Příběh ztracené holčičky

od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru. Jejich vztah, někdy hluboký a úzký, jindy nejasný a plný nedorozumění, je v jejich životech tou jedinou jistotou a tím, co je váže k rodné čtvrti, která stále určuje jejich osudy. Ty jsou propojené do chvíle, než Lila záhadně a beze stopy zmizí, a Elena se rozhodne sepsat příběh jejich přátelství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/354433/pribeh-ztracene-holcicky-YRa-354433.jpg 4.6215
Série:

Neapolská sága (4.)

Orig. název:

Storia della bambina perduta (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Přidat komentář
hanča34
07. října

Těžko hodnotit hned po přečtení, opět jsem měla části, které jsem přeskakovala. Těžké, závažné čtení, už jenom to množství postav. U některých jsem si nebyla jistá kdo to vlastně je. Přečtěte si a posuďte sami.

LucušN.
04. října

Posledním dílem jsem se nemohla prokousat, musela jsem se nutit do čtení. Líbil se mi až samotný závěr knihy.

raiha
03. října

Celá sága může mít rozporuplná hodnocení. Z pohledu ženy? Každá si tu můžeme najít kus sebe. Je to perfektně vylíčená sága z pohledu jedné ženy, která není bezchybná, která žije svůj život podle toho, jak byla vychována, jaké znalosti na své cestě získala, v jaké době žije a jakými lidmi se obklopuje, kdo je pro ni vzorem. Může se nám zamlouvat, můžeme ji nenávidět. Je lidská, má své chyby. Vidí svět určitým způsobem... knížka nám odhaluje zrcadlo. Ukazuje nám jací jsme, jací můžeme být a co nás brzdí. Je o životě. O životě v určité době. O životě vyprávěném z pohledu ženy. Je tu spoustu domněnek, mnoho nedorozumění a hodně nepochopení mezi ženským a mužkým světem, komplikace přátelství mezi ženami především a to na pozadí poměrně nedávných událostí v jedné zemi. Nevím co víc říct. Je to dobré, je to silné... dává nám to něco? Asi ano. Kdo život žije, ví co mám na mysli. Kdo ne, ať to občas zkusí.

Alizon
03. října

Uzasna tetralogie, ktera si naprosto ziskala me srdce. Nikdy jsem nic podobneho necetla, kniha pusobi opravdu jako autobiografie autorky, zpoved plna uprimnosti a otevrenosti - naprosto tady souhlasim s komentarem Aleen. Barvite napsany pribeh, plny emoci, pochyb, podavajici obraz jednoho lidskeho zivota, mesta, ctvri, doby ... Jak uz jsem psala u predchozich dilu, vetsinou nedokazu pozitivne hodnotit knihy, kde nemam hrdiny rada - tady me jak Elena tak Lila nekdy neuveritelne stvaly - ale presto tady hodnotim velmi pozitivne. Vsechny dily byly tak realne, ten posledni vlastne strasne smutny - vyzdimalo to ze me emoce jako z houby - a presto tuto tetralogii miluji a budu ji doporucovat.

ivca7818
30. září

Ze závěru tetralogie Geniální přítelkyně mám rozpačité pocity. A očividně budu asi jediná, která nejspíš nepochopila údajnou genialitu textu, který nám předkládá autorka v utajení. Nicméně jakkoli považuji minimálně první dva díly za velmi zdařilé, dělalo mi největší problém prokousat se těmi posledními dvěma a zejména tímto posledním s podtitulem Příběh ztracené holčičky. Je to nejspíš věc vkusu a mých očekávání - od této neapolské ságy jsem totiž čekala něco víc a moje očekávání se naplnila jen zčásti. Zejména přítelkyně hlavní hrdinky, Lila, mi byla už od začátku hrozně nesympatická, neměla jsem ji ráda, nedokázala jsem se s ní za celou dobu ztotožnit ani ji pochopit. Jevila se mi jako sobecká, záštiplná, manipulativní osoba, která žárlí na Elenu a dělá vše pro to, aby jí ublížila a ponížila. Hlavní hrdinka Elena je velmi poddajná tichá voda, která si tohle chování nechá od Lily nejenže líbit, ale také si od ní často nechává řídit i život. V posledním díle pro mě byly velmi nudné pasáže, které neustále dokola omílaly politickou situaci v Itálii 70. let. Závěru knižní série dávám za sebe tři hvězdy.

Audrina
30. září

Dlouhou dobu jsem nedokázala pochopit genialitu celé ságy. Celou dobu, kterou jsem s ní strávila, mě ovšem přesvědčovala o své výjimečnosti. Úplně docenit ji dokážu až nyní, po přečtení poslední části.
Jedná se o příběh, který je vyprávěný se syrovou upřímností, realita, kterou nalezneme na stránkách je děsivá a žije svým vlastním životem. Celý příběh je tak živý, že věřím, že se stal, a že se podobné malé tragédie stále dějí.
Nejsem fanoušek ani Liny ani Eleny, obě dvě udělaly velké množství rozhodnutí, za které je nenávidím...neděláme je ale občas všichni? Protože ať se nám to líbí nebo ne, život není černobílý.
Na konci je Vám líto obou dvou, protože tragédie jejich příběhu je stejná, i když u každé odlišným způsobem. Obě si zaslouží náš soucit. Stejně tak jako si kniha zaslouží náš čas.

Melanka
29. září

Všechny čtyři díly neapolské ságy mě velice bavily. Skvěle popsané obyčejné životy, emoce a příběhy. Přestože mi chvílemi byly hlavní hrdinky nesymatické, často jsem s jejich jednáním nesouhlasila, stále jsem byla napjatá a vše s nimi prožívala. Poslední kniha mě asi do poloviny štvala, ale nutilo mě to číst dál a dál. Ke konci jsem četla bez dechu do poslední stránky.

ddkk
29. září

Zvláštní kniha, zvláštní celá série. Když pročítám zdejší komentáře a recenze, je to jakoby pouze černá x bílá - někdo Neapolskou sérii (a tedy i knihu Případ ztracené holčičky) buď úplně odsoudí, anebo ji vychválí. Myslím, že je to hlavně o pochopení toho, CO a o ČEM vlastně Elena Ferrante psala. Pro mne je to dílo, které autorka prostě musela napsat, bez ohledu na žánr, bez ohledu na syntaxi, atd., ať už je jí vyčítáno cokoli. Považuji celou sérii za s největší pravděpodobností autobiografické dílo, plné upřímných pocitů, skutečných reálií a snad i vypořádání se s vlastním životem...Pro mne velmi dobré a doporučuji.

Aleen
27. září

Nezapomenutelná kniha, nezapomenutelná série! Pokud jde, a já jsem o tom dost přesvědčená, o autobiografické vyprávění, pak je to zpověď plná otevřenosti a upřímnosti vůči ostatním, ale hlavně sama k sobě. S takovým přístupem se běžně nesetkáme. Příběh mi nepřišel ani tak moc napsaný, nebo vyprávěný, jako žitý. Jako by psala hned teď každou pohnutku, každý zážitek a ten tím neztratil ani ň ze své autenticity. Děkuji za skvělý čtenářský zážitek.

HanaMalina
14. září

Geniální přítelkyně se stala na několik měsíců mojí společnicí a jen těžko uvěřit, že už není další pokračování ,do kterého se budu moct opět začíst. Ale jak se říká, má se přestat v nejlepším. U posledních stran i ukápla slzička, nádherné.

06. září

Podařilo se mi přečíst všechny 4 díly v kuse a za mě spokojenost. Že mi byly hlavní hrdinky nesympatické, tak ať, nikdo nejsme dokonalý. A už konečně vím, proč je Neapol špinavé město.

Babo
24. srpna

Chci potvrdit, že celá série je opravdu jedinečná .
Četla jsem už spoustu knih, ze kterých jsem byla nadšená ,ale mám pocit,že tato je opravdu v něčem jiná . Jen nevím přesně v čem .
Je to prostě život sám ,co mě držel přikovanou u písmenek této vyjímečné tetralogie .
Obdivovala jsem psychologickou propracovanost především vypravěčky . Někdy jsem sice úplně nechápala myšlenkové pochody Liny ,ale u Elen jsem jen žasla nad naprostou upřimností , s jakou hodnotila svoje počínání . Nehledala pro sebe alibi v žádném skutku ani myšlence , byla naprosto otevřená a na nic si nehrála .
Vytvořila barvitý obraz lidí žijících na periférii společnosti , ukázala způsob myšlení intelektuálů z lepší společnosti .
To vše promíchala ,aby ukázala , že dobří a špatní lidé jsou na obou stranách .
O těch víc jak tisíci stránkách by se dalo napsat opravdu hodně ,ale k čemu moje slova .
Sáhněte po knize a uvidíte sami .
A já se skláním před autorkou/autorem/autory , ať už je kdokoliv .

babyboar
20. srpna

Rozhodně nejlepší z celé série, skutečné vyvrcholení těch stovek přečtených stran. Celá série má úžasnou atmosféru a popisuje události druhé poloviny 20. století nejen v Neapoli, ale i ve světě. Nabízí portréty lidí obyčejných i neobyčejných (přičemž kritériem obyčejnosti rozhodně není majetek). Itálie plná vášní, násilí, mafiánů, lásky i nenávisti. Snad jen ten konec jsem čekala jiný. A ač jsou mi obě ty holky/ ženský nesympatický, bude se mi po nich stýskat!

booklover
17. srpna

Konec.
Znáte ten pocit, když něco úžasného skončí a Vám to prostě chybí? Tak přesně tahke na mě zapůsobil poslední díl tetralogie. Cesta to byla dlouhá, příběhy plné vášně a nenávisti. Lásky v různých formách. Dvě velmi silné ženy - kamarádky, ztracená holčička. Umrtí spousty postav. Přesto mám pocit, že na všechny otázky nám autor neodpověděl. Co se stalo s holčičkou? Kdo zabil různé (více či méně) důležité postavy? Může se stát, že se časem dočkáme nějakého dalšího pokračování? Příliš mnoho otázek, já vím… Přesto už dlouho se nestalo, že by mě příběh takhle zasáhl. Dlouho jsem bojovala s tím, jestli jsou to memoáry, nebo jestli je příběh zcela fiktivní, možná od každého trochu. A to dílu dodává opravdovost a hloubku. Osobně si myslím, že některé situace byly melodramatické, extrémě vyhrocené a občas jsem nechápala Eleniny názory a myšlenkové pochody, někdy mě zase vytáčela Lila svým chováním, ale celkově jsem si zamilovala obě dvě. Určitě se moc těším jak se s příběhem popere HBO při jeho zfilmování.

VeruRomanská
17. srpna

Achjo, jsem tak nešťastná, že jsem celou tetralogii dočetla. Bylo mi líto, že některé roky v knize autorka přeskočila, ale to jí neubírá na kvalitě, mé zklamání spíše bylo způsobeno tím, že jsem věděla, že tímto dílem tato úžasná sága končí! Rozhodně stojí za přečtení jako předchozí 3 díly. Mě nejvíce byla blízká kniha třetí, protože autorka se byla přibližně mého věku, takže jsem se do ní uměla vciťovat. Ještě jednou opakuji, že je to úžasně napsané a patří k mým top knihám!

bigben
17. srpna

Začátek knihy byl pro mě dost těžký, pro mě jsou děti vším a nedokáži si představit, že bych je opustila. Prostřední část knihy mě srovnala a závěr opět zasáhl. Během všech 4 knih jsem se snažila pochopit jejich vztah-nevztah, někdy se zadařilo, někdy ne...a závěr? samota - bez přítelkyně, bez rodiny...

indyka
13. srpna

Přišel čas se rozloučit s Geniálními přítelkyněmi a loučení to bylo silné - a přitom vůbec nebylo nějak gradující a velkolepé, což mě překvapilo - a ještě více mě překvapilo, že klidný konec vůbec sérii vůbec neubírá na kráse. Elena Ferrante se opět ukázala jako mistr ve vykreslování lidských povah skrz myšlenky a činy postav. Způsob, jakým čtenář vidí Lenù do hlavy a sdílí s ní každou myšlenku (včetně těch, které mívá sám a nikdy by si je nepřiznal) je ohromující.

Jsem si jistá, že jsem se s Neapolskou ságou nesetkala naposledy a těším se, až se k ní za pár let vrátím. Dříve ne, je to neskutečně hutné a intenzivní čtení - a přece se od toho nedá odtrhnout. Čtenář je lapen v kolotoči událostí a i když je to občas pěkně náročná horská dráha, ani za mák z něj nechce vystoupit.

Věřím, že tato tetralogie obstojí ve zkoušce časem a stane se stálicí světové literatury.

A ke čtvrtému dílu - POZOR, SPOILER, nechápala jsem, jak může být Lenù tak sobecká matka a mrzí mě dvě věci - neodhalil se žádný vrah (ani dost důležitých postav) a nedozvěděli jsme se, jak skončil příběh ztracené holčičky.

kaja77
04. srpna

hurá, konečně dočteno. kniha se skládá z míst slabších i silnějších. přiznám se, že ke konci už jsem se těšila až dočtu. ale celkově fajn.... i když přátelství lily a lenu jsem vážně nepobrala .... pro mně lina tak složitá osobnost že bych na ni osobně neměla sílu a pochopení

čekanka13
29. července

Celá tetralogie je výborně odvyprávěná, četlo se krásně.

fruitbueno
07. července

Poslední díl v celé své kráse. Nebudu zastírat, že mi série bude svým způsobem scházet. Pamatovat si ji budu navždycky. Opravdu kvalitní čtení, možná trochu náročné svým zpracováním a formou. Doporučuji všem!

gossipavlina
30. června

Skvělé zakončení. Celá série byla dokonalá.
Doporučuji!

Olia
25. června

tak a je po všem.. ještě, že konec knihy byl poměrně poklidný a odevzdaný.. že jsem se líp smířilas tím, že všechno definitivně skončilo.. úžasná tetralogie.. nezapomenu!

hario
12. června

Četl jsem všechny díly na jeden zátah a stálo to za to. Musím říci,že tak gradující mnohovrstvé a komplexní dílo jsem dlouho nečetl. P.S nechápu ,proč je to bráno jako kniha pro ženy:-)

dagmar7365
11. června

Tetralogie dočtena a nadšení neopadlo. Naopak od prvotního nadšení z dokonalého až hmatatelného vylíčení dětství a dospívání v Neapoli v 50. letech se vyprávění posunulo do dospělosti a stáří, a tak jak věrně dokázala Elena Ferrante popisovat svět dětskýma očima, stejně tak věrně dokáže pomocí slov čtenářům zprostředkovat prožívání těch nejniternějších pocitů Lenú. Ať už se jedná o pochyby o sobě, o svých schopnostech nebo posedlost láskou, která jí až zatemňuje racionální úsudek a upozadí i mateřský pud. A toto vše je předloženo jen tak mimoděk, bez nějakého zbytečného patosu. Prostě to tak bylo, tak se to stalo. Hlavním motivem celé tetralogie je přátelství Lenú s Linou. Toto přátelství je od začátku velmi prapodivné, velmi živelné, mnohdy jsem si říkala, proč se Lenú již dávno neodstřihla. Čekala jsem, že čtvrtý díl, přinese vysvětlení, nicméně čtvrty díl přinesl místo odpovědí spoustu dalších otázek, které mě ale vlastně nijak neznepokojují. Jsou knihy s otevřeným koncem, kdy mě tato otevřenost drásá, tady mi to naopak vše do sebe tak nějak zapadlo, příběh se uzavřel.
Toto hodnocení je zhodnocení celé tetralogie, protože nejde se tomu vyhnout. Moc se mi líbilo, jak vyprávění postupně dozrávalo, stejně jako Lenú s Lilou. Již dlouho jsme nečetla tak úžasně komplexní román postihující tolik rovin vyprávění.

path.the
10. června

Vážně se bojím, že už nic lepšího číst nebudu.

Amazonka72
05. června

Splněno. Přes počáteční rozpaky se mi podařilo dočíst ságu až na samý konec. A nelituji. Každý další díl byl o kousek lepší, dramatičtější, propracovanější... co však nejvíce oceňuji, že příběh skončil v pravou chvíli, bez zbytečného patosu a šťastného konce. Tragédie Lily mě rvala za srdce, s Elenou jsem se v mnohém ztotožnila, i když mi její (občas hysterické) jednání není zrovna blízké. Nino se vybavil přesně tak, jak jsem očekávala. A čas plynul, děti odrostly, odcházely a zase se vracely, přátelé a blízcí začali umírat, a tak to v životě chodí. Velký román 20.století. Děkuji.

Evišťátko
03. června

Poslední díl tetralogie byl pro mě plný emocí. A tak přes veškeré protichůdné pocity během čtení všech dílů musím říct, že toto je geniální počin geniální vypravěčky!!!

Anasa
02. června

Dočetla jsem asi před týdnem, ale přemýšlela jsem o hodnocení. Knížka je určitě výborná, mne však nejméně do poloviny rozčilovala Elena. Její zaslepená láska a chování k dcerám z ní pro mne udělaly velmi nesympatickou hrdinku. V té době bych dala příběhu sotva tři hvězdičky. Pak se vše zlomilo, Elena nabrala dech. Z vypravování o životě přítelkyň však už moc nezbylo. Ze zralých žen se velmi rychle staly ženy staré a Elena to poklidně komentovala. Vyprávění se změnilo v epilog, v němž se všechny linky uzavřou.

myšpa
25. května

Nádherná kniha, četla bych dál...

jitvav
25. května

Úžasná tetralogie. Dlouho mne nic takhle nechytlo. Poslední díl byl místy dost tvrdý, drsný, ale takový už je život. Ten se s námi také nemazlí.