Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 470 470

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

Kakho-Oto
05.09.2018 4 z 5

První část knihy se mi moc nelíbila, ale od té doby, co se Hasil ocitá v komunistickém zajetí, se příběh perfektně rozjede. Publikace je důstojným literárním připomenutím Josefa Hasila, jednoho z největších hrdinů českého protikomunistického odboje (Klub českého pohraničí a jejich názory nepovažuji za relevantní: obhajoba ostrahy hranic Československa pod totalitní vládou komunistů - WTF?). Kniha připomíná i jiné agenty chodce, případně převaděče: Jaroslav Kaska, Jan Mašek, Josef Ludvík, Vladimír Palma, Bohumil Hasil... Velmi bych ke stejnému tématu uvítal i fundovanou odbornou studii.

tomdav
26.06.2018 5 z 5

Ano, "mělo to smysl!" Kdyby Hasil nebojoval s totalitním režimem až do konce, dnes bychom se nedozvěděli, jaká zvěř byli komunisti z přelomu 50. let, jak krutí a nemilosrdní dokázali být k příbuzným, známým a sousedům, kteří neměli s Hasilovými činy skoro nic společného. Zachránil spoustu lidí před stahující se rudou smyčkou kolem krku jejich i jejich blízkých. Hasil tvrdí, že zpočátku nechtěl žádné peníze za převody do Bavorska. Profesionálním převaděčem i kurýrem se stane až poté, co uprchne z pracovního lágru, kde ochutnal stalinistický teror. Po útěku z lágru mohl v klidu odejít za kopečky a mít klid, přesto se přidal k americké CIC a dále riskoval svůj život. Tím je pro mě legitimním hrdinou bez ohledu na to, jaké útrapy nastaly pro jeho rodinu. Epilog knihy je opravdu silná káva, která vám po sečtení skóre osudů všech postav zarazí dech, jako úder od estébáckého vyšetřovatele. Příběh je to opravdu strhující i filmové plátno by mu slušelo. Škoda jen, že se v knize nedozvíme, co všechno je pravda, co je fikce, jak uvádí autor. Zajímalo by mě, jak to bylo s tím pánem (teď si nevybavím jméno) z ministerstva zahraničí, který Hasila později v USA varoval, aby nejezdil do Mnichova; jak to bylo s tvrzením jistého Krajčíroviče o vraždě J.Masaryka; jak to bylo s agentkou Klárou (zde si myslím, že jde pravděpodobně o fikci) atd... Osvětlení příběhu mi v knize chybí. Do knihy jsem se pustil s chutí i proto, že v roce 1949 utekl přes hranice někde na Šumavě můj prastrýc Miloslav Klabouch. Mylně jsem si myslel, že v době před postavením plotu s ostnatým drátem byla hračka přejít přes čáru na západ. Možná, že ho právě převáděl Král Šumavy... Díky autorovi za pořádný kus práce!

Hellsbells
19.06.2018 5 z 5

Krásný příběh, který vás chytne za srdce. Není nic, co by šlo knize vytknout. Pana Hasila jsem až do přečtení knihy vůbec neznala, ale ať si říká kdo chce, co chce, pro mě je za to co dělal, hrdina s velkým H. Je fajn vědět, že i v té zlé době, se našlo pár lidí, kteří se nechovali jako ovce a šli proti proudu

Mercatino
31.05.2018 4 z 5

Ach ta Šumava, člověk by se tam chtěl podívat, jen protože četl tuto knížku :) Je to tak dávno a přitom tak blízko. Komunismus jsme si tak zprotivili, že téměř o něm nic nevíme. Josef Hasil je hrdina, jak má být, bere na sebe obrovské břímě odpovědnosti a jediné co za tu odpovědnost dostává, je NIC.

Zuziiik
26.04.2018 5 z 5

Jako Jihočecha mě tato kniha chytla za srdce........nevím, co k tomu dodat......ten příběh se dá číst pořád dokola........je to drsné a krásné zároveň........

1amu
30.03.2018 4 z 5

S panem Hasilem jsem se i setkal. Bylo to na Velkém náměstí v Prachaticích, kde byl vláčen v poutech s bratrem... a o hodně později jsem viděl film Král Šumavy ! Narvané kino, očekáván film o Hasilovi (to nečetli, že tam bude Švorcka s Valou a napsal to Kalčík ?) Pokud by to bylo o Hasilovi (v té době)-muselo jít o padoucha non plus ultra ! Tato kniha mohla být vydána až po r.1990 a také pan Hasil mohl přiletět a odcestovat na svou Šumavu o hodně později. Pomohl mnoha lidem. A zejména je dobře, že tenkrát z té basy zdrhnul !

Chesterton
19.03.2018 5 z 5

Povedená a velice čtivá kniha. Takto by snad mohla vypadat "doporučená četba" pro plastické dokreslení hodin dějepisu z tohoto období. Stejně jako Zatím dobrý. Jsem generace, která trpěla u Majorů Zemanů, Králů Šumavy a Žen za pultem a nepřestává žasnout jak pomalu se totalita z našeho národa vytrácí. Jak hluboko ji všichni máme pod kůží. Neskutečně se obdivuji všem Hasilům, Mašínům a dalším anonymním hrdinům, kteří riskovali své životy a hlavně životy svých rodin a známých také za naši šanci zvolit čestného a pravdivého prezidenta a premiéra například :(
Líbí se mi komentář Dámy s hrnstjm. Už proto, jak za mne odůvodňuje mé zařazení knihy do výzvy - kniha s válečnou tématikou :)
Jen na rozdíl od ní nepostrádám tolik poznámkový aparát. Pro mně je předností knihy právě úžasné přiblížení atmosféry až na hranici filmu. Je to kniha, která má na to přebít naše zážitky z lživé propagandy, která se tak snadno nevzdává :(
Určitě je Hasil kontroverzní postava a dnes sám neví k čemu přispěl. Vždyť celá ta doba byla víc než kontroverzní a z dnešního pohledu kdy se najdou i tací borci co zpochybňují holocaust ?!
Asi nejvíc moje pocity a zážitky z knihy vystihla Majdule a hladko.

lenisko
10.03.2018 5 z 5

Tak tohle je přesně ten typ knihy, kdy se bojím číst až do konce, protože mám strach o hlavního hrdinu a jeho známé. Josefu Hasilovi, jeho rodině a přátelům jsem přála hezký život. Ne vždy však jejich osudy dopadly "dobře". Žili totiž v šílené době. Ale co se stalo, stalo se... Teď jen pevně věřím, že už se historie nebude nikdy opakovat.
Skvěle napsaná kniha. Díky za ni.

pesneba
13.02.2018

Kniha je velmi čtivá, postava Josefa Hasila dodnes rezonuje Šumavou a jsou na ní velmi rozporuplné názory, především od šuimaváků samotných. Spisovatel Žák odvedl skvělou práci při sběru údajů a faktů a vznikl skvělý román, na který Vám budou stačit tři dny k přečtení, hodnotím velmi kladně a vysoko.

dulenka
14.01.2018 4 z 5

Čte se velmi dobře....
Hlavní hrdina pan Hasil je pro mě však dost rozporuplná postava. Mladý kluk s výbornou fyzičkou a dobrodružnou povahou.. V té šílené době nebylo snadné žít a jsem šťastná, že se dnes po Šumavě můžeme toulat svobodně a za naše názory nás vládní moc nemučí, nezavírá, nezabíjí.
Čemu dobrému však zrovna pan Hasil přispěl, mi zůstává záhadou. Však i sám pochybuje.....

Dáma s hrnstjm
18.11.2017 4 z 5

Beletrie s nádechem naučné literatury, kniha, ve které autor konkrétně neuvádí, odkud čerpal informace a není jasné, co přesně je fikce... takové knihy běžně nečtu, právě kvůli jejich neprůkaznosti. Téma mě ale dostatečně nalákalo, udělala jsem výjimku a jsem zmatena, protože silně postrádám poznámkový aparát. Ale dobře, autor není historik, i když evidentně z historických pramenů čerpal. Po literární stránce jsem z knihy také na rozpacích, autor podivně pracuje s dějovou linií a rád prozrazuje budoucí události. Ať už je ale kniha po formální stránce jakákoliv, vyprávěný příběh je velmi silný. Převaděčství je zajímavý fenomén a o třetím odboji toho zatím moc napsáno nebylo. A zrůdnost komunistického režimu krátce po jeho prosazení je také potřeba si připomínat... jeho praktiky popsané v této knize mi asociovaly Gestapo, když se vypořádávalo se skupinami domácího odboje - zatýkání, výslechy, popravy - to samé, jen chyběla němčina...

Analady
25.09.2017 4 z 5

Čtivě napsaná kniha o velké odvaze a nelehkém životě převaděčů. V záplavě knih, které neustále vycházejí, je těžké najít nějakou kvalitní. Tato patří k těm, které doporučuji přečíst. Obdivuji odvahu lidí, kteří dali v sázku svůj život, aby pomohli druhým. Dokázala bych to já? To člověk nemůže s jistotou říct, dokud se do takové situace nedostane. Ale moc si vážím těch, kteří to dokázali.

Dimas
08.08.2017 5 z 5

Dechberoucí příběh osobní odvahy. Záviděníhodná jistota jít za správnou věcí, v dnešní době tolik postrádaná. Hrozivý příklad krutosti totalitní ideologie.

makacek
07.07.2017 3 z 5

velice čtivé, ale je nutné se trochu povznést nad ideologii doby.

haki34
05.06.2017 5 z 5

výborná knížka..dočetla jsem jedním dechem dnes v noci, konkrétně o půl 1 ráno :)
Autor posbíral výpovědi pamětníků a čerpá i z vyprávění samotného Josefa Hasila. Krutá doba. Kruté věci odehrávajíí se v nádherné šumavské přírodě, kterou autor až lyricky popisuje.
Útěky lidí za štěstím a bezpečím do zahraničí odnesli desítky jejich rodinných příslušníků a přátel. Je pěkné vidět, že i tehdy ještě existoval soucit, třeba líčení příhody, kdy Hasil převáděl skupivu žen s dětmi, a netušil, že jej jako na dlani sledují hraničáři...(ale taky dobrý pohled z jiného uhlu - muži většinou zmizeli za hranice, a ženy a děti ...až naposled...poté co si prožili svoje)
Praktiky komunistů, odporné výslechy, mučení, zatýkání a věznění nevinných lidí.
USA, manipulatorní jako vždy.....očekávaná 3. světová naštěstí nepřišla. Systém agentů riskujících životy, aby se pak na konci ptali sami sebe - proč vlastně ?? a bylo to vše vážně potřeba ???

Josef Hasil byl také zvláštní člověk - žádný typický klaďas, ale malý mužík s rychlými nohami a možná ještě rychlejšími myšlenkami. A s fluidem přitahujícím ženy :D velmi se mi líbilo zakomponování osobní roviny i "životopisy" žen a dívek s kterými chodil, spal, žil.
Škoda že neměl možnost žít rodinným životem, sledovat růst svého syna.. Aspoňže se nakonec setkali..
no..smekám. před Hasilem, ostatními převaděči, jejich rodinami a blízkými a všemi, co to přežili, vydrželi a pomohli spoustě jiných. třeba i mlčením...

jen taková poznámka - někde v doslovu je stať, kde se mluví o tom, že Hasil podporoval svého syna, který si pak kolem r. 1972 koupil Fiat a stal se terčem závisti. Pak napsáno že jeho děti - holčička upuštěna na zem zdravotní sestrou záhy po porodu, syn umírá za záhadných okolností v nemocnici a Pepík (syn?? - tímhle jménem bývá v knize označován) lituje, že v 68 neopustili zemi....jedná se o synovy děti ?? nikde ani zmínka o svatbě, případné synově partnerce...a lituje to - případně stalo se to v tom roce 1972 ?? nebo později ? o kus dál se pak přesunujeme do r. 1974, kdy " už byl Pepík ženat" - druhé manželství ?? tohle m i trochu nedávalo smysl...jinak nemám co knize vytknout.
A doporučuji.

urla
24.05.2017 5 z 5

Jedna z knih, kdy se Vám chce čůrat a vy jste naštvaný, protože musíte knihu na chvilku odložit:) Nemám co vytknout, fantastcká kniha:)

Shuma
18.03.2017 5 z 5

Velice zdařile napsaná kniha. Doporučuji všem a zejména těm, kteří minulý režim nepamatují. Je to napínavé, pěkně a zodpovědně zpracované z důvěryhodných zdrojů. Děkuji panu Žákovi, perfektní práce.

Gretka66
07.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Konečně pohled z druhé strany.

sioux
20.01.2017 5 z 5

Strhující příběh založený na skutečném životě Josefa Hasila. Těžko hledám slova, protože to byl silný zážitek plný emocí. Výborně napsané. Hrozná doba. Strašné, když se k moci dostane komunistická cháska a chátra. Tolik zničených životů, spravedlnost bylo sprosté slovo. Na konci knihy člověka napadá to samé, co se ptá jeden z hrdinů: "Stálo to vůbec za to?" Takhle to končí, když se jedinec dostane do spárů krutého a bezcitného systému. Fuj!

ivzu77
18.12.2016 5 z 5

Čtenářský zážitek perfektní napsaného skutečného příběhu Josefa Hasila. Pocházím z kraje, který Josef prochodil (Vimpersko, Husinec, Prachatice, Volary). Až nyní v dospělosti jsem sama začala pátrat po podobných informacích.