Bremeno minulosti

Bremeno minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473928/bmid_bremeno-minulosti-Qol-473928.jpeg 4 299 69

Práca na oddelení vrážd pripomínala niekedy Krauzovi jazdu na horskej dráhe – raz hore, raz dolu, raz nevedeli, kam skôr skočiť, inokedy akoby si vrahovia vybrali náhradné voľno. Za excelentné a expresné vyriešenie posledného prípadu si Krauz s Canisom vyslúžili šťavnaté odmeny a šéfov sľub, že až do nového prípadu majú od roboty pokoj. Canis si mädlil ruky, tešil sa na príjemnejšiu časť horskej dráhy, na pohodový režim, na pivné orgie s doktorom Lengyelom, no Krauz pochybovačne krútil hlavou – neveril, že by im osud doprial. Na pár dní nechali kolegov Burgera a Hanzela samých, nech sa s vykopanou kostrou popasujú, ako vedia, no v piatok ich osud dobehol. Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto vytúženého voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom, s hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.... celý text

harena
26.04.2022 5 z 5

Dlouho očekávaná dánovka je už tady, moc jsem se na ni těšila a zklamaná nejsem. Mordparta řeší jednu čerstvou vraždu a jeden asi 6 let starý zločin. Jako vždy jsou tu osvěžující hlášky mezi kolegy, přitom se vyšetřuje a šikovný čtenář už může i objevit vraha Doufám, že další vyšetřování bude pokračovat i v následující knize, abych věděla, jak to dopadne s ďábelskou psycholožkou Hildou.

viweb
24.04.2022 5 z 5

Výborná! Doporučuji! Napětí až do poslední stránky.

muf-rodrigo
12.04.2022 3 z 5

Možná je to tím, že už mám od Dominika Dána něco načteno, trochu jsem se nudil. Jako by se autor nemohl vymanit ze schématu - dva paralelní případy, už docela otravné pošťuchování mezi kriminalisty, kriminalisty a doktorem, a skladba děje umožnila odhalit vraha poměrně snadno. Do první půlky zívačka, skoro jsemsi říkal, jestli dočtu (doposlouchám), pak se to trochu zlepšilo. Je to taková průměrná Dánovka, ničím moc nepřekvapí, chronologicky (aktuálně) osmá, ale v pořadí třicátá druhá, a je to znát.

faba
07.04.2022 5 z 5

Málokdy dávám plný počet, za *****. Tak toto bola jazda, chlapci od Dvoch levov!
Detektivní práce jak má být, více případů najednou, s tím, že si něco necháme do jiné knihy a opět trochu humoru. A ani po '89 se nic nezměnilo... Vše funguje jako za stara, ale to všichni víme.
A nakonec. Jdeme na pivo chalani.
Taky čtu knihy chronologicky (viz klokan.1905) a někdy v tom mám „guláš", díky DD. Ale vydržíme :-)

klokan.1905
09.03.2022 4 z 5

Břemeno minulosti...
Sérii jsem začal číst chronologicky, chtěl jsem, aby mi na sebe vše pěkně navazovalo... Číst jsem ji začal před zhruba dvěma lety... Mezitím mi do mého chronologického čtení napsal Dominik Dán časově zpět další tři kousky ;-) Nenadělám nic :-D Prostě návrat do minulosti;-)
Takže chronologicky je toto momentálně díl osmý, nezaručuji Vám však, že to tak i zůstane;-) jinak vydaný díl třicátý druhý...
K samotné knize...
Vyšetřovací duo Kraus - Canis je vysláno k podezřelému úmrtí profesora Fedora Feješe... Následnou pitvu provádí náš starý známý soudní lékař Lengyel... Samozřejmě, že při pitvě je zjištěno cizí zavinění a tak má naše parta z oddělení vražd co vyšetřovat... Ne že by se zrovna nudili, protože to nebude jediný případ, který budou vyšetřovat... Podaří se jim vše vyšetřit? Vše se dozvíte v tomto pokračování...
Za mě 85 procent, takže za čtyři... ;-)

čef
14.02.2022 5 z 5

Nejlepší v tomto příběhu bylo špičkování mezi poliši, místy dost vtipné. Vlastní dvoje pátrání bylo standardní, pachatel byl jasný poměrně brzy, ostatní byly tanečky okolo stola, la, la, s ulomeným rohem. Druhý případ jenom zdržoval, nic přínosného z něj nevypadlo, alespoň pro mne. Takže asi tak.

Dalibor1980
11.02.2022 4 z 5

zlate roky devedesiate v Bratislave :o). Kvalitná detektívka.

tittanie
10.02.2022

Toto je osmá kniha od toho autora a musím říct, že je to poprvé, co jsem odhalila vraha dříve než to řekl spisovatel. Jsem na sebe hrdá. Samozřejmě že nejsem zklamaná, jsem nadšená, že jsem letos našla takového autora a už se těším na další díl.
Kniha není tak hororová jako ty předchozí, takže jsem ji mohla číst i večer za tmy opravdu to bylo spíš o minulosti a vztazích než o psychopatech s vražednými úmysly.

mataj
09.01.2022 5 z 5

Tentokrát se vyšetřují dva případy a jeden sahá několik let do předrevoluční minulosti. Jako vždy maximální spokojenost.

Jiparis
09.01.2022 4 z 5

Tradičně dobrá detektivka, opepřená pikantním jazykem a připomínající způsoby chování komunistických papalášů i vztahy mezi vyučujícími a studentkami na vysoké škole.

ivana7717
01.01.2022 5 z 5

Dominik Dán opäť nesklamal, pre mňa bol príbeh super, aj keď asi v polovici knihy som mala tušák, kto je vrah. Partička vraždárov opäť nesklamala, svojím zdravým, sedliackym rozumom dotiahli prípad dokonca. Nechýbal ani ich príslušný humor. Už sa teším na Dánovu ďalšiu novinku.

Dimas
30.12.2021 4 z 5

I tady palec nahoru!

Foks
30.12.2021 5 z 5

To je prostě radost číst. Více slov netřeba.

Ivana11
29.12.2021 5 z 5

Výborná.

Fleur123
25.11.2021

Musím říct, že mám knihy od tohoto autora moc ráda, ale u této mi dělalo nějak problém se začíst. Jak zmiňují již přede mnou v komentářích, již jsem od autora četla mnohem lepší knihy. Mám je všechny, a tato se mi četla nejhůře.

janik6969
22.11.2021 5 z 5

klasická dobrá detektivka, nijak moc zatížená politikou... i když... politika dob dávno minulých byla samozřejmě zmíněná. Díl opět prošpikovaný policejním humorem. Dokonce vůbec nevadilo, že to byla vsuvka mezi již publikované díly. Mě se to moc líbilo a dávám plný počet.

smardice
08.11.2021 4 z 5

Uf, tentokrát půjdu proti proudu a musím se přiznat, že mi příběh moc nesedl. Možná je to tím, že mi vůbec nesedl poslech Martina Mňahončáka. Bohužel si ale budu muset zvyknout, jelikož skvělý přednes v podání Mariána Geišberga v nových Dánovkách už neuslyším a ještě mám před sebou další díly.

roman6788
06.11.2021 5 z 5

Starí dobrí vraždári pokope. Ustipačný čierny humor a napínavý prípad. Na dvoch miestach to bolo trochu zdĺhavé, ale dobré čítanie.

TomHr
26.10.2021 4 z 5

Bremeno minulosti jistě nepatří k vrcholným dílům série z Nášho mesta. Ani zápletkou, ani atmosférou či detektivní prací moc nevybočuje; spíše po čase splyne s některými jinými knihami Dominika Dána. Ale stejně jsem si příběh užil. Ta vraždárska banda je zkrátka sympatická, jejich eskapády a vtípky i letech pořád baví (a doktor Lengyel jim zdatně sekunduje). A tak už dneska vím, že si pořídím i další knihu ze série, až vyjde.

SadUnicorn
18.10.2021 4 z 5

(SPOILER) I když je tato kniha ze všech dánovek nejnovější, pokud čtěte v chronologickém pořadí, patří za knihu Ve stínu a kvůli tomu vám během prvních pár kapitol dojde, kdo je vrah a jak to udělal, protože je zde dost podobný postup. Občas se mi stane, že odhalím vraha nebo pointu o něco dříve než hlavní hrdina, ale tohle je poprvé, co jsem to věděla od začátku. To mě trochu zklamalo.
Tato kniha se neřadí k vrcholovým dílům série. Případ je zde víceméně obyčejný a ničím nevyčnívající. Ale i na takové případy kriminalista narazí a ne každý vrah je sériový nebo superinteligentní, jak to vidíme ve většině detektivek. Přesto se jedná o kvalitní detektivní dílo plné vraždářského humoru a kvalitního vyšetřování.

Dominik Dán
slovenská, 1955