Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 467 141

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

hanoule
12.02.2016 5 z 5

Po dlouhé době jsem konečně narazila na knihu, která mě opravdu chytla. Zajímavý příběh v kvalitním podání.

martina.riz
24.06.2015 5 z 5

Výborná kniha, Josefovi a jeho přátelům jsem fandila od začátku do konce. Dobře, že pan Žák skvěle zpracoval toto téma a napsal pravdivý příběh Krále Šumavy.

Ota1983
15.06.2015 5 z 5

Kniha výborná sice pan Žák sám řekl že mu některé děje v knize unikly ale je to opravdu jeden z nejlepších příběhů o převaděčích a králích Šumavy co jsem kdy četl. Trochu mě mrzí že se nedocení spousty jiných výborných převaděčů a agentů protikomunistického režimu, dodnes u nás nikdo nic v podstatě pořádného nenapsal například o slavném Kiliánovi který byl jeden z nejlepších pašeráků předválečné a hlavně poválečné doby na Šumavě plus spousty dalších jako například Václav Král ze Spolí jenž sice zemřel na hranici ale dokázal jí procházet i v době kdy už bylo zadrátováno a takových převaděčů bylo víc ale kniha je fakt parádní

dadako
12.01.2015 5 z 5

Velmi zajímavá knížka, kterou stojí za to přečíst a srovnat si jak to s Králem vlastně bylo.

triatlet
23.11.2014 5 z 5

David Žák dokázal plasticky zachytit dobu, postavy i prostředí. Líbilo se mi, jak zpomaloval děj lyrickými popisy šumavské přírody.

Hustoles
29.10.2014 4 z 5

Jedním dechem přečteno, jedním slovem doporučuju, těším se na zfilmování, kéž by to natočil někdo pořádně..

Klamm
29.09.2014 5 z 5

Už když jsem chodil na základní školu společně s dvojčaty Vávrů, šuškalo se, že jejich dědeček je Králem Šumavy. Ten pojem byl pro nás jako děti něčím mystickým, nadpřirozeným, legendou. Viděl jsem sice film, ale jako dítě jsem samozřejmě moc nechápal okolnosti a nikterak jsem to ani neřešil. Tato kniha mi konečně mnohé objasnila. Stejně jako předchozí autorovy knihy, tak i tato se odehrává v regionu ve kterém žiji a tím je umocněna moje představivost a prožitek. Kniha je psána výpravně a chvílemi jsem měl pocit, jako když sleduji hraný dokumentární film. I když charaktery postav nebyly náležitě vykresleny, tak mi to vůbec nevadilo. Děj byl protkaný akčními scénami, připomínající občas knihy Davida Morrella. Záviděl jsem Hasilovi jak jeho fyzičku a šestý smysl, tak jeho selský rozum, kdy se někdy až bez rozmyslu vrhal do akce a bral všechny situace tak, jak přicházely.
Pro jeho někdy až nadlidské výkony, mě pak při čtení napadala trochu úsměvná paralela:
Král Šumavy = Josef Hasil
Král džungle = John Rambo
Co mají společného? pomáhat lidem toužícím po svobodě a podávat někdy až neuvěřitelný výkon.
Co nemají společného? John Rambo je smyšlený. Josef Hasil je skutečný!
Otázkou je, nakolik pracovala při psaní autorova představivost. Věřím však v jeho upřímnost a v odhodlání přeložit čtenáři co nejstřízlivější pohled na život Josefa Hasila a tehdejší dobu, která se však propadá do čím dál větší mlhy.
90%

Melanka
30.03.2014 5 z 5

Výborná kniha, která mi zase připomněla, že komunisti byli zrůdy. Trochu se podobala knize Zatím dobrý od Jana Nováka. Zasloužila by si film, některé pasáže jsou úplné filmové scény. Rozhodně doporučuju!

A700
19.01.2014 5 z 5

Příjemné a poučné čtení, které mi vzdáleně připomíná Jiřího Šulce a jeho Zrádce nebo Dva proti říši. Oba autoři připomínají v podstatně poměrně nedávné a přesto velmi důležité události české historie, na které by se ovšem nemělo zapomínat. Jejich díla jsou dobrá k doplnění znalostí a ucelení si obrázku o věcech, které jsem nezachytila v hodinách dějepisu na základní ani střední škole. Ráda takový knih uvítám víc.
Ale konkrétně k Návratu krále Šumavy - celý ten příběh nabádá k zamyšlení, nicméně hlavně také dokládá přímé svědectví o nekalých praktikách mocenských sil tohoto období. Až si člověk říká, jak někdo vůbec může vypustit z úst, že za komunistů bylo líp..

Sfinx
10.01.2014

"Králů" Šumavy bylo mnohem víc než jeden, a ať se to komu líbí, či ne, před Kalčíkem, tento pojem nikdo nepoužíval. A byli i lepší "králové", třeba Václav Král z Horního Spolí u Českého Krumlova.

jarmik
22.10.2013 4 z 5

Celkově je obtížné odnést si z četby nějaké poučení. Nejsilnější závěr, který jsem schopen zformulovat, je asi ten, že odvážný člověk pomůže občas cizím lidem, ale dost škodí sobě a úplně nejvíc škodí vlastní rodině, přátelům a všem, kteří pomáhají jemu. Pokud jde o zbabělce, tak ti si moc nepomohli: pokud pomáhali zlu ze strachu, většinou to byl strach zbytečný, pokud ze zištnosti, často se zisk nedostavil. Velice důležití se ukazují prostí nezúčastnění lidé, aby při své banální činnosti neztráceli lidskost a byli schopni porušit rozkaz, pokud jim to přijde slušné.

Majdule
20.09.2013 5 z 5

Tenhle autentický příběh (vlastně reakce na slavný a zavádějící film i knihu Král Šumavy) nás provádí skutečným osudem Josefa Hasila (ostatně vznikl na základě jeho vlastních vzpomínek a vzpomínek pamětníků).První co upoutá, je styl. Čteme vlastně reportáž proloženou beletristickými pasážemi. Přesněji: děj se posunuje v reportáži hutným, novinářským stylem a emoce nám předávají pasáže psané košatým jazykem románů. Druhé lákadlo: autor se nevyhýbá ani kontroverzním námětům: Hasil byl vlastně spíš frajírek než hrdina (zpočátku určitě), provázelo ho spíš štěstí a řada strážných andělů, kteří na jeho činnost doplatili, co ty obrovské oběti na civilistech, stálo to za to? Kdo za ně nesl vinu, Hasil nebo režim? A konečně za třetí: kniha nám dává i jasnou odpověď, přes všechno, i přes to, že ani on nevyšel nepoznamenán, v závěru stojí jasně čitelný postoj: stálo to za to, protože proti zlu se musí bojovat. A je to poselství, které si z Krále Šumavy odnáším. A ještě taky to, že s hrdiny to nikdy není jednoduché :-)

paisr
28.08.2013 5 z 5

Vynikající, zařadil bych to mezi povinnou četbu. I pro ty, kteří šilhají vlevo. Nepoučitelně!

Claricia
01.05.2013 5 z 5

Knihu jsem dočetla minulý týden a ještě pořád ji rozdýchávám a nějakou dobu rozdýchávat budu. Je perfektně napsaná, nemohla jsem přestat číst. Rozhodně bych ji v současnosti zařadila mezi povinnou literaturu, protože ukazuje tehdejší svět ne černobílý (protože to nikdy nebyl), ale naopak velmi pestrý.

Mám tři dcery a nedovedu si představit, že bych je 40 let neviděla, že bych od nich byla na tak dlouhou dobu odloučená, stejně tak si nedovedu představit, že bych byla tak odloučená od zbytku rodiny. Právě tohle odloučení členů jedné rodiny vidím jako jeden z největších zločinů...

makn
08.04.2013 5 z 5

Výborná kniha pro všechny, kdo se zajímají o dobu 50. let. Josef Hasil, jeho kamarádi a jemu podobní mají můj respekt a také dík, že se dokázali postavit totalitnímu režimu.

Blue
28.03.2013 4 z 5

Mé hodnocení knihy je rozporuplné. Žádná vysoká literatura to není, ale je za tím spousta práce. Oceňuju také, že autor nesklouzl k úplně černobílému podání a nechal v závěru svého hrdinu alespoň zapochybovat o smyslu toho všeho, co na Šumavě okolo roku 1950 prožil. Tím kniha jenom získala. A s ní i Josef Hasil.

DorianGreene
08.03.2013 4 z 5

David Jan Žák napravil pokřivený obraz, který o Králi Šumavy vytvořil stejnojmenný propagandistický snímek. Navíc film představil jako Krále Šumavy pašeráka Franze Nowotného. Podle historických pramenů a svědectví pamětníků byl skutečným Králem Šumavy Josef Hasil, rodák ze Zábrdí u Prachatic, který nejprve v uniformě Sboru národní bezpečnosti a později jako agent-chodec převedl desítky lidí za hranice. Kniha s rysy špionážního thrilleru má švih, až novinářský spád, barvitě popisuje syrovou atmosféru Šumavy na přelomu 40. a 50. let.

Vanischka
02.02.2013 5 z 5

Povinna cetba pro lidi, kteri znovu vidi rude...

hadak
20.01.2013 4 z 5

Tohle t

bousak
20.01.2013 4 z 5

Velmi silny pribeh z dulezitym poselstvim: zlocineckemu rezimu je potreba se branit, i s vedomim prikori, ze strany rezimu, ktere to muze vyvolat. Na otazku, jestli mam na to silu si musi odpovedet kazdy sam. Bohuzel za sebe musim rict, ze nevim... Knizka podle me velmi tezi z pribehu, samotne zpracovani mi misty prislo ze mohlo byt lepsi. Vykresleni charakteru postav na me pusobilo skolacky az libovolne, podle situace, jak se to hodilo. Presto, pusobiva kniha.