Na vlnách

Na vlnách https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478293/bmid_na-vlnach-fQV-478293.png 5 11 5

Nádherný cestopis, který vás zavane do mrazivých končin, a to nejen autorovým poutavým vyprávěním, ale také jedinečnými fotografiemi, jež na expedicích pořídil. Kniha Na vlnách je cestopis českého fotografa Václava Šilhy. Zachycuje tři dobrodružné expedice z let 2010 až 2014, kdy se vydal s hrstkou odhodlaných přátel do mrazivých oblastí Jižní Georgie, Antarktidy a Sandwichových ostrovů. Na lodi světoznámého a svérázného kapitána Jeroma Ponceta objevují známější i civilizací zcela nedotčená místa. Bojují nejen s mořskou nemocí, nespoutanými živly, ale také s neústupnými lachtany, kteří si zuřivě střeží svá území. Fotografie dokumentující čistotu přírody, její rozmanitost i surovost jsou nedílnou součástí svědectví o cestách na jih, stejně jako momenty zachycující život na palubě jachty. Mimochodem, fotografie z první expedice do Jižní Georgie se spícím Jeromem a rypoušem sloním, který s otevřenou tlamou zkoumá lidského vetřelce, obletěla svět. Stejně jako záběry zachycující skupinu kosatek při nácviku lovu z té následující. Nechte se unést vyprávěním o mrazivých místech a jejich obyvatelích. A možná budete stejně jako autor od prvního okamžiku, písmena a snímku až do toho posledního fascinováni nádherou těchto končin.... celý text

Přidat komentář

manka71
20.02.2024 5 z 5

Pěkný cestopis a plno krásných fotografií, jen si myslím, že některým fotkám by více slušela barva. Tu nádhernou modrou černo-bíla zabije.

soukroma
20.10.2023 3 z 5

Těšila jsem se hlavně na fotky, a ty se mi tedy zrovna zvlášť nelíbily. Černobílé provedení by mi ani tak nevadilo, pokud by na nich byli hlavně tučňáci, nebo krajina, tedy typicky kontrastní objekty, ale to se týká jen některých.
A text bych si ráda přečetla, jen nevím, zda při váze knihy to vůbec půjde... Nakonec jsem zdolala se sebezapřením aspoň prolétnout textovou část týkající se 3 výletů směr Antarktida (2010 Jižní Georgia, 2012 samotná antarktická pevnina, 2014 Jižní Shetlandy). Krátké povídání o opakovaně šílené cestě s ne zrovna velkou jachtou a zkušeným zoceleným francouzským kapitánem, který pluje na jih každou chvíli, přesto v oblasti řvoucích čtyřicítek a Drakova průlivu trpí těžkou mořskou nemocí (stejně jako většina jeho platících hostů na palubě).


rikke
15.07.2022 5 z 5

Úchvatné fotografie, životní dobrodružství a příhoda se sobíčkem, které se směju ještě teď. Mam chuť si knihu přečíst znovu.

Evca127
22.04.2022 5 z 5

Dokonalé fotky, dobré čtení. Díky!

pajaroh
29.01.2022 5 z 5

Jižní Georgie, Antarktida, Sandwichovy ostrovy, starý nerudný námořník, parta fotografů (diagnóza sama o sobě a myslím to v dobrém), tisíce tučňáků (kteří pekelně smrdí, což mě nikdy nenapadlo), hory, ledy, Čech stopující lodě na Antarktidě, opuštěné pobřeží hyzdící staré továrny na velrybí tuk i vraky lodí. A mnoho dalších zajímavostí, informací a pocitů jsem se v tomto cestopise dočetla.
Mám ráda černobílé fotografie pro jejich kouzlo kontrastu a jakousi volnost vizualizace, v této knize mě však volba překvapila. Na internetu jsem si vyhledala autorovy fotografie v barvě - a je to opravdu nádhera... - ráda bych viděla ty rozmanité odstíny bílé a modré nebo popisovaný západ letního slunce za ledem i v knize. Ale na druhou stranu voda a kapky i detaily zachycených zvířat nádherně vynikly právě v černobílé.
Moc pěkné čtení, klidně mohlo být textu více a autor mohl zacházet více do detailů, protože mi vyprávění o cestě, popisy přírody i střípky ze života na vlnách a vše další přišlo neuvěřitelně zajímavé a zkoumala bych hlouběji.

Autoři knihy

Václav Šilha
česká, 1963
Alena Šteffelová
česká, 1983

Kniha Na vlnách je v

Přečtených12x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce11x
Chystám se číst28x
Chci si koupit9x