Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30603/mid_na-zapadni-fronte-klid-K2v-30603.jpg 5 8793 8793

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Im Westen nichts Neues , 1928

SamDarkness
04.04.2013 5 z 5

Nikdy bych nečekala, že by mě něco takového mohlo bavit.
Nejsem typ čtenáře, který si sedne za knihu s tématikou válek, ale tahle kniha mě vážně dostala.
Nádherné popsání silného přátelství, ale i krutosti, bezmocnosti...
Určitě doporučuji k přečtení. :)

Marketus8
01.04.2013 4 z 5

Skvělé a příšerné zároveň. Když se to shrne, poukazuje to na naprostou nesmyslnost války a její zbytečné a hrozivé důsledky...

maryzka
31.03.2013 4 z 5

Souhlasím se všemi komentáři, které tady byli vyřčeny. K této knize nemůže nic člověk říci pouze jedno- německý autor( Hitler by řekl soukmenovec) měl odvahu vzít do ruky pero a napsat nebo zachytit válku surovou, charaktery lidí s kladnými i zápornými vlastnostmi, kamarádství i válečnou bezmoc kdy člověk nemůže pomoct svým kamarádum, nebo ulehčit jim v bolestech při zraněních.

J.angel
22.03.2013 2 z 5

Pokusila jsem se to číst dvakrát, ale nikdy jsem to nedočetla. Bohužel tato kniha se mi moc nelíbila.

Miken008
27.02.2013 3 z 5

Četl jsem, abych pochopil ono davové šílenství. Je fakt, že jsem ji četl ve spěchu, takže jsem detailně nezkoumal popisy, o které převážně v celé knize jde. Musím uznat, že Remarque je snad nejlepší autor co se týče popisů. V životě jsem nikde neviděl lépe popsané hrůzy války. Pořád si ale stojím za názorem, že válku člověk nemůže pochopit z vyprávění, ale že si ji musí sám zažít sám na vlastní kůži. Příběh studentů byl bezesporu pěkný, nicméně mě vůbec nebavil... Možná postupem času se ke knize vrátím ještě jednou

šmudlík
23.02.2013 5 z 5

Nebyla jsem si jistá, jestli se do téhle knížky pouštět, válečná tématika = nic pro mě, ale mile mě překvapila. Knížka je psána z emocí a myšlenek vojáků k válce a to pro mě bylo zajímavé. Přečetla jsem ji rychle a celou dobu jsem doufala, že nejlepší kamarádi přežijí. Ale bohužel. Bylo děsné číst některé stránky, například utrpení koní, ... . Je to příběh, který zamrazí, hlavně když si uvědomíte, že autor psal ze svých zkušeností a vzpomínek.
Mladí kluci, kteří se tváří a snaží se být k válce a boji lhostejní, proto aby přežili, aby se nezhroutili z toho všeho utrpení.
Nelituji, že jsem si knížku vybrala a koupila.

WoodoX
20.02.2013 5 z 5

Nemám v podstate čo vytknúť. Realisticky napísaná kniha z vojnového prostredia, ktorá nepozná cenzúru pred ničím a nezakrýva najcitlivejšie momenty krásnymi metaforami (ktoré však nechýbajú inde).

Argony
19.02.2013 5 z 5

Povinná četba, která opravdu stojí za tu námahu si ji přečíst. Jak píše dole Miss, na popis umírajících koní se nedá zapomenout. Tak už je někdo zastřelte :-(

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Po přečtení jsem jen nehybně zírala na poslední odstavec... A byla jsem šťastná, že jsem se narodila do této doby..
Remarque je skvělý autor, dokáže pohltit.

Lenny33
14.02.2013 4 z 5

Úžasná kniha ze které mi běhá mráz po zádech a jen tak na ní nezapomenu. 4,5* - na začátku jsem se zprvu nemohla začíst, ale jsem ráda, že jsem to nevzdala.

Peter.S
11.02.2013 5 z 5

Na západe nič nové je dielo, ktoré má svojím obsahom dokázalo ochromiť verným opisom vojnových scén a všade prítomnej mizérie zákopovej vojny. Osud mladého vojaka Paula Baumera a jeho spolužiakov ma nenechali ľahostajným po celý čas a celé to vyústilo na sklonku príbehu, kedy si Paul uvedomuje zufalu situáciu seba a celej jeho generácie. Výstižne to zakončuje hlásenie z frontu v den, kedy padne hlavný hrdina a vystihuje tak tragickosť a obludnosť celej vojny a generácie ktorá bola zničená vojnou aj ked ušla jej granátom.

Smolda
03.02.2013 5 z 5

Jedna z knih, kterou čtu 1x až 2x do roka a zatím mě pořád neomrzela. Stoprocentně ji u sebe řadím ke svým TOP knihám !

Kate84
01.02.2013

Je to už dávno, co jsem to četla, ale bylo něco ocitnout se v 1. světové... a ještě si prožít románek.

antonio13
22.01.2013

naprostej skvost...četl jsem to už tak dávno, ale pamatuji si to pořád....to snad ,ale každý kdo to přečte.

lucinecka210
17.01.2013 5 z 5

Krásné vtažení do doby 1.světové války,vidět vše očima hrdiny,moc pěkně zpracováno.Na konci mi ukápla slza,poslední 4 věty sem si četla 3x :-)

Miss Utahraptor
13.01.2013 5 z 5

“Stali se z nás lidé tvrdí, nedůvěřiví, podezíraví, nelítostní, mstiví, suroví- a to bylo dobře, neboť právě tyto vlastnosti nám chyběly.”

Jde o velmi drsný, surový, morbidním humorem dokreslený román. Autor v něm popisuje život (a smrt) převážně v zákopech první světové války, a mohu-li posuzovat, daří se mu to velmi dobře. Příběh působí velmi autenticky a není problém, vžít se do něj. Ovšem jen na vlastní nebezpečí! Zpočátku poměrně jednoduchý, klidný děj postupně nabírá na dramatičnosti a z původního “byli tu ještě ten a ten a ti umřeli” se stává vskutku krutý, živý obraz boje (nejen) o život.
Kniha je doslova nehorázně čtivá- upoutá a nepustí. Děj ubíhá poměrně rychle, nikde nikdy není čas nudit se. Postavy jsou velmi realisticky vykresleny.
Velmi se mi líbily příhody ze zásobovací vesničky, vaření a následné hostiny za odstřelování. Naopak jedna z nejpůsobivějších a nejdrsnějších částí je popis umírajících koní, jejich hlasů.
Dostane-li se mi tato knížka znovu do ruky, s vervou si ji znovu přečtu.

tatruszka
10.01.2013 5 z 5

Tohle byla první kniha s vážným tématem, kterou jsem četla a můžu říct, že si doteď vzpomínám na hrůzný pocit, který jsem při ní měla. V noci se mi zdávalo o tělech roztříštěných granáty a dalších podobách války. Rozhodně ji doporučuji přečíst.

VerRyNDA
09.01.2013 5 z 5

Nejhezčí kniha kterou jsem kdy četla. Konec jsem četla se slzami v očích a pořád si říkala, že to snad ..... přežije! Doporučuji přečíst je to zas jiný pohled na válku a pohled myslím velice dechberoucí, tedy aspoň v nákých částí.

ivorey
08.01.2013 5 z 5

Jedna z knih, u které jsem velmi ráda, že jsem se rozhodla ji přečíst. Doporučuji!

VitSchlesinger
02.01.2013 3 z 5

Válečná tématika je krásně zpracována, popsána realita. Nebylo momentu bez dobrodružství, přesto mě natchla jen z poloviny.