(Ne)obyčejný kluk

(Ne)obyčejný kluk https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167162/bmid_ne-obycejny-kluk-HS4-167162.jpg 5 644 644

August se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy. Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat. Je vhodný také pro starší / dospělé čtenáře!!!... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Wonder , 2015

amysa
25.01.2014 5 z 5

Nádherná knížka!!! Přečetla jsem jí za jeden jediný den a jsem plná emocí.... August je tak úžasný kluk, má skvělou rodinu a celý příběh je prostě vynikající!!! A vůbec ne smutný, ale plný naděje, lásky, štěstí i vtipu. A i na slzičky došlo, ale jednou byly smutné a pak zase šťastné, prostě s vámi ty emoce budou trošku cvičit, ale já to mám tak ráda!!! Nejvyšší možné hodnocení a určitě doporučuji!!!

Boboking
24.01.2014 4 z 5

Včera večer dočteno s hudbou skvělé Zaz v pozadí. Emocemi nabitý příběh o tom, že ve světě jsou lidé různí, a že nám nezbývá, než se s tím vyrovnat. A když si myslíme, jak že "strašně" trpíme, tak kolem jsou lidé, kteří jsou na tom hůře. Kniha je sice asi pro Young Adult, ale myslím, že ji ocení všichni.

Martina 33
20.01.2014 5 z 5

Knihu jsme přečetla během víkendu, musím souhlasit s tím že by měla být povinnou četbou pro všechny věkové kategorie. Teď ji čte dcera (14) a diskutujeme o ní. Také se jí moc líbí, a dokonce vyjmenovala spolužáky kteří by si ji měli 100% přečíst. A syn (10) se na ni taky chystá. Během čtení mě několikrát tekly slzy ;) .

Petra28
17.01.2014 5 z 5

Knihu dostala má desetiletá dcera k vánocům. Tento týden ji začala číst a mě překvapilo z její strany množství otázek, narážek a poznámek. Po přečtení prvních 50ti stran byla hodně smutná, lítostivá a měla opravdu potřebu si o knize povídat. Tak jsem večer s knihou zalehla. A musím jí dát za pravdu, je nad čím přemýšlet. Věřím, že pro dítě je to hodně těžké téma. I já jsem si u některých pasáží poplakala. Naštěstí u jiných se s chutí rozesmála.
Kniha je napsaná krásně. Pohled více lidí na stejné období je výborný nápad. Opravdu nic není černobílé. Text je rozdělen do krátkých kapitol, což je vzhledem k tématu velmi dobrá volba.
Příběh je reálný … s linií příběhu se dokáže ztotožnit téměř každý. Nemusí jít o žádné viditelné postižení, stačí jen slabší článek v kolektivu, jinakost jedince a je zaděláno. Dcera mi povídala, jak si sebe představila v pozici Augusta, jak se strašně bála … naopak v postavě Summer byla jako dobrá víla. … čte a přemýšlí. A to je dle mého názoru to největší plus této knihy. Vede k přemýšlení.
A ještě pár poznámek k závěru. Ano příběh končí „dobře“ … tak dobře jak jen pro Augusta může. Dospělým čtenářům se může zdát, že příběh byl tímto koncem znehodnocen. Ale já ten konec vítám s otevřenou náručí .. kniha je primárně určena dětem. Ten dobrý konec si dětský čtenář jednoznačně zaslouží.

anibeni
15.01.2014 5 z 5

Tak trochu jsem se bála do té knihy začíst, jsem cíťa a hodně věcí prostě "nedávám", ale tahle kniha byla dobře napsaná, líbil se mi styl i příběh.. Ano, poplakala jsem si, ale na druhou stranu - je něco, u čeho neřvu??? Tuhle knížku určitě doporučím i mým dětem, tak za rok...

Hémerá
06.01.2014 5 z 5

Jak to ti Augustové dělají, že mě vždycky tak dostanou? (Ano narážím na tebe Auguste Watersi!) Bylo to poprvé, kdy jsem plakala dojetím. Neskutečné!

MichelleS
04.01.2014 5 z 5

Moc pěkná kniha. I když je určená pro děti, obohatí i dospělé čtenáře. Moc se mi líbil způsob vyprávění několika postavami. Krásně to ukázalo, jak něco může vypadat z každého úhlu pohledu úplně jinak. Optimistické vyznění na závěr je tak trochu pohádka, ale protože kniha je určená dětem, tak mi to přijde správné. Opět se mi potvrzuje, že štěstí není osud, který nám ho dopřeje, ale umění vnímat to hezké a dobré.

Lidmila_2008
01.01.2014 5 z 5

Skvělá kniha pro dospělého čtenáře i pro dítě. Snad si jí učitelky na základkách všimnou. Na rozdíl od jiných s podobnou tématikou není tahle knížka ubrečená.

matejutr
03.12.2013 5 z 5

Boží. To je všechno Souhlasím s povinnou četbou

Daffodila
24.11.2013 5 z 5

Dostala jsem přesně to, co jsem od knihy čekala a ještě trochu víc. Čtivě a citlivě, zároveň s humorem, psaná kniha.

Anne Leyyd
20.11.2013 5 z 5

Tato kniha mě zaujala námětem, recenzí na blogu Knižní přátelství a opravdu skvělou super obálkou, která je jedna z těch nejlepších, jaké jsem viděla.

Opravdu se musím přidat na stranu těch, kteří tvrdí, že tato kniha NENÍ JENOM pro děti. Opravdu není. Je to kniha pro všechny a zařadila bych ji do povinné četby. Nejen proto, že jde o příběh neobyčejně silný, citlivě a uvěřitelně napsaný, ale také proto, že by si dnešní mládež měla uvědomit, jaké mají štěstí, že jsou zdraví a pokud mají nějakou sem tam vadu, tak si vlastně ještě můžou pískat, protože ve srovnání s Auggiem většina tzv. tělesných vad na kráse bledne a ztrácí na důležitosti.

Ale abyste si nemysleli, že je kniha plná dojemných scén, které vám budou hrát na city a vy budete zatlačovat slzu na každé druhé straně tak to opravdu NE! Žádné hraní na city a ač je to příběh o chlapci se zdeformovaným obličejem, jen co si přečtete první stranu tak uvidíte, že postava Auggieho je v mnohých ohledech někdo, od koho bychom se toho mohli hodně naučit.

Kromě Auggieho se ve vyprávění střídají i další postavy, čímž se příběh stává více uvěřitelným a díky několikero úhlům pohledu nakonec získáte na okolí hlavního hrdiny daleko přesnější a ucelenější pohled. Také přijdete na to, že věci, které se zdají být v barvě té a té, můžou z pohledu někoho jiného vypadat diametrálně odlišné. Přesvědčíte se, JAK MOC je lidská psychika a důvody chování komplikované, jak se proplétají a pokud se řádně nedíváme, můžeme se v souzení druhých POŘÁDNĚ SEKNOUT.

Takže moje rada na závěr? PŘEČTĚTE SI TO. Nebudete litovat, a pokud vás kniha neuchvátí, určitě díky ní získáte aspoň nový vhled na dětskou duši, přijdete na to, že ani dětské starosti nejsou jenom „malé“, a možná na své „vady“ na kráse nebudete pohlížet s takovou nechutí. Ono – každý máme něco, že? Někdo má odstávající uši, někdo větší zadek, někdo jizvy na tváři, někdo nemůže chodit, a někdo… někdo je jako Auggie (i s takovou „vadou“ umí žít a radovat se ze života).

Ještě pořád vám to jako důvod k přečtení nepřijde? :-)

ondras666
19.11.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetl doslova jedním dechem. Je velmi čtivá a vtipně napsaná. Dětský svět umí být hodně krutý, to víme moc dobře všichni. Autorka v knize pohlíží na jednu událost očima několika osob a to dělá knihu ještě lepší. Doporučuji všem.

Ginnevra
14.11.2013 2 z 5

Velké zklamání. Nemůžu si pomoct, čekala jsem mnohem víc. Že děti umí být kruté - všeobecně známý fakt, že je laskavost nedoceněná - taky víme. Přemýšlení desetiletých dětí bych tolik nepřeceňovala. Obraty, popisy i děj poměrně nudné. Překvapení se nekonalo. Styl psaní a dělení kapitol otravné.
Je mi líto, ale mnoho nudnějších knih jsem nečetla.

stanza
01.11.2013 5 z 5

Super kniha, také souhlasím s povinnou četbou pro každého.

Jodie
24.10.2013 4 z 5

Takové Palahniukovy Neviditelné nestvůry pro děti. Pěkně a čtivě napsané, člověk knihou spíš prolétne, zavzpomíná na to, jak děti umějí být otevřeně kruté a tak. Bavilo mě to. Jedna hvězda dolů za sladkobolný konec.

konvalinka2
22.10.2013 5 z 5

Výborně a čtivě napsané. Moc se líbilo, že je psaná z několika pohledů - to bylo zajímavé. Krásné zásady např. být laskavější, než je třeba.

Malous
13.10.2013 5 z 5

Kouzelný příběh, plný reality, skvělé návaznosti. Ocenila jsem více vypravěčů a tím pádem i více pohledů na situaci. Mohu jen doporučit!!!

Babouš
01.10.2013 5 z 5

Parádní knížka. Čtenáře vyrůstající na Harry Potterovi zarazí, kolik s ním má (Ne)obyčejný kluk společného. Oba nastupují do nové školy, oba se od ostatních dětí něčím liší (Auggie vzhledem, Harry jizvou), oba si najdou pár nejvěrnějších přátel, v obou knihách se objevuje moudrý pan ředitel. (Ne)obyčejný kluk se jenom obejde bez kouzel. Velice čtivé - přečetl jsem ji za jedno odpoledne - a se sympatickými postavami. Stejně jako Morsie jsem i já na konci měl blízko k slzám.

kneslova
01.10.2013 5 z 5

Opravdu, pro mě nečekaně, výborná kniha, skvělý příběh, výborná skladba knihy - vidění z několika pohledů také ostatních postav mimo hlavního hrdiny. Mnoho pěkných myšlenek, nejvíc se mi líbilo : Když máš volit mezi spravedlností a laskavostí, zvol laskavost.
Ona to vůbec není smutná kniha, prostě čtěte !

Morsie
22.08.2013 5 z 5

Tohle bych zařadila do povinné četby. Ale ne jen pro školy, ale pro úplně každého. Každý by se měl občas zastavit a zamyslet se - uvědomit si, že on je na tom ještě moc dobře. A možná není, možná je na tam takový August daleko líp. On je statečný a vyspělý - takové vlastnosti chybí velkému procentu populace. Zkrátka tenhle příběh mě dostal a vůbec se nestydím přiznat, že jsem brečela. No a co? Ale nebylo to z lítosti, já brečela z obdivu. K tomu klukovi chovám velký obdiv... i když je smyšlený.

pro děti zfilmováno šikana tělesné postižení lidé se zdravotním postižením

Raquel J. Palacio (p)
americká, 1963