Naděje a osud

Naděje a osud https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442792/bmid_nemocnice-charite-nadeje-a-osud-O3m-442792.jpg 4 126 41

Nemocnice Charité série

Příběh o životě a smrti, o naději a osudu ve slavné nemocnici. Berlín v roce 1831. Ve městě už týdny panuje strach, že by se do Německa mohla dostat cholera. Když na člunu na Sprévě zemře za velkých bolestí lodník, začne se osudná epidemie nemilosrdně šířit. V nemocnici Charité profesor Dieffenbach s kolegy horečně hledá způsob přenosu nemoci a léčbu nakažených. Je to závod s časem. Zatímco lékaři bojují o životy tisíců lidí, tři ženy vedou svůj osobní boj.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Hoffnung und Schicksal , 2018

martinaandulka
23.11.2021 5 z 5

Román ze světa medicíny 19 století kde skutečné postavy se stali fiktivními a nemocnice začala se postupně vyvíjet a jak náročné to dříve bylo,kolik lidí umíralo na co už je nyní lék.Nechybí láska,soucit a přátelství.Konec jsem četla jedním dechem.

chrudas
12.11.2021 5 z 5

Krásný příběh, plný zajímavostí ze světa medicíny a lidských osudů.

TaLu
09.11.2021 4 z 5

Odpočinkový román z lékařského prostředí, který začíná při epidemii cholery v Berlíně roku 1831. Skutečné i fiktivní postavy autorka nechává svádět nekončící boj v legendární nemocnici Charité. Osudy nemocných, pečujících i lékařů se proplétají, a příliš často vyhrává smrt. Popisy zákroků a operací jsou velmi poutavé. Čím vším si nemocní procházeli v té době ! Při dnešních poznatcích nám může připadat neuvěřitelné, že nikoho nenapadlo, co je příčinou horečky po porodu. Líbila se mi i nevtíravá romantická linka, vždyť přes těžkou mnohahodinovou dřinu při práci v nemocnici, žili tenkrát lidé určitě i osobními dramaty.

Vojslava
21.10.2021 3 z 5

Hodnocení něco málo nad, ale už jsem držela v ruce jiné romány z dějin lékařství, které byly podstatně více strhující. Ani ne pořádné dějiny, ani ne pořádná červená knihovna, dalo se po stránkách rychle skákat, aniž bych o něco výraznějšího přišla... na rychlou četbu pro oddech ano, jinak asi není důvod se vracet.

AndreaP.
25.09.2021 4 z 5

Příjemný román z atraktivního prostředí 19.století, kdy děj je zasazen do berlínské nemocnice Charité, a některé její postavy a osudy jsou podloženy skutečnými fakty. Miluji knihy s lékařskou tématikou, a proto jsem se na tuto knihu velmi těšila. S ohledem na to, že jsem četla i sérii "Sestřičky", neubránila jsem se srovnání obou děl, a bohužel Charité pro mě dopadá trošku hůře. Hodnotím tedy slabšimi 4 hvězdičkami, nicméně kniha určitě stojí za přečtení.

Sidonka3
24.09.2021 4 z 5

Tento společenský román mi přinesl příběhy skutečných i smyšlených postav personálu a jejich pacientů z nemocnice Charité - Berlínské univerzitní nemocnice, která je dodnes jedním z největších evropských fakultních nemocnic, zabývající se výzkumem různých chorob.
Příběhy se začínají odehrávat v roce 1931, kdy v Berlíně propukla epidemie cholery. Nemocnice se potýkala s nedostatkem míst, a ani když epidemie odezněla, úbytek chudých pacientů neustal. Proto se stavěla netrpělivě očekávaná nová budova...
Prostřednictvím obětavé ošetřovatelky Elisabeth (je smýšlenou postavou) postupně v průběhu následujících let procházíme různými odděleními, seznámíme se s diagnózami a jejich kuriózními, často pochybnými brutálními léčebnými metodami mnohdy bezradných doktorů (chirurg.operace bez anestezie, léčba rtutí, záměrné infikování jedem - infekční nemocí, která vyháněla nemoc jinou). Někteří nemocní přežili a byli z choroby vyléčeni, mnozí zde umírali. Slušných a empatických zdravotníků je obecně málo, tehdy byla situace ještě obtížnější, protože pečovatelské práce vykonávali nevhodní lidé, třeba bývalí negramotní vězni a s pacienty zacházeli necitelně a hrubě. Další důležitou postavou je průkopnický, brilantní chirurg, prof. Dieffenbach (1794-1847), který reálně i zde v románu zavedl nové operační techniky, včetně plastických, přišel na kloub mnoha chorobám, a působil v době, která stála na počátku důležitých objevů medicíny.
Druhou skutečnou, leč upozaděnou a vedlejší postavou je pracovnice z márnice Marta, která dělala důležité pomocné práce a byla lékařům k ruce během pitev.
Poslední neopomenutelnou hrdinkou je nešťastná hraběnka Ludovica, mecenáška první pečovatelské školy Charité, která trpí láskou k nedostižnému muži.
Na tyto hrdiny jsou naroubovány rodinné peripetie, obtíže i radosti manželské a milenecké lásky, výchova dětí a všechno to, co román pro ženy vyžaduje. Hlavní roli tu ale hrají především léčebné postupy, potíže a povahy nemocných, osobnosti ambiciózních lékařů a chod nemocnice, včetně kuriózních příhod. To ostatní, vztahové, je doplněk na zpestření děje.
Román se mi četl moc dobře, a i když je prošpikovaný patosem a klišé, byla jsem zvědavá na každou další stránku. Nechybí tu osobní život postav, nicméně atraktivita románu stojí hlavně na jednoduchých a srozumitelných medicínských zápletkách. V rámci žánru slušnější počin, nebylo to marné čtení, které se myslím bude líbit hlavně čtenářkám. Už kvůli přitažlivému lékařskému prostředí, v kterém se odehrává. A lásce k povolání, jímž je pomáhání trpícím lidem.

i.stefany
21.09.2021 5 z 5

Moc pěkně zkombinovaná porce historických faktů a fantazie autorky. Příběh je napsán velmi pěkným jazykem a je zasazen do atraktivního prostředí berlínské nemocnice Charité. Výborně se čte, ale léčebné metody této doby mě opravdu děsily. Važme si toho, že žijeme v současné době! :-)

petrulkaa
19.08.2021 5 z 5

Krásné čtení, i když zpočátku velmi kruté téma cholery. Opravdu jsem si parádně početla, bylo to čtení přesně podle mého gusta. Mám moc ráda knihy z nemocničního prostředí a tato byla ke všemu i historická, děj se odehrává v Berlíně roku 1831 a to zasazení děje se mi moc líbilo. V příběhu se krásně prolínají osudy tří žen - hraběnky Ludovici, porodní báby Marty a mladé ošetřovatelky Elizabeth. Postava doktora Dieffenbacha je skutečná, tento skvělý lékař opravdu pracoval v nemocnici Charité. Je to příběh o životě a smrti, ale i o naději a lásce. Moc se těším na pokračování.

dagmar7365
11.08.2021 2 z 5

Jsem ráda, že jsem dočetla a do dalších dílů se určitě nepustím. Mám ráda knihy z lékařského prostředí, a to jediné - popis tehdejších způsobů léčby a operací - mě bavil a zajímal. Jinak knihu hodnotím spíše podprůměrně, prostě klasický románek zasazený do atraktivního prostředí.

pch1976
08.08.2021 3 z 5

Pěkné nenáročné odpočinkové čtení. Svěží, milé, žádné velké zvraty. Četlo se pěkně, ale podruhé bych už nečetla.

ikul
07.08.2021 5 z 5

Pěkný historický příběh, založený na skutečných postavách a obohacený několika fiktivními postavami. Během čtení mě napadlo, jak je skvělé, že žiji v této době a nemusím být podrobená zákrokům bez anestézie, že mi nehrozí gangréna a sněť. Léčebné metody byly tehdy velmi ambiciózní, ale lidé byli pokusnými králíky. Obdivuji tehdejší zapálené lékaře a ošetřovatelky.

Racík
25.07.2021 4 z 5

Kniha se mi dobře četla, příběh byl celkem jednoduchý, bez nějakých zásadních zvratů a překvapení. Ale přesto jsem si čtení užívala. Na pět hvězdiček ale pro mě příběh nedosáhl. Vadila mi některá zdravotnická zjednodušení a zkratky - třeba ta spousta operací, které v podmínkách 19. století proběhla a následovalo zázračné uzdravení, nemocný vyskočil a odešel do života. V beletristické knize je nemožné zachycovat lékařské detaily, ale mě při čtení tyto neuvěřitelnosti rušily a zarážely. Jinak to ale bylo pěkné čtení.

ctenarkaEva
14.07.2021 5 z 5

Zajímavé čtení, jak už psal někdo přede mnou, také se mi líbila vyvážená směs fantazie autorky a faktů, které si nastudovala. U některých zápletek jsem měla pocit, že už jsem něco hodně podobného četla jinde, ale nevadilo mi to a byla jsem zvědavá, jak je autorka uchopila. Určitě si ráda přečtu pokračování, doufám, že bude.

tami1
08.07.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha! Doporučuji!

Vyvážená směs faktů a fantazie posouvá tuto historickou story o level výše. Jsem nadšená z trojlístku silných žen, které stojí po boku schopných mužů. Je zde osudová láska, politikaření, ale i krutý osud. Život v roce 1830 se opravdu s nikým nemazlil.

Ditules
05.07.2021 4 z 5

Moc pěkná, napínavá a o detaily ze sálu bohatá kniha.

zuzana2599
15.06.2021 5 z 5

Na doporučení mé knižní kamarádky Jany 85098211 jsem si tento román přečetla. Moc Janě za její radu děkuji, opravdu jsem si parádně početla, bylo to čtení přesně podle mého gusta.
Předesílám, že osobně knihy z nemocničního prostředí moc nemusím, ale tato byla historická, děj se odehrává v Berlíně roku 1831 a to zasazení děje se mi moc líbilo. V příběhu se krásně prolínají osudy tří žen - hraběnky Ludovici, porodní báby Marty a mladé ošetřovatelky Elizabeth. Postava doktora Dieffenbacha je skutečná, tento skvělý lékař opravdu pracoval v nemocnici Charité. Je to příběh o životě a smrti, ale i o naději a lásce. Skvěle namíchaný, jako ten nejúčinnější lék ! Těším se na pokračování !

Szilvia1
12.06.2021 5 z 5

Velmi pěkná knížka.Doufám,že brzy bude další díl.

zimolka
25.05.2021 5 z 5

Chybí mě tu hvězdičky.Nádherná kniha nedá se od ní odtrhnout. Jako zdravotníka mě opravdu nadchla, těším se na další díl.

85098211
11.05.2021 5 z 5

Výborná kniha, kterou jsem poslouchala v němčině, tedy v jazyce originálu. A musím přiznat, že je naprosto skvělá! Čte se jedním dechem a nemá vůbec žádná hluchá místa. Autorka zde popisuje nejen práci a podmínky v snad nejznámější německé nemocnici, která existuje a je populární dodnes, ale na tomto pozadí rozvíjí osudy tří žen a několika lékařů, kteří jsou s prostředím Charité úzce spjatí. Elisabeth, Martha a Ludovica sice pocházejí z různých společenských vrstev, ale jejich životy se v průběhu vyprávění prolínají a někdy i protínají. Fascinující je i osud doktora Dieffenbacha a hlavně potom jeho práce v nemocnici, kde v průběhu několika let dojde jeho zásluhou k doslova průlomovému pokroku (nejen) při operacích šilhavosti. A Elisabeth se zase zasadí a zaslouží o lepší hygienické podmínky. Například - protože toho je samozřejmě mnohem víc, co se čtenář v knize dozví ;-). Do toho autorka rozvíjí příběhy přátelství, soupeření, ale také velkých lásek, které ne vždy končí šťastně. Ale tak už to v životě bývá... Pokud jde o samotnou knihu, tak se mi jen těžko hledají slova, kterými bych dokázala vyjádřit, jak hluboko mne tento krásný, dojemný a neskutečně lidský příběh zasáhnul. Pět hvězdiček mi tentokrát pro zhodnocení knihy nestačí, vřele ji doporučuji - a už nyní se moc těším na pokračování...

alexis818
03.05.2021 5 z 5

Krásná kniha. Moc krásně jsem si pocetla, spoustu věcí se dozvěděla, slzicku uronila. Těším se na další pokračování.