Muž, který si pletl manželku s kloboukem

Muž, který si pletl manželku s kloboukem https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136387/bmid_muz-ktery-si-pletl-manzelku-s-klobo-utb-136387.jpg 4 260 45

Slavný newyorský neuropsycholog Oliver Sacks je autorem řady knih, které se v USA a západní Evropě staly bestsellery a dočkaly se mnoha vydání. Jeho klinické povídky nejsou jen neúčastné popisy kuriózních případů, ale s hlubokým soucitem vyprávěné příběhy lidí bojujících o život. Hrdinové těchto příběhů „putují přízračnými kraji“, o nichž nemáme žádnou představu a dokážeme se jim přiblížit jen citem. Jsou to lidé postižení nejrůznějšími neurologickými poruchami: někteří ztratili paměť a s ní i velkou část své minulosti, jiní nerozeznávají živou bytost od předmětů, další dráždí „normální“ okolí neovladatelnými tiky a obscenitami; lidé mentálně zaostalí, ale přitom obdaření výjimečným uměleckým nebo matematickým talentem. (nakladatel)... celý text

Literatura světová Psychologie a pedagogika Příběhy
Vydáno: , Mladá fronta

The Man Who Mistook His Wife for a Hat , 1985

los
01.07.2020 3 z 5

bohužel z hlediska neurologie doba velmi výrazně pokročila, takže autorovy závěry jsou spíše dokumentem stavu před 40 lety

vlkcz
29.01.2020 5 z 5

Předesílám, že nejsem lékařsky vzdělán, ale i tak mě těchto 24 krátkých příběhů o lidech, kteří trpěli nějakou poruchou mozku, nadchlo. Dá se číst po kouskách, možná je to i lepší. Hlavní "vtip" téhle knihy je v tom, že se nezabývá primárně diagnózou a možnostmi léčby, ale jednotlivé případy autorovi slouží jako podklady k zamyšlení nad podstatou lidství.
Vysoce humanistická kniha.

Hanka_Bohmova
08.12.2018 4 z 5

Příběhy těchto lidí uvedou člověka v úžas. Nesmírně se mi líbí úcta a empatie, s jakou autor ke svým pacientům přistupuje. Krásná je i jeho nepředpojatost a důvěra v úsilí organismu zachovat si identitu, vlastní lidskost - myšlenka, že ne vše vymykající se a ne vše zapříčiněné poruchou organismu je destruktivní a musí být odstraněno, a že snad ani není tolik potřeba zaměřit se na dřinu v oblastech, v nichž tito lidé selhávají, jako je nechat rozvinout (popř. i objevit) to životodárné, k čemu inklinují přirozeně. I když to není podle našich představ. Důležitější než vnějškové připodobnění "normálnímu člověku" je pokusit se nalézt jednotící, smysl-dávající princip, který ponese lidskou bytost tam, kde zdánlivě samozřejmé mechanismy chybí.

"... možná, že je to skutečně jenom fyziologie. Ale nemohu se zbavit dojmu, že když už musel mít záchvaty, pak si tento muž zařídil ty pravé záchvaty v pravou chvíli."

"Prokázala naprostou nezpůsobilost a neschopnost. Všechny ty testy nám bezpochyby spolehlivě ukázaly její nedostatky. O druhé straně mince, o jejím bohatství, nám neřekly nic. ... Tehdy, v tom jarním ránu, byla šťastná, ponořená do přírody. To nebylo jednoduché pozorování, třídění přírodních dějů: bylo to až vytržení. A já jsem pochopil, jak směšná jsou naše hodnocení: hledáme schémata a logické skládačky tam, kde máme hledat hudbu, příběhy, hry. Pak bychom našli lidskou bytost, která se chová přirozeně po svém vlastním způsobu."

Boba289
27.11.2018 3 z 5

Z příběhů (z některých více, z jiných méně) je cítit autorův empatický přístup k pacientům. I to - kromě zajímavých případů - přispívá k působivosti knihy, tím mě autor oslovil asi nejvíce.

adorjas
09.05.2018 4 z 5

Kniha ma bavila na 4*- páčil sa mi autorov názor o dualizme prepojenie duševných a fyzických procesov. Popisy priam až lyrické. ALE! - vydali knihu z roku 1985!- viete kam sa odvtedy posunula neurológia? Je to 30 rokov! Patrilo by sa, aby k jednotlivým prípadom boli posunuté poznámky, alebo nejaký epilóg súčasného neurológa ohľadom informácií, čo sa od toho času v liečbe zmenilo, ako by chorobu liečil súčasník a podobne.

P.s. Nech túto knihu nečíta ten, kto v živote nepočul slovo amygdala, limbický systém alebo prosopagnózia, pretože toto nebdue pre Vás!

Stoklaska
06.04.2018 5 z 5

Úžasná kniha, je obdivuhodné, čeho je lidský organismus schopen. Některé povídky jsou až neuvěřitelné. Oliver Sachs píše o jednotlivých lidech tak empatickým způsobem, až by je čtenář rád poznal osobně.
Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy 2018, protože byla zmíněna v jiné knize - Viewegově Biomanželovi.

Kachle
19.03.2018 5 z 5

Moc zajímavé příběhy podané čtivou formou - jsem laik a neměla jsem problém. Doporučuji každému, koho zajímá fungování lidského mozku a lidská duše.

meluzena
18.07.2017 4 z 5

„Taxikář dlouho a se zájmem poslouchal příběhy, které mu vykládal pasažér. Nepoznal, že ten člověk je nemocný, dokud mu nechtěl platit nemocničním záznamem svých teplot.“
Kolik nemocných chodí kolem nás aniž bychom si toho všimli?

Knížka, která nutí k zamyšlení.
A třeba nás dovede i k tomu, abychom si vážili toho, co máme (a co jiní nemají).
Nejsou to čistě jen „povídky“ - odborné pasáže mi tam trochu drhly, ale dalo se to přežít nebo přeskočit.

Toman.Lucie
11.05.2017

Zajímavé, ale těžkopádně podané. Nečetlo se mi to lehce. Spíš než povídky to byly eseje plné odkazů na odborníky a filozofickými úvahami o složitosti lidské mysli, které se točily kolem nějakého titulního příběhu.

Jelitovna
06.03.2017 5 z 5

Jeden by pomýšlel na poněkud neobvyklé schopnosti... a ona je to tedy diagnóza? Zajímavé čtení pro mě bylo spojeno i se zážitkem. Jeden večer jsem četla o Tourettově syndromu a přemýšlela, zda opravdu, "když byl konečně diagnostikován a popsán, je ho vidět všude", a druhý den ráno jsem vyhlédla z okna domu na nepříliš frekventované ulici a viděla "tikéra"! Fascinující náhoda. Nebo? Snad v Čechách máme blázinec s pěknou velkou zahradou?

skableska
08.11.2016 4 z 5

Hodně zajímavé příběhy... často k neuvěření, že se něco takového může stát...

Domuly
12.07.2016 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha. Lidská mysl a mozek jsou opravdu opředeny ještě spoustou záhad.

buccaneerka
11.06.2016 4 z 5

Dle mého názoru o mnoho čtivější než jiná kniha tohoto autora (Antropoložka na Marsu). Zejména první a druhá část knihy velmi zajímavá a čtivá. Třetí část poněkud náročná, méně záživná, ale konec opět dobrý. Celkově hodnotím 4 hvězdičkami.

evindel
27.01.2016 5 z 5

Kniha pozostávajúca zo skutočných príbehov pacientov neurológa Olivera Sacksa, ktorý pristupuje ku každému prípadu so srdcom a s nehou. Výnimočná kniha o výnimočných ľuďoch, ktorí majú síce problémy vykonávať pre nás bežné činnosti, kvôli poškodeniu nervových centier v mozgu alebo nesprávnom fungovaní pravej či ľavej hemisféry, no v iných oblastiach zase nadmieru vynikajú. Kniha, napriek vyskytujúcej sa odbornej terminológii, sa číta ľahko a príbehy naozaj chytia za srdce.

Phoe-be
15.01.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, kterou mi doporučila sestra. Měli by si přečíst nejen ti, které zajímá psychologie a duševní zdraví, ale všichni, kteří si rádi rozšiřují všeobecné znalosti a zajímá je svět jako takový. Lidská psychika/duše má tolik vrstev, že dělit lidi na "normální" a blázny by bylo velmi krátkozraké.

kamibe
14.01.2016 5 z 5

Knihu jsem si koupila, už když vyšla v MF. Přečetla jsem ji dvakrát, což se mi nestává tak často. Ráda čtu příběhy o lidských podivnostech. Život s podobnými lidmi je jistě náročný a rozhodně bych nechtěla takový zažívat, ale čtu o tom hodně ráda a je to pro mne lepší čtení než detektivky, které jsem kdysi s oblibou četla taky.

čekanka13
07.11.2015 4 z 5

Velmi zajímavé, dobře napsané, ale pro mne jako laika příliš odborné.

Jejda
03.09.2015 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Není to pouze odborné pojednání ale poutavé, vzrušující a zároveň velmi lidské vyprávění...Škoda, že autor před čtyřmi dny podlehl zákeřné nemoci. :-( Čest jeho památce!

Skawin
20.02.2015 5 z 5

Pan Sacks je opravdu odborník, který dokáže svoji práci předat veřejnosti tak, aby byla srozumitelná. Tak jako Antropoložku na Marsu, tak i tuto knihu jsme přečetla velmi rychle. Někdy to nebylo úplně jednoduché čtení, ale velmi zajímavé. Dozvídáme se co nás může potkat a nemáme o tom ani tušení a taky to, že ne všechna "postižení" jsou "prokletím"..

guru
26.12.2013 4 z 5

Niektoré prípady zaujímavé, iné menej.
Nejde však o nejaké všeobecné poznatky z psychológie či neurológie, ale skôr o výnimočné prípady.
Pri niektorých prípadoch autor vyjadruje zaujímavé úvahy nad rôznymi filozofickými otázkami, čo knihe dodáva hĺbku.

psychologie neurologie

Kniha Muž, který si pletl manželku s kloboukem je v