Hrátky s čertem

Martin Kabát se vracel z vojny, když ho přepadl loupežník Sarka-Farka. Martin se ho nebál a to ho zachránilo. Čert zavedl Martina k Čertovskému mlýnu, kde měl v kartách prohrát duši. Lucius se snažil marně přimět k hříchu poustevníka Scholastika. Duši upsala čertu za ženicha princezna Dišperanda a její služebná Káča. Martin se rozhodl divky zachránit. Odnesl z pekla úpisy. Zachránil svým odpuštěním loupežníka Sarku z lože vyvrhelova. Martin obdržel 3 přání za statečnost. Loupežník bude pracovat ve mlýně, poustevník měl také pracovat ve mlýně, nakonec si přál fajfku tabáku. Od Káči už Martinovi nikdo nepomohl a on si ji musel vzít za ženu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55124/big_hratky-s-certem-55f-55124.png 4.589

Kniha Hrátky s čertem

georginaa
06.08.2021

Nádherné počteníčko, vzpomínka na dětství, našla jsem u mamky v knihovně. Jenže stále při čtení vzpomínám na herce, co tuto pohádku hráli a jinak si to ani už neumím představit. Je též fajn, že vydržela až do této doby a doufám, že ještě plno let se bude povídat.

Kuža007
15.03.2020

Vedla pohádky O princezně Jasněnce a ševci, který létal je tato jeho nejlepší. Obsahuje krásný český humor, krásnou češtinu. A byla i krásně zfilmována Josefem Machem za pomoci scénaře Jana Drdy, v hlavní roli vysloužilého vojáka Martina Kabáta exceloval Josef Bek.

jprst
21.07.2019

V mé "pohádkové" poličce se na tuto knížku už dost dlouho "práší", čeká totiž na další generaci čtenářů, kteří si ji určitě užijí, tak jako kdysi já. I když se přiznám, že i přesto, že už mám dětství dávno a dávno za sebou, do ní občas rád nakouknu.

Magdalena5
28.04.2018

Po delší době jsem obcházela městskou knihovnu a mezi divadelními hrami na mě vykoukl Drda s čertem a bylo rozhodnuto, co budu číst první z hromádky půjčených knih. Při notorické znalosti filmových dialogů a scény jsem byla překvapena některými vynechanými pasážemi v textu a informacemi o původním výtvarném zpracování Alšově a ne Ladově jako ve filmu. Také by mě zajímalo původní herecké obsazení - Káča paní Šejbalové by mě asi dost bavila. S chutí bych se též podívala na loutkové Hrátky. A ta krásná čeština - přímo jazykové lukulské hody.

sgjoli
29.08.2016

Přestože filmové zpracování do značné míry vychází z knihy (až na pár vynechaných pasáží je scénář takřka doslovným přepisem tohoto dramatu) a já tuto filmovou verzi miluju, tak jsem moc ráda, že jsem se dostala i ke knize samotné. Miluju ten Drdův jazyk, jeho vyjadřování, jeho představy, to je prostě kouzelné a pohádkové a magické a strašně krásné. Nádhera! :-)

martin4563
22.08.2015

Knihy Jana Drdy mám v oblibě, ať vezmu Němou barikádu, či Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert, vše jsou to kvalitní psychologické knihy, ač Dalskabáty jsou na pohádkový námět, ale k Hrátkám s čertem, když vezmu knihu, tak je to nejlepší drama, po Noci na Karlštejně.
Ukazuje v knize humorně Českou povahu, lidskou hloupost a důvěřivost.
Všem doporučuji.

Markett
05.05.2015

I když film znám nazpaměť, představa, že si přečtu knížku byla více než lákavá. Dost jsem se při čtení pobavila a u některých pasáží si vzpomněla na pohádku. Moc pěkné! :)

ladyfromskye
04.06.2014

Krásná pohádka s trvalým kouzlem. A přitom je to vlastně alegorické zobrazení boje proti okupantům a vítězství českého člověka nad nimi.