Spirituál bílého muže aneb Dvořák v Americe

Literárně zpracovaný životopis Antonína Dvořáka, zaměřený hlavně na období skladatelova pobytu v Americe. Autor se opírá o deníkové záznamy Dvořákova sekretáře, o Dvořákovu korespondenci i o všeobecně známá fakta, která vlastní fantazií dotváří do beletristické podoby. Čtivosti a dramatičnosti knihy napomáhá forma rychle se měnících, téměř filmových střihů, prolínání času a náladových rovin, stejně jako autorův poetický literární styl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12564/spiritual-bileho-muze-aneb-dvorak-v-americe-12564.jpg 4.536
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Primus

Kniha Spirituál bílého muže aneb Dvořák v Americe

katakomb
10.01.2020

"Žánr: Literatura naučná, biografie a memoáry" - kniha je hrozně moc podbarvená osobními dojmy a postoji autora, které z textu čiší na každé stránce, a a pro které se z toho v mých očích stala snůška přibarvených a upravených pohádek, které sice mohou sloužit jako velice základní základ pro představu o životě Antonína Dvořáka a jeho pobytu v Americe, ale nic historicky hodnotného si z toho člověk neodnese. Svědčí o tom minimum historického rámce (všehovšudy pár letopočtů, co by na obou rukou spočítal) i samotná forma díla: fiktivní vyprávění Dvořákova asistenta, fiktivní dialogy, fiktivní příběhy.
Rozhodně v tom není nic pro muzikology. Z autorova stylu čiší jakási mentální neochota akceptovat (nebo aspoň vyzkoušet) jiné úhly pohledu, nevole pustit do hlavy čerstvý vítr a nechat se trochu unést na jiné vlně, čpí z toho usedlost a konzervatismus, trochu zpátečnictví, patos, abstraktní obdiv k minulosti a starým pořádkům.
Nakonec "kvazifaktografické komentáře", které pravidelně přerušují monotónní dějovou linku a jsou odlišené jiným fontem, jsou vlastně hlavně autorovy osobní názory, postřehy, potřeby vyjádřit se k věcem, které se Dvořáka i toliko netýkají (například odsouzení výstavby hospicu v místě, kde stával dům, v němž Dvořákovi v New Yorku bydleli, prakticky jen proto, že je pojmenované po homosexuálním fotografovi Mapplethorpovi a proto, že všichni jeho milenci se zde léčili AIDS - člověk s profesionálním nadhledem by minimálně zvolil diplomatičtější formulaci, když už by nedokázal ukormidlovat svou pozornost, která odbíhá od tématu, tj. působení Dvořáka v Americe).
Jedinou budiž omluvou, že autor sám varuje na přebalu knihy, že se jedná o tzv. “faction”, tedy kombinaci “fact” a “fiction”.
Tudíž opravdu nejde o naučnou literaturu, ani biografii nebo odbornou/faktografickou knihu - je to kniha pouze inspirovaná skutečnými událostmi (což ale nezaručuje automaticky kvalitu jako třeba u Rostenova Pana Kaplan, ale naopak může lehce sklouznout na úroveň třeba seriálu Věřte nevěřte).

Nepopírám, že je to docela čtivé dílko, ale je to taková četba na víkend, pokud zrovna nemáte co jiného po ruce, nebo pokud chcete něco lehkého, u čeho se nemusí přemýšlet. Za tu pohádkovou formu, která člověka přeci jen udrží při četbě a těch pár skromných historických dat a pár faktů dvě hvězdy. Ale silou vůle! Od autora už si rozhodně nic nepřečtu.

medvedice3
08.01.2017

Stručná, výstižná, přesto čtivá kniha o životním úseku českého hudebního génia.

evelýny
12.07.2016

Tak útlá kniha a najdete v ní tolik zajímavého, tolik neznámého o tomto českém hudebním skladateli. Neznámého aspoň pro mě. Kniha je napsána velmi dynamicky, takže rozhodně nenudí. Je v ní popsán převážně Dvořákův život v Americe, ale to je to, co je pro mě neznámé a tím zajímavé.
Ani si nepamatuji, že bych se ve škole nějak podrobněji o Dvořákovi učila, přesto si mě jeho hudba našla.Rusalka je jedinou operou, kterou jsem viděla ,,živě" na prknech, co znamenají svět. A když dcera na klarinet zahraje Largo z Novosvětské, slzím.
Nejdříve jsem milovala Dvořákovu hudbu. Po přečtení této knihy miluji vás, Antoníne Dvořáku. Jaké štěstí, že jste se nestal řezníkem .-))).

Zajímavost: Přestože jsem leta pracovala v těsné blízkosti letohrádku Amerika, muzeum v něm zřízené jsem nikdy nenavštívila.

Odpustíte mi, pane Antoníne Dvořáku...?

kuruteku
18.05.2016

Kdybych si neposlechl CD s povídáním Zdeňka Mahlera o Dvořákovi, ani by mne nenapadlo si knihu koupit a přečíst. Ale stalo se. Kniha by mohla být celým životopisem, leč zaměřuje se jen na Dvořákovo období v Americe. A navíc z pohledu jeho "Indiána", pomocníka J. J. Kovaříka. Přesto je v té knize nahuštěno všechno - dětství syna řezníka, obdiv k vlakům a technice, Kounic a jeho manželka - Dvořákova první láska Josefína, Simmrock (vydavatel), Novosvětská, Vysoká (Dvořákovo letní sídlo). Až se nemohu zbavit pocitu, že kdyby Dvořáka nebylo, museli bychom si ho vymyslet.

hanča34
16.03.2015

Sice krátký, ale vtipně popsaný pobyt Dvořáka v Americe. Mahler umí vystihnout to podstatné.