Muž, který přežil Lidice

Muž, který přežil Lidice https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115185/muz-ktery-prezil-lidice-115185.jpg 4 123 33

Příběh inspirovaný skutečnou událostí je velkou metaforou lidského osudu, v němž se spouštěcím mechanismem stala absurdní náhoda. V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace.

čef
30.06.2023 4 z 5

Historie Lidic a jejich obyvatel v době 2. světové války nelze zhustit na pár stránek. Autor se o to pokusil a určitý dojem kniha určitě vyvolá, ale k úplnosti všech událostí je to málo. Trochu přelétavý styl vyprávění taky asi příliš nenadchne a tak nevím, kdo by si knihu dnes ještě přečetl, v hodinách dějepisu by však nějaký dospívající mohl po jejím přečtení zazářit.

Pafča88
01.04.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila... Čtivá, stručná. Před x lety jsem viděla film, tak jsem si příběh připomněla.

Licie84
06.06.2021 5 z 5

Stručné,ale hodně čtivé. Film jsem zatím neviděla, ale po přečtení knihy jsem na něj zvědavá.

rumund
15.12.2020 5 z 5

Dobrá kniha známá podle filmu Lidice. Četlo se mi to velice dobře a celý tento příběh se mi živě vybavoval dle filmu.

lencin
19.09.2020

Novela.
Volná variace na známé téma.
(2011)

Katka2382
18.05.2020 4 z 5

Mě se to líbilo.Stručné,ale čtivé.I film byl povedený.

vojteska70
15.11.2019 4 z 5

Moc stručné. Ale zajímavé

Páájinka
04.08.2019 5 z 5

Perfektní vystižení situace, rychle přečteno, vše vysvětleno. Měla by to být povinná četba.

Mufa
04.02.2019 2 z 5

Přišlo mi to spíš jako anotace k filmu, aby zúčastnění během pár hodin zjistili, kdo je kdo a o co jde. Ale téma je to určitě zajímavé, jen na můj vkus až moc strohé

Kvetulina
25.10.2018 4 z 5

Dobré čtení, ale film se mi v tomto případě líbil víc.

Karimah
23.10.2018 3 z 5

Až příliš strohé. Jeden z mála případů, kdy je film lepší než kniha.

zupri
15.07.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla za pár hodin ještě před filmem.
Nelze ji odložit. Já naopak oceňuji její stručnost.

anais
13.06.2017 5 z 5

Překvapivě přečteno během pár hodin.

Jana283
14.04.2017 4 z 5

Četla jsem dlouho před natočením skvělého filmu a kniha pro mne byla velkým překvapením - osud Lidic z té druhé stránky. Pan Mahler je velmi delikátní člověk a historii umí podat krásným čtivým způsobem, jen tak trochu bez barvy, vůně a chuti. Poválečná historie tohoto městečka byla plná kvasu - nenávist k rodinám letců, kteří se nesměli vrátit, zdaleka ne idylické vztahy mezi lidickými ženami i navrátivšími se dětmi, osud pomníku i existence neznámého popraveného muže... To je na velký historický román a emocí bych se vůbec nebála.

Lahvacek
24.01.2016

Přečetla jsem během dopoledne, kniha velmi stručná,což je škoda. Myslím, že by se dalo téma mnohem více rozvinout.

Rade
04.06.2015 4 z 5

Osekané až na kost, jako by bez emocí, v podstatě základ scénáře k filmu.
Protože se mi ale film hodně líbil, za každou scénou v knížce jsem viděla scénu z filmu a těch emocí tam bylo nakonec hodně...

Nerolinka
26.04.2015 3 z 5

Knižku jsem měla během dopoledne přečtenou a za hodinu už jsem si skoro nepamatovala o čem byla. Celá kniha je psána čtivým stylem, ale na muj vkus moc stručným. Nicméně musím zmínit ilustraci která byla velmi poutavá a pamatuji si je líp než ten příběh.

pamik111
22.04.2015 3 z 5

Škoda, že kniha byla hodně stručná. Četla se velmi rychle. Filmové zpracování je rozhodně lepší. Díky tomu, že jsem film viděla, měla jsem určitou představu o vykreslení postav. Sama o sobě by mi kniha nic moc neřekla.

veronie
25.03.2015 5 z 5

Už dlouho jsem se k této knize chystala a neudělala jsem chybu. Byla velice čtivá, ač trochu stručnější, neuškodilo jí to. Tento silný příběh mohu porovnat v knižní i filmové podobě a obě mají svou vlastní atmosféru. Film je více emotivní a jediné oko nemůže zůstat suché. Nicméně kniha není o nic horší.

martina.riz
14.01.2015 4 z 5

Trochu strohé, kniha se četla velmi rychle. Jinak silný příběh. V tomto případě byl film lepší.