Němá barikáda

Němá barikáda https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 4 859 117

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích.... celý text

NiNo
27.02.2015 4 z 5

Kniha, která zaslouženě patří k povinné literatuře. Ale neměla by být přijímána nekriticky - odrážela dobu svého napsání, druhou světovou válku, kdy Češi byli ti dobří a Němci ti špatní, černá a bílá a nic mezi tím.

jaja1989
23.02.2015 2 z 5

vyssi princip moje cestinarka vyhlasila do nebes, ale ostatni povidky nestoji za nic

Petruse21
19.02.2015 3 z 5

Čekala jsem trošku víc, hlavně od povídky Vyšší princip.Nejvíc se mi líbil Hlídač dynamitu, hlavně jeho manželka.

Kabátice
26.01.2015 5 z 5

Velmi pěkně vyzdviženo české vlastenectví, což bylo zjevně úmyslem. Moc se mi líbila povídka Včelař.

unnamed-soldier
17.12.2014 3 z 5

Povinná četba k maturitě... Není sranda o sbírce 15 minut mluvit, když máte pocit, že Vám její přečtení vlastně nic nového nedalo.

Povídky jsou napsané hezky, není jim moc co vytýkat, ale nikdy jsem tuto literaturu neměl potřebu opěvovat ani vyhledávat.

aneta9884
16.10.2014 3 z 5

Jednoduché k přečtení. Češi jsou v povídkách líčeni jako dokonalí hrdinové, až mi to přišlo komické a k smíchu. Určitě to bylo cílem, ale bohužel mi to nesedlo.

Filatov
16.09.2014 5 z 5

Všechny povídky měly vysokou kvalitu a žádnou slabší jsem nenašel. Příběhy jsou vesměs tragické a smutné ale najdeme i ty, ze kterých je jasně poznat odhodlání bojovat proti okupaci a bránit svůj národ. Jan Drda dal tohle perfektně!

Pedruska01
21.08.2014 3 z 5

Němou barikádu jsem si dala do seznamu k maturitě. Asi jsem neudělala špatně, i když se mi některé povídky líbily více některé zase méně. Ze začátku mě to trošku zmátlo, čekala jsem v tom nějakou spojitost. Nebylo to zlé, zlatý střed. :)

1v8na
08.08.2014 5 z 5

spoiler - příběhy jsou velice poutavé a pomohly mi vytvořit obraz o tom, jak asi přibližně vypadala druhá světová válka. Nejvíce se mi líbila povídka Vyšší princip. Byla z prostředí školních lavic. Nedokážu si představit, že bych měla být zabita, jen proto, že jsem souhlasila s nějakým činem.

bibi.r
19.05.2014 5 z 5

Tohle jsou jedny z nejsilnějších příběhů, které jsem kdy četla.

Luxiee Axony
31.10.2013 5 z 5

Úžasná sbírka povídek. Jediné, co mi dělalo problém byly výrazy, kterým jsem nerozuměla. Nejvíce mne dojaly povídky Včelař a samotná Němá barikáda. Doporučuji :)

Gooverka
02.10.2013 4 z 5

Velmi čtivá ač chvílemi dost smutná kniha. Drda svým stylem vyprávění a jazykem dokáže vtáhnout a všechny příběhy byly hodně zajímavé.

Michaela91
17.07.2013 3 z 5

Každá povídka měla šatný konec, kniha celkově se mi nečetla dobře nesedla mi a bojovala jsem s ní. Nicméně kniha vypovídala pravdivě o tehdejší době.

Zajda
07.07.2013 3 z 5

Po prvních povídkách jsem nechápal proč zde kniha nedosáhla na vyšší hodnocení. Drda psal úderně, velmi čtivě čtenář se rychle dostal do děje. Trošku kulhala psychologie postav. Respektive Němci to byli ďáblové, vrazi a zločinci se všemi nejlépe do plynu! Za to čeští lidé? Samá chrabrost, ctnost, jen se do posledního rozdat pro druhé! Nechci hanit ten dojem Drdy na dobu okupace. Žít v ní, asi bych to viděl stejně. Kdyby mě zastřelili Fašisti někoho z příbuzných asi bych stejně jako pan Babánek tvrdil, že i 10 000 mnou zastřelených Němců je málo. Nicméně, vedle této knihy jsem četl i Smrt je mým řemeslem. Sledujeme dobu koncentračních táborů očima jejich strůjce. Nelze se ubránit myšlence, že i když Hoesse zplynoval miliony lidí jednal pouze na rozkaz vyšších vůdců. Nemohl neuposlechnout. Zabít 100 000 pěšáků je vlastně k ničemu, dokud se nezbavíme toho správného velitele. Těžko by sem o své vlastní vůli vtrhla nepřátelská vojska jak Nacistická tak Sovětská... a to se dostávám k bodu zlomu v hodnocení Drdovy sbírky. (byť původně se Němá barikáda skládala pouze z oněch kvalitních povídek) V druhé polovině knihy je autor stále úderný, čtivý a rychle dostane čtenáře do děje. Psychologie má teď ale polámaný všechny hňápy snad 10x! Stále tu máme obraz těch vrahů, zločinců, grázlů a zrádců lidské morálky. Většinou z řad západního světa, nebo z buržoazie českých lidí. Pak tu máme ty ubohé sladké tvorečky, čisté jako křišťálové studánky a spravedlivější Boha. Ano jedná se v tomto případě o ta rudá hovada seřazená ve stejnobarevné armádě. Klidně uvěřím tomu, že ruský člověk dá člověku první poslední, je přátelský a přívětivý v Rusku určitě. Ale pochybuji, že bych od příslušníka RA v této zemi v minulém století dostal něco jiného než pár kulek do zad, úder do zubů a plivanec do očí. :-/

ForiCZ
07.06.2013 5 z 5

Knihu jsem četl díky maturitě a nelituji. Nepřikrášleně popsané hrůzy války a osvobozování Prahy. Nejvíc na mě zapůsobila Třetí fronta a Vyšší princip, ale do paměti se mi vryl i Včelař, Hlídač dynamitu, Vesnická historie nebo Zákeřník. Všechny povídky byly něčím poutavé. Četlo se to dobře a mělo to spád. Vřele doporučuji.

AnneEyre
02.05.2013 2 z 5

Nečetla se mi dobře, vlastně jsem nikdy nekamarádila s českou literaturou. Šlo vlastně jen o povinnou četbu. Skvělé svědectví o neklidné době, nic víc.

lukazsss
21.04.2013 5 z 5

Lepší knihu, při které se mi do žil vlilo vlastenectví, nenávist vůči těm co zabíjí nevinné a utlačují slabší, kteří se stejně brání ač s mizivou šancí na úspěch a často ztrátou vlastního života, jsem už dlouho nečetl. Doporučuji přečíst každému! :)

Adulina12
10.04.2013 1 z 5

Přiznám se, že jsem nedokázala přečíst všechny povídky... Některé byli dobré, ale jako celek mi to přišlo jako neskutečné komunistické žvásty... pardon, to prostě nešlo. (Nikomu ten názor nevnucuju.. ;) )

Wichita
21.03.2013 4 z 5

Divím se, že nemá lepší hodnocení. Myslím, že jsou povídky velmi dobře, poutavě a srozumitelně napsané, čtenáři přináší věrný otisk tehdejší doby. Na můj vkus je jich však málo, bohužel. Mezi mé nejoblíbenější patří Vyšší princip, Pancéřová pěst a Včelař.

Erezka
27.01.2013 4 z 5

Kniha mě nejvíce udivuje v tom, jak zobrazuje válku z tehdejších pocitů. Dnes se snažíme všechno ukazovat ze dvou stran - není nic černobílého. Ale válka je hrozná věc a když skončí, přijde euforie. Nikdo se neptá, jestli ten zlý neudělal něco dobrého. Prostě je to takové krásně jednodušše černobílé. Tak ti lidé po válce věci viděli a je moc zajímavé se na to taky podívat jejich očima. V knize jsou velice působivé povídky. Samozřejmě ne všechny jsou tak dobré, ale určitě doporučuji k přečtení alespoň část.