Myšlenky na každý den

Myšlenky na každý den https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166536/myslenky-na-kazdy-den-166536.jpg 5 1 1

Svědectví života sv. Terezie, jež vyrostlo z mnoha trápení, zklamání a bolesti, se nyní předkládá čtenářům ve formě krátkých úvah. Nabízí se jako průvodce - den po dni - na cestě naším časem...

mirektrubak
07.02.2021 5 z 5

„Stejně jako slunce svítí na cedry i na každou květinku, jako by byla na světě jediná, tak se i náš Pán zabývá každou duší zvlášť, jako by neměla sobě podobné. A jako jsou v přírodě všechna období uspořádána tak, aby se v určený den rozvila ta nejskromnější sedmikráska, tak také všechno odpovídá každé duši.“
„Tolikrát mi opakovali, že jsem statečná, a přitom to tak málo odpovídá skutečnosti, že jsem si řekla: Přece nesmím všechny nechat lhát! A s pomocí Boží milosti jsem se pustila do toho, abych statečná byla. Jako voják, který by slyšel chválit svoji chrabrost, ačkoli dobře ví, že je zbabělý, a pak by se začal za tu chválu stydět a chtěl by si ji zasloužit.“

Nedávno jsem se náhodou dočetl, že když papež Jan Pavel II. v roce 1997 prohlásil Terezku za učitelku církve, dal jí titul Doctor Amoris. Přijde mi to stejnou mírou okouzlující i vystihující. Terezka rozhodně je tou pravou doktorkou lásky, fragmenty z jejího díla zachycené v této sbírce to potvrzují – láska určitě není jediným tématem vybraných myšlenek, ale je tématem nejčastějším a bezesporu nejsilnějším.

Obecně tento typ knížek moc v oblibě nemám, citáty a krátké úryvky nedovolí jít v prozkoumávání myšlenkového světa autorů příliš do hloubky a často také hrozí, že nebudou chápány ve stejném kontextu, ve kterém byly vysloveny. Ale s Terezkou je to jiné, protože … protože s Terezkou je prostě všechno jiné. :-)
Vím, že na jižní Moravě si mnozí lidé každé ráno dávají malou skleničku slivovice – pro zdraví. Dělal jsem to podobně s Terezčinými slovy. Jsem si jist, že ochutnat každý den kousek Terezčiny lásky je posilujícím lékem pro moji duši a chovám naději, že alespoň občas tím Terezka působí ve prospěch nejen můj, ale zprostředkovaně i mého okolí.

„Srdce, které miluje, pracuje s láskou, to znamená horlivě: běží, létá, neshledává nic nemožným a nic ho nezastaví.“