Uzol

Uzol https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142696/bmid_uzel-T9W-142696.jpg 4 649 135

V poradí šestnásta kniha Dominika Dána, no chronologicky sa radí na prvé miesto. Odohráva sa tesne pred pádom železnej opony v roku 1988. Richard Krauz práve nastúpil na oddelenie vrážd ako detektív a rieši hneď prvú vraždu robotníka v ropnej rafinérii. Na oddelení ešte nepracuje Chosé, Kuky, ani Canis. Z budúcej partie tam Richard našiel len Burgera a Hanzela, ktorí sa rozhodli vychovať z neho detektíva podľa vlastných predstáv. Krauz preto zanedbáva manželku Sylviu, aj malú dcéru a zostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Ďalšia vražda, tentoraz pilota nadzvukových stíhačiek, sa stala v bizarnom prostredí medzi ostnatými drôtmi tiahnucimi sa pozdĺž štátnej hranice so západným svetom. Táto vražda však má zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku...... celý text

Česneksmedem
05.04.2021 4 z 5

Po dvaceti přečtených dílech na úplný začátek? Proč ne? Trochu jsem si musel zvykat. Nejvíc mi chyběl Vaňa. Půlku knihy to vypadalo na trojku (hvězdiček), konec to trošku vylepšil. Přesto bych řekl, že se jedná o jeden ze slabších příběhů.

Qta
08.01.2021 4 z 5

Napriek tomu, že knihy Dominika Dána máme doma, nejak ma vôbec nelákalo si ich prečítať.
Nakoniec to za mňa spravil Marián Geišberg a ja som si mohla vychutnávať audioknihu v jeho skvelom podaní.
Úplnou náhodou ( vlastne tie vraj neexistujú) som siahla po príbehu, kde Krauz len začína ako vraždár. Dej sa odohráva pred revolúciou a atmosféra tej doby , praktiky ŠtB, vymývanie mozgov a aj ako skvelo sa nám žilo v socialistickom štáte je tam vynikajúco vyobrazená.
Pre Krauza v zácviku tu nie je podstatné ani tak vyšetrovanie vraždy v rafinérii, ako náhodná účasť na akcii ŠtB -Rusalka na hraniciach s Rakúskom.
Otrasený dramatickými udalosťami musí rozpliesť svoj pomyselný gordický uzol.
Na záver už len pro forma dodávam, že odporúčam si to vypočuť/prečítať.

Marcik7
22.12.2020 5 z 5

Tak tohle bylo trochu jiné kafe, než jsem byla u Dána zvyklá...praktiky STB byly opravdu nevybíravé a akce Rusalka byl pěkný masakr. Prostě vzpomínka na doby - doufejme - dávno minulé, i když, člověk nikdy neví, co se děje v zákulisí.

items
10.11.2020 2 z 5

Už som sa nejak zmieril s tým, že Krauz je ten najúžasnejší detektív na tejto planéte, že má nekonečný rešpekt u svojich nadriadených, v podsvetí, vo vedení štb, že s každým vy..be, ale to jeho spustenie akcie....v takej dobe, takým začiatočníkom a tak jednoducho...

IVANA0123
08.09.2020 4 z 5

Opět spokojenost. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale druhou půlku, kde se jednotlivé a zdánlivě samostatné příběhy konečně propojily, už jsem zvládla metodou start cíl. Chronologicky první DD byl trochu jiný a kromě kriminalistického umění prověřil spíše charakter a osobní odvahu zúčastnených. Příběh mi ještě asi dlouho zůstane v hlavě, i naděje, že některé věci se snad už nebudou nikdy opakovat. 4,5*
(9/20)

viweb
28.08.2020 4 z 5

Další dobrá detektivka... Za mě 4/5

o_mega
19.08.2020 4 z 5

Prva polovica horsia. Dost ma otravovalo, ze v nej je kazda kapitola iny pribeh na seba nenadväzujuci. Celkovo az 4 pribehy sa tak striedaju v prvej polke = kriminalisti, pilot, pohraniciari, Dana. Az druha polovica sa konecne rozbehne a pomaly do seba zapadnu vsetky 4 casti.

Kami33
29.07.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem a určitě ne poslední. Čekala jsem něco jiného - klasickou detektivku a ono to bylo trochu jinak. Ale mohu jen doporučit.

Corso
21.07.2020 5 z 5

Vypocute ako audiokniha. Nacitana Marianom Geisbergom. Povedal by som vynikajuco. Par cisiel... Moja prva Danovka(s jednym predoslym pokusom), v poradi sestnasta v serii, v chronologickom poradi Danovho univerza prva. Nahodou som sa teda vdaka akcii na nemenovanom eshope dostal k prvej, ktorou sa pekne da zacat. Musim povedat, ze Danove knihy necitam, skusal som prvu a nedocital, vtedy mi nesadla. Vraj sa v dalsich knihach uz potom rozpisal. A dnes ma chyta hroza rozcitavat seriu 30 kriminalok. :) Kazdopadne ma az prekvapilo ako dobre je to napisane. Zacinam tusit preco je Dan tak oblubeny a preco tie predaje idu tak vysoko. Takze kriminalka odohravajuca sa koncom osemdesiatok, v case komunistickych svin, tajnych sluzieb, tajnych kuriev, utekov cez ciaru, buzeracie a zastrasovania. A tu vlastne zacina karierny pribeh Krauza par vrazdami ktore su zvlastne prepojene. Vyborne vyborne. Viac ako samotne riesenie detektivnej hadanky som si uzival opis prace tajnasov, rozviedky, pohraniciarov. Az bolo z toho na grcanie miestami. Co som teda netusil ze prave daco take by ma mohlo zaujat a bavit. Minimalne idem zohnat dalsie pokracovania ..ale z tohto obdobia. Wiki uvadza ako pokracovanie Basnika a Neznu fatamorganu. A dalej uvidim.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Po všetkých Dánovkách, ktoré vykresľujú deje a zápletky po roku 1989 Tento Dán je návrat. Návrat pred rok 1989 do pomerov totalitného sveta. Mladý Krauz začína na vraždách a ešte nepociťuje tlak aj ostatných zložiek bezpečnosti. Najmä tej totalitnej, štátnej. Plné "priehrštie" sa mu ale dostane a musí riešiť vraždu a aj "prisluhovať" režimu. Náš hrdina sa však len tak nedá zastrašiť a pretne gordický uzol a vykoná aj dobrú vec a vytrie všetkým zrak. Kniha vám ukáže aj vtedajšie pomery a myšlienkové pochody tých, ktorí majú cez oči totalitnú pásku nevedomosti. Zatiaľ asi moja najobľúbenejšia kniha od Dána. Asi pre ten návrat ku koreňom aj keď tie ostatné, ktoré mám sú vynikajúce. Odporúčam.

Faila
25.02.2020 4 z 5

Pro mě velmi těžké a rozčilující téma. Tíživá a plíživá atmosféra minulého režimu se protínala celým dílem a dokreslovala příběhy a osudy postav. Napsané skvěle jako vždy, opět je to napínavé a místy až dechberoucí. Dán si udržuje svou laťku stále velmi vysoko.

milary
30.01.2020 4 z 5

Je to zručně napsané a překlad (často propíraný) mi nijak nevadil. S chutí jsem se pustila do počáteční kauzy, ta se spojila s dalšími, proplétaly se a utahovaly, prostě „Uzel“… Vzala jsem si ho jako svou úplně první „dánovku“; rozhodla jsem se pro časovou posloupnost, jak nabídl jeden z uživatelů. Třeba to byla chyba, nevím...
Četlo se mi to jako po másle. A přitom hrozně těžko. Neřekla bych, že se mi někdy předtím dělalo ze čtení fyzicky zle. (A jen pro úplnost podotýkám, že jsme měli v rodině pouze jednoho ubohého emigranta a zájem STB o nás se milosrdně omezil na nějaký ten „pohovor“ a běžný zákaz výjezdů do zahraničí pro mého muže; byť kolektivně – pracovních).
Tak asi – já čekala parádní detektivku. Nadstandardní krimi, co má nadšeně kvitovaný šmrnc, napětí i vtip, co přečtete najednou a hned metelíte pro další. A on to byl politický thriller, napsaný s (aspoň pocitově) tak smrtící autenticitou, že ve mně vybudil zpětně hrůzu i z toho, co jsem – zaplaťpámbu – nemusela prožít, jen jsem prostě zažila tu dobu.
Nikdy se s tím tak neperu; když čtu knihy z války, lágrů, nenapíšu do komentáře, že „se mi kniha líbila“. Protože je to neadekvátní tomu, co v ní čtu. Ale vím, co budu číst, jsem na to připravená, koukám na to z jiného úhlu, zajímá mě to. To samé detektivky, thrillery… Vím, do čeho jdu, a ptám se jen, jestli mi to za to stojí. „Uzel“ byl brutální směska všeho, určitě žádné krotké retro; v určitých místech se mi chtělo z formulací, dění, „humoru“, slepoty a zpětné bezmoci ječet (a blejt, pardon)…

Koukám na komentáře přede mnou a spousta z nich mě něčím oslovuje a ve spoustě z nich rezonuju s věcma, které jsem nedokázala sama dobře pojmenovat. Tak jsem moc ráda, že - až sáhnu po dalším Dánovi -, nebude to jen, abych nevybočovala z řady :).

mataj
29.01.2020 5 z 5

(audiokniha) Výborně načtená kniha p. Geišbergem. Vtáhla mě do děje od první chvíle. Na scénu přichází "nový" kriminalista Richard Krauz. Zajímavý děj, i když v téhle knize není právě vyšetřování vraždy to nejzajímavější. Spíše se mi líbila dokonale popsaná doba před revolucí, neskutečné praktiky StB i nezáviděníhodné osudy lidí. Některé rozhovory mě docela pobavili.

ArwenAragorn
04.01.2020 4 z 5

Rok 1988. Krauz povýšil z pochůzkáře na detektiva. Je pod křídly Edy Burgera a ten ho s dalším parťákem seznamuje s novým prostředím a kolegy "po jejich způsobu". Chtějí z něj vychovat detektiva podle svých představ.
Daleko důležitější než první vražda je nakonec pro Richarda Krauze spuštění akce Rusalka, které se nechtěně zúčastní. Po ní napíše výpověď, ale ještě než ji podá zahájí akci Rusalka on sám, aby pomohl jedné osobě. Tím si mě získal.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Proč se tomu říká Rusalka?"
Burger zatáhl ze žhnoucí cigarety a vyfoukl obláček dýmu.
"Protože Rusalka je taková vodní víla, přelud, co se vznáší nad hladinou jako opar. My taky občas vyrábíme přeludy. Občas i nad vodou".
"To je ale kravina! Kterej vůl na to přišel?"

Sasha001
02.01.2020 5 z 5

Původně jsem četla knížky podle toho, kdy byly vydány, ale nakonec jsem se rozhodla, že půjdu postupně podle doby, kdy se odehrávaly.
Uzol mě prvních pár stránek moc nebavil, ale pak se to rozjelo a bylo zajímavé pozorovat, nejen jak vlastně začala Krauzova kariéra, ale i policii před rokem 1989.

Joges
28.12.2019 5 z 5

Pomalý nicneříkající rozjezd málem odradil. Naštěstí jsem vydržel. V dalších kapitolách to byl už klasický Dán, který nezklamal. Snažil se a překvapoval. Mordparta plná humoru dostala tentokrát minimum prostoru, což vůbec nevadilo. O to více přibylo zajímavých příběhů a případů a závěr byl doslova gordický uzel. Navíc popis socialistického zřízení byl velmi výstižný. Na Uzel hned tak nezapomenu.

hanzmb
25.12.2019 5 z 5

Dosud jsem četl v rámci výzvy pouze Celu. Moc se mi líbila a tak jsem se rozhodl k postupné chronologické četbě série. A vůbec toho nelituji. Vynikající kniha, i když ne přímo detektivka. Spíše thriller. Perfektní spřádání 4 dějových linií, které se postupně začínají prolínat. Seriozně a nejenom černobíle podaný obraz práce esenbáků. Vedle stvůr i normální chlapi, kteří se snažili opravdu pomáhat (a neměli to nikde napsané). Snad jen ne zcela doladěný závěr. Takže nečekám a jdu na Básníka. Snad se tam ty otevřené věci dotáhnou.

Evaho73
20.12.2019 5 z 5

Počas predvianočných príprav, kedy nemám dostatok času na svoje obľúbené čítanie, som si vybrala audiokniku od DD Uzol v podaní fenomenálneho Mariána Geišberga a konštatujem, že som si nemohla vybrať lepšie.

Koľko podobných uzlov sa nachádza v našich dejinách ?

Páčil sa mi opis prostredia aj doby, v ktorej sa dej príbehu odohrával a rovnako fantastické dialógy.
Neviem vlastne ani posúdiť, kto sú hlavnými hrdinami tohto románu. Kto boli tí dobrí a kto zlí ?
Presne tak to bolo aj s ľuďmi žijúcimi v socialistickom režime.
Úžasný román z doby nedávnej, kde desivo boli vrahmi aj tí, ktorí nás mali chrániť....

Toffee
05.12.2019 4 z 5

Zajímavý návrat v čase. Vlastní detektivní linie občas ustupovala dobovým praktikám StB a líčení dění na státní hranici.

Kočičáci
30.11.2019 5 z 5

Kniha Uzel zahajuje celou sérii úžasných dánovek. Poznáváme Richarda Krauze v jeho úplných začátcích při nástupu do mordparty, kde si ho pod křídla bere zkušený vyšetřovatel Eda Burger. Dějem se ocitáme v socialismu, ač na jeho sklonku, tak s komunistickými praktikami stále v plné parádě. Postupně se rozvíjí několik zdánlivě nesouvisejících příběhů v čele s vraždou dělníka v ropné rafinerii. Mně se moc líbil i případ Dany Hauskrechtové s nekonečnými výslechy na StB. Zajímavé bylo dozvědět se, jak to v praxi fungovalo na nejstřeženějším úseku státní hranice podél břehu řeky Moravy. Osud pilota Žemly mě naprosto dojal...
Jak bude tento gordický uzel rozpleten a kam až sahají jeho konce si pojďte přečíst!
Vřele doporučuji!!!

Dominik Dán