Mých tisíc životů

Mých tisíc životů https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353954/bmid_mych-tisic-zivotu-c9X-353954.jpg 4 241 86

„Těch tisíc životů uplynulo rychle, až příliš rychle – uběhly stejnou rychlostí, jakou jsem řídil auta.“ Víc než jen autobiografie. Vyprávění o výjimečném a šťastném životě. Nula! Divnej ksicht! Ohyzda! Takhle častovali Jeana-Paula Belmonda francouzské divadelní kapacity v jeho začátcích a směle mu prorokovali: „Nikdy nebude na divadelní scéně nebo ve filmu držet žádnou ženu v náručí.“ Nemohli se mýlit víc. Skončily v ní všechny krasavice světového filmu, včetně obávaných italských tygřic, jako byly Claudia Cardinaleová, Sophia Lorenová a Gina Lollobrigida. V této osobité vzpomínkové knize Belmondo vypráví o svém šťastném dětství, o úporném boji, který vedl za svůj sen stát se hercem. O své životní vášni – boxu, rychlý autech, ztřeštěnostech a kaskadérských kouscích. O svých životních partnerkách a láskách, o milované rodině, o spolupráci s velikány filmu. Život se mu zdál snadný a zářivý i přes všechna dramata a kruté ztráty. Nejdůležitější pro něj bylo bavit se a hrát si. Byl přesvědčen, že komediant má velké privilegium: právo zachovat si mládí. Zůstat dítětem a vytvářet iluzi, libovat si v přítomném okamžiku.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Práh

Mille vies valent mieux qu'une , 2016

sharik
02.01.2022 4 z 5

Na filmech s Belmondem jsem vyrostl. Máma ho vždycky zbožňovala – jeho a de Funèse. Druhý jmenovaný mě v dětství bavil víc, dneska to mám obráceně. Takový Muž z Acapulca patří dodnes k mým nejoblíbenějším filmům. Proto nechápu, že až teď jsem se dostal k Belmondově autobiografii. Kniha je to svižná, na tak pestrý život dost krátká a místy i zkratkovitá. Získává tím na čtivosti, to ano, ačkoli zůstává vědomí, kolik toho nebylo řečeno, z kolika scén by se daly postavit výživné příběhy. Přesto je to knížka zábavná a zajímavá, rozhodně se nedá říct, že by "Bébelovy" paměti nudily, nebo nepřinášely nic nového. Právě naopak, pro fanoušky je to skoro povinnost... Osobně mě často překvapovalo, v čem Belmondo byl a v čem naopak vůbec nebyl podobný svým postavám; a scény, kdy vylákal s kamarády dalšího kumpána nahého do baru, nebo pasáž, v níž jako mladík krade mléko u dveří, dokud nezjistí, že za nimi bydlí Jean-Paul Sartre se Simone de Beauvoire asi hned tak nezapomenu :)).

Irsaf
22.12.2021 4 z 5

Nikdy jsem se o Belmonda nijak zvlášť nezajimala, proto mě překvapilo, že se tak rád opíjel a dělal blbosti…
Kniha v podobě audioknihy byla fajn… Jsem ráda, že jsem to poslouchala, některá ta jména bych asi měla problém přečíst :-D

barynka15
06.12.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, i když je to spíš takové vyprávění dědečka vnoučatům... Nicméně jsem si uvědomila, že to byl nejen velký herec, ale i člověk. Pokud chcete detailněji poznat Belmonda,tak jsou asi lepší jiné knihy, nicméně v této knize, kde je znát, že se na ni podílel přímo Bebel, poznáte slavného velikána v jeho niterní, a celkem citlivé, poloze... Pěkně strávený čas v této šílené době, kdy měl člověk před očima pěkného chlapa, vůní sladké Francie, slunce a svobodný život...

Badger
21.11.2021 5 z 5

Kniha je napsaná milé, plná historek z natáčení apod. Jsem rád že jsem knihu četl, již jako druhou o Belmondovi, páč ji napsal velmi srdcatě a zběsile, přesně jak žil, přeskakuje sem a tam o desítky let a věřím, že kdybych nebyl letitý fanoušek, tak se občas stratím. Jelikož mám dnes najeté již skoro všechny jeho filmy, knihu jsem si začal užívat od části kdy začne točit. Musím přiznat, že jeho dětství bylo podané s láskou, ale mně nebavilo, avšak být tam samozřejmě musí. O mém oblíbeném filmu Mrchožrouti zase skoro nic, snad mé pátrání do třetice bude úspěšnější.

1764
29.10.2021 5 z 5

Prostě Bebel.

soukroma
24.09.2021 3 z 5

Nerada čtu (auto)biografie slavných, ale tady jsem nakonec neodolala. Bebela miluji, a asi by podle jeho postav a komplexního způsobu herectví vůbec nemělo překvapit, že byl rošťák odmala, dobrodružný klaun, který si včas našel své vysněné povolání. Překvapilo mne, kolik prostoru věnoval dětství a dospívání a tahle část byla skoro zajímavější než část profesní, kde teprve prožil miriády životů. Ta mi připadala poněkud chaotická, bez posloupnosti, spíš tématicky sloučená, a bez zajímavosti, protože jsem o většině zmiňovaných filmů ani v životě neslyšela.
Musela jsem se ale smát (i když si nemyslím, že to měl být vtip), když píše, že jeho známý rozkol s Delonem trval "jen krátce" - z daného odstavce dokonce jasně vyplývá, kolik desetiletí vlastně trval... Nu, věřme nevěřme psanému..., raději se podívám na film a snad nebudu nostalgicky vzpomínat, ale řádně se bavit, A ocenit tak naplno tohoto vskutku výjimečného herce.

JPBelmondo
18.09.2021 3 z 5

Naposloucháno jako audiokniha v podání J. Krampola, který ho daboval nejvíc.
Vyprávění tak splynulo s postavou a umocnilo tím zážitek. Vždycky mě fascinovalo, jak předválečná generace dokázala vyprávět zážitky, i ty z nejrannějšího dětství, s tak úžasnými detaily (myslím, že všichni, co pak zažili televizi, počítače a mobily, už to tak mít nebudou). Belmondo byl jednička a už nikdy nikdo takový nebude. Sympatický rošťák s okouzlujícím úsměvem, šarmem a nezapomenutelnými gesty, vtípky a výstupy, které zvládal vždycky sám. Zkrátka frajer a správnej chlap. Vive Bebel.

Renike
16.09.2021 4 z 5

Zajímavé vyprávění Belmonda .. na to jaký byl bavič a komediant, kniha mi přišla dost vážná, ale hezká, přečtena (ne z poslechu).. toho herce se nedalo nemilovat .. RIP ;(

Mirek240
08.08.2021 3 z 5

Zivotopis Belmonda, ktery vlastne zivotopisem neni. Dozvite se toho hodne, ale zaroven je toho velmi malo, co nam Jean Paul vlastne rekl. Urcite se tato kniha dala pojmout jinak, rozvest prihody, ktere by ctenare vice zaujaly a vyhnout se nekterym, ktere nefrancouz chape hur. Kazdopadne napsal asi presne to, co napsat chtel. Urcite stoji za precteni, ale necekejte rychlost, kterou hlasi zadni strana knihy, necekejte pilantnosti, necekejte strukturu vypraveni a mnoh faktu. Ale rozhodne si prectete, je to proste Belmondo :)

Corso
26.07.2021 5 z 5

Toto sa mi pacilo. Belmonda mi nacital Jirka Krampol, a proste Jirka Krampol JE Belmondo! Vypocute ako audio. Neviem ci ma naozaj Belmondo taky dar pisat, alebo vypravat svoje memoary, kazdopadne to bolo putave, zive, uprimne. Ci sa na tom podpisali aj nejaki jeho korektori, ale zvacsa, herci vedia putavo rozpravat, staci to dat na papier. Z kazdej strany (vypocute takze z kazdej minuty :) dycha dusa burlivaka, ktory na stare kolena obcas uz aj povzdychne, ze teda "Urobil som aj kopec chyb." Krasne. Krasne spomienky na tazke detstvo, krasne spomienky na rychle auta, na uspechy u filmu, na kolegov, hercov, reziserov, na jeho lasky, kopec zien ktore si musis niekedy aj dogooglit. Samozrejme, ako to uz u mna tak byva, povypisoval som si par filmov, ktore chcem dohladat. Osobne Belmondovu filmografiu poznam len z jeho komedii, kde exceloval, ale bola by chyba nespoznat ho aj v jeho dramatickejsich polohach.

Sheldon
21.10.2020 3 z 5

Zajímavé působivé vyprávěné samotného Belmonda, které se zaměřuje spíš na raná léta a vstup do herecké branže a osvětluje jeho lásku k rodičům a herectví. Následují bohatýrské historky, které jistě řadu lidí potěší a pobaví, ale samozřejmě i několik nepříjemných situací, které z nich plynuly. Belmondo vypráví o filmech, méně o soukromí a jen to, co mu přijde zajímavé. Svůj příběh pak vyvrcholí svým velkým úspěchem na divadle. Není to kniha, která by popsala celý jeho život a není to ani nudné čtení.

Vesper001
14.08.2020 4 z 5

Na mě kniha působila upřímně, jen je třeba číst i mezi řádky. Belmondo se vyznává především z lásky k životu, která ho nejednou dovedla i do temných a slepých uliček. Neříká věci explicitně, ale to je prostě jeho styl, proto se jeho autobiografie liší od novináři psaných hereckých životopisů "on řekl - ona řekla - s tou spal - a s tou spal taky". To všechno ostatně už zaznělo v Durantově Belmondovi.

Smonca
19.05.2020 3 z 5

Belmondo je sice o několik desítek let starší než já, to ovšem neznamená, že by mne neokouzlil. Filmy s ním mám moc ráda, zejména jeho komedie patří mezi osvědčený způsob, jak si zvednout náladu. Na jeho knihu jsem se moc těšila. Docela dlouho mi trvalo než jsem se začetla, první část vyprávění byla taková hodně opatrná. Druhá polovina knihy, kde Belmondo popisuje jednotlivá natáčení, kaskadérské kousky a třeba oslavu svých 40. narozenin, už mi sedla více. Nevím, jestli jsem četla nepozorně a přehlédla jsem, ale ve výčtu příběhů z natáčení mi chybělo vyprávění o "Zvířeti", pro mne film číslo jedna. Ale na druhou stranu jsem si poznamenala řadu starších filmů, které jsem ke své ostudě ještě neviděla. A hodlám to napravit. Fanoušky tohoto geniálního herce kniha určitě neurazí, škoda že tam není alespoň pár fotografií.

GaleW
13.05.2020 3 z 5

Bebel - kdo by ho neznal a kdo by ho neměl rád.... Popravdě i já ho mám ráda v komediantských rolích, ve kterých si získal srdce miliónů diváků, ale znát ho jako člověka, blbnout s ním, pařit, užívat si, to muselo být terno. Název je příhodný, to co prožil, na jeden obyčejný život nestačí.

jaroiva
11.04.2020 3 z 5

Belmondo - komediant.
Chvílemi mě to bavilo, ale chvílemi spíš nudilo.

mclusky
01.03.2020 2 z 5

Čekal jsem, že to bude dobrý, ale je to spíš špatný.

Miláček484
08.02.2020

Bebela mám moc ráda, jeho ztřeštené akce, ale kniha mě trochu zklamala, propracoval se na velmi úspěšného herce, to ano, ale jeho eskapády se linou celou knihou no a to mě spíše trochu pobouřilo, ale asi to k němu patří. Od knihy jsem čekala víc.

MartinKaunowa
25.01.2020 5 z 5

Belmondo mě mile překvapil. Není to frajírek v uhlazeném obleku obklopený děvčaty.

Bakana
15.12.2019 2 z 5

Úplně špatné čtení Mých tisíc životů není, ale přece jen bych od člověka Belmondova kalibru čekala něco víc. Kniha rozhodně není vtipná a přijde mi, že se Belmondo zoufale snaží lidi ze svého okolí (ani nechtěně) neurazit jen na ty, které nemůže nebo nemohl vystát, si dovolí říct upřímně svůj vlastní názor. Upřímnost - to je to pravé slovo, které této knize chybí.

kiraa
28.11.2019 2 z 5

[audio]
Nikdy, ale opravdu už nikdy audio namluvený Jiřím Krampolem. Tohle nebyl můj milovanej Bébel, ale uskřehotaná, vychlastaná vrána. Doposlouchala jsem dnes ráno, a od tý doby mě bolí v krku. Děkuju.

divadlo herci film Jean-Paul Belmondo, 1933-2021

Jean-Paul Belmondo