Muž, který stál v cestě

Muž, který stál v cestě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386215/bmid_muz-ktery-stal-v-ceste-K15-386215.jpg 5 134 49

Strhující román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka. Jsme svědky zákulisních intrik předcházejících osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupného lámání charakterů během jednání v Kremlu. Ojedinělá kronika času a osudů o vězních dogmatu a touhách českého a slovenského národa na cestě do pekla. Autor se opírá o nedocenitelné dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány. Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci.... celý text

Jana283
28.01.2019 5 z 5

To bylo tak hezké čtení! Přestože člověk (bohužel) ví, jak to dopadne hltala jsem knihu jako ten nejnapínavější špionážní román. Kolik skvělých (a zapomenutých) nezlomných hrdinů má tento národ! Jsem moc ráda, že nám pan Fíla osud statečného politika Františka Kriegla přiblížil. Jsem nadšená a dojatá. Děkuji za krásný zážitek!

redhotcz
27.01.2019 4 z 5

Čtivá kniha, ale jak je již zmíněno níže, těžko říct kolik procent událostí je psáno na základě skutečností a naopak.

petrarka72
08.01.2019 4 z 5

Člověk ví, jak to dopadne - ale s napětím čeká, jak k tomu dojde... Je znát, že pan Fíla je filmař, a to v dobrém i špatném smyslu; dialogy jsou osekány na minimum a tu a tam působí toporně, ta urputná snaha udělat z Kriegela a Husáka charakterové opaky rovněž, zato gradace napětí je v pořádku a některé obrazy mi hned tak z paměti nevymizí. Každopádně jsem ráda, že jsem si zejména část "počátek srpnové okupace krok za krokem" přečetla.

Martin_Eli
05.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavý osobní příběh, o muži, který se jako jeden z mála dokázal vzepřít zvůli komunistické strany. Podle mě kniha, která by měla být součástí osnov střední školy. Na druhou stranu se domnívám, že mohla být sepsána více čtivou formou, i když je příběh zajímavý, nedokázal mě zcela pohltit a vtáhnout.

HonzaRoušavý
01.01.2019

Kniha je výborně napsaná a příběh je to skutečně strhující. Na prvním místě bych zcela jistě zmínil popis postavy Gustava Husáka, to je perfektní rozbor osobnosti. Dále samozřejmě samotná ústřední postava, která je vykreslena velmi barvitě a zajímavě.
Vždycky si ale u čtení knihy, která románově popisuje skutečnou událost říkám - "Jak to ale bylo celé doopravdy?".

A teď by to chtělo ještě nějakou kompletní biografii Františka Kriegla (jak už někdo zmínil níže) ...

Mirka2778
29.11.2018 5 z 5

Když slyším, nebo čtu o opravdových hrdinech, mám dobrý pocit a zároveň naději, že takoví lidé stále jsou.
Na druhou stranu si kladu otázku, jestli bych taky dokázala být v důležitých okamžicích a věcech statečná?
Tento román nám přibližuje nejen titulní postavu, ale i dobu Pražského jara, jeho euforii. Pak obsazení spřátelenými armádami, následné moskevské jednání (vydírání) a počátek normalizace.
Jsem ráda, že jsem si s knihou dala do souvislostí některé skutečnosti, o kterých jsem věděla, ale díky chybějícímu kontextu až tolik nechápala.
Díky tomuto románu si budu pamatovat kdo byl František Kriegel. Taky mě (opravdu! poprvé) napadlo přečíst si dvatisíce slov. A těch hesel a jmen která jsem si pro pochopení vyhledala je mnohem víc.
To hodnotím jako plus. Je to román, který ve mě vzbudil zvědavost a já si ráda vyhledám další informace.

laepus
28.11.2018 5 z 5

Nechápu tak slabé hodnocení. Je to výborně napsaná knížka. Strhující děj. Barvité postavy. Temná atmosféra. Filmové střídání děje. Skutečný příběh. Není pravda, že by autor nějak výrazně fabuloval a vymýšlel si. Naopak, charaktery postav (svině Bilak, vychcaný Husák, posraný Dubček, kágébák Svoboda apod.) odpovídají realitě. Jestli někomu vadí, že tady není více zmíněna Krieglova minulost, např. během španělské občanské války nebo za Února, tak ať si počká na nějakou kompletní biografii. Tady se děj soustředí na nejsvětlejší moment jeho života - jeho NE Moskevskému protokolu. Tváří v tváří Brežněvovi, gulagu, Sibiři, smrti, mučení. Tohle NE má v našich dějinách jedinou obdobu - tou je Jan Hus v Kostnici. Kriegel mohl dopadnout úplně stejně (dokonce s tím i počítal) a nikdo by se nedivil. Nikdy jsem si nemyslel, že mi bude jakýkoli komunista byť je trošičku sympatický - u Kriegla jsem se spletl. Byl to (alespoň co se osmašedesátého týče) borec.

vklimt
14.10.2018 2 z 5

Na můj vkus umožňuje forma beletrie příliš mnoho fabulace, aby to bylo možné stavět na roveň literatury faktu. Kniha sestává především z fiktivních dialogů mezi aktéry, které se tak mohly odehrát, ale také nemusely. Zvláště je sporný ztvárněný odpor Alexandra Dubčeka v Moskvě v srpnu 1968. Je třeba knihu do značné míry chápat jako literární fikci. Autor se snažil vcítit do psychiky jednotlivých aktérů, což lze jen do určité, omezené míry. Autor se zaměřil jen na poslední úsek života Františka Kriegela, vše před rokem 1968 je jen v náznacích, což považuji za největší slabinu knihy. Na komplexní a serióznější životopis Františka Kriegela si budeme muset ještě počkat.

ladyambientte
17.08.2018 5 z 5

Překvapivě poutavé vyprávění, které člověka nutí k zamyšlení...