Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 467 141

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

Katka2382
14.05.2020 5 z 5

Každá země má své hrdiny,my na ty své bohužel dost zapomínáme.Krásně napsaný příběh lidské statečnosti.

Zdendys.77
12.05.2020 5 z 5

Děj a ráz knihy, dle skutečné postavy, mě okamžitě vtáhnul do politicky dramatické doby v pohraničí na přelomu 40. a 50. let. Hlavní protagonista, Josef Hasil, považovaný za Krále Šumavy, je pro mne synonymum pro neskutečnou odvahu, odhodlání a přesvědčení ve správnou a spravedlivou věc, včetně všech lidí, jenž mu pomáhali a mnohdy za to draze zaplatili. Ironií osudu je, že i on byl jen zmanipulovanou loutkou ve hře americké tajné služby CIA na pozadí studené války. Odpověď na otázku, jenž mi v hlavě během čtení této knihy utkvěla, zda to celé mělo nějaký smysl, jsem dostal až na konci knihy, v epilogu. Přestože žádná třetí světová válka nenastala a komunistické zřízení se zde udrželo u moci dlouhých 40 let, zachránili, tito agenti-chodci, útěkem přes hranice život mnoha lidem pronásledovaných komunistickým režimem. Odpovědnost, za jak velkou cenu, nenesou oni, ale jiní.

Atrament
08.05.2020 1 z 5

Tato kniha se zde nabízí jako ekniha zdarma, takže jsem neváhal. Ekniha samotná je po grafické stránce strašné kvality, musel jsem nejprve strávit pár minut její úpravou, aby se dala vůbec číst. Nechápu proč někdo tvoří eknihu, a nezarovná ji rovnou normálně do bloku. Ale tak je to zdarma, tak si nemám co stěžovat.

Nicméně ani poté co jsem si knihu upravil aby se dala číst tak se mi nečetla dobře. Vyprávění v přítomném čase je nejvyšší absolutní zlo. Ale ani to nebyl ten největší důvod proč dávám této knize tak nízké hodnocení. Tím je autorova naprostá neschopnost vtáhnout čtenáře do děje. Tento je totiž podán tak suchým a jednotvárným jazykem, že mě opravdu překvapuje, že autor se údajně živí či živil jako učitel češtiny. A přitom námět v sobě skrývá přímo ukázkové příležitosti se krásně a napínavě rozepsat o nočních pochodech temnými lesy, osvětlenými pouze měsícem a hvězdami, pod neustálou hrozbou ze strany pohraničníků. Ale kdepak, autor to prostě jen tak odhrká pár suchými větami.

Navíc tam má postav jak na orloji a místy je dost těžké se v nich orientovat částečně i díky druhému nejvyššímu zlu moderní české literatury - častému začínání kapitol větami bez vyjádřeného podmětu. Takže se člověk kolikrát až po půlce stránky nové kapitolky dozví, o kom vlastně zrovna čte. Nejhorší jsou v tomto směru dialogy, které jsem občas musel číst nadvakrát, abych si v hlavě přeskládal kdo komu co vlastně zrovna říká, protože napoprvé jsem to odhadl špatně. A jednou jsem dokonce v průběhu dialogu překvapeně zjistil, že si povídají úplně jiné postavy než o kterých jsem si myslel že zrovna čtu.

Takže jedna bídná hvězdička, za zajímavý námět.

Opatov
08.04.2020 5 z 5

Král Šumavy, věděla jsem, že se jedná o převaděče, ale to bylo vše. Neuvěřitelný příběh, neuvěřitelná odvaha a neuvěřitelné štěstí. Ale tohle všechno by se nestalo bez pomoci jeho blízkých a přátel, kteří za to krutě zaplatili.
Takže možná taky trochu sobectví, nevím, nedokážu to posoudit. Ale to nic nemění na tom, že jde o skvělé napsanou knížku o známé existujici postavě, která si chodila přes hranice jak duch a přiváděla pohraniční stráž k šílenství. Určitě doporučuji.

levandule38
01.04.2020 3 z 5

Četba je to strhující ale ty "ujeté" fabulace to trochu kazí.

Janek
30.03.2020 5 z 5

Podobně jako mě zcela pohltil skvěle napsaný příběh bratří Mašínů (Zatím dobrý), ani od Návratu Krále Šumavy jsem se nemohla odtrhnout. U obou knih mě stejně provokovalo i bavilo, že jsem většinou nepoznala, kde končí fakta a začíná fikce. Hrdina mi nemusí být sympatický, o jeho odvaze a odhodlání ale nelze pochybovat.
Skvělé čtení, doporučuji.

Smisek013
20.03.2020 5 z 5

Perfektní a napínavá kniha, přečetl jsem ji za pár večerů.

pedroK
27.02.2020 5 z 5

Jedním slovem: strhující! Nevěděla jsem o Hasilovi ani ň. Nějaký příběhy tajných agentů, partyzánů a tak jsem vždy považovala za literaturu pro kluky/muže... ale beru všechno zpět! Dovíte se, jak to tu chodilo po válce, jak moc mezi námi bylo udavačů, práskačů a navzdory tomu kolik hrdinů! Jak těžká to byla doba, jaké štěstí máme, že už žijeme ve svobodné zemi, jak se některé věci nemění, co svět světem stojí, zejména když se zamiluje ženská, když se zamiluje chlap anebo když má někdo modrooké charisma, to a mnohem víc je psáno na 400 stránkách, které vřele doporučuji přečíst!

Jirikk
24.02.2020 5 z 5

Napínavy - dramatický - zajímavý, četlo se to jedním dechem....

Denyna
21.02.2020 5 z 5

Jedna z těch knih, které nemůžete odložit, dokud ji nedočtete (příběh jsem v hrubých rysech znala, ale jak hlavní hrdina dopadl, jsem zrovna nevěděla). Úžasný příběh o lidské odvaze, ale i o tom, jak se jednotlivci stávají jen pěšáky ve vyšší hře.
A také - ta spousta lidí, která zemřela či trpěla kvůli svému spojení s Josefem Hasilem, takto nedopadla vinou Krále Šumavy, ale vinou tehdejšího režimu. A na to je třeba nezapomínat.

Milonak
18.12.2019 5 z 5

Částečně rozporuplná kniha z toho pohledu, že Hasil sice spoustu lidí převedl a tím pádem zachránil, ale na druhou stranu díky tomu spousta lidí zemřela, nebo strávila velkou část života v žaláři. A rozhovor v závěrečné části s Vítkem nabízí tam již vyřčenou otázku zda to celé vůbec mělo nějaký smysl. Jenže tito lidé konali dle aktuálního vnímání situace a ta k ničemu jinému než převádění (zachraňování) nevedla. Zároveň jsem si často při čtení uvědomil, jak neuvěřitelně nesmyslná a absurdní a strašná tato doba byla - bohužel jen díky danému režimu a pár "nemocným" lidem, kteří to vše ovládali. Pak nezbývá nic jiného, než si vážit aspoň nějaké svobody. Nicméně ke knize samotné: je otázka , do jaké míry je to odpovídající skutečnosti, ale pravděpodobně celkem dost. Osobně moc "válečné" knihy nemusím, ale tato mě absolutně vtáhla do děje. Ať už příběh samotný, nebo Žákův styl vyprávění jsou na skvělé úrovni a dělají pro mě z této knihy opravdu TOP záležitost. Celé je to nesmírně čtivé a zároveň strašně smutné, ale tak to prostě bylo. U málokteré knihy jsem tak sugestivně vnímal obsah a vžíval se do děje. Skvělá kniha, jsem zvědavý na další díla autora.

nai.ivka
08.12.2019 5 z 5

Komunisti se nechovali líp než nacisti, STBáci se nechovali líp než Gestapo. Pochybuju, že tohle někdo čekal, tu hrůzovládu a brutalitu tak brzy po válce od vlastních lidí.

Mibaf
01.06.2019 5 z 5

Až osobní příběhy jednotlivých postav románu, pro mě skutečně naplnily zabarvily a v reálných obrysech ukázaly, co skutečně znamená pojem Železná opona...

Jinak ale taky příběh o tom, že i osobní odvaha a hrdinství má vždycky dvě strany. Ano, hlavní hrdina sice převedl s nasazením vlastního života na druhou stranu hranic lidí kterým hrozila smrt, ale za jeho činy vždy doma platili ti nejobyčejnější, nebo ti, kterým na něm nejvíce záleželo....

Doporučuji k přečtení.

KatkaB77
21.03.2019 4 z 5

Moc hezky psané i čtivé, i pro holku. No teda některé pasáže bych vynechala, ale pro chlapy je to asi atraktivní.
Jen škoda, že vše není podle skutečnosti, ale román by pak asi nebyl tolik čtivý.

TheSarcasm
16.03.2019 3 z 5

Knížka je určitě zajímavá a stojí za přečtení. Životní příběh Josefa Hasila je svědectvím nejenom o jeho mimořádné osobě, ale především o době ve které se odehrává. Co mne však zklamalo to byl způsob literárního zpracování. Já jsem se tedy ve všech těch jménech a akcích totálně ztrácel, což mě dost rušilo a kazilo zážitek ze čtení. Když porovnám "Návrat Krále Šumavy" s, v rámci žánru, podobnou knihou "Zatím dobrý" musím bohužel nějakou tu hvězdičku srazit.

Ladys
24.02.2019 5 z 5

Po přečtení této strhující knihy ve mě rezonuje několik otázek a témat, která nejsou pro žádného vnímavého Čechoslováka ničím novým.
Jak je možné, že se vůbec uchytí takový režim, který likviduje vlastní lidi?
Jak je možné, že se z některých jedinců stane zvěř, když jim dají do rukou jakoukoliv moc? Byť i jen střípek moci.
Další, čemu se nevyhnu, je otázka, proč Američané drželi spoustu evropanů v deziluzi, že se chystá další válka. Tentokrát proti bolševismu.
Myslím, že dobře věděli, že poválečné rozdělení Evropy není na týdny, či roky.
A poslední, co bych vypíchl, je dilema českých agentů-chodců, zda jejich úsilí stálo za to, když věděli, že za jejich činnost to odnesli všichni, kdo je znali, nebo jim jen pomohli.
Souhlasím s panem Hasilem, že ano. Že to za to stálo. Že proti zlu se musí bojovat.
Tady se mi chtělo podotknout, že je škoda, že takových Hasilů, nebo jemu podobným nebylo víc. Že neměli větší podporu. Že by se třeba podařilo bolševika porazit.
Jakákoliv pozdější historická událost u které byl bolševik ale bohužel ukazuje, že šance na převrat byly mizivé.
Maďarská vzpoura v padesátých letech a třeba berlínská krize to bohužel jasně dokazují, že bolševik musel uzrát hlavně v Moskvě a pak byla teprve šance na změny ve Východním bloku.
Díky autorovi za jeho až novinářskou píli, díky níž mají lidé této země šanci se dozvědět, jak to bylo s Králem Šumavy doopravdy.
A díky všem lidem, co měli odvahu se vzepřít nelidskému režimu. Vážím si jich.

Rihatama
07.11.2018 5 z 5

Byl to, či možná stále ještě je, pěkný sukničkář, ten náš král Šumavy :-). Nepolapitelný převaděč přes šumavské hvozdy je nepochybně oprávněnou legendou naší ostudné komunistické minulosti. Mnoha Čechoslovákům pomohl Josef Hasil uprchnout z tehdejšího Československa. Ano, nakonec Hasila chytili. Ale uprchl znovu. Za hodně dramatických okolností. Neuvěřitelný příběh poúnorového času roku 1948 v mimořádně kvalitním a erudovaném zpracování z pera Jana Žáka. Král Šumavy nedá člověku spát. Usínám s Hasilem v hlavě, s Hasilem se probouzím.

Trpěl Hasil a mnohem více možná trpěli lidé v jeho nejbližším okolí. Třeba jen proto, že jej svezli na motorce či mu najíst dali. Neměl proto Hasil dělat, co dělal? Je zřejmé, že právě tahle otázka stále vzbuzuje velké emoce. A oprávněně. Mám však za to, že měl. Za cenu vysokou, mnohdy nejvyšší. Komunistům ale dokázal pořádně ztížit a znepříjemnit život a pošramotit tu jejich rádoby nablýskanou pověst, profláknutou jak falešný pěťák. A koneckonců, komunističtí esenbáci, estébáci, pohraničníci, milicionáři a především vysocí funkcionáři si vždy našli důvod, jak lidi/kohokoli ostouzet, ponižovat, mučit, věznit, zabíjet. Pro komunisty platilo dvojnásob, že kdo chce psa bíti, ten si hůl najde.

Dae
28.10.2018 5 z 5

Osobně jsem u knih mísící realitu a fikci opatrný, ale tady si autor dal zjevně záležet. Co jsem si k tématu zjišťoval sedí a naopak mám tak problém vůbec fikci odhalit. :o)

Kniha lehce střídá tempo, takže během pár desítek stránek nejde ani odložit a tu možnost dá až poté. Čte se opravdu dobře, místy z toho až mrazí...

Paradoxně jsem po přečtení ani tak neřešil, zda to celé mělo nějaký smysl, jako spíš otázku, kdo mohl za utrpení lidí kolem Hasila. Pokřivený pohled, že Hasil mi přijde (bohužel) až příliš častý. :o(

čef
09.10.2018 5 z 5

Hodně zajímavě a na základě vyprávění účastníků napsaný příběh možná nejlepšího z agentů chodců, jednoho z králů Šumavy. Přehlídka dramatických přechodů hranic, přestřelek, bojů o život, intrik a surovostí tehdejší STB. Největší síla knihy je nakonec v tom, že si každý musí za sebe položit otázku, k čemu, a jestli vůbec, to všechno utrpení k něčemu bylo.
Upozornění pro vydavatele resp. autora: na str. 309 je drobná chybka - záměna B7 za C5 - kdo si pamatuje dříve uvedená krycí jména ví, že B7 je Josef Hasil a pak věta "B7 vás za ženu nepovažuji" působí v kontextu předchozího trochu směšně.

Kakho-Oto
05.09.2018 4 z 5

První část knihy se mi moc nelíbila, ale od té doby, co se Hasil ocitá v komunistickém zajetí, se příběh perfektně rozjede. Publikace je důstojným literárním připomenutím Josefa Hasila, jednoho z největších hrdinů českého protikomunistického odboje (Klub českého pohraničí a jejich názory nepovažuji za relevantní: obhajoba ostrahy hranic Československa pod totalitní vládou komunistů - WTF?). Kniha připomíná i jiné agenty chodce, případně převaděče: Jaroslav Kaska, Jan Mašek, Josef Ludvík, Vladimír Palma, Bohumil Hasil... Velmi bych ke stejnému tématu uvítal i fundovanou odbornou studii.