Mýtus o Pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou.

Pérák je zřejmě nejslavnější českou mytickou postavou 20. století. Tento legendární fantom druhé světové války bývá popisován jako hrdina skákající po nočních střechách pomocí ocelových per připevněných na nohou a bojující proti nacistům a jejich přisluhovačům. Pérák ale nebyl jen prvním českým superhrdinou, jak se nám snaží naznačit soudobá česká populární kultura. Kniha etnologa a folkloristy Petra Janečka dekonstruuje mýtus o pérákovi vytvořený po druhé světové válce a ukazuje jeho původní podobu mnohoznačného fantoma orální kultury. Na desítkách vzpomínek dobových pamětníků, ústních vyprávění a dalších typech pramenů vykresluje původní podobu, sociální kontext a kulturní významy tohoto fascinujícího fenoménu. Zároveň dokládá jeho zahraniční původ v původně britské putovní pověsti o Spring-heeled Jackovi z druhé třetiny 19. století a ukazuje paralely českého mýtu o pérákovi z Německa, Ruska a dalších částí světa. PhDr. Petr Janeček, Ph.D. (* 1978) je pražský etnolog a folklorista. Působí jako akademický pracovník a zástupce ředitele Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy; externě přednáší na Katedře antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a od roku 2011 také zastává funkci místopředsedy České národopisné společnosti. Do roku 2013 pracoval jako vedoucí Etnografického oddělení Historického muzea Národního muzea. Hlavní oblastí jeho odborného zájmu je moderní prozaický folklor (současné pověsti, fámy, anekdoty, konspirační teorie), teorie, metodologie a dějiny folkloristiky a evropské etnologie a teoretické aspekty nemateriálního kulturního dědictví. Je autorem trojice komentovaných sbírek současných pověstí a fám z cyklu Černá sanitka (2006; 2007; 2008) které se dočkaly televizního, rozhlasového a divadelního zpracování, komentované sbírky duchařských historek Krvavá Máry a jiné strašlivé historky (2015) a více než tří desítek studií v domácích i zahraničních etnologických, antropologických a folkloristických odborných periodikách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/358350/mytus-o-perakovi-mestska-legenda-me-9yp-358350.jpg 4.52
Literatura česká, Pověsti
Vydáno, Argo

Kniha Mýtus o Pérákovi. Městská legenda mezi folklorem a populární kulturou.

sharik
17.12.2018

Původní český mytický superhrdina. Ačkoli ne tak úplně původní český a vlastně ne tak úplně superhrdina. Dávno po válce se z tohohle mýtu (o kterém mi od dětství vyprávěla babička, která zažila válku a pověsti o pérákovi víc než živé) stal neohrožený a nezničitelný bijec nacistů přeskakující domy díky pérům z gauče připevněným na nohách. Ale čím byl tento maskovaný postrach pro naše předky ve čtyřicátých letech? Zločincem, úchylem přepadávající ženy nebo jen městskou pověstí? A kde se vyskytoval? Na to najdete odpověď v této úžasné knize, která, ač je odborná, je napsaná srozumitelným a dobře čitelným jazykem i pro ty, kdo nejsou na odborné texty zvyklí. Můžete sledovat vývoj úžasného mýtu od zahraničních předobrazů přes různé variace (žiletkář, nebo slovenský "fosforový človek") do dnešních dnů, kdy je Pérák hrdina z knih, filmů, komiksů a divadelní hry. Pokud bych měl někdy doporučit jednu odbornou knihu, bude to Janečkův Mýtus o pérákovi!

Hyaenodon
11.09.2018

Velmi zajímavá kniha. Možná místy až zbytečně dlouhá (jednotlivé znaky fantoma se dost opakují), ale budiž.

Petr Janeček
česká, 1978