Němá barikáda

Němá barikáda https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 4 859 117

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích.... celý text

Samery
24.09.2018 5 z 5

Ono se toho moc o tomto díle říci nedá. Silné, nesmazatelné a myslím, že každý si z toho odnese něco podstatného. Jedno z mála děl, kde se poukazuje na události, které všichni přehlíží. 2. světová se, bohužel, ve škole pojímá celosvětově, ale nikdo už neřekne, že Němci nás tu vlastně trápili. Jak válku vnímalo civilní obyvatelstvo. Mluví se o transferech židů, ale že měla okupace dopad na každého občana je věc, o které se mlčí. Škoda jen, že i když podstatné dílo, poměrně krátké a nerozvinuté. Některé povídky hůře čtivé. Myslím, že moje generace pocit z této hrůzy moc velký nemá (i přes to, že mezi námi stále jsou pamětníci, co tohle všechno připomínají), moje děti již na tento konflikt budou pohlížet jen jako na další stranu v dějepise. Toto dílo mohlo být tím, co tuto hrůzu uchová, ale nemyslím si, že se to stane. Na to jsou ty vjemy moc krátké a pro neznalé možná i neuchopitelné.

Damato
15.09.2018 5 z 5

Knížka čtená již v hodně raném mládí , která ve mně zanechala hodně nesmazatelnou stopu. Vůbec nemyslím Vyšší princip, to je povídka, která vyzdvihuje hodnotu pojmu povídka- to je prostě povídka nad povídky, myslím tím ostatní povídky, které popisují tu dobu, kdy se v českém národě objevila hrdost, hrdinství a pokora k hodnotám jako přátelství, sounáležitost , úcta k člověku.

rysavas
31.08.2018 3 z 5

Na některé z povídek mi dělalo problém se soustředit...pokud by se mě někdo zeptal, které povídky mi uvízly v hlavě, tak asi nejvíce Hlídač dynamitu a Vyšší princip a Včelař.

Pavelpi
19.08.2018 5 z 5

Povídky o hrdinství českých lidí za doby Protektorátu a při osvobozování.Za mě jsou nejlepší povídky : Němá barikáda a Vyšší princip.Ty další jsou ale také dobré.Jedná se o boj národa za svobodu a nikoli za komunismus,jak se někdy dneska píše.Ale to myšlení lidí bylo takové,proto také komunisté ve volbách 1946 dostali tolik hlasů,že byli nejsilnější stranou u nás (to nebyly ovlivňované volby jako později),proto došlo také k Únoru 1948,protože lidé tenkrát za komunisty stáli a chtěli to tak.

nikikostadinova
14.07.2018 4 z 5

I přesto, že povídky jsou krátké, vyžaduje jejich čtení velkou pozornost. Alespoň, pokud chcete pochopit všechny metafory a souvislosti. Kniha rozhodně zajímavá, povídka vyšší princip je nádherná (ano, možná jsem trošku zaujatá, kvůli filmu...). Objevuje se velmi krásná filozofie (povídka: až vstanou mrtví....). Samozřejmě prokládané pasážemi, které jsou "rudé". Ale to je třeba pochopit. Pro mě osobně je důležitá rovina lidská. A ta tu byla také.

Astarothh
08.07.2018 3 z 5

Fašismus? Špatně! Komunismus? Špatně! Totalita? Už nikdy! Díky za každou takovou knihu, která připomíná to zlo a zvrhlost. V tomto případě fašismus, jež nahrazuje komunismus, který je v knize opěvován.

Marbo
17.06.2018 5 z 5

Klasika.
Ano, je to zaujaté a dá se říci, že plné propagandy. Ale Němá barikáda skvěle vystihuje myšlení velké části Čechů po 45 a tím pádem pomáhá i pochopit tehdejší události, od povstání, přes odsun až po Únor.

los
30.05.2018 3 z 5

nad touto povinnou četbou jsem byl na základní škole úplně paf, o to víc jsem pak hltal filmovou verzi povídky Vyšší princip

RyonMathrin
29.03.2018 4 z 5

Těžko hodnotit psaní o spravedlivém boji za svobodu a boji proti útlaku jinak, než vysoce. Navíc je to perfektně napsáno. Povídky jsou výstižné a nesmírně silné. Zachycují atmosféru doby. (Jsem přesvědčen, že hodně z nich je inspirováno skutečnými událostmi.) Díky tomu není divu, že si některé povídky vybrali filmaři a natočili taktéž sugestivní filmová díla.
Všechny jsou dobré, musím ale vypíchnout tyto:
Hlídač dynamitu: "To nám pámbu přece nemůže mít za zlý, když ze světa sprovodíme takovýhle bestie." Ten tichý, ale sveřepý, nezlomný odpor...
Pancéřová pěst: dětský hrdina, který překoná strach a vykoná hrdinský čin
Vyšší princip: "... vražda na tyranu není zločinem." Naprosto nadčasová modroust.

Někdo tu zmiňuje "černobílost" postav, to je ale přece jednoznačně dané dobou. Samozřejmě, že většina Němců byla vnímána jako ti zlí, vzhledem k tomu, co všechno Hitler za těch šest let napáchal, není divu. Ovšem vždycky, v jakékoli době zůstane nějaká část lidí normálních a s válkou potažmo útlakem nesouhlasí, to je prostě statistika. Ale o těchto světlých výjimkách povídky nejsou. Zde se vypráví o boji proti nespravedlnosti, a ten je jednoznačně černobílý.
Takže vlastně kniha ovlivněná dobou, ale přitom nadčasová...

Atanone
20.03.2018 5 z 5

Kniha o době,kdy se dělilo zrno od plev,kdy bylo třeba se rozhodnout i s tím vědomím,že i nečinnost je druh rozhodnutí. Její zpolitizování za dob totality jí podle mě neubralo na kvalitě.
Narodila jsem se z láskyplného vztahu Češky a Němce,který vznikl krátce po válce. Možná proto vnímám tuto kapitolu dějin obou těchto národů trochu ostřeji a z jiného úhlu,protože se mi dostaly k uším příběhy lidí z té doby a vůbec nejde o to,jakým jazykem mluvili. Jde o to,k čemu se rozhodli a jakou si vybrali cestu-každý sám za sebe.

Metroušek
20.02.2018 5 z 5

Velké časy často plodí velká díla, která nemilosrdně a přesně zachycují Zeitgeist, ducha doby. Ačkoli je Němá barikáda rozsahem útlá knížečka povídek, na vnímavého čtenáře dopadne silou své osudovosti. Protentokrát je mi jedno, že to napsal komunista; je to bezesporu mistrovské dílo z doby, kdy byl nepřítel jasný a jasně pojmenovaný, a kdy se na chvíli zdálo, že nový, lepší svět přichází ze sovětského východu. (Nepřišel, a nikdy nepřijde, to už je snad jasné.) Opravdu stojí za to si čas od času znovu přečíst tak silné, dojemné povídky jako je zejména Včelař, Vyšší princip, Hlídač dynamitu nebo Nenávist, a vzpomínat na svět, kde zlo a dobro ještě nebyly tak promíchané a rozbředlé jako dnes. Dovolil jsem si v Podobných knihách doporučit podobně přesná, syrová díla, Rudou jízdu a Azurovou step. Bylo by škoda, kdyby zapadla českému čtenáři za obzor.

Marekh
08.02.2018 4 z 5

Jedná se o povídkovou knihu, která vyzvedává hrdinství prostých lidí v období okupace a v době Květnového povstání. Nejvíce se mi líbila povídka VYŠŠÍ PRINCIP, která je svým zpracováním kratší, když porovnám film, který jsem viděl. Film se mi také líbí. Kniha se mi celkově líbila.

kap66
08.01.2018 4 z 5

Četla jsem ji, když jsem byla stejně stará (tedy mladá) jako ti, kteří ji čtou k maturitě. Literaturu o 2. světové válce jsme měli rozdělenou podle doby, kdy vznikala, z čehož vyplývaly jasné odlišnosti. Němá barikáda byla napsána těsně po válce; nedivme se tedy černobílým postavám, pojetí Němců jako jednoznačně záporných, oslavě Sovětského svazu. Je to zatížené, samozřejmě, ale blízkostí války. Upřímně - opravdu byste někdo dokázal psát objektivně a nezatíženě, psychologicky prokresleně o tragédii, která se stala nedávno a při které jste i o někoho přišli? Tato kniha je dokumentem doby a jako takovou ji čtěte - tím se stane pro vás zajímavější a pochopitelnější.

Hadati
23.11.2017 4 z 5

Sbírka velmi krátkých povídek, které mají společný motiv – boj proti nacistickým Němcům za 2. světové. Němec je zde zobrazen jako zosobnění zla, kterému je nutno se postavit. A v Drdových povídkách se proti němu staví zcela obyčejní lidé – účetní, dělníci, profesoři, prostí venkované. A přestože si jsou vědomi následků, kdy většinou je důsledkem jejich odporu jasná smrt, postaví se jim. Povídky jsou velmi vlastenecké, a přestože se mohly skutečně stát, odvaha hrdinů a zlovolnost Němců je tady spíše alegorická, jako dobro a zlo. Povídky jsou také ovlivněny dobou vydání povídek, kdy je zde několikrát zmíněna vděčnost vůči sovětským vojákům, ale o západní frontě ani slovo. Jedná se však (až na jednu povídku) skutečně jen o krátké zmínky, takže to nijak zvlášť nebije do očí a není to ani důvod k rozhořčení k překrucování či tajení historie. Součástí sbírky je pak povídka Vyšší princip, která byla velmi dobře zfilmována. Povídka Němá barikáda pak byla taktéž zfilmována, kde je už ale velmi znát komunistický vliv na tuto tvorbu.

aktijnov
25.10.2017 4 z 5

Klasika z povinné četby. U některých příběhů dokázal autor čtenáře dojmout... Trochu mě mrzelo, že postavy byly pouze černobílé. Buď dobré, statečné a dokonalé, nebo špatné, falešné a zlé.

Zikus
10.10.2017 odpad!

Nejhorší knížka, kterou jsem kdy četl.. Zaslepený antifašistický brak. Nacisté jsou zde prezentování jako zrůdy a Češi jako něco svatého.. Takové smýšlení je naprosto stupidní.

hroneczek
03.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a byla jsem velice spokojena. Krásně napsaná, pohnuté osudy hlavních hrdinů bezpodmínečně nutí k zamyšlení. Vřele doporučuji.

Plážovýbarman
30.08.2017 3 z 5

Nejlepší příběhy u kterých jsem měla po celou dobu husí kůži byly Vyšší princip a Až vstanou mrtví...

vampiru
30.07.2017 4 z 5

Povinná četba byla pro mě horror, tahle kniha ale byla skvělá... jednoduše napsaná a stejně záživná a každý příběh měl svůj cíl a měl hodně co říct. Určitě si jí přečtu znovu!

catherinee94
24.07.2017 5 z 5

Krásné povídky o hrdinství Čechů. Drda úžasně pracoval s češtinou a pointou.
Hlavně si myslím, že to je kniha k zamyšlení do budoucna.
Určitě ji doporučuji přečíst během učení dějepisu.