Uzol

Uzol https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142696/bmid_uzel-T9W-142696.jpg 4 649 135

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel len Burgera a Hanzela, ktorí sa rozhodli vychovať z neho detektíva podľa vlastných predstáv. Krauz preto zanedbáva manželku Sylviu, aj malú dcéru a zostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Ďalšia vražda, tentoraz pilota nadzvukových stíhačiek, sa stala v bizarnom prostredí medzi ostnatými drôtmi tiahnucimi sa pozdĺž štátnej hranice so západným svetom. Táto vražda však má zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku...... celý text

tygřík2
23.01.2019 5 z 5

Audiokniha. Slovensky. Páni Dominik Dán a Marián Geišberg. A už v tom jedu, už se vezu. Není mi pomoci.
Do frasa!

marcel9134
20.01.2019 5 z 5

Od čtení jsem se nemohl odtrhout, velmi se mi líbí na fakta a dialogy zaměřený styl vyprávnění. Autor je zřejmě z oboru ;-)

mi-380
20.12.2018 5 z 5

Tohle ani není detektivka, to je drama. Tíživé drama o československé realitě druhé poloviny osmdesátých let s detailním popisem estébáckých postupů.
100 % (aktuálně 311 hodnotících s průměrem 87 %).

PS: chronologicky první díl, vydaný jako šestnáctý.

Kortez
10.12.2018 5 z 5

Kniha mého oblíbeného autora přečtená jedním dechem. Vůbec nevadí že první vražda je až v polovině knihy, děj je situován k úplným začátkům Krauze jako vyšetřovatele na kriminálce takže široký úvod není na škodu a nenudí. Druhá polovina je pak o to rychlejší a nedovolí knihu zaklapnout ani ve tři ráno.

pepa4081
23.11.2018 3 z 5

Krauz začíná na kriminálce. Děj se odehrává ještě za komunismu a je to znát. Já osobně nemusím příběhy s pohraničníky, STB a špióny, proto mne dějově kniha nějak nenadchla. Jinak se jako vždy četla velmi dobře, díky osvědčenému stylu psaní pana Dána.
Uspokojivé.

ufi157
16.11.2018 5 z 5

díky výzvě jsem se odhodlal ke slovenské krimi a nelituji. slupnuto jak malina. akorát trochu hořká, ale minulost je třeba připomínat. hlavně by si to měli přečíst mladší novináři, pak by zjistili že by bylo zajímavější zjistit co dělají v ekonomice a politice Molnárové a Zlochové apod., proti nim je mlátička z Národní neškodný trubec na odpoutání pozornosti(tím ho nechci omlouvat).
dalšího DD si nechám na výzvu v r. 2019, myslím že nebudu litovat.

Iv8
20.10.2018 5 z 5

Jo! Konečně (audio)kniha, která se krásně poslouchá (slovenština tady sedí líp než čeština). Moc mě bavila a budu se shánět po dalších "dánovkách".

Reat
05.10.2018 5 z 5

Když ráno začnete a odpoledne zaklapnete knížku o třista stránkách, zřejmě to její kvalitě něco vypovídá. Popravdě, připravoval jsem si chvalozpěvy až se budou hory zelenat, ale bylo by to zbytečné, protože uživatel "callahanh" tak perfektně a výstižně tenhle skvost popsal, že ostatní by bylo jen nošením dříví do lesa. Snad jen tedy....knížka je v chronologii "Dánovek" úplně první, byť je napsaná teprve poměrně nedávno. Sleduje nástup mladého Krauze na kriminálku ještě před revolucí a řeknu Vám, tohle je nejtvrdší obžaloba socialismu, jakou jsem kdy četl. Nenucená a přesto palčivá a mrazivá. Z mordparty se zde vyskytuje jen trojice Krauz, Burger a Hanzel, zbytek jsou linie, které dokazují, že DD je génius, který by mohl napsat cokoli a je to diamant. Klobouček....

callahanh
01.10.2018 4 z 5

Trochu jiná dánovka než ty ostatní, ve své podstatě ale stejná. Dán tentokráte vrací čtenáře na začátek Krauzovy kariéry a proplétá čtyři na sobě zpočátku nezávislé linie, aby je v závěru osudově protnul. V Uzlu není tím hlavním řešení vraždy dělníka v ropné rafinérii, ale popis každodenního života v rozpadajícím se socialismu a metod, které používali příslušníci StB, kteří si mohli dovolit cokoliv. Krauz je nicméně pořád stejný sympaťák, ačkoli už na začátku kariéry poznává, že morálka a poctivost se v policejní práci moc nenosí, podobně sympatický už je i Burger a jejich vzájemné špičkování a suchý humor jsou vrcholem knihy. Jakkoli realisticky celý příběh působí, tak závěr to lehce sráží, protože silně pochybuji, že taková věc by Krauzovi prošla bez potíží a nějakého vnitřního vyšetřování. Celkově vzato je Uzel dalším velmi dobrým románem Dominika Dána, u něhož má čtenář znovu ten pocit, že přesně takhle vypadá každodenní policejní práce. 70 %

mynamail
22.08.2018 5 z 5

Moje v pořadí 2. Dánovka. A bavila mě mnohem více, než ta první (Kořeny zla)
Možná to bylo i tím, že jsem ji četla ve slovenštině a některá alova a výrazy prostě nemají v českém překladu tu jiskru, ten výraz.
Skvělé čtení, i proto, že zde byla "krásně" popsána totalitní doba. Kdo nezažil, bude nad tím možná kroutit hlavou a bude se mu zdát, že to je kravina, že takhle to být nemohlo. Ale mohlo...
Zvláštní je, že jsem knihu dočetla v předvečer 21.8. .....

harena
23.07.2018 4 z 5

Trochu jiná dánovka, Kraus jako zelenáč nastupuje u mordparty, kde se s nimi poprvé účastní vyšetřování vraždy. Tentokrát je kniha hodně vzpomínkou na doby minulé, vzpomínkou na to, jak to bylo, jaký žili život lidé, kteří byli pronásledováni estébáky. Ke konci je příběh zajímavý a plný napětí.

tristessa
27.05.2018 5 z 5

Jako obvykle skvělý Dominik Dán, stejně jako audiokniha namluvená Mariánom Geišbergom.

violet.verka
26.04.2018 5 z 5

Opět Dominik Dán nesklamal jsem z jeho knížek nadšená. Je správné si připomínat jaké to tehdy bylo, aby hlupáci neplakali, že bylo líp.... Nebylo!

Ivana11
21.04.2018 5 z 5

Přestože D. Dán je můj nejoblíbenější autor detektivek a ze všech jeho knih jsem nadšená, do této se mi dlouho vůbec nechtělo. Konečně na ni došlo a D. Dán mě nezklamal, opět výborný kus, i když tentokrát z jiného soudku.

davidurban1973
12.04.2018 4 z 5

Super příběh, uveritelny (zejména pro pamětníky), velice ctivy.

lenkavildomcova
09.04.2018 5 z 5

Výborná kniha. Autora mi doporučil známý a jsem nadšená. Určitě budu číst i ostatní knihy. Absolutně mě dostaly praktiky stb. Nepochopitelné!

TomHr
04.04.2018 4 z 5

Všem ostatním knihám ze série Naše Mesto dávám pět hvězd. Tady o jednu méně.
Uzol se odehrává v prehistorických dobách, na sklonku socialistického budování zářných zítřků, v době nástupu Richarda na kriminálku. Autor na jednu stranu dává nenapodobitelným způsobem najevo svůj nepříliš lichotivý názor na ono "lidově demokratické" zřízení. Na druhou stranu jsou hlavní hrdinové tak nějak příliš naivní, odsouzení do rolí pasivních prorežimních přitakávačů. A estébácký šéf je takový hodný dědoušek k zulíbání... Uznávám, do hodnocení téhle knížky se mi míchá politika. Ale když ona je z velké části o politice!

ivoiro
25.03.2018 5 z 5

Jo, tohle mne baví. Už se těším na další příběh.

zork
13.03.2018 5 z 5

Ako vždy od Dána, perfektná kniha. Pri čítaní má neodradili ani teploty nad 38°C :)

AlenaF
08.02.2018 5 z 5

Napínavé, zajímavé, čtivé. Doporučuji.

Dominik Dán
slovenská, 1955