Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30603/mid_na-zapadni-fronte-klid-K2v-30603.jpg 5 8795 8795

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Im Westen nichts Neues , 1928

KikiZ
12.08.2013

Krutá, drsná a syrová realita války. Něco, co bych ve svém životě nikdy nechtěla zažít. "Rest in Peace" všem těm klukům!!!!!

knedlik
05.08.2013 5 z 5

Jak to tak pročítám, tak je moc dobře, že byla tato Remarqueova společenská obžaloba zařazena na seznam doporučené školní literatury. Takovéto knihy je třeba číst a jsou-li psány tak nádherně čtivým a poutavým stylem, pak je to čtení o to příjemnější.
Nebudu tu vypisovat žádná superlativa, kterými se tato kniha pyšní, notná řádka už jich tu je a konečně každý, kdo si přečte, si utvoří vlastní obrázek. Co bych chtěla vypíchnout je síla některých popsaných obrazů. Síla umocněná jednoduchým (možno říci žurnalistickým) popisem, síla událostí, které člověka vezmou za srdce. Takovýmito obrazy je kniha protkána a já je z mysli nedostanu. Například výjev raněných, umírajících koní mám před očima, jako bych tam přímo stála a dívala se na to, což pro mě byla nejděsivější a nejsmutnější scéna z celé knihy vůbec. A ten neustávající křik...

Gizminek
18.07.2013 4 z 5

Touto knihou bylo jasně řečeno vše potřebné a ani slovo navíc - tj. válka je absurdní a nesmyslná. Remarque dal výstižně do kontrastu utrpení vojáků na frontě a silácké řeči některých civilistů nebo vojáků na "teplých místech" mimo frontu. Zamyšlením vojáků na frontě, nad tím kdo vlastně válku chce a potřebuje a uvědoměním si, že jejich "nepřátelé" na tom jsou úplně stejně jako oni - (za jiných okolností by mohli být přátelé), položil autor "Sokratovské" otázky, na které si každý musí odpovědět stejně. Bez vnucování svých názorů navedl každého čtenáře ke stejné odpovědi - válku chtějí pouze moci chtiví politici, kteří sami na frontu nejdou a s válečným utrpením nemají vůbec nic společného.

Ivy
17.07.2013 5 z 5

Přestože to byla povinná četba kniha mě opravdu bavila a četla jsem jí ráda. Je poutavě napsaná, tak nějak bez emocí a opravdu vám podá pravdivý obraz toho jak to bylo kdysi.

Moriah
11.07.2013 5 z 5

Toto je jedna z nejúžasnějších knih, které jsem četla. Neskutečně mě chytla za srdce a myslím, že nejsem jediná. U této knihy jsem se usmívala i plakala. Je skvěle napsaná a musím říct, že tady není co vytknout :-) Díky ní, jsem se také hodně zamyslela a poznala ony ohavnosti války a přemýšlela nad tím, jak hrozné věci válka s člověkem udělá. Je to smutná, ale nádherná četba.

daneva
05.07.2013 5 z 5

řekla bych, že se jedná o jednu z jeho nejlepších knih! I když všechny jsou opravdu velmi dobré, tak tato se mi líbila opravdu nejvíce!!!

Veru99
28.06.2013 5 z 5

Tahle kniha prostě člověka chytne za srdce a dělá si s ním, co chce. A to nikdo neví, co to doopravdy bylo, být ve válce. Je nádherná, je šíleně smutná, je úžasně napsaná a neuvěřitelně zoufalá a kříčí za všechny zemřelé, mladé duše, které si přejí jediné-aby se válka již nikdy neopakovala. I mě, mladou a neurvalou puberťačku, donutila plakat nad tak hrozným zvěrstvem, které lidé dokážou dělat, a které je navíc tak strašně nesmyslné. Naprosto každý by si tohle měl přečíst.

Zdeněk Ludka
28.06.2013 5 z 5

Je to kniha,která se čte jedním dechem,absurdita války,popis života vojáků jak na frontě tak i v nemocnici si někdy vyžaduje silné nervy.

Slečna L.
26.06.2013 5 z 5

kniha z mého oblíbeného literárního období a od oblíbeného autora. patří mezi nejlepší díla Remarqua, proto rozhodně stojí za přečtení. je to jedno z děl, které Vám válku ukáží pravou, skutečnou a k zápiskům z dějepisu přidají i lidský faktor.

Casei
23.06.2013 5 z 5

Kniha je neskutečná, chytí za srdce i otrlého. Navíc je tam i pár opravdu legračních scén kdy jsem si říkala, že to snad ani nemůže myslet vážně. Každopádně tato válečná tématika mě vždy dojme.

LG73
09.06.2013 5 z 5

Nikdy bych neveřila, že mě tato kniha dokáže, tak silně zasáhnout. Poprvé jsem ji četla před dvanácti lety, ale stále mi při vzpomínce na ni naskakuje husí kůže.

Bee Bee
07.06.2013 5 z 5

Kniha, která vás donutí zamyslet se nad životem. Hodně silný, mrazivý příběh.

Mercatino
05.06.2013 5 z 5

Vždycky jsem hledal nějaký pořádný příběh z první světové.Dlouhou dobu jsem si myslel jako správný idiot,že Erich MARIA Remarque je žena a ta přece o válce nemůže nic vědět a proto jsem odmítal tehdy číst Ty její válečné knihy,a taky jsem myslel,že příběh je z 2.sv války. Po velmi dlouhé době jsem si přečetl výtah knihy na a na zadní stránce byl autorův životopis. Knihu na západním frontě klid jsem si vychutnal jako to nejlepší co kdy bylo v dějinách literatury napsáno a trošku mě mě mrzí že jsem se do toho nepustil mnohem dříve.

Yorika
22.05.2013 5 z 5

Silná kniha.Silný příběh.Ukazuje nesmyslnost války a její fatální důsledky.Ale i sílu a hloubku přátelství v zákopech, kde vše ostatní ztrácí význam.Zůstává jen jediné.Touha přežít.

Mrs.Domis
19.05.2013

Boží knížka, patří k jedněm z nejlepších co jsem četla!

Pouli
12.05.2013 5 z 5

Místy úsměvné. Jinde jsem brečela. Rozhodně dobře napsané.

luciasek86
11.05.2013 5 z 5

Knížka byla čtivá a zanechala ve mě velké emoce. Mladí kluci, kteří byly vrhnuti do války kde prožívali peklo a kde mučivě umírali. Autor opravdu uměl děj popsat tak, že čtenář prožíval vše velmi intenzivně. Doporučuji přečíst :-)

Michaela91
07.05.2013 4 z 5

Děsivá realita. Je to smutné co jsou lidé schopni udělat ve válce. Jinak skvěle napsaná.

Freak
24.04.2013 5 z 5

Dakujem povinnému čítaniu v škole a našej skvelej profesorke M.M., že nás nútila ho dodržiavať!

Terisha
14.04.2013 5 z 5

Výborná kniha z prostředí 1. světové války. Přečetla jsem ji jedním dechem a hodně mě vzala za srdce. Remarque dokáže svým stylem psaní vtáhnout čtenáře do děje.