniha jen baví, ale to není málo.

iskovsky
09.12.2020

Ak máte radi históriu a dostali ste do vienka aspoň toľko zmyslu pre humor, aby ste odpustili nepresnosti v záujme väčšej srandy, tak toto nesmiete minúť...

malýčtenář
12.10.2020

Naše historie podaná lehce a humorem , který patří neodmyslitelně k Švandrlíkovi. Docela mě pobavilo, jak je líčena historie očima moderní doby.

mariva
01.02.2020

České dějiny podané s humorem pobaví i připomenou něco z hodin dějepisu.

misaC
18.01.2020

Naposledy jsem tuto knížku četla v pubertě a ráda jsem si to zopakovala. Krásná čeština, vtipné, úžasné narážky - toto vše mě "donutilo" se vrátit do hodin dějepisu a připomenout si rodinné vztahy mezi Přemyslovci.

Jaruš7
16.07.2019

Suprdílko, perlička, takhle prozářit historický obzor v našich drsných dějinách je obdivuhodné unikum. Souvislosti historie podané jak na bohatě prostřené tabuli s logickými zápletkami a humorem autorovi absolutně vlastním.
Citace:"" Jestliže chce markrabě dát sestru Břetislavovi, je to jeho věc a já ho jen musím upřímně litovat, že z toho musí dělat takovou šarádu. " Souhlasit s nerovným sňatkem by bylo pod jeho úroveň, a on by se veřejně zesměšnil. Jak mám zařídit, aby si tě někdo vzal, když si tak prostopášná. Moje pověst je důkazem tvé neschopnosti ovlivňovat veřejné mínění."
"Právo a moc jsou na nic", usmál se Jaromír, "když je proti mysli použít je. .. zmrzačil tě... Měl jinou povahu, byl ctižádostivý, sebevědomý, a myslel si, že by říše bez jeho péče zahynula. Tak se dostal do čela státu a já do basy,"( odpověděl slepec. )""
Vztahy mezi rody Přemyslovci, Vršovci, Slavníkovci, vražedná politika , přerody víry : křesťanství a pohanství, Sázavský klášter, bratrské zvraty na knížecím stolci, olomoucká svatba, patero synů a znovu krev.
Takhle podanou bohatou historii si nesmazatelně zapamatujte.
Doporučuji, skvělé.

Formol
08.04.2019

Co jsem čekal, to jsem dostal. Lehké, zábavné, nadčasová ironie,...

Finskej
09.11.2016

Nic těžce intelektuálního, ale pan Švandrlík zkrátka uměl a na úrovni lidového humoru dokáže být nevulgární a neurážlivý, což se počítá. Do vlaku a na dovolenou dobrá volba :-)

„Co se stalo mezi Oldřichem, mužem vášnivým, divokým, násilnickým a temperamentním, a nahou krasavicí, nevíme. Slavilo snad smilstvo své naprosté vítězství? Zřejmě ano, neboť sedlák Křesina přerazil o knížete hrábě. Tento konflikt zůstal později veřejnosti z pochopitelných důvodů utajen. Nešlo však o pouhé dočasné milostné vzplanutí, které by se rozplynulo a zůstalo bez následků. Oldřich přikázal nahé krasavici, aby se oblékla a připravila se na to, že se stane českou kněžnou. Křesina křičel, že tento bezbožný a neřestný čin může být proveden jedině tváří v tvář jeho zohavené mrtvole. Kníže pravil, že to není zase tak velký problém, a vsunul šíp do tětivy svého luku.“