Návrat Krále Šumavy

Návrat Krále Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135806/bmid_navrat-krale-sumavy-pRf-135806.jpg 5 467 141

Životopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství.... celý text

Doubravka1975
13.04.2023 5 z 5

Silný, životní příběh, tentokrát opravdu podle skutečnosti o Josefovi Hasilovi, nepolapitelném šumavském převaděči. Na obálce je i jeho osobní fotka.
Nejdřív jsem si myslela, že asi půjde o nějaké volné pokračování Krále Šumavy od R.K. Ještě jednou velké díky Neznámému za vysvětlení.
Ale i já si položila otázku Stálo to za to ? Pomohl hodně cizím lidem, ale sebe a své nejbližší uvedl do velkých problémů. Na konci příběhu, kterého nám plnou hlavu, vidím poselství příběhu a knihy i zrůdnost režimu, proti kterému je třeba bojovat, že bez obětí bohužel i těch nejvyšších není svoboda.
Lidé vůbec neví, že jsou ve válce, nové, studené, že celá země se stává vězením.
Doporučuji úplně všem !!!

hanap
29.03.2023 5 z 5

Poslouchám audio, dramatické, napínavé, lidské, velký zážitek.

Fčelička
27.03.2023 5 z 5

Velmi čtivé, jakmile se začtete, už knihu neodložíte. A pokud znáte místa, kde se příběh odehrává,je to ještě zajímavější. Výborná kniha.

chrudas
26.03.2023 5 z 5

Smekám před panem autorem, myslím, že se mu velmi dobře podařilo vystihnout jak životní příběh Josefa Hasila tak i jeho okolí a hrůzy padesátých let minulého století.

LucieT
17.03.2023 5 z 5

To byla jízda, vůbec jsem nemohla knihu odložit a i ve chvílích, kdy jsem zrovna nečetla, jsem se v duchu k příběhu vracela. Opravdu nemám slov. Jen mě mrzí/děsí, že je to na základě skutečných událostí, že se to opravdu dělo..

Kerberos
12.03.2023 5 z 5

Čtivě napsaná kniha o Josefu Hasilovi agentu převaděči ,hrdinovi,který unikal pohraničníkům,agentům STB i smrti.Můj pocit z knihy vyjadřuje citace.Já ti nějak nevím. Převedli jsme fůru lidí, to je pravda, zachránili
jsme jim krky. Ale spočítej si, kolik našich zavřeli, kolik jich popravili. To jsou, kamaráde, jasný počty. Odsralo to daleko víc přátel,
sousedů, bráchů a sester, než kolik lidí bylo zachráněnejch.

Crozz
23.02.2023 4 z 5

Velice dobře napsáno, audiokniha pěkně odsejpala...

jozik_v_tumane
19.02.2023 5 z 5

Dávno jsem se tak nezačetl! Famózní kniha – především díky neuvěřitelné síle příběhu protagonisty Josefa Hasila. Napsané je to celkem dobře, velmi úsečně a věcně, žádné zbytečné řeči kolem. Čte se to velmi dobře. Po několikerém poslechu rozhlasového zpracování bylo skvělé si přečíst předlohu. Kvůli vynechávkám v rozhlasové verzi mi některé souvislosti unikaly. Mimo jiné mě velice zaujala v audio verzi zcela opominutá dějová linka Růženy Študlarové. Některé scény jsou nedůvěryhodné (fakt si neumím představit, že Hasil tančil na bále v převlečení za ženu a nikdo ho nepoznal, tomu prostě nevěřím) a jiné geograficky nepřesné (když sleduji mapu, popis trasy logicky nedává smysl), ale to na podstatě příběhu nic nemění. Kromě samozřejmě historického ponaučení o zrůdnosti komunistického režimu je hlavním a nadčasovým sdělením knihy to o významu odvahy. Celý komunistický režim stál na strachu. Hasil strachu odmítl podlehnout a proto ho komunisti tolik nenáviděli. Velká osobnost, velký vzor!

Eicherik
06.02.2023 5 z 5

Mimořádně čtivý, životopisný román o legendárním převaděči, kterého historie zná pod přezdívkou Král Šumavy. Pokud chcete vědět, jak to tenkrát bylo, tak zapomeňte na zručně natočený Kachyňův film z roku 1959, který oplývá působivou atmosférou plnou mlhy a temných močálů, ale také svým zvráceným ideologickým posláním. Tahle kniha není přesnou rekonstrukcí toho co se stalo, je sestavena ze vzpomínek mnoha pamětníků a samotný Josef Hasil si už také vše nepamatoval do všech podrobností, ale ta základní kostra je velmi autentická. Chválím román mimo jiné, za velmi pěkně popsanou šumavskou přírodu a také za to, že mi ještě více otevřel oči.
Citace: Na zpáteční cestě přes lesy poblíž Smrčiny spatří Josef poletovat podivné broučky. Trnoštítci horští, šumavští tesaříci. Jako by se s ním loučili. Jeden mu usedá na rukáv. Hasil brouka pozoruje a má pocit, že se zastavil čas. Tenkrát ve snu se čas zrychlil. Vzpomene si na podivný sen a po zádech mu přeběhne mráz. Už tehdy viděl ploty z ostnatého drátu.

Hani77
03.02.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, protože je na DK jako e-kniha volně ke stažení, ale nečekala jsem, že mě tak nadchne. Velice zajímavé (a velmi smutné) čtení. Úplně jsem se v tom tmavém lese bála a doufala, že vždy vše dobře dopadne. Ne všechny přechody hranic měly šťastné konce. A mnohdy jsem se nestačila divit, odkud přicházely zrady ... Určitě doporučuji k přečtení.

R47
21.01.2023 4 z 5

Čekal jsem standardní životopisný román o jednom velkém českém fenoménu. Ale Žák naštěstí umí psát i trochu nestandardně. Bavily mě některé obrazy a zkratky. A ten příběh je prostě neskutečný. Nedávám plný počet asi hlavně proto, že mě kniha nenutila googlit, dohledávat si a dovzdělávat, jak bych u podobné literatury čekal. Ale určitě neprohloupíte. Při četbě jsem si několikrát vzpomněl na knihu Na útěku: neuvěřitelný příběh Josefa Brykse.

Batigol555
16.01.2023 5 z 5

Velmi zajímavě a poutavě zpracovaná kniha. Jakmile začnete číst, tak nechcete přestat. Respekt ke všem agentům - chodcům za jejich odvahu, ale především všem obyčejným lidem na československé straně, kteří s nimi spolupracovali a dávali jim veškerou podporu a pomoc při plnění jejich úkolů a to bez ohledu na to, že po dopadení končili na dlouhé roky ve vězení.
Souhlasím s níže uvedeným, že tato kniha by měla být zařazena mezi povinnou četbu, aby se nikdy nezapomnělo na hrůzy, které komunistický režim přinášel.

PetraH.
15.01.2023 5 z 5

Velice atraktivně zpracovány příběh, jehož konec znáte, a přesto se zatajeným dechem doufáte, že dopadne jinak.

Swissman
04.01.2023 5 z 5

Pan Žák umí vyprávět a příběh Josefa Hasila bych se nebál zařadit do povinné školní četby.
Jako obraz poválečné doby v naší zemi je to super učebnice pro budoucí generace.

Alena3029
27.12.2022 5 z 5

Velice čtivě napsaný příběh, kterému se až nechce věřit, ale bohužel, takhle zlá doba opravdu byla a vlastně to není tak dlouho. Za činy jednoho statečného, který nesčetněkrát riskoval život při pomoci lidem dostávat se přes hranice, je trestána celá jeho široká rodina i přátelé, ať už jsou tito lidé v ilegální činnosti zainteresovaní nebo nejsou. Hrozná situace a donebevolající nespravedlnost.

Metroušek
14.12.2022 4 z 5

Je chvályhodné, jak se vydavatelství i autor postavili ke svému dvoudílnému počinu, a je dobře, že knihy vyšly. Čtenář může posoudit, zda je mu bližší totalitní nebo demokratická verze, a tak si nastavit jisté sebezpytné zrcadélko. Pan Žák zná Šumavu velmi dobře a jeho popisy jsou odpovídající a dosti živé. Trochu moc tlačil na pilu v oblasti faktografie, ale chápu, že se chtěl pochlubit tím, co všechno dokázal o Králi Šumavy vypátrat. Samozřejmě se nelze ubránit srovnání s Novákovým mašínovským majstrštykem Zatím dobrý, a zde postrádám onu tíživou osudovost, kterou se Novákovi podařilo svým hutným psaním vytvořit. Nicméně Ondříčkova filmová minisérie představuje velice zdařilý převod části Žákovy knihy a zpětně tak posvěcuje a povyšuje svou literární předlohu. Takže dobrá práce, pánové!

Anie.M
09.10.2022

příběh Josefa Hasila a dalších chodců se rozhodně zařadil mezi mé top. knihu jsem přečetla jedním dechem, ta atmosféra byla úžasná, temná, realisticky děsivá. pár týdnu než jsem knihu četla jsem stoupala na Smrčinu, pršelo, foukalo, na začátku září už bylo chladno a na vrchodu mlha a ticho. a to v roce 2022, kdy na mě nikdo nemíří samopalem, mám pohodlnou obuv a nemusím se loučit s domovem. nepředstavitelné co se v té době dělo. myslím, že legenda krále šumavy by ovšem nebyla, nebýt všech ostatních lidí, kteří mu pomáhali, obyčejní lidi, ale i schopní kolegově, další agenti, ti všichni si zaslouží být součásti. v průběhu vyprávění se asi dvakrát třikrát objevila myšlenka "stálo to za to" "pomohlo to nečemu" "nevyužili američani zbytečně českých lidí". za mě to rozhodně smysl mělo, doufám že Josef prožil krásný život v americe a užíval si dní i přes to, že obětoval tolik, nemohl být u výchovy svého syna, se svou ženou (která mi přišla jako nezralá husička, ale na druhou stranu za to tak úplně nemohla), ztratil přátele, domov..... já se narodila už ve svobodné zemi a pro mě to všechno o co se snažil má velký význam a naopak nemohu pochopit to, jak se k němu zachovali když se konečně mohl vráti do své rodné země.

a neodpustím si pár uryvků
"Nenávist v sobě obsahuje zárodek moci"

"hlavně se z toho všeho neposrat, Tondo. řekne a nahodí háček s návnadou."

"nikdy nevěř tvoru, který chodí po zadních končetinách! chce si tě ochočit. Zotročit. Připravit o svobodu. Bude tě chtít dřív nebo později zabít. Ne z hladu, ale ze závisti. Protože jeho už dávno zotročili, aniž by si toho byl vědom. To pro něho je tvůj přirozený svět pralesem, nehostinným temným místem, ze kterého má strach. Bojí se fialového ticha uprostřed horských svahů."

"až po letech se Josef Vávra, syn Josefa Hasila, setká s jedním ze dvojic strážců hranice. Ten mu bude vyprávět, jak měl jeho tátu na mušce, když převáděl početnou skupinu uprchlíků. Prst na spoušti zarazil obyčejný lidský soucit s vystrašenými lidmi, kteří spustili úplně všechno. Domov."

petrnovic
28.09.2022 5 z 5

Tak tohle bylo hodně silný! Bohužel komouši byli silnější. Celé vyprávění bylo neuvěřitelně napínavé právě proto, že se to opravdu událo. Pro mě byl asi nejsilnější moment přijetí od lidí po návratu po revoluci. Tam je "hezky" vidět a cítit, jak se těm komunistikým švábům podařilo za těch 40 let změnit a znásilnit myšlení lidí.

kulibunda
17.08.2022 5 z 5

Tak toto by si měl přečíst každý. Neuvěřitelné čeho byl komunistický režim schopen.

Prazub
07.07.2022 5 z 5

Zprvu se mi jaksi vůbec nechtělo tuto knížku číst... Hrubě jsem křivdil! Po pár stránkách jsem se dychtivě rozečetl a přímo hltal kapitolu za kapitolou. A litoval jsem, že už po pár dnech končím. Vynikající zpracování! Napínavé od začátku do konce! Skvělé počtení! Bavilo mne to v jednom kuse. Vřele všem doporučuji.