Myslenie západnej civilizácie

Myslenie západnej civilizácie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75704/bmid_myslenie-zapadnej-civilizacie-S72-75704.jpg 5 6 1

Základné filozofické a náboženské vplyvy od antiky po súčasnosť. Myslenie západnej civilizácie sa venuje predovšetkým vzťahu náboženstva a filozofie v jednotlivých historických obdobiach od čias Platóna po dnešok. Predstavuje autorov a zástancov rôznych filozofických smerov v kontexte doby a porovnáva ich chápanie Boha, zmyslu existencie človeka a iných otázok s kresťanským učením. Vysvetľuje filozofické koncepcie a názory viac ako štyridsiatich najvýznamnejších mysliteľov v dejinách západnej civilizácie, ako aj základné filozofické a teologické pojmy a smery, napr. existencializmus, feminizmus, paranormálne javy ap. Myslenie západnej civilizácie pomáha čitateľovi získať prehľad v jednotlivých oblastiach filozofie či teológie a uprostred toľkých názorov, presvedčení, hodnotových orientácií a zmien v dnešnej spoločnosti rozlišovať, o čo naozaj ide: odkiaľ konkrétne ponímanie pochádza a kam smeruje. Text je tematicky rozdelený do 16 častí a 48 kapitol. Kniha obsahuje aj index, terminologický slovník a námety na premýšľanie, ktoré čitateľovi pomôžu hlbšie preniknúť do problematiky kapitoly, samostatne zaujať stanovisko, formulovať svoj názor a hľadať riešenie problému. Z obsahu: Ako a čo môžeme poznať? Epistemológia Kto som? Otázka identity Existuje Boh? Filozofia náboženstva Cesty k poznaniu. Racionalizmus a empirizmus Prečo existujeme? Existencializmus Všetko je v mysli? Psychológia Ako usporiadať spoločnosť? Politológia Je človek mierou všetkých vecí? Humanizmus Kto je Ježiš? Osoba Krista Aké postavenie má Biblia? Problém výkladu Majú prírodné vedy odpoveď na všetko? Veda a viera Povaha významu. Skepticizmus a pluralizmus Kde sú hranice skutočnosti? Paranormálne javy Boh Otec alebo Boh Matka? Feminizmus Všetko sa dá? Relativizmus verzus istota Renesancia alebo sebaklam? Myslenie New Age Sokrates, Platón, Aristoteles, Origenes, Athanasios, Augustinus, Anselmus z Canterbury, Tomáš Akvinský, Erazmus Rotterdamský, Niccolo Machiavelli, Martin Luther, Ján Kalvín, René Descartes, Blaise Pascal, John Locke, George Berkeley, David Hume, Immanuel Kant, John Stuart Mill, Ludwig Feuerbach, Charles Darwin, Søren Kierkegaard, Karl Marx, William James, Friedrich Nietzsche, Sigmund Freud, Bertrand Russell, Carl Gustav Jung, Albert Einstein, Karl Barth, Ludwig Wittgenstein, Martin Heidegger, C. S. Lewis, Jacques Lacan, Carl Rogers, B. F. Skinner, Jean-Paul Sartre, Dietrich Bonhoeffer, Abraham Maslow, Michel Foucault Rozšírené a prepracované vydanie Úvodu do světa idejí (A Beginner´s Guide to Ideas).... celý text

Náboženství Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Porta libri

Brief Guide to Ideas , 1997

Garik
18.08.2012 5 z 5

Túto knihu odporúčam!
Dôvody?

1. Záber. Od čias starých Grékov po súčasnosť a to v značnej šírke.
Navyše sa to všetko autorom podarilo roztriediť a usporiadať do zmysluplného a prehľadného celku na púhych cca 430-tich stranách textu.
2. Štýl. Je nielen určená širšej laickej verejnosti, ale je tak skutočne aj napísaná – približuje rôzne prúdy myslenia vo filozofii Západu a činí tak naprosto zrozumiteľným spôsobom. Je stráviteľná aj pre tých z nás, ktorí máme pocit, že náš mozog akosi nie je uspôsobený pre uchopenie a analyzovanie zložitejších myšlienok všeobecne a myšlienok filozofov (alebo ľudí, ktorí sú za nich označovaní) zvlášť.
3. Nezaujatosť. Či každopádne aspoň zreteľná snaha autorov sa zaujatosti vyhnúť.
4. Kvalita. Preklad aj redakčná práca na vysokej úrovni, čo dnes vôbec nebýva samozrejmosťou.