Naturalista

Naturalista
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401379/bmid_naturalista-E9N-401379.jpg 4 2441 2441

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray vidí niečo aj tam, kde iní nevidia nič...Do Theovej motelovej izby sa dobýjajú policajti. V srdci montanských hôr sa od nich dozvedá, že jeho bývalú študentku Juniper, ktorá neďaleko pracovala na vlastnom výskume, roztrhal medveď. Vlastne to mohlo byť aj inak, preto je Theo podozrivý z vraždy. Našťastie sa všetko vysvetlí, ale Theovi prípad akosi nedá pokoj a má pocit, že policajtom čosi uniká. Začne pátrať na vlastnú päsť a po čase je presvedčený, že hrozný čin nespáchalo zviera. Policajti však vôbec neberú do úvahy jeho teórie, že vrah je mimoriadne prefíkaný, zručný a určite neudrel prvý raz. Theo cíti, že záhadné a silné monštrum nezastaví nič, len on sám. Rozhodne sa naprogramovať počítačový model, ktorý by mu prezradil možné miesta predchádzajúcich, doteraz nezistených vrážd. Pomocou svojho programu rýchlo nájde ďalšiu mŕtvolu, potom ďalšiu a ďalšiu. Policajti mu však stále neveria. Theo je krok pred nimi a neváha použiť všetky svoje vedomosti a zručnosti, aby sa dostal vrahovi na stopu. Uvedomí si, že to zvládne len tak, ak bude premýšľať ako predátor, ktorého hľadá, a sám sa nestane jeho obeťou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

The Naturalist , 2017

Monuli36
19.01.2021 2 z 5

Přečteno jen do poloviny...Knížka mě nebaví a nejsem si jistá,že ji dočtu..Zklamání

77fifi
17.01.2021 5 z 5

1/3 knihy dobře čtivá, 2/3 se do Vás zakousne, 3/3knihy vám nedovolí dýchat napětím.

Kubayz
14.01.2021 3 z 5

Ze začátku dobře stavěná kniha, která obsahovala pro někoho zajímavé biologické informace. Ale po přečtení ve mně zanechala spíše pachuť. Jakoby autor na konci rezignoval na své postavy a jejich příběhy a nechal se stáhnout k mnohokrát opakovanému klišé o nepřemožitelném hrdinovi a záchraně princezny.

capricorn__
13.01.2021 2 z 5

Pamatuju si, že když "Šelma" vyšla, celý Instagram byl zacpaný tím, jak obal knížky mění barvu (a takže se i hezky fotí, že?). To mě okamžitě odrazilo, protože nenávidím protěžované knížky. Jenže pak jsem si přečetl anotaci a říkal jsem si, že to nezní tak špatně. Detektiv je v tomto případě biolog, který je tak trochu pako a pořád si jede na sebe a nikdo ho tolik nechápe. Nápad sám o sobě je dobrý, k tomu všemu se mi docela líbí autorův styl psaní, hlavní hrdina mi je celkem sympatický, jeho knížky jsou čtivé, za to nejspíš může jeho smysl pro humor. Za co ale strhávám tolik hvězd, jsou ta typická klišé, která jsou v každé druhé detektivce. (Je fakt zvláštní, jaké tohle vyšetřovatelské pako má na všechno štěstí, ale nikdo mu samozřejmě nevěří a mají ho za blázna, že? ... Ugh, tohohle je v detektivkách až až!)

Eleanor-ka
06.01.2021 4 z 5

S knihou to bylo jako na horské dráze. Nejdříve jsem se rychle začetla díky bezkonkurenčnímu stylu psaní a vzápětí se ztrácela v těch pro mě naprosto cizích vědních termínech a spoustu jmen zavražděných holek. Naštěstí jsem se v polovině opět lehce začetla a pak se kniha dočetla sama.
Vskutku netradiční detektivka, která vám způsobí mnohem větší zadostiučinění díky svému zakončení, které neni klasicky stejný jako v každé detektivce.
Nápad zde byl neokoukaný a místy mrazivý, ale zpočátku může působit jako snůška nesmyslů, která může leckoho odradit od dočteni. Proto jsem ráda, že jsem knize dala šanci a dočetla ji. Rozhodně to stálo za to. :-)

mary2019
04.01.2021 5 z 5

TOP kniha. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Theo si mě získal již od začátku , stejně tak jako Andrew svým stylem psaní, fantazii a skvělou zápletkou.

mag097
30.12.2020 4 z 5

Knížka mě bavila už od prvních stránek. Příběh má spád, krátké kapitoly a stránky mizí přímo před očima. Pokud se zrovna neděje něco akčnějšího, autor nás zasypává poznatky z biologie a knížka je díky tomu i naučná.
Co ještě musím určitě zmínit, je fakt, že mi při čtení běhal mráz po zádech a reálně jsem se bála, co přijde dál. Co bych vytkla je konec, který byl trochu přitažený za vlasy, ale aspoň to bylo dramatické do poslední chvíle :)

Kalima206
28.12.2020 2 z 5

Rychlý rozjezd, pak na mě asi až zbytečné detailní "DNA" vysvětlivky a vědecké pojmy, takže chvilkami to bylo až příliš zdlouhavé, ale nutilo mě číst, jak to teda dopadne s vrahem a kdo jím tedy je :D ale jinak mi to občas přišlo trošku sci-fi..
Neříkám, kniha je čtivá, hodně sem se do ní zakousla, ale už s jistotou vím, že znovu číst nebudu, protože mi některé situace přišly hodně nesmyslné..

pavel1238
27.12.2020 4 z 5

Docela příjemné překvapení; čekal jsem další šablonovitou detektivku a dočkal se příběhu, kde hlavní hrdina není policista, vypráví vše v první osobě, dává smysl to co umí a autor se zbytečně nevyžívá ve vrahovým krutostech. Vrah je tu navíc do poslední chvíle jen jako nebezpečí, které hrozí těm druhým...no prostě mě to bavilo:-)

snimcibdim
26.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Originální a zábavný brak, který se na začátku tváří docela chytře, ale postupně zmutuje do snůšky úplných blbostí, což korunuje proměna neprůbojného profesůrka do akčního hrdiny. Ten - děravý jako řešeto s kostrou na puzzle - se se zaťatou gumovou sanicí i přes ztrátu cca deseti litrů krve dokáže (s ostře nabitými injekčními stříkačkami zavěšenými proklatě nízko u pasu) prokličkovat deštěm kulek až k happyendu a milované blondýně.
ALE: nenudilo mě to ani na chvíli, bylo to pro mě dost nepředvídatelné, byla jsem stále zvědavá co bude dál a opravdu jsem se skvěle bavila - i když trochu jinak, než jsem čekala. Už se těším na další kousky od tohoto autora.
Hodnotím zprůměrováním z 0 (brak) a 5 (zábavnost).
PS: Vyslechnuto jako audiokniha a pokud o ní uvažujete, doporučuji si nejprve testnout ukázku. Interpret má totiž trochu monotónní intonaci vět. K Theově postavě mi to nakonec docela sedělo a dotvářelo mi to jeho charakteristiku nad rámec psaného slova, ale nemusí to vyhovovat každému.

Dajine
20.12.2020 4 z 5

Zajímavý příběh. Propojení vědy a vyšetřování skvělé.

Bedřich63
19.12.2020 5 z 5

Spojení vědy a vyšetřování vražd za mě hodně zajímavě pojaté. Na rozdíl od předchozích příspěvků čtenářů musím přiznat, že mě bavilo vědecké zázemí příběhu, které bylo docela zajímavé, a na "detektivku" neobvyklé. Rád si přečtu další díly série.
Autor píše zajímavě, barvitým jazykem, překlad perfektní, zcela bez chyb.
*****. :-)

adoli
19.12.2020 3 z 5

Čtení nebylo špatné, kniha má zajímavý námět. Něco jsem s dozvěděla z biologie, to mě bavilo. Občas byla kniha velmi napínavá, děj měl spád. Velkou výhodou byly také krátké kapitoly. Ovšem celkově mi kniha přišla nereálná, chvilkama velmi naivní, taková pohádka pro dospělé. Ale jako oddechovka dobré.

eliska2126
17.12.2020 4 z 5

Úplně si pamatuju na dobu, kdy Šelma vyšla. Byla úplně všude. Říkala jsem si, že bych ji taky zkusila, i když detektivní thrillery moc nečtu.
Musím říct, že chápu, proč kolem toho byl takový humbuk. Šelma byla opravdu skvělá. Theo byl skvělý hlavní hrdina. Byli mi opravdu sympatické, že to není takový ten až příliš dokonalý hlavní hrdina, kterému se vše podaří na první dobrou. Jediné teda, co mě moc nebavilo, byly rozsáhlé vědecké vysvětlování různých postupů. To mě akorát tak vždy vytrhlo z děje.
Další plus je délka kapitol. Jsou velmi krátké, kolikrát fakt třeba na 3 stránky, takže mě to nutilo číst dál a dál.
Nejvíc mě teda asi strhla druhá polovina knihy, kdy už se Theo konečně někam posouval ve vyšetřování.
Takže za mě doporučuju, jen bych ubrala těch sáhodlouhých vědeckých popisů.

krejcovka76
16.12.2020 2 z 5

Pro mě absolutně nudný příběh a přitom biologii a detektivky miluju. Ani styl psaní mě nezaujal, hlavní hrdina mi lezl na nervy. Bylo mi úplně jedno, kdo je zabiják a jak se s ním vypořádají. Bohužel laťka u detektivek nasazena po sérii Čtvrté opice a po Carterovkách hodně vysoko. Abych řekla pravdu, jsem ráda, že už jí mám za sebou.

Lucie1010
09.12.2020 4 z 5

Knihu jsem musela mít hned, když jsem viděla tu krásnou obálku. Když jsem začala číst, tak mě moc nebavila a tak jsem ji na čas odložila. No ale nedalo mi to, snad po půl roce jsem se k ní vrátila, že ji dám šanci a nelituji toho. Hlavním hrdinou je netypický ,,detektiv"- vědec a to mne na tom bavilo nejvíc. Jediné co mi trochu vadilo, že se to tak do 3/4 knihy strašně táhlo a pak to šlo zase všechno strašně rychle a dost věcí by se tam mohlo objasnit.

Tyet
09.12.2020 4 z 5

Víceméně pitomý, ale sakra napínavý. Neočekávala jsem od toho nic jinýho než jsem nakonec dostala, takže spokojenost. Přečetla jsem to za jedinej den.

adel_pe
09.12.2020 2 z 5

Mě osobně Šelma docela zklamala, slyšela jsem na ni chválu ze všech stran, ale hrozně se to táhlo, konec byl sice razantně lepší, ale to to bohužel nevykompenzuje.

Ignis
02.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, netypický hrdina, osobně se mi to líbilo. Ano, má to mouchy, policie se chová echt tupě a nějaký pořádný parťák by hrdinovi prospěl, ten způsob jakým ty mrtvoly nalézá je trochu přitažený za vlasy, ale budiž, co mě trochu vadilo je konec, přesněji mi chybělo trochu bližší přiblížení vraha, motivace a nejen jeho, třeba proč zrovna jeho chránila druhá osoba a tak.
Ta čtvrtá hvězda je za obálku, ta se mi moc líbí.