Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72629/bmid_nabarvene-ptace-UXJ-72629.jpg 4 1494 1494

Druhé vydání „autobiografického“ románu. Líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné. Práva k filmovému zpracování zakoupil Václav Marhoul.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Painted Bird , 1965

escapelle
13.10.2019 2 z 5

Reklama naprosto předčila mé očekávání. Zklamání. Nechapá jak někdo může říct, že se autor vyžívá v popisu utrpení,je sadista apod.
Kniha nezaujala. Z této doby jsou mnohem, mnohem lepší.

soupik2012
12.10.2019 4 z 5

Mám ráda válečné příběhy, protože jsou plné hrdinství a vlastenectví. A k těm zkrátka hrůzy války patří. Ale tato kniha? Jak se říkává, někdy méně, znamená více. Ubrat trochu té hrůzy, především v pasážích knihy, které působí nevěrohodně a tato kniha by byla téměř dokonalá. Autorova představivost šla v některých případech až za hranu reálnosti. Pan Kosiński ve mně vzbuzuje dojem, že se jedná o perverzního člověka. Ze třech hvězd, na čtyři, se mé hodnocení dostává díky velmi povedenému doslovu a zdařilému audio knižnímu zpracování.

capricornus
10.10.2019 4 z 5

Kruté, brutální a (ne)lidské - asi poplatné válečné době, kdy zlo, které máme každý ukryto někde hluboko v sobě, je (někdy, ne vždy) puštěno ven.

Fifth Element
09.10.2019 3 z 5

Uff.. Nedokážu si představit, jak někdo mohl přijít na nápad tohle zfilmovat.. Četlo se to dobře, stylisticky, ale ten obsah.. Až mi někdy přišlo neuvěřitelné, jak lidi, byť na vsi, mohli být tak kruti, zfanatizovani a v podstatě se chovat stejně, ne-li někdy hůř, jak celé SS..
Ale na druhou stranu.. Kdo četl něco o válkách, holokaustu, genocidach.. ono se to až zas tak moc neliší, jen je to v této knize napsané drsným a prostým jazykem..

Kraken126
09.10.2019

Nejsem úchyl ani zrůda, abych něco tak odporného četl. Markýz DE SADE by zmodral závistí. Vím, že za války se děly příšerné věci, ale tato kniha je lektvar čirého hnusu, zla a polopravd, které mají s drsnou realitou války málo společného.

koki.veru
07.10.2019 3 z 5

No....je velice těžké hodnotit tuto knihu. Nápad a téma je to určitě dobré. Ke knížce mě dokopal film, o kterém se teď všude mluví, ale ještě jsem ho neviděla. A musím říct, že knížka se mi nečetla zrovna nejlíp. Nedokázala jsem se vůbec soustředit, a připadalo mi, že to čtu strašně dlouho, ale nakonec bych to hodnotila jako průměrnou knížku. Tak uvidíme, snad se mi film bude líbit víc.

Zarganwar
06.10.2019 4 z 5

Dobře se kniha čte. Jazyk je snadný a řádky příběh lze rychle nasávat a prožívat.
Kniha má, podle mne, tři části.
Část plnou nechápavosti mladého dítěte, krutosti a sexu. Část identifikace a začlenění do společnosti. Jako poslední doslov, který celou knihu usadí přesně kam patří.

Co se filmu týče, tak mi ukázal, že tato kniha existuje. Samotný film jsem neviděl a vlastně ani nepotřebuji. Jak jsem psal, tak jazyk knihy je tak snadný, že představivost stačí.

inkatenysek
06.10.2019 4 z 5

V týdnu jsem dočetla kontroverzní a tolik diskutovaný román Nabarvené ptáče, popisující zážitky malého chlapce, přežívajícího na venkově v jedné, válkou zmítané, východoevropské zemi...

Osobně jsem k tomuto titulu přistupovala čistě jako k fiktivnímu příběhu a vůbec jsem v něm nehledala žádné biografické či faktografické prvky...

Příběh je velmi syrový, surový, plný násilí a drsných pasáží, ale četl se dobře. Moc se mi líbil styl jakým je napsán. Ocenit bych chtěla především autorovu práci s jazykem, to jak popisoval místa, kterými hlavní hrdina procházel, tamní obyvatele, s nimiž se potkával a jejich pověry a zvyky, jichž byl v jednotlivých vesnicích svědkem. Zajímavé bylo také využití všemožných přirovnání. Je pravda, že toho násilí tam bylo opravdu dost a že některé scény byly hodně drastické, ale zase jsem k tomu přistupovala tak, že ani jiné knihy z období války nejsou procházkou růžovou zahradou a i v nich jsou vykresleny krutosti a dramata tehdejší doby. Přijde mi ale celkem nereálné, aby takto malý chlapec, jako byl hlavní hrdina, přežil všechno to kruté zacházení...

Nejsem žádná sadistka a nevyžívám se v násilí, ale svým způsobem se mi Nabarvené ptáče líbilo. Zajímavý byl i doslov, napsaný samotným autorem, který v něm líčí události, které se staly jemu a jeho blízkým po vydání této knihy...

Nabarvené ptáče doporučuju všem, jež mají rádi silné příběhy s náměty k zamyšlení a dokáží se popasovat s dramatickými a násilnými pasážemi. Pro mě jedna z knih, na kterou hned tak nezapomenu.

Pavel83
05.10.2019 4 z 5

Je až neuvěřitelné co malý chlapec prožil a hlavně co přežil. Jsem zvědavý na film...

Vlk.kh
04.10.2019 2 z 5

Asi jako zdaleka ne jediný jsem byl ke knize nasměrován mediální kampaní kolem filmu p. Marhoula, co běží právě v kinech. Zatím jsem ho neviděl, ale řekl jsem si, že si to rozhodně musím přečíst, protože se všude psalo a mluvilo o realistické brutalitě, syrovosti a drsnosti příběhu z období světové války. No, abych se přiznal, tak jsem měl trochu jinší očekávání. Násilí a perverznosti v knize působí dost účelově, protože když mladý hrdina potká už x -tého agresora, nebo úchyla, začne to dost nudit. Mimo jiné pak z knihy vyplývá, že tam kdesi v Polsku, nebo blíže neurčené východní Evropě bylo vesnické obyvatelstvo tvořeno jen z negramotných odiotů, ochlastů, zoofilů a dementních existencí libujících si v trápení druhých. Jako, ano, nebezpečných a zlých deviantů je dost a dost a válka v lidech neprobouzí rozhodně to nejlepší, co v sobě má, ale tohle mi přišlo krapet přitažené za vlasy.
Co se mi líbilo, tak některé epizodní mikropříběhy postav a popis všeobecně přetrvávající víry v pověry a čarodějnictví, ale zrovna o tom asi kniha být neměla, je to takový "vedlejší produkt" hlavního příběhu.
Takže, suma sumárum, je to průměr. Není to úplně špatné, ale ani extra dobré a rozhodně to moc nešokuje. Možná jsem po tom, co jsem načetl o válce a dalších zvěrstvech už přece jen kapku otrlý, ale až na občasné drobné záškuby to se mnou moc nehnulo.

Monni
03.10.2019 2 z 5

Za mě teda asi ne. Od půlky mě kniha prostě vůbec nebavila, protože to bylo vlastně pořád to samé dokolečka. Určitě bych řekla, že tak jak se ,,hlavní hrdina" v knize choval vůbec neodpovídalo popisovanému věku.
Nehledě na to, že podle toho co jsem četla to vůbec není ,,autobiografie" a sám autor to vůbec nezažil. Jen pobral příběhy o hrůzách, které kde slyšel a napsal knihu. Prý pocházel z bohaté rodiny a po změně jmen utekli a válku zvládli.
Nevím co je na tom přesně pravdy, ale jak jsem psala od půlky jsem se do čtení musela nutit a to co bylo popisované v knize...no pochybuju, že by to malé dítě přežilo...
Spoiler...
Jako například být pověšený za ruce a celé odpoledne se držet a mít nohy nahoře, aby ho nezabil pes? Chtěla bych vidět jak by to zvládlo dítě, kterému je tuším 8 let? Vždyť by to nezvládla ani spousta dospěláků....

Za mě kniha asi nee... dala bych tak 2,5*

Didi15
03.10.2019 2 z 5

No,co k tomu říct. Za mě teda ne. Pominu násilí, jelikož nečtu žádné čtení pro holčičky, tak mě to nechává docela chladnou. Jazyk neodpovídá dítěti. Nevěrohodné. Za další je divné, jak klidně a jakoby v pohodě se některé postavy chovají .
Prostě nadšení se nekonalo .

slečna.k
03.10.2019 4 z 5

Výborně napsaná kniha, pozitivní vskutku není, ale za mě je to v pořádku ani život samotný není vždy jen pozitivní. Svou atmosférou mi kniha velmi připomínala titul A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea. Myslím, že metafora s nabarveným ptáčetem je velice nadčasová jako ostatně spousta motivů v celé knize.

A.lexii
02.10.2019

Asi mi nepřísluší přidělovat hvězdičky této knize.. Dílo jsem dočetla a nezanechalo ve mne nic pozitivního. Dle mého názoru nemůže žádný psychicky zdravý jedinec něco takového sepsat, pokud to nezažil nebo nemluvil s lidmi, kteří to zažili. Co mne zaujalo byl epilog, kde jsem se více ztotožnila s odpůrci knihy. Nejsem nijak slabá povaha, ale knihu jsem často musela odložit, abych pasáž rozdýchala. Je dobře napsaná (nebo alespoň přeložená) a vtáhne do děje.

Vakalik
01.10.2019 4 z 5

Drsná kniha. Naturalisticky popsané pozadí války na venkově. Trochu mi nesedí styl vyprávění s postavou malého kluka. Buď byl opravdu silná nebo jednoduchá osobnost, protože jinak nedovedu pochopit, že by většinu toho co zažil bral s takovým "klidem". Zde je vidět, jak společnost poznamenala malé dítě a zajistila mu špatný osud navždy.

amaenium
30.09.2019 5 z 5

Ze začátku mi přišlo, že se děj knihy je vyrovnaně místy velmi mírný a místy naopak velmi brutální. Zhruba pak od sedmé kapitoly se příběh s klidnějšími pasážemi více propojil a v druhé polovině je následně téměř pohltil a my se tak mohli až do konce setkat jen se zbylou zlobou, ponižováním, utrpením a nikdy neodcházející smrtí. Některé scény byly obzvlášť brutální, například ta týkající se Blbé Ludmily, osud tesaře a nebo vlaková souprava s výhybkou. Kniha je rozhodně nadčasová. Epizoda s nabarveným ptáčetem nejen vystihuje myšlenku celé knihy, ale vlastně celé společnosti.

Igor1311
30.09.2019 5 z 5

Prečítal som už dosť kníh, ale táto je oproti iným niekde úplne inde. Niektoré pasáže som si musel prečítať radšej dvakrát, aby som im uveril. Ťažko uveriť, že sa príbeh odohrával len v polovici minulého storočia a ľudia boli ešte tak primitívni. Poniektoré scény - vrchol nevkusu, ťažko uveriť, že sa ozaj mohli stať.
Na počudovanie, absencia priamej reči mi tentokrát absolútne neprekážala. Príbeh bol ozaj zaujímavý, určite sa k nemu vrátil. Ale len časom.

Peslik
30.09.2019 5 z 5

Mám pocit, že tu není třeba slov......
Některé okamžiky jsem musela rozdýchat a knihu odložit. Možná jsem se až moc vžila do role malého chlapce, možná je to tím, že jsem máma.
A film.....možná časem, teď rozhodně ne.

Marluksa
29.09.2019 5 z 5

Vskutku nic pro slabé povahy! Jedinečná, emotivní, surová a šokující. Přesně tak, jak jsem očekávala. V případě této knihy mileráda oželím absenci dialogů, protože samotné vyprávění je naprosto fascinující. Nemám nic, co bych vytkla. Přesně tak má podle mě vypadat správný příběh - kdy čtenář nevychází z úžasu a je autorem neustále držen v napětí.
Má chuť plakat, litovat hlavní postavu, být zděšen i překvapen. Je pln emocí. Žádná zbytečná omáčka a všechno do sebe hezky zapadá. Vřele tohle dílo doporučuji, troufáte-li si.

5tužka
28.09.2019 4 z 5

Kniha mi přišla těžko uvěřitelná, protože jazyk, který používá vypravěč - mladý klučina, absolutně neodpovídá jeho věku.