Černá sanitka: Druhá žeň

Černá sanitka: Druhá žeň https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1017/cerna-sanitka-druha-zen-1017.jpg 4 106 12

Černá sanitka série

Příběhy, které se vašim známým opravdu nestaly. Slyšíte je každý den v práci, v restauraci, v rádiu nebo v televizních show. Jsou vám předkládány jako pravdivé, ale když už je slyšíte popáté, začnete mít pocit, že jsou příliš dobré na to, aby byly ještě pravdivé. A máte pravdu – nejsou pravdivé! Jde o smyšlené příběhy – novodobou obdobu starých mýtů, pohádek a pověstí. Pokračování knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která se setkala s velkým zájmem široké i odborné veřejnosti, přináší komentovaný výběr 174 novodobých pověstí a fám. Vedle klasických historek o maniacích, zvířatech a neštěstích v knize naleznete i kapitoly věnované pověstem a fámám z období komunistického režimu, pověstem z druhé světové války (včetně legend o mytickém Pérakovi) a strašidelným vyprávěním, která znáte z letních táborů a škol v přírodě.... celý text

Ronnie68
26.05.2023 4 z 5

Kniha je rozdělena na 13 takových kapitol ... Příběhy nebyla tas tak špatné k přečtení...

haki34
03.12.2020 3 z 5

posloucháno jako audiokniha (jinak poslech verzi doporučuji - velmi příjemně namluveno)
Další příběhy, vyprávěné mezi lidem...tady jsem se dočkala verze sanitky - příběh s chybějící levinou..
Zároveń ledvina, Hostinec v horách a úvodní 2 o řidiči a cikánech a Pražské klobásy- ty už jsem slyšela..a měli největší potenciál být "děsivé"...
Také Řetěz neštěstí a příběh o "šikovném " dělníkovi a jeho úrazu - ty jsou poměrně rozšířené.. Oceňuji, že autor dohledal a zvěčnil i normalizační, válečné a poválečné historky...jen nechápu, co ho tak fascinovalo na Pérákovi - do dalšího zkoumání této legendy se mi fakt nechce ;)
Zajímavý počin, klidně pojďte do toho - zaručuji, že bát se nebudete ;)

knihyKeMne
02.08.2020 4 z 5

Tento díl jsem přečetla trochu nestandardně po přečtení souhrnné sbírky Černá sanitka - to nejlepší, kterou jsem v knihovně omylem vzala místo prvního dílu.

Byla jsem mile překvapena, nejednalo se zde o žádné "nastavování" k úspěšnému prvnímu dílu. Ale o plnohodnotnou publikaci opatřenou obsáhlým úvodem i dodatky, oproti souhrnu i s lépe a výstižněji rozčleněnými příběhy do tématických okruhů. Bylo zde i víc místa pro autorovy komentáře. Zkrátka celé jsem si to užila víc.

Myslela jsem, že příběhy a komentáře známé ze souhrnné sbírky jen prolétnu očima, ale k mému překvapení jsem si je ráda přečetla podruhé.

Jen je škoda, podle mě teda, z hlediska praktického využití, že ačkoli má jít o sbírku pověstí a fám, fámy jsou zmíněny pouze okrajově.

Edgar
22.07.2020 4 z 5

U prvního dílu mi některé ty legendy chyběly. Takže logicky musel být i druhý díl, který je stejně dobrý jako první. Snad jen se člověk víc a víc udivuje nad tím, kolik těch legend bylo převzato od ostatních států. Hlavně u těch které znám od starších kamarádů, kteří vyrůstali před revolucí. Už se teším na třetí díl. Jen tak mimochodem. Nejedná se o velkou literaturu ale odpočinek, takže to nemusí sednout všem

terimila
20.07.2020 3 z 5

Posloucháno v audioverzi. Dvojka je kupodivu o něco lepší než jednička - příběhy zajímavější, černější, občas i trochu krvavější. Některé pobavily víc, jiné míň, ale těch zábavných a zajímavých taky bylo víc než v jedničce. Oceňuju i výklad ke každé legendě a odkaz na podobné příběhy ve světě. Dobrá práce.

Calarmis
20.12.2018 4 z 5

Druhý díl je kvalitativně zcela na úrovni dílu prvního. Ke všem knihám Petra Janečka se rád vracím pokaždé, když někdo z mých blízkých vyrukuje se zaručeně pravdivou historkou kamaráda svého kamaráda, a já potřebuji mít v ruce pádný argument pro tvrzení, že ona historka je jen tradiční hoax...

hellena1523
04.02.2017 5 z 5

U této knihy nejde zas tolik hodnotit, už jen proto, že jde o folklor. Oceňuji Janečkova, že se do toho vůbec pustil. Sesbírat městské legendy a dát dohromady etnografický materiál, kterým by původ nebo funkce konkrétních legend vysvětlil, mu muselo dát ohromnou práci a jistě ho to stálo desítky (možná i stovky) hodin. Moc se mi líbí kostra, jakou autor zvolil, a v neposlední řadě musím říct i to, že etnografická část textu se dobře četla, tedy jinými slovy, že Janeček umí psát čtivě.

wooloong
05.05.2015 5 z 5

Černá sanitka - jako děti jsme tomu fakt věřili. Koneckonců po shlédnutí filmu Kandidáti života a smrti s nesmrtelnou hláškou: "Vezeme maso pro doktora Jacksona." už ani nebylo možno pochybovat.

Ronin Roujin
25.12.2014 3 z 5

Pěkně setříděná a okomentovaná sbírka urban legends. některé jsou celkem čerstvé, např. o sbírání víček od PET lahví.

mh.mail
10.07.2013 3 z 5

Pokračování první knihy. Myslím, že dvě žně mi bohatě stačily a další pokračování jsem si již nechal ujít. To ovšem nikterak neznehodnocuje samotný autorův počin. Rozhodně zajímavé čtení.

Dáma s hrnstjm
21.05.2013 5 z 5

Zdařilé pokračování první části Černé sanitky. V naučných částech knihy se informace lehce opakují, ale vzhledem k tomu, že text je nabitý informacemi, je toto připomenutí na místě. Překvapilo mě, že v této sbírce autor nashromáždil dalších (nových) 174 příběhů - je vidět, že slovesná kultura neupadá. Oceňuji zařazení příběhů o Pérákovi i prostor, který mu byl věnován, protože jej považuji za zajímavý způsob domácího odboje za okupace, byť byl veden spíše na psychologickém poli. Opět musím ocenit autorovu pečlivost a množství literatury, ze které čerpal.

4xab
09.10.2011 3 z 5

Jo, rozsirilo se moje povedomi co dalsiho je v urban legene:-) Analyzy stejne ubijejici jako v predchozi knize.