Jantarové oči

Jantarové oči https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162124/bmid_jantarove-oci-S20-162124.jpeg 4 714 157

Mycelium série

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá. Mycelium je románová sága odehrávající se ve 26. století na Zemi.... celý text

anophelles
21.07.2017 3 z 5

Nejdřív jsem to měl jako audio, ale nechytlo mě to. Pak jsem si knížku vypůjčil v knihovně a teprve čtení mě chytilo.slušný rozjezd ságy.

Eyghon
05.06.2017 4 z 5

Prvních 100 stran jsem trpěl - na slova typu zürëgahl, kamëlëmöernü nebo aöhrlëmëgerl se docela těžko při čtení zvyká. Ale jak se člověk jednou přizpůsobí, tak je z toho napínavá a chvílemi i akční kniha, od které se nedá jen tak odtrhnout. Rë Akkütlix!

encyklopedie
26.05.2017 5 z 5

...přesně tohle je vynikající kniha /i druhá část/ na poslech jako audio!!!!
...na čtení mám spoustu lepších knih - i když Mycelium je velmi originální /svět/
Audio 100%
....už mi přišla i audia třetího a čtvrtého dílu.....tak zase bude co poslouchat

Vendelína.čte
25.05.2017 2 z 5

BYL TO BOJ!
Tak dlouho jsem se knihou ještě neprodírala. Už jen se ke čtení dokopat. Jindy se na knihu těším, ale u této to spíše byla povinnost. Pro milovníky sci-fi jistě dobré čtení, ale pro mě né. Beru to jako novou zkušenost s tímto knižním žánrem, ale v knihovně se tomuto oddělení vyhnu

LordSnape
09.05.2017 3 z 5

Čte se to dobře, svět i církevní praktiky má Vilma vymyšlený skvěle. Össeanský vliv na Zemi a vzájemné provázání obou planet je vykresleno vážně parádně. Co mi však vadilo, bylo takové hodně vláčné tempo a plytkost děje, která sice staví půdu pro další díly, ale když se podívám zpětně, tak se tu vlastně skoro nic nestalo. Jantarové oči jsou seznamovačka. Se stylem autorky, se světem a jeho fungování, s postavami a jejich motivy. Pár vedlejších charakterů/povolání jako zürëgahl a jejich účel, jsem si nakonec musel dogooglit, abych si byl jist, jestli to chápu správně. Autorce to nezazlívám. Kniha je to zajímavá, ale rozhodně ne pro každého. Vyžaduje trpělivost a dost soustředění. Působilo to však na mě úplně stejně rozporuplně jako první díl Malazu, tudíž dávám i na chlup stejné hodnocení, ale s příslibem, že si další knihu určitě přečtu.

MišákB
21.04.2017 3 z 5

Je to moc hezký a dost komplexní příběh, velice se mi líbí propracovaný svět, který je dost mystický a přitom celkem uvěřitelný, i když je trošku psycho, ale to vůbec neva, to neškodí když to dává smysl :-) Co bych vytkl? Napíšu to tak, jak to říkám - je škoda, že věc s tak velkým potenciálem nenapsal chlap. Proč? Ze stejného důvodu, o jakém se tu již někteří zmiňují - velké množství "vaty", podle mě zbytečně rozsáhlá popisnost "vnitřních bojů" postav...víc mi sedí soustředit se na děj a fakta, motivy postav jsou sice důležité, ale nemyslím že na úkor příběhu. A většina mužských autorů právě takto píše a mě to prostě víc sedí. Ale to je čistě subjektivní názor, věřím že řadě čtenářů třeba toto sedí. Ideální pro ty, co mají s výše zmíněným problém stran udržení pozornosti a neodložení knihy "na potom, až bude nálada (která zpravidla nikdy nepřijde)", je forma audioknihy. Tak jsem to udělal a má to opravdu jiné kouzlo - skvělý dabing a známé hlasy herců, kteří opravdu umí a naprosto skvěle zvolený hudební podkres. To se pak vždycky těším na večer nebo čas, kdy si knížku pustím.

Závěrem - pokud jde o hodnocení audioknihy, přidejte si čtvrtou hvězdu ;-)

Re Akkütlix :-)

VeronikaZ
24.02.2017 5 z 5

Skvělé.
Prvních sedmdesát stránek jsem potřebovala, abych se v 26. století zorientovala, ale už dlouho jsem nečetla tak inteligentní knihu. Děj je skvěle provázaný, některé myšlenky by měly být vštěpovány už dětem na ZŠ a Lucas Hildebrandt je úžasný.

Tolik lidí se denně s úlevou vzdává nutnosti přemýšlet, rozhodovat se a vůbec vnímat.

tsal
11.01.2017 4 z 5

Někde tam vzadu je asi velké nebezpečí pro celý lidský druh. Někde tam vzadu se asi schyluje ke galaktické politické krizi a možná i válce. Ale o tom se k nám dostávají jen náznaky. Prioritně jde totiž o osobní životy tří lidí a jedné Össeanky, jejichž osudy se proplétají. Občas pracovně, ale hlavně citově.

Lucas je roztomilá sbírka komplexů a psychických problémů, kterými ho zatížil sadistický otec. Jeho linii jsem měla ráda. Lucasův humor, sebevědomí, cílevědomost, to jak stojí nohama pevně na zemi, nic si nenalhává, ale také se nikdy zbytečně nevzdává, to vše mi imponovalo. Bohužel byl jediný, koho jsem si skutečně oblíbila. Ambiciózní Fiona ze začátku vypadala slibně, ale v okamžiku kdy vyplaval na povrch její náboženský fanatismus, se mi začala příčit. Maëwënë, jejíž linie byla nejakčnější, na tom byla se snesitelností o něco lépe. Když se držela při zemi a soustředila se na skutečně důležité věci, když byla v ohrožení života. Jakmile ovšem sklouzla k malicherné žárlivosti, bylo po dobrých dojmech. Zdaleka největším utrpením pro mě však byla Pinkertina, která zosobňovala snad všechny povahové neduhy přiřknuté ženám. Slabá, povrchní, hloupá, naivní, neschopná a pro základní příběh vlastně i naprosto postradatelná. Její linie pro mě byla čirým utrpením. Došla jsem k závěru, že paní Kadlečková musí ženy bytostně nesnášet.

I přes mnohé výtky k (ženským) postavám, jsem se však od (audio)knihy nemohla odtrhnout. Byť kniha roztáhla na 300 stran krizi, kterou by drtivá většina autorů bez problémů vecpala do první kapitoly akčního příběhu a využila ji jen jako start pro něco většího, dokáže si i přes klidnější tempo udržet pozornost po celou dobu čtení. Musíte se jen smířit s myšlenkou, že hlavním tématem knihy není velký epický příběh o osudu celé civilizace, jak se chvílemi snaží tvářit, ale občas až obyčejná životní dramata jednotlivých postav, které bojují s většími i menšími překážkami. S vražedným církevním představitelem, několik let starým otevřeným dopisem, nemocí nebo osaměním.

gruno
08.01.2017 3 z 5

Myšlienka, príbeh, vesmír, to všetko je úžasné. Ale tie kilá zbytočnej vaty ma zabíjali...

anibeni
07.01.2017 3 z 5

I když je kniha dobře a velmi promyšleně napsaná a o napětí není nouze, nijak mě vyloženě nenadchla... Asi jsem ne úplně všemu porozuměla správně a nebo mi prostě a jednoduše až tak nesedla... nevím, jestli se pustím do dalších dílů, nechám tomu pár dní čas..

Safira55
15.11.2016 5 z 5

pradní kiižka vřele doporučuji :)

olle3
02.11.2016 5 z 5

Možná nejlepší příběh tohoto subžánru, který jsem četl. Špičkové postavy.
Pouštím se do dalších dílů.

Melcrovka
13.10.2016 5 z 5

Origininální příběh, originální svět. Líbí se mi, že zde neexistuje žádný stoprocentní hrdina. Člověk vlastně neví, komu má fandit, kdo koho využívá, kdo hraje na dvě strany. Zkrátka nic zde není v žádném případě černobílé.

girdi
02.10.2016 5 z 5

Chvilku jsem se sžívala se světem i postavami, ale nakonec všechno zapadlo, tam kam mělo. Musím upřímně říct, že jsem nadšená, a to i přestože mě kniha nestrhla tak, že bych ji nepustila z ruky. Navíc různá vedlější témata jsou tak současná a palčivá, a tak dobře zpracované až z toho mrazí. Ještěže mě čekají další díly. Už se na ně třesu a snad si je budu dávkovat a prokládat jinou četbou, abych si to víc vychutnala (a hlavně mi tohle báječné čtení vydrželo o kousek déle). :-)

Knihomlok2015
06.09.2016 4 z 5

Tak právě kvůli téhle knize budu muset přehodnotit svůj vztah k českým (a slovenským) spisovatelům. I přes velikost mé knihovny se jim tam zatím moc místa nedostává a ani poměr CZ versus SVĚT to Češi zrovna nevyhrávaj. (1 : 35?) Ale to hodlám v brzké době změnit, alespoň druhým dílem, tohohle velmi povedeného příběhu. Mě osobně to zatím dost baví a jsem hodně zvědavá, jak to bude dál.

Nelmal
23.08.2016 2 z 5

Opravdu je to 1. díl? Nečtu/neposlouchám asi tak 7 knihu z 25? Neorientuji se, je to nepřehledné. Skoro se mi chce citovat : "To muselo dát práci! A přitom taková blbost..." Hm, škoda, že to autorka neudělala trošku přístupnější. Tohle hit asi nebude, ale nepochybuji, že mnozí fanoušci sci-fi budou spokojeni.

bosorka
07.06.2016 5 z 5

Do Jantarových očí se musí člověk trochu včíst, zprvu to nejde snadno, je potřeba si osahat ten nový svět, který Vilma Kadlečková stvořila a který je parádně propracovaný. Ve skutečnosti jsem začala Jantarové oči nejdříve poslouchat, což se neukázalo jako ta nejlepší volba, právě i kvůli tomu pozvolnému rozjezdu plnému výrazů, které člověk musel rozklíčovat. Proto jsem si pořídila knížku a začetla se. A za chvíli byla lapená. Je to skvělé, nahazuje mi světové klasické autory sci-fi. K tomu výborně zpracované charaktery (a nevadí mi, že Lucas je až superhrdina, mě si naprosto získal) a vztahy (např. Lucas x jeho otec). Je to první kniha, takže rozjezd, ale pro mě každopádně nutnost brzy začít číst (nebo možná, když už vím a znám, i poslouchat) další díl. Napínavé, zajímavé, chytré. Líbilo velmi!

Jana_B
07.03.2016 5 z 5

Sága Mycelium je široko daleko to nejlepší, co jsem kdy četla. Výborný jazyk, výborná dramatičnost děje, přestože sci-fi, objevují se současná témata tak syrově popsaná, až z toho mrazí. Prakticky v jednom zátahu jsem přečetla všechny čtyři díly a děsím se toho, že paní Kadlečková posunula laťku setsakramentsky vysoko. Co budu číst?! Tady už nepomůže ani sáhnout po osvědčeném Pratchettovi... Těším se na Hlasy a hvězdy a autorce děkuji! Klobouk dolů!

aginecka
06.03.2016 3 z 5

Přečtené 2/5. Barvitě vykreslený svět, zajímavé plnohodnotné postavy, krásná grafika, ale nesedí mi autorčino dávkování.
Mám ráda nedovyřčené konce, mám ráda pomalejší tempo, které nabízí prostor pro atmosféru a výlety do nitra postav. Ale ráda nemám natahování, nadbytečné opakování a především "efektní" utínání děje téměř uprostřed věty.
Nicméně oceňuji nápad i propracovanost v rámci malé české kotliny.

best.turok
14.02.2016 3 z 5

Kniha je pro mě zklamání, jedním slovem nuda. Již jednou jsem knihu odložil po první kapitole. Určitě si další díly nekoupím. Když jsem myslel, že se děj rozjíždí tak se zase zastavil. Příliš popisné, celou knihu bych vměstnal na třetinu a rázem by to nebyla pentalogie:)