Návrat z nicoty

Návrat z nicoty https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306326/bmid_navrat-z-nicoty-4ER-306326.jpg 4 179 57

Strhující vítězství chlapce, jenž se stal vězněm vlastního těla Deset let žil ve vegetativním stavu a jen on sám věděl, že je při plném vědomí. Nyní vypráví svůj neuvěřitelný, úžasný a zároveň otřesný příběh, který se stal světovým bestsellerem. V lednu roku 1988 se jihoafrický školák Martin Pistorius vrátil domů z vyučování a stěžoval si na bolest v krku. Nikdy potom se už do školy nevrátil. Během roku dosud naprosto zdravý chlapec degeneroval – kompletně ochrnul, přestal komunikovat i vnímat. Do čtrnáctých narozenin z něj byla jen prázdná schránka. Nepředstavitelných deset let poté strávil při plném vědomí, ale uvězněný v těle, které mu znemožňovalo dát cokoli najevo. Chápal a prožíval všechno, co se kolem něj a s ním dělo, jenže byl úplně bezmocný, pokud šlo o komunikaci. Návrat z nicoty je příběh, který napsal sám Martin poté, kdy se s pomocí moderních komunikačních metod vrátil zpět do života. S naprostou upřímností a otevřeností líčí vše, co prožíval jako jasně myslící bytost, o níž se ostatní domnívali, že jen přežívá ve vegetativním stadiu. Od perverzního a krutého chování některých takzvaných pečovatelů, hřešících na jeho bezmocnost, přes obětavost a soucit dalších až po nezdolné odhodlání těch, kteří věřili, že v jeho pohledu vidí záblesky inteligence.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Práh

Ghost Boy , 2011

mandari
22.11.2020 5 z 5

Wow, úžasná kniha neskutečně silného autora!

lucka1998
26.10.2020 5 z 5

Velmi strhující příběh chlapce, který se nikdy nevzdal. Věci které se člověk dočte v této knize s ním určitě otřesou. Konec tohoto příběhu je přímo pohádkový.

anezur33
19.10.2020 5 z 5

Opravdu velice zajímavá ,až drsná kniha.Co vše je možné

Hobo
24.08.2020 5 z 5

Znám celkem hodně příběhů postižených lidí, koneckonců však jsem mezi nimi žil a prožil si taky své. Proto mám dost zkušeností také s těmi, kteří podlehli a stali se z nich taková "domácí zvířátka". Vím také, jak je těžké do této pozice neupadnout. Proto dokážu ocenit každý úspěšný boj. Je to výtečně napsané a autor se nevyhýbá ani těm nejbolestnějším zkušenostem, s nimiž se lidé obvykle nesvěřují.

marta14
17.08.2020 5 z 5

Za to, že je to opravdu podle skutečných událostí si to těch 5* zaslouží. Martin má můj velký obdiv.

Klamm
04.08.2020 3 z 5

Asi budu za hulváta a necitu, ale se mnou to až na pár výjimek, nic moc neudělalo. I když je to obdivuhodný příběh, který napsal sám život, paradoxně se mnou více zamávala ,,fiktivní" kniha Johny si vzal pušku (pokud si mohu dovolit troufale srovnávat). Martin je ve svém příběhu samozřejmě hlavním hrdinou, kterému jeho zotavení přeju a pevnou vůli závidím. Kdo si ale z mého pohledu zaslouží velký respekt a obdiv, je jeho otec!

P.S.: Hodnocení se netýká samotného příběhu, ale spíše stylu, jakým je popsán.

45%

SSTknihy
04.08.2020 5 z 5

Tak tohle byl přesně ten druh příběhu, který kdyby nebyl podle skutečnosti, nikdy by mu člověk neuvěřil. Fakt síla! Být doslova pohřben zaživa v nehybném těle, bez možnosti říct jediné slovo, neztratit naději a najít za takové situace smysl života - klobouk dolů. Tohle byla fakt jízda! A malý dovětek - dnes je na světě už i Pistorius junior :-)

Tereza457
23.03.2020 5 z 5

Knížka je skvěle napsaná a pěkně se čte, příběh je zajímavý.. Nemám co vyčíst..

Dannyska
14.02.2020 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Je neskutečné, co vše se může člověku v životě stát a jak se dokáže život obrátit naruby. A tento člověk je velmi silná osobnost a klobouk dolů co vše dokázal udělat pro sebe a nevzdal se.. Doporučuji :-)

Beky
25.01.2020 5 z 5

Tento muž je pro mne Vítězem nad svým životem.
Má můj obdiv a respekt.

juliesze
22.01.2020 5 z 5

"Dá se zvyknout si na to, že máte pořád radost, že už ji ani neprožíváte?". Tuhle otázku ve mě kniha vyvolala. Je naprosto jasné, že takhle silný příběh může napsat pouze někdo, kdo ho prožil. Poslouchala jsem jako audioknihu a to zpracování byo božské, přímé řeči jakoby vždycky někdo říkal ze strany, až jsem někdy měla pocit, že na mě na ulici někdo mluví. Pro mě naprosto strhující příběh, kdy jsem se mockrát rozplakala. Láska prostě dokáže zázraky, to mi nikdo nevymluví. A to miminko, co se jim narodilo, jim strašně přeju!

Danago
21.01.2020 5 z 5

Velmi silný autentický životní příběh.
Autor strávil od dětství deset let při plném vědomí, uvězněný v těle, které mu znemožňovalo dát cokoli najevo. Příběh napsal sám Martin poté, kdy se s pomocí moderních komunikačních metod vrátil zpět do života. Vyprávění je místy smutné a zdrcující místy dojemné a nadějeplné.
Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Zlatinka.Emilly
14.12.2019 5 z 5

Příběh ze života musí vzít za srdce každého čtenáře. Místy depresivní, místy dojemné...prostě tak jak se Martinův život dál odvíjel. To, co ho potkalo, by si nepřál nikdo z nás pro kohokoliv. A přesto jsem se zamýšlela nad tím, že jeho život byl možná mnohem živější, než kteréhokoliv jeho vrstevníka. Uměl se rvát se životem, naučil se spoustu důležitých věcí, které v praxi využil; a následně úžasné setkání s Joannou, dívkou, která by mohla mít ve svém životě zdravého chlapce. Ale jak ona sama reflexovala, Martin je pro ni ta nejlepší volba.

jaroiva
06.12.2019 5 z 5

Silná kniha. Osudy skutečných lidí jsou často mnohem děsivější a ještě častěji mnohem zajímavější, než co dokáže vymyslet spisovatel.
Po dočtení jsem si musela najít na internetu ještě alespoň fotky, chtěla jsem vědět, jak je na tom M.P. dnes. A našla jsem jeho profil na Facebooku...
Tahle kniha dokazuje, co dokáže člověk dokázat. Ale tedy někdo to má prostě až na dřeň.
Kniha mě dostala.

tonysojka
04.11.2019 5 z 5

Skutečné příběhy porážejí ty vymyšlené a tady to platí dvojnásob.Příběh se špatným začátkem,dechberoucím středem a až neuvěřitelně šťastným koncem.Dává naději,že stojí za to v každé situaci bojovat a nevzdávat to.Zaujalo mne autorovo vyznání ve víru v Boha na str.185-186:
"Jediná bytost,se kterou mluvím,je Bůh,ale ten nepatří do mého světa fantazií.Pro mě je skutečný,jeho přítomnost uvnitř i kolem mě je uklidňující.Mluvím s Bohem jako severoameričtí indiáni s jejich duchovními průvodci nebo pohané s živly a Sluncem.Snažím se vyjasnit si s ním co se mi stalo,prosím ho aby mě chránil.Neprobíráme spolu zásadní věci života,nevedeme filozofické debaty ani se nepřeme o náboženství ale mluvím s ním pořád,protože vím,že máme společně něco důležitého.Nemám důkaz o Jeho existenci,ale věřím v Něj,protože vím ,že je skutečný.Bůh mi to oplácí stejně.Na rozdíl od lidí nepotřebuje důkaz o mé existenci-ví o ní"

Ctenar1202
14.10.2019 4 z 5

Autobiografie Martina Pistoriuse o jeho uvezneni ve vlastnim tele. V jeden den se mu udelalo spatne a kompletne ochrnul. Jen jeho mysl byla v poradku...prozival utrapy, psychicke vycerpani, ale silou vule se po silenych deviti letech zacalo telo probouzet k zivotu a Martin mohl ctenarum poskytnout pohled na to, jak priserne chvile zazival.

Navrat z nicoty je hodne silna kniha. Neumim si predstavit, jak silene to pro nej muselo byt. Vse vnimat, slyset, ale nemoci zareagovat

azazel1
16.06.2019 5 z 5

Když se vaše tělo stane vaším vězením. Zajímavý příběh chlapce a později mladého muže, kterého téměř všichni odepsali a který se s pomocí těch kteří v nej neztratili víru, vrací zpět do života. Silný příběh.
Čteno v anglickém jazyce.

Anett13
06.04.2019 4 z 5

Tak tato knížka byla strašně zajímavá. Byla napsána zajímavým stylem, kapitoly kratší a hlavně děj... Je to zvláštní co se mu stalo a jak se s tím uměl vypořádat.

DK197
18.01.2019 4 z 5

Dějem neskutečně silný příběh. O tom, jak se jeden chlapec bez vysvětlení vypařil "do světa mrtvých" a ze stejně nepochopitelného důvodu se vrátil mezi živé. O chlapci, který na začátku nemohl rozhodnout ani o sebemenší částečce svého života a pak se mu povedlo uspět tak, jak mnozí zdraví nikdy. V práci, v lásce... v životě. O těžkostech lidí odkázaných na pomoc druhých, o bolesti... o nezdolnosti. Možná, že když se chce, tak vážně všechno jde... O naději.

Ale hvězdičku strhávám za koncept knihy. Spíš než časově občas navazovala myšlenkově a pak si to čtenář sám chronologicky skládal. Navíc i přes tak silný příběh občas v první třetině? knihy působilo vyprávění utahaně. Ale zavřít oko se nad tím dá a příběh stojí za to.

Oceňuji fotografie!!

Crozz
13.11.2018 3 z 5

Zajímavý příběh, ale nebylo to zrovma moc čtivé.