Hračkář

Hračkář https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402603/bmid_hrackar-aXc-402603.jpg 4 1397 401

Naturalista série

Profesor Theo Cray se kvůli podezřením, která ho obklopila po smrti jeho někdejší studentky, a skandálním spekulacím poté, co byl zabit její vrah, se nemůže vrátit ke svému univerzitnímu výzkumu. Pokouší se tedy začít nový život v jiné oblasti, ale téměř proti své vůli je vtažen do dalšího nevyřešeného případu. Zoufalý otec pohřešovaného dítěte, jehož úřady odmítají vyslechnout a odnikud se mu nedostává podpory, se obrátí o pomoc na Thea. Jediné stopy představují dětské kresby a městská legenda z chudinské čtvrti o bytosti přezdívané Hračkář. Aby Theo odhalil, co se za Hračkářem skrývá, musí odsunout stranou všechno, co mu říká věda, a vydat se do světa, v němž mají sny a noční můry stejnou váhu jako skutečnost. A čím hlouběji se do případu noří, tím zjevnější je, že za tím může být dalekosáhlé spiknutí – a nejspíš má i další oběti.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Looking Glass , 2018

luckykniznisvet
10.11.2022 3 z 5

Bohužel druhé setkání s tímto autorem nedopadlo podle představ. Nejdříve musím ale zmínit, že celkový děj je svižný a stránky rychle ubíhají pod očima. Ale... bohužel mi vadilo, že na všechno Theo moc snadno a cokoliv ho napadne, tak je pravda. Další věc, kterou bych knížce vytkla je nakonec hodně rychlé dopadení Hračkáře.

Anor505
29.10.2022 4 z 5

Knížku jsem začala číst, pak mi došlo, že už jsem ji četla… Chvíli jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nakonec jsem ji dočetla a příběh si užila. Zápletka odsýpá, nic se nevleče, vědecké pasáže jsou kraťounké. Jasně že moc reálný geniální profesor Theo není, ale mě prostě baví. =)

Ava365
24.10.2022 2 z 5

Tak tohle byl přesně ten typ knihy, kdy je úmysl autora šokovat natolik zřejmý, že to ve finále působí téměř komicky. POZOR SPOILER! Chci napsat děsivý, morbidní a "jánevímjaký" ještě thriller, tak tam dám vraha prznícího a vraždícího malé děti, přidám naleziště kostí deroucích se z mělkých hrobů ven, pak nějaké ty lahvičky s vydloubanýma očima atd. a ono to bez pořádné invence a nadání stejně nefunguje. K tomu nesympatický vědátor a chaotický děj, který je plný nelogických blbostí a nesmyslů. Jediným pozitivem knihy jsou opsané pasáže z nějakých encyklopedií a krátké kapitoly.

Vilma232
11.10.2022 3 z 5

Naposloucháno. Dobrý námět, moc vědy, málo informací o pachateli, místy dost natažené. Ale určitě si ještě něco ze série přečtu

Django
09.10.2022 4 z 5

Parádní stejně jako první díl. Změna prostředí do měst prospěla, Theo je sympaťák a má svoje metody, při kterých se člověk i něco naučí. Máme zde trochu méně akce, vedlejší postavy jsou takřka všechny hodně upozaděny a ke konci už děj začal být maličko překombinovaný, proto jedna dolů. Těším se na třetí díl.

sassenkka
26.09.2022

Nechtěla jsem psát komentář, ale nedá mi to.
Nechtěla jsem z toho důvodu, že jsem knihu nedočetla. Tohle se mi stalo po hodně, hoodně dlouhé době. Skončila jsem ve třetině a jsem ráda, protože to bylo fakt trápení. Po prologu, který byl boží a byla jsem hrozně zvědavá, co se bude dít, přišel absolutně nezajímavý děj, který se za mě nikam neposouval, nemělo to žádný spád. Nevím, většina čtenářů nadšená, mně to prostě asi nesedlo. Šelmu jsem četla před několika lety a byla skvělá. Tady nevím, co se stalo....

jajcak
22.09.2022 4 z 5

Pecka, po delší době hodně dobrý thriller! Zajímavé prostředí vědy a Theovy chytré hlavy. Akorát jsem měla začít prvním dílem, tohle je, tuším, druhý v pořadí. Tak se hned vrhám na první díl.

alzbeta4340
14.09.2022 5 z 5

Hračkáře jsem přečetla od začátku do konce v podstatě na jeden zátah, ani jsem nevěděla jak... Kniha se mi líbila ještě o fous víc než předcházející Šelma, motiv s městskou legendou je opravdu povedeně zpracovaný. Scéna s kostmi na dvorku a starou paní toto smutné téma vhodně alespoň trochu odlehčila.

evilunicorn
11.09.2022 4 z 5

I přesto že Theovi od prvního dílu narostly ramena a stoupla evidentně hladina testosteronu, pořád je to ten sarkastický podivín s až téměř bezkonkurenční schopností poštvat si proti sobě veškeré možné vyšší šarže.Pořád je to svižné,se spoustou vědy a neokoukaným námětem. Nadprůměrný thriller,byť lehká výtka by mohla směřovat k příliš rychlému konci.Ale jinak.. Skvělé.

Mišutamyš
29.08.2022 4 z 5

Musím říct, že Andrew mě neuvěřitelně baví.
Píše neskutečně čtivě a i když jsou v jeho knížkách okamžiky, kdy si říkáte, že tohle už je vážně trochu moc, tak já mu to za sympatického Thea odpouštím.
Theo je vážně trochu jiný hrdina, než jsou typičtí detektivové a takového všetečku jen tak nenajdete. Ale hrozně mu fandím, přirostl mi k srdci.
A taky se mi moc líbí Hračkářova obálka.

esty8532
08.08.2022 3 z 5

Dobrá myšlenka oživit bajnou legendu. Opět skvělá práce s empirickými údaji dává knížce body navíc. Možná by knize neublížilo více přiblížit profil vraha.

Hermiona419
06.08.2022 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Do Thea jsem asi zamilovala, děj rychle ubíhal a krásně se to četlo. Také oceňuji ta vědecká fakta, která kniha obsahuje, na můj vkus by jich tam mohlo být o něco méně, ale to mi nějak extrémně nevadilo.
Jediné co bych vytkla, je tomu tak i u Šelmy, tak je asi to, že kamkoliv se Theo vydal, vždycky to tam klaplo. To jsou ale jen takové drobnosti, a vrhám se na další díly této skvělé série.

Holly.W
28.07.2022 2 z 5

Zklamání. A to velké. Šelma se mi celkem líbila. Ale toto se neskutečně vleklo. U 200 strany jsem uvažovala, že knihu odložím a ono by se nic moc nestalo, ale vydržela jsem až do konce. Ty vědátorské kecy kolem byly úplně, ale úplně zbytečné, nedokázala jsem se na to vůbec soustředit, moje mysl utíkala. Autor se mohl spíše více zaměřit na pořádné rozvinutí příběhu Hračkáře. Nápad s Hračkářem mimochodem nebyl vůbec špatný, ale zabitý, šlo to uchopit a rozebrat mnohem více a lépe. Knize chybělo jakékoliv napětí. A konec hrozný, ošizený a useknutý. Velice pečlivě si rozmyslím, zda dám šanci dalšímu dílu.

Fortuna7
12.07.2022 5 z 5

Sakra, tahle série je tak neskutečně návyková! Hračkář je neskutečně čtivá kniha a hlavní hrdina Theo Cray je prostě boží. Co nejdřív se musím dostat k dalšímu dílu.

Čmeláček
03.06.2022 4 z 5

O něco lepší než první Theův případ, ale pořád ještě tomu něco chybí.

Toledo
21.05.2022 4 z 5

Mně se i druhy díl o profesoru Theovi líbil. Je tam tedy hodně vědeckých (?) poznatků, ve kterých se nevyznám, ale neruší to požitek z knihy.
Povedena série, těším se na další dil pokud přijde.
Kvituji krátké kapitoly, to se mi moc dobre čte.

Meda77
13.05.2022 2 z 5

Kniha je psána stylově dobře a lineárně a to hlavně díky krátkým kapitolám, ale to je asi tak všechno. Napětí nebo zábava naprosto nulová. Pokud tedy nehledáte napětí mezi navzájem se osahávajicími se dvěmi sekvencemi DNA a nebo tulícími se chromozomi. Kniha působí více jako manuál biochemie a biologie než jako zábavná literatura. A cesta přes magii jakou se dostal hlavní hrdina k vrahovi je leda tak k smíchu, jenže ke smíchu tu opravdu nic není, téma dětské pedofilie v kombinaci s nudnou dějovou linkou vede tak max k frustraci. Kniha v beletrii mimo mísu a čtenářům hledajícím krimi zábavu naprosto nedoporučuji. 2starsy za styl psaní jsou až moc.

Rade
05.05.2022 4 z 5

Informace na úvod: Pokud se chystáte na tuto knihu a „Šelmu“ jste ještě nečetli, vězte, že pak už asi nebudete mít chuť se do ní pustit, tady je uvedeno tolik spoilerů k prvnímu dílu série, že budete vědět z obsahu vlastně skoro vše, včetně jména vraha a způsobu jeho vypátrání…
-------------------
Osamocený vědec, možná i lehký sociopat, bojující nejen se zločinci, ale tak trochu i se zkorumpovanou, mnohdy línou či lhostejnou policií či státní mocí. Potud obdobný scénář, jako v Šelmě. Pátrání po tajemném Hračkáři, strašidelném fantomu chudinských čtvrtí, za pomoci vědy a nic než vědy, bylo pro mě na hranicích sci fi; absolutně neumím posoudit, do jaké míry jsou tyto postupy při hledání masového vraha použitelné a reálné. Ale chytře až geniálně to rozhodně vypadalo, a to je asi to hlavní. Bavily mě některé záměrně nevysvětlené odkazy /např. (ne)související vztah knihy „Kdo chytá v žitě“ a vražd/. Takže potud pro mě plusy.
Závěr byl ale podle mě hodně zamotaný a zbytečně komplikovaný, těch bídáků na všech stranách bylo až moc, a toho zla nakonec taky. A Theo až příliš dokonalý a nezničitelný… Trochu zamrzelo, že skutečná motivace zločinů zůstala poněkud zamlžená. Přítelkyně mi tu přišla nadbytečná (naštěstí se vyskytovala jen „na telefonu“), Thea bych asi raději viděla jako samotářského umanutého vědce, jakým byl v prvním dílu, víc by se mi to hodilo k jeho svéráznému individualistickému pátrání.
Přesto nakonec hodnotím spíš kladně, hledání vraha bez policejního zázemí jen vědeckými postupy s odkazy na skutečné případy s použitím vlastního geniálního mozku mě vlastně docela bavilo.
Moje hodnocení: tři až čtyři hvězdy, zaokrouhluji nahoru na horší čtyřku. (70 %)

zdendula31
22.04.2022 4 z 5

Šelma se mi líbila víc.Tento díl mi připadal takový nedotažený,hodně vědy ale o vrahovi nic moc žádné informace.

TeaPeter
19.02.2022 4 z 5

Děj se vyvíjel úplně skvěle. Nápad na nalezení reálného kořene urban legend je fenomenální. No jo no... Ten konec... Všechno se zvrhlo v takovou nepravděpodobnou kovbojku, až jsem jednu hvězdičku sundal a ještě přemýšlel, jestli neodpustit ještě jednu. Taková škoda...