Nebeská hostina

Nebeská hostina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352354/mid_nebeska-hostina-NXG-352354.png 4 90 29

Píše se rok 1917. Chudý farmář Pearl Jewett nečekaně zemře a zanechá po sobě tři syny – chytrého Canea, prostoduchého Coba a prchlivého Chimneyho. Ti se již nechtějí protloukat a dřít na cizím, proto se vydávají za štěstím – vyrazí krást, loupit a drancovat – inspirováni brakovým románem Život a skutky Krvavého Billa Bucketa. Jejich ničivé tažení je nakonec zavede až do Meade v Ohiu, většího amerického města na Středozápadě, které se pomalu přizpůsobuje modernímu 20. století. Bratři od města očekávají, že jim splní všechno, o čem ještě na venkově snili. Ráj na zemi, který si představovali, ale může být ve skutečnosti horší než peklo, z něhož se tak dlouho snažili uniknout.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

The Heavenly Table , 2016

dominika8192
05.07.2023 5 z 5

Hele, je jasný, že Pollock má nějaké interní sexuální trable, protože aby všechno, ale fakt VŠECHNO, v jeho příběhu sklouzlo k sexu, je úchylka. Já nejsem žádná puritánka, mám za sebou i knihy typu Božský..., apod., ale tohle bylo odporný vyobrazení sexu, že se mi z toho až žaludek zvedal. Možná to bylo úmyslný - celým příběhem se táhla shnilá a mastná, lepkavá a olejnatá pachuť beznaděje a hnusu. Prostě jííháá - Amerika ve svý nejúlisnější zvrácenosti...s nemytejma zubama, smradlavým dechem, potem nasáklýma hadrama a měsíc nemytejma tělama. Fujtajbl vespolek. Na druhou stranu čtení, co se vryje pod kůži tím, jak čtenáře mrdne po hlavě bejzbolkou.

klikas
05.05.2022 3 z 5

Zkusím nespoilerovat: Přes všechen ten "Kurví chlív" a nuzotu prokousat se k endu věru nebylo nudné. Ale ani příliš ušlechtilé. Hluboce mne to nezasáhlo. Spíš takové povrchové zranění.

Wladimirski
09.02.2022 5 z 5

Příběh knihy mne pohltil, vtáhl do děje a bavil až do poslední stránky. Hlavní a několik vedlejších dějových linek vzbuzovaly napětí, jak a kdy se protnou a autor to zpracoval parádně. Postav není příliš mnoho a byly pěkně vykresleny, jejich osudy zaujaly. Členění do kratších kapitol umocňovalo dynamiku vývoje.

sestraJoy
28.07.2021 5 z 5

POUSTEVNÍK SE USMÁL. „JÁ NIC NEJED UŽ PŘES TEJDEN, LEDA PULCE A HMYZ, CO SI NOSÍM VE VOUSECH. A VÍC ANI NEPOTŘEBUJU. JEDNOHO DNE ZASEDNETE K NEBESKÝ HOSTINĚ, PAK UŽ NIKDÁ HLADOVĚT NEBUDETE, TO VÁM MŮŽU ZARUČIT“... Připadám si jako šmírák. Téměř o každý postavě, o který je zde řeč, se dozvíme něco -většinou intimního, ovšem něco, co ji zcela jasně definuje. Co na tom, že se tady třeba jen mihne. Pollock dokáže o lidech napsat opravdu zajímavý věci a stejně tak důkladnej je v popisu událostí (takže když jsme v bordelu…). Sedí mi styl vyprávění. Většina postav nejsou žádní „Ajnštajni“, takže mluvěj tak, jak jim huba narostla. Fajn příběh, „jednoduchej“ vypravěčskej styl, zajímavý (prostí) hrdinové…

Ophelie
23.07.2021 3 z 5

Kniha je každopádně originál, čtivá (především od druhé poloviny). Vedle hlavní dějové linie života tří bratrů Canea, Coba a Chimneyho se v knize objevuje hodně dalších postav. Je tedy potřeba při čtení dávat opravdu pozor, aby se čtenář dobře v postavách orientoval. Každopádně ke konci se vše krásně prolne a každá z postav tam má svou určitou úlohu. Autor podává některé popisy opravdu hodně realisticky až naturalisticky, ale zase mi to nepřišlo nic tak hrozného (četla jsem už horší ;-)). Kniha se mi líbila, jsem ráda, že jsem si jí přečetla, ale žádné ohromné nadšení ve mě nevyvolala. Každopádně určitě stojí za přečtení.

petrarka72
21.07.2021 5 z 5

Vynikající. Mužský svět v Ohiu 1917. Tři desperáti s něžnou duší, kteří se minuli s dobou, voják beznadějně toužící se ctí padnout, kontrolor čistoty s proklatě velkým nádobíčkem, hospodský se svérázným chrastítkem, černoch s obdivuhodnou buřinkou, neschopní muzikanti, trpělivý pasák, Grandiózní divadlo a přehlídka unavených, ale lidských farmářů. Když žena, tak v/ s pozadí(m), ale také se zásadním vlivem, když sex, tak freudovsky určující, když život, tak beznadějný s občasným zábleskem víry v lepší příští - a když čtenářská hostina, tak vážně nebeská, připomínající Steinbecka, Caina a Lehanea v jednom.

stagno
12.07.2021 5 z 5

Hodně výživný čtenářský trip.Originální román prosycený drsným humorem,přesto jsem v něm žádnou podbízivou vulgárnost necítil,spíš naopak jakousi soucítící lidskost.To i díky obdivuhodné schopnosti autora plasticky a odlišitelně charakterizovat snad všechny postavy,bez ohledu na prostor,který v příběhu mají.Famózně napsaná je především první čtvrtina,prolog uvádějící následný bizarně třeskutý sled událostí ve městě Meade.Některé scény jsou vysloveně krásné-třeba rozmluva starého Pearla s poustevníkem nebo ta,ve které svěřuje umírající matka svou malou dceru Matildu do péče pasáka Blackieho.
Ono to asi opravdu není pro každého/to žádná kniha/,ale doporučuji to alespoň zkusit.

derminator
08.07.2021 3 z 5

Četl jsem první knihu od tohoto autora chci říci dvě věci tou první je, že se mi líbí prostředí staré Ameriky, dnes už ho již u autorů moc nevídáme. Věc druhá někdy knížka zachází v prostředí sexu a pornografie až moc do detailů. Kniha jinak docela čtivá, ale nic co Vás zvedne ze židle. Zaslouží si hodnocení 65%.

tonysojka
07.05.2021 4 z 5

Občas mi připadalo,že v popisu zvráceností,pornografie a bizarností postav autor trochu"tlačí na pilu",podle mne v zájmu šokovat a dobře prodat.Přesto lze v některých postavách a jednáních vypozorovat při čtení "klubání se " jakoby zárodků lidskosti a "normálního "jednání.
Jistěže tehdy byla drsná doba,drsní lidé a jejich jednání,ale jejich množství převažující nad slušnými a "normálními"se mi zdá přehnané.
Jinak mi to připomínalo "Bonny a Clyde " smíchané "Amarcordem.
:-)

Metla
15.03.2021 4 z 5

Chimney si odplivl a zavrtěl hlavou. „Nebeská hostina,“ prohodil hlasitě přes rameno a pokračoval v cestě. „Vepřový kotlety tlustý jako bejčí péro, hovězí stejky jako kolo vod vozu, máslem maštěný vdolky, horký a měkký jako kozy…“

USA, období 1. světové války. Když člověk žije v bídě, bez naděje na lepší zítřky, přirozeně se upne k vizi, co bude potom. Nebo se pokusí vzít to zkratkou a dopřát si veškerá myslitelná potěšení před odchodem na onen svět - návod k dosažení vytouženého cíle obsahuje ohmataný výtisk knihy „Život a skutky Krvavého Billa Bucketa“.
„Nebeská hostina“ drsně, syrově a přece s jakýmsi lehce humorným nadhledem popisuje nejen osudy trojice charakterově různorodých bratrů, čtenáři se něco dozví prakticky o každé mizerné existenci, mihnuvší se románem. Některým se věnuje krátce, k jiným se vrací, výsledkem je špinavá mozaika, v hrubé vrstvě upatlaná potem, krví, exkrementy, spermatem, zvratky a dalším sajrajtem, prostě nevábnou směsicí plnou násilníků, vrahů, prostitutek a pasáků, úchylů, podvodníků, homosexuálů, buranů, parazitů a šmejdů rozličného kalibru. O relativně nevinné duše je v té přetékající žumpě poněkud nouze, přesto tady jsou, díky za ně. A vlastně jen málokdo z kvanta vystupujících postav je prohnilý úplně skrz naskrz.
V komentářích jsou zmiňována jména jako Steinbeck, Caldwell, já bych k nim přihodila ještě Cormaca McCarthyho. Pokud se chystáte číst, připravte se na pořádnou nálož hnusu, prošpikovanou občasnými úsměvy či zamyšlením. Zvrhle jsem se bavila. 80%

„Jestli štětka stojí dva nebo tři dolary, kolik podle tebe stojí dobrá šunka?“
„Počítám, že tak stejně. Mezi kurvou a šunkou nebude zas takovej rozdíl.“
„A kolik šunky si teda můžu koupit za ty prachy, co máme?“ chtěl vědět Cob.
„Těžko říct, možná tak stovku.“
„Žjova!“ zvolal Cob. „To je asi děsná spousta, co?“
„Jo, tolik bych jich nevošukal dřív jak za dva dny.“

ddkk
09.11.2020 5 z 5

Skvělý příběh. Nejvíc ze všeho jsem při čtení myslela na Steinbecka, ale i na další americké klasiky, popisující americký středozápad na začátku předcházejícího století. Neuvěřitelná zaostalost, chudoba těla i ducha, vyšinutá morálka, nejnižší pudy. Hlad, krutost, chlast, povětrné ženštiny, zvrácenost...

A přitom není Nebeská hostina smutný ani odpudivý příběh, je napsaná tak, že mě bavila, že jsem se chtěla dovědět, jak to s jednotlivými postavami bylo dál a jak se nakonec všechny linky děje nevyhnutelně protnuly. A taky jsem ocenila epilog, který mě doslova pohladil po duši.

Jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních dnech četla. Moc se mi líbila. Doporučuji.

šipek
17.08.2020 4 z 5

Tak jsem po delší době odbočil od mého žánru a neudělal jsem špatně. Kniha je zajímá, čtivá a na konci vše do sebe zapadlo.

Lokina
09.08.2020 5 z 5

Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst a i z většího množství postav jsem se ztrácela v ději. Postupem času jsem ději přišla na chuť a už se to četlo samo od sebe. Rozmanitost postav a jejich charaktery z nichž každý je svým způsobem ojedinělý, zvláštní, humorný a někdy až šílený, dělá z knihy něco, co jsem doposud nečetla a líbilo se mi to.
Některé kapitoly měly pomalejší tempo, jindy mě obsah někdy zhnusil a šokoval, příběh tak neztrácel moji pozornost a musela jsem to dočíst.
Zajímavé byly osudy všech postav i to, jak se na konci různorodým způsobem propletli s osudem bratrů a do jaké míry to změnilo či ovlivnilo jejich životy, jestli k lepšímu nebo horšímu.

Evaho73
27.05.2020 5 z 5

Ak považujete čítanie za každodennú potravu pre dušu, dokážete knihy identifikovať aj podľa ich "čitateľskej chuti".
Kniha Nebeská hostina má svoju zvláštnú atypickú príchuť, na ktorú sa prinajmenšom nedá zabudnúť.
Názov knihy Nebeská hostina rozhodne evokuje niečo iné, ako je jej obsahom, ale nakoniec som zistila, že je veľmi výstižný.
Príbeh plný vývrheľov, zaostalcov, prostitútok, opilcov, násilia, vulgarizmov, krutosti alebo inej zlomyselnosti je vsadený do prostredia tej najprostoduchejšej spoločenskej vrstvy.
Niekoľkokrát som celá znechutená chcela knihu odložiť bez do čítania, ale napriek všetkému ma niečo prinútilo ju prečítať až dokonca.
Bola som zvedavá, čo chce autor týmto čitateľom odkázať a prišla som na to, že každý jeden dobrý skutok v tom zvrhlom a zaostalom prostredí žiaril prenikavým svetlom a nakoniec sa stalo najdôležitejšou vstupenkou pre "nebeskú hostinu" priateľstvo alebo láska k bližným.
V knihe som na pozadí bizarných príbehov jednotlivých postáv, ktoré sa však poprepájajú, registrovala aj spoločenské zmeny a technický rozmach, kde napríklad kone nahradili automobili, kadibudky spláchovacie záchody, začali sa používať telefóny.
Nakoniec jeden môj osobný poznatok, že Pearl otec troch židovských bratov, ktorí sú ústredným postavami, pochopil podstatou života zaručujúceho vytúženú nebeskú hostinu. Jeho synovia však museli prejsť náročnú cestu, aby to nakoniec aj sami pochopili.
Na začiatku by som nepripústila, že kniha má v sebe ukryté také hlboké morálne poučenie, a preto u mňa zabodovala na plný počet.

esma
05.04.2020 5 z 5

Co vedlo autora k napsání tak chmurné, syrové knihy? Kde potkal to panoptikum svých postaviček ? Co nám vlastně svým vyprávěním chtěl sdělit?
Podle mně chtěl připomenout známé faktum :
že pro ty, kteří se se narodí do „nesprávné“ rodiny, bývá jejich osud často zpečetěn. Dostat se z bludného kruhu bídy, hladu, kriminality je takřka nemožné a střet s realitou tragický. Přestože příběh je z doby před více než 100 lety, je toto „předurčení“ platné i dnes.
Není to zrovna čtení vhodné do současné koronadoby a není to ani čtení pro slabší povahy. Ale napsané je to brilantně.

orinka3
30.03.2020 5 z 5

Výborné. I když jde o koncentraci všech možných negací života, přesto je to šťavnaté a vrstevnaté čtení. Proplétají se tu osudy lidí, kteří mají jedno společné. Jsou to chudáci ze dna společnosti. Dříči žijící v nepředstavitelné chudobě. Poměry u vojska za první světové války jsou bídné zrovna tak. Neustálé pochyby i znechucení. Ústředním motivem jsou tři bratři, nevědomí, až na nejstaršího negramotní. Jejich jedinou učebnicí života je šestákový škvár o zločinci, který se živí přepadáním bank. A tak se jim stane vzorem. Je hodně smutné si uvědomit, že kdyby rostli v jiných podmínkách, mohlo být všecko jinak a lepší. I ten černoch Koko, jehož jediná velká nectnost je odpor k práci, se dostává do malérů nespravedlivě. Dalo by se říci, nevinní vrazi. Až na toho majitele šenku. To byl pěkný neřád. Kontrolor kadibudek je bizarní postavička s výraznou rolí v příběhu. Kniha mě opravdu zaujala živým dějem i dobrou čtivostí. Naturalismus mě nijak nepohoršil, patří tam.

Phyl
26.10.2019 5 z 5

Kvůli autorově pověsti, kterou jsem neznal, ale nakonec, jsem si knihu pořídil i přesto. Ale obavy se naplnily mírou přetékající: tolik hnusu, vulgarit, odporností všeho druhu na postavách, jejich mluvě, konání a myšlení, mě tak neskutečně rozpálilo, vzrušilo, nenechalo spát, než můj žalud (a sebeúcta) neutrpěli dohromady tolik slastných šrámů, krvavých oděrek a nejedno silné vybrcholení. Hodnotit ale právě proto musím. A hodnotím tak vysoko, neb má buřinka, jest opravdu ve zchátralém stavu, díky prudkému, nekonečnému a krutému zacházení, které mi každou chvíli, díky čtení tohoto skvostu muselo být stále dopřáváno, a o to víc rozparádilo mé chotky, že jsem to posílal za čtyři prašivé dolary po kapitolách neustále a neustále, a každá kapitola končila v naprosté orgastické a nezastavitelné křeči, jako by to bylo stále poprvé. A také se nedalo s tímto přestat. A proto hodnotím tak jak hodnotí.

wicca.w
30.08.2019 5 z 5

Výborná knížka. Nejprve jsem si říkala, co to jako je a pak jsem to přečetla na jeden zátah. Něco úplně jiného než jsem kdy četla. Prostě úlet.

maxim248
27.06.2019 5 z 5

Super kniha.Doufám,že D.R.Pollock bude hodně plodný spisovatel,i první kniha byla bomba...

Jap
26.03.2019 5 z 5

Tohle mě bavilo hodně. Tolik divných a ještě divnějších osobností pohromadě se jen tak nevidí.