Návštěva staré dámy

Návštěva staré dámy https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54468/mid_navsteva-stare-damy-CKG-54468.jpg 4 254 33

Děj této divadelní hry se odehrává v malém městečku Güllen, kam po dvaceti letech přijíždí Klára, dříve obyvatelka města a nyní milionářka. Městečko je chudé, ale pro Kláru Zachnassian je tu největší poklad jejího života – Alfred Ill, její osudová láska z mládí. Alfred Ill se před 20 lety oženil s jinou dívkou kvůli penězům a Kláru nechal docela samotnou. Ona se později vdala za milionáře a stala se zámožnou paní. Procestovala celý svět, poznala nejmocnější lidi, ale pořád jí trápila vzpomínka na Alfreda. Proto se do Güllen vrátila, aby se mu pomstila. Nabídla městečku jednu miliardu s podmínkou, že někdo zabije Alfreda Illa. Všichni byli nejprve samozřejmě proti, přeci nezabijí tak dobrého souseda! Ale názor obyvatel městečka se pomalu měnil, až jednoho dne Alfred skutečně zmizel.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Divadlo F.X. Šaldy

Der Besuch der alten Dame , 1956

Isew
31.05.2018 5 z 5

Dürrenmatt je moje srdcová záležitost, přesto se pokusím být objektivní...... Je to skvělé! Obdivuji, jak dokonale v každé své hře dokáže propracovat psychologii postav. Klára je nádherně mnohovrstevná. Alfred III má také své momenty a lidé v městečku? Po prvotním šoku se začali chovat ... no jako lidé. Sobecky, egoisticky, podle. Nádherná studie lidských charakterů.

-markéta-
23.12.2017 5 z 5

Překrásné drama, které vás donutí přečíst jedním dechem. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem byla napjatá a čekala, jak to asi skončí.
Konec mě lehce zklamal, ale to nemění nic na mém rozhodnutí dát hvězdiček!
Jestli někdo váhá, tak rozhodně doporučuji!

Orelkarel
13.06.2017 5 z 5

Nejde o knihu jako takovou, jde o kratší drama. Mám doma vydání z roku 1964, kde jsou ještě další díla a objevila jsem ho zcela náhodou v antikvariátu v Praze na Národní.

Martiiiik
18.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, až z ní občas mrazilo.. Doporučuji

Albina
16.01.2016 5 z 5

Skvělé dílo.

janavan
05.09.2015 5 z 5

Zajímavé dílo, které se mi dost zarylo pod kůži.
Klára Z. si mě poměrně snadno získala a to především smyslem pro humor a spravedlnost.
Nad pasáží, kde Klára žádá po svém manželi, aby nepřemýšlel, jsem se upřímně bavila a koutky mi cukaly i u pojmenování mužů, sluhů atd Moby, Loby, Boby, Hoby,... no jestli si to vytáhnu u maturity, těším se na popis postav :-)
Musím ale zmínit, že je to dílko, které nabádá k zamyšlení. Kdo z nás by se nepomstil nějakým způsobem bývalým partnerům? Její čin je sice ve své podstatě přehnaný, ale dá se pochopit. A když to trochu přeženu... Nestačila by i menší odměna než jedna miliarda, aby občané jednoho města zaprodali život jednoho nešťastlivce?

EvzenTomecek
15.03.2015 4 z 5

Krátké drama, dobře se četlo, všechno srozumitelné.. Krásný příklad, co dokáží peníze...

medvídě
28.01.2014 5 z 5

Zajímavý příběh, který má velmi rychlý spád...

Terry11
27.01.2014 4 z 5

Drama o tom, že za peníze se dá opravdu koupit všechno - svědomí, morálka, lidi,...Autor tu staví proti sobě morální zásady a ziskuchtivost, strach a prodejnost, bohatství a lidství. Řeší také kolektivní vinu a moc davové psychózy. Hlavní hrdinka Klára je tvrdý člověk. Nakolik to z ní udělal její úděl, život, touha po pomstě, nevím, ale její praktiky jsou strašné. Dočká se své odplaty, ale kdo ze čtenářů jí v závěru drží palce?

Teru
10.01.2014 4 z 5

Komično ve své nejkrásnější podobě.

Vera Silent
19.01.2012 4 z 5

Kratka a vtipna hra, ovsem horky konec ji ubira na lehkosti a pro mne i trochu na dojmu., krome toho ke konci dojde i vtip a hra se pomalu zadusi. Dürrenmatt tim chtel poukazat i na lidske slabosti a ne jen lidi pobavit.

Stammel
15.04.2011 4 z 5

Staré dámě na čtivosti trochu ubírá Dürrenmattův styl intelektuálního hračičkovství. Konstruuje absurditou lízlý příběh, na kterém vtipně a přiléhavě glosuje spoustu společenských jevů, ale ve kterém pak pod lavinou postav a symbolů tak trochu chybí život.

Nicméně D. byl chytrý autor, který věděl, co píše, a proto je hra i tak hodně zajímavá. Obraz blahobytné ekonomiky vytvářené jaksi z ničeho, jen s vědomím, že bude jednou muset být zplacena neštěstím, nemá chybu. Otázka po tom, do jak extrémních poloh může vystoupat spravedlnost, aby stále ještě byla spravedlností, dopadá též s nemalou razancí (byť třeba František Langer umí toto téma zpracovat o dost subtilněji). A ze stupňující se stísněnosti mrazí.

Ke čtení vhodné spíše pro přemýšlivé rýpaly a milovníky žánrovek v jednom.

Gooverka
02.12.2010 4 z 5

dost zajímavá knížka :) doporučuji si ji přečíst. na maturitu je to jedna z těch lepších :)