Návrat do divočiny

Návrat do divočiny https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424431/mid_navrat-do-divociny-XPh-424431.jpg 4 159 50

Aleš Palán i fotograf Jan Šibík ovšem jezdí na Šumavu za protagonisty jejich společné veleúspěšné knihy Raději zešílet v divočině dál. Výsledkem jejich návštěv je tato kniha. Jan Šibík v ní spolu se svou partnerkou fotografkou Danielou Matulovou přináší nové fotky, Aleš Palán pak své zamyšlení nad tím, co mu tři roky se samotáři daly, čím ho tito lidé nejvíc oslovili a proč je má tak rád. Zveřejňuje také příběhy, které se do knihy Raději zešílet v divočině nedostaly.... celý text

deirdre
03.11.2020 5 z 5

Čítala som e-knihu bez fotiek, takže hodnotím len text samotný. Niežeby som súhlasila so všetkými názormi autora (lebo v tejto knihe ide skôr o jeho názory než o názory samotárov), ale ako v prvej, tak i v tejto knihe sa mi najviac páčila autentickosť a úprimnosť výpovede, a to si zaslúži plný počet. Tieto akési reminiscencie a reflexie sú veľmi dobrým doplnkom prvej knihy o šumavských samotároch.

Gweny
30.10.2020 5 z 5

Tohle není kniha o šumavských samotářích, ale spíše o autoru, panu Palánovi, samotném. Cítím z knihy velkou dávku sebereflexe a zároveň i chuť tak trochu hodnotit a porovnávat životy jednotlivých aktérů/ek rozhovorů, které podnikl. Nemůžu ale říci, že by to nějak ochudilo můj čtenářský prožitek/požitek. Slzu, a ne jednu, jsem uronila ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla o smrti pana Sedláčka.
Mrzí mě, že je teď doba, jaká je, protože bych si někdy ráda poslechla besedu s panem Palánem. Zároveň jsem ale šťastná, že jsem se dostala alespoň k jeho knihám. Za to cítím ohromnou vděčnost!

Sidonka3
26.10.2020 2 z 5

Lepší něco než nic. Zase jsem se něco o našich samotářích ze Šumavy dozvěděla (tentokrát spíš málo). Říkala jsem si, co je s nimi asi dál, zda se jejich život po čase změnil a že by bylo dobré o nich vydat další knížku... Už je to ovšem takové umělé, méně autentické, méně objevné a už to není ono. Tentokrát to nejsou rozhovory. Jen kratší, oproti jedničce povrchnější texty.
Autor se zmiňoval někde o tom, že jeden ze samotářů zemřel, nezmiňuje se tady, kdo přesně a za jakých okolností. Vzhledem k minulé knížce se dá něco odvodit, nicméně důstojnější zmínku o něm bych uvítala, alespoň formou fotky a jednoho dvou odstavců k němu. Škoda. Mohlo to být lepší, protože jednička byla úžasná.

Klamm
01.10.2020

Textu je poskrovnu, je vytvořený převážně z ingrediencí knihy první a tvoří spíš taková intermezza mezi fotografiemi, které jsou epesní. Působilo to na mě ale trochu křečovitě, jako snaha vyždímat co se dá v návaznosti na předchozí bestseller.

Pobavil mě odstavec, kde se autor ptá Ondřeje Klišíka, jestli mu nevadí, že zdobí titulní stranu knihy Raději zešílet v divočině, a stává se tak nepřímo jejím maskotem. Klišík odpoví že nevadí, ale příště ať už to nedělá...
No, a kdopak že se nám to válí na seně, na titulní straně této knihy?:-))

P.S.: Doslov autora a jeho životní motta, jsou velice inspirativní!

50%

rozvera
22.09.2020 5 z 5

Pro mne je přečtení této knihy logickým doplňkem prvního vyprávění o šumavských samotářích a hlavně také úvodní autorovo zamyšlení a osobní vyznání o tom, co mu jeho setkávání se šumavskými "solitéry" dalo. To jsem trochu v první knize postrádala. Více přiblížil čtenáři vnitřní život, myšlení i životní filozofii známých postav, ať už Tonyho s indiánským profilem, meteorologa Romana, nezapomenutelných bratří Klišíků a dalších zajímavých nevšedních osob, samorostlých myslitelů a racionálně myslících žen. Vše doplněné spoustou krásných fotek. Závěrečný epilog je dokonalým shrnutím ideálního prožití života.

dohnálci
13.08.2020 1 z 5

Tak tahle kniha mi opravdu absolutně nic nedala. V porovnání s předchozími knihami je to jako nebe a dudy. Opět krásné fotografie, ale nic jiného, za mne zklamání.

hrebmi
19.07.2020 2 z 5

Je to podobné jako u filmů - dočesná, která se veze na vlně úspěšné prvotiny, málokdy překoná svoji matku. Tady se vzala křída o vysoké gramáži, okraje se zvětšily na maximum, takže textu stačilo minimum, navíc je cítit, že občas ždímaného až z paty. Fotky dobré, akorát já si fotoknihy většinou nekupuji, ale půjčuji k prohlédnutí z knihovny. Tady jsem měl udělat totéž...

petrarka72
01.07.2020 5 z 5

Koncentrované okouzlení.

andik007
27.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Pokud jste necetli Radeji zesilet v divocine, rozhodne nezacinejte touhle knihou! Je to v podstate jen opravdu kratke shrnuti a poohlednuti se nad samotari z prvni knihy. Trochu me mrzi ze musim napsat, ze v knize je nejlepsi epilog

dRobert
18.06.2020 1 z 5

Prostě dvojka, nestojí za koupení

pepa4081
31.05.2020 2 z 5

Setkání se samotáři jsem nehodnotil příliš vysoko, protože prostě NĚKTERÝM z nich nevěřím to „čisté srdce“ a s jejich příběhy jsem se neztotožnil.
V Návratu do divočiny už nejde o rozhovory a příběhy jednotlivých osob. Autor zde spíš rozjímá o jejich filozofii a svém vztahu k nim. Hodně lidí bude v obou knihách hledat COSI, a ono to tam JE. Já zde bohužel nenalezl nic nového, jen párkrát zopakování pravd, které už vím.
Textově jde o knihu krátkou – přečteno za hodinu. To vyvažuje množství fotografií, které jsou DOBRÉ. Pana Šibíka si vážím, ovšem jako vyučený fotograf s dlouhou praxí mám asi přísnější metr.
Závěr: za 500 Kč jsem už viděl mnohem lepší knihy, ale rozhodně je to skvělý marketingový tah.

Vlk.kh
01.05.2020 3 z 5

Po přečtení komentářů předchozích čtenářů jsem byl obezřetnější a knihu si tentokrát nešel koupit, ale půjčil jsem si jí z knihovny. Inu, není to úplně špatné, líbí se mi. Ale jsem rád, že jsem si Návrat do divočiny jen vypůjčil - dát relativně nemalý peníz za knihu, která je spíš fotoalbem s textem co by se dal použít do malé brožurky, nebo jako rozsáhlejší článek, to se mi tedy opravdu nechce. Je to takové nedotažené, čekal bych trochu víc.

ivanaga
16.04.2020 5 z 5

Přečetla jsem jako třetí knihu po dvou Samotářích a moc jsem si ji užila. Snad dokonce nejvíc ze všech. Je to takové doplňující shrnutí autora, které nepostrádá nadhled, vtip i trochu filosofie. K tomu skvělý Šibík. Vyhovuje mi osobnější přístup autora, je mi blízký, jakoby psal přímo pro mě. Velice příjemná je i vazba a vůbec forma knihy. I když na čtení v posteli je těžká. Charakterizovala bych celý tento počin slůvky solidní, poctivý, jednoznačný. A navíc se tyhle "palánovky" dají číst pořád dokola.

Mickhesh
11.04.2020 2 z 5

Druhá kniha rozšiřující první hlavně o fotografie a obsahující jen pár nových informací. 40%.

Iki1
06.04.2020 3 z 5

Moje první setkání se samotáři. Úžasné fotky Jana Šibíka tvoří atmosféru knihy. Povídání autora ji jen doplňuje.

Skřítek77
01.04.2020 3 z 5

Fotky nádherný, autorovy postřehy a přiblížení toho, co má na jednotlivých samotářích rád, zajímavé, ale velikost písma, jak v čítance, za 2 hodiny máte přečteno a na rozdíl od původní knížky (Raději zešílet v divočině) se k této už pravděpodobně nebudete mít potřebu nikdy vrátit.

Hellboy
29.03.2020 2 z 5

Rozumím touze rychle nahrabat další peníze, ale takhle zbytečný počin jsem dlouho neviděl. A i Aleš Palán na mě tady skrze své promluvy z nějakého důvodu působí dosti nesympaticky.

asam
09.03.2020 5 z 5

Doplnění knihy - Raději zešílet v divočině- úvahy autora i řada vysvětlujících údajů týkajících se hrdinů první knihy. Moc pěkné fotografie Jana Šibíka.

bazyk21
23.02.2020 5 z 5

doplnění původní knihy o krásné fotky a vyznání

karol.cadex
20.02.2020

Palán se prakticky přiznal již na začátku knihy - mermomocí chtěl udělat pokračování, ale neměl napsanou ani řádku. A takový pocit mě provázel po celé čtení, které trvalo dvě hodinky čistého času, a to přísahám, že jsem si každé slovo vychutnávala.
Obsahově prázdná kniha, ale nás, srdcaře ze Šumavy, i tak dovede k nostalgii a k mlčenlivému přitakávání, že svět těchto protagonistů je ještě v pořádku.
Kluci Klišíků je Palánův životní objev a nelze je nemilovat, proč je tedy znovu nedat na obálku.
Nechci být negativní a pesimistická vůči autorovi. Protože s prvním dílem si dal opravdu práci a vyšel z toho masterpiece. Ale je tu to malé/velké pochybování.
Každopádně kniha je krásná a kvalitní a fotografie dechberoucí. Výjimečně nehodnotím hvězdičkami. Ať si každý udělí hvězdičky ve svém podvědomí.

Autoři knihy

Aleš Palán