Bremeno minulosti

Bremeno minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473928/bmid_bremeno-minulosti-Qol-473928.jpeg 4 299 69

Práca na oddelení vrážd pripomínala niekedy Krauzovi jazdu na horskej dráhe – raz hore, raz dolu, raz nevedeli, kam skôr skočiť, inokedy akoby si vrahovia vybrali náhradné voľno. Za excelentné a expresné vyriešenie posledného prípadu si Krauz s Canisom vyslúžili šťavnaté odmeny a šéfov sľub, že až do nového prípadu majú od roboty pokoj. Canis si mädlil ruky, tešil sa na príjemnejšiu časť horskej dráhy, na pohodový režim, na pivné orgie s doktorom Lengyelom, no Krauz pochybovačne krútil hlavou – neveril, že by im osud doprial. Na pár dní nechali kolegov Burgera a Hanzela samých, nech sa s vykopanou kostrou popasujú, ako vedia, no v piatok ich osud dobehol. Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto vytúženého voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom, s hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.... celý text

PetK
06.07.2021 4 z 5

Ach, starý dobrý Dán a parta z kancelárie 141. Myslím, že mě to nikdy neomrzí. Slovenčina v audiu je prostě okouzlující.

pavel9410
04.07.2021 5 z 5

Oproti V tieni, ktere mi prislo extremne rozvlekle a nezajímave, tak tady jsem se opet u Dominka Dana bavil na 100%. Slape to, vtipku taky dost a papalaske manyry jsou popsane taky pekne verne.

Kerberos
04.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Dva rozdílné případy. Zavražděný profesor, který zneužíval své postavení a nalezená kostra neznámého muže.Oba případy by chtěli nadřízení ututlat. Příjemné čtení na dovolené.

Česneksmedem
04.07.2021 4 z 5

Při čtení první třetiny knihy jsem čuměl jako tele v jaderné elektrárně. Tohle že napsal DD? Pak se to zlepšilo, takže docela dobrý.
My, kteří pamatujeme uhlí ještě kvetoucí vidíme, jak se svět mění. Je ale jedna věc, která je po staletí naprosto stálá. Mám tím na mysli aroganci a nedotknutelnost papalášů. A i o tom je tato kniha. Navíc si tím DD udělal prostor pro další díl. Knihu doporučuji.

pobijecmuch
03.07.2021 5 z 5

Ano, úvod této Dánovky se rozjel hodně pomalu. O to napínavější je jeho druhá část, která vás přivede do zajímavého prostředí a případu. Pravidelná četba Dána na letošní léto splněna.

mi-380
03.07.2021 5 z 5

S napětím očekávaný návrat do Nášho Mesta se mi při četbě úvodních kapitol jevil jako pokračování ze setrvačnosti. Rozvleklé, pomalé, bez šťávy a tahu na bránu. Jenže brzy kolem nás začne autor motat jeho typickou pavučinu, tentokrát spletenou ze dvou časově posunutých případů. A znovu dokáže patřičně nahodit atmosféru porevoluční doby, přesně popsat postavy obětí, svědků, podezřelých i detektivů a případy krůček po krůčku vyřešit/skoro vyřešit.
I když pořadové číslo je 32, chronologicky se kniha aktuálně řadí na osmé místo, navazuje na román „V tieni“.
Audiokniha – opět skvělá četba Martina Mňahončáka.
90 % (zatím 17 hodnotících s průměrem 88 %).

P.S. Úvod série, chronologické řazení po vydání titulu „Bremeno minulosti“ (v závorce datování hlavního příběhu):
01. Uzol (1988)
02. Básnik (1988)
03. Nežná fatamorgána (1989)
04. List zo záhrobia (1990)
05. Mucha (1990)
06. Beštia (1990 - 1992)
07. V tieni (1991)
08. Bremeno minulosti (1991)
09. Mucholapka (1991)
10. Rudý kapitán (1992)
Kompletní aktualizovaný seznam: https://www.databazeknih.cz/autori/dominik-dan-5210

Myllan
02.07.2021 5 z 5

@pan_kreas:
Je to detektivka, ne literatura faktu :)
Za mě plný počet a těším se na další. Dominik Dán prostě umí.

ViolettaCh.
26.06.2021 5 z 5

Další dánovka, tentokrát dějově z r. 1991, je mimořádně skvělá, napínavá od začátku do konce. Detektivové z oddělení vražd z kanceláře 141 mají na stole dva případy - jednu aktuální vraždu vysokoškolského profesora a jeden kosterní nález z minulosti. První věc se vyřeší - děj i okolnosti jsou zajímavě se vyvíjející, u druhé věci si pan Dán asi nechává otevřená vrátka do dalšího dílu. Už se na něj těším!
Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání pana Mňahončáka.

pan_kreas
19.06.2021 5 z 5

Ale jo, po posledním slabším díle je Dominik Dán zpět, tentokrát v příběhu z roku 1991 s malou retroodbočkou o dalších 6 roků dozadu. Trochu tedy pochybuji, že tehdy bylo možné k telefonnímu číslu zpětně pořídit seznam přijatých a volaných hovorů včetně jejich přesné délky, stejně jako že by někoho napadlo říkat telefonní stanici "pevná linka". Taky mi přijde divné, že by se zubařské postupy roku 1985 a 1991 tolik lišily, ale kdo ví, možné je všechno. A pokud se nemýlím, spoločenstvo vlastníkov bytov je právní forma, která na Slovensku vznikla až podle zákona z roku 1993, takže si ji na Konvalinkové 7 těžko mohli založit koncem roku 1990:)

Dominik Dán
slovenská, 1955