Muž, který přežil Lidice

Muž, který přežil Lidice https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115185/muz-ktery-prezil-lidice-115185.jpg 4 123 33

Příběh inspirovaný skutečnou událostí je velkou metaforou lidského osudu, v němž se spouštěcím mechanismem stala absurdní náhoda. V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace.

1v8na
01.12.2014 4 z 5

příběh byl velmi emotivní, navíc Václav Fiala byl pěkný vůl, vymýšlet takový blbosti.

Lili2
28.08.2014

Knihu asi číst nebudu, neboť hned na začátku mně udivilo to, že autor, i když o věci mnoho ví, tak samotnou synovraždu zasadil do prostředí svatební veselky, přitom se vše událo doma a on se šel pak udat. Děj knihy nepůsobí tak věrohodně. Ztráta času. Fakta jsem již četla, a to je to hlavní.

fruitbueno
13.07.2014 3 z 5

Strohý, úsečný styl plný dialogů z novely dělá sousto na polovinu odpoledne. Chybí trochu prostor na emoce, úvahy, ale na druhou stranu ten odosobněný styl s Lidicemi spojenými byl možná účel.

Marčullkas
09.04.2014 3 z 5

Knížku jsem přečetla během jednoho večera ( za hodinku jsem neměla co dělat). Vše bylo stručně popsáno, napsáno a vypsáno. To mě trošku zamrzelo! Očekávala jsem rozsáhlejší děj, ale i tak byla knížka fajn. Filmové zpracování knížky se mi líbilo víc než knížka. Což je škoda!

Krisseliss
22.10.2013 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Čtivé, dechberoucí, napínavé. Souhlasím s předchozími komentáři, kniha by mohla být rozsáhlejší.

verunka32
19.08.2013 3 z 5

Taky si myslim, ze by si kniha zaslouzila vic stranek. Film byl lepsi rozsahlejsi a to se malokdy stava.

Verrrunka
09.07.2013 3 z 5

Napsáno vcelku čtivě, příběh zajímavý... ale tak nějak mám pocit, že by si tohle téma zasloužilo víc stránek, víc psychologie postav a víc všeho. Ilustrace působivé.

simonabr
08.07.2013 4 z 5

Na můj vkus trochu moc zkratkovité, neuškodilo by kdyby šel autor více do hloubky a popsal psychologii postav a více rozvinul celý příběh, film byl rozhodně mnohem lepší a hlubší. Celkově hlavně smutné - v první řadě osudy všech lidických občanů, kteří zemřeli naprosto bezdůvodně a zbytečně (ale tak už to ve válce bývá, že umírají nevinní) a taky osud Františka Šímy, který sice díky svému činu přežil ve vězení vyhlazení Lidic, ale dá se hodně polemizovat, jestli to pro něj bylo štěstím nebo spíš neštěstím a cejchem, který si ponese celý život.

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Kniha mne osobně naopak zaujala mnohem více než film. Doporučila bych snad všem, co se chtějí podívat na otázku vypálení Lidic zase z jiného úhlu. Pěkná kniha jako mnoho dalších o skvělého Z. Mahlera!

pajunček
15.04.2013 3 z 5

Silný příběh, ale heslovitý styl mu neprospěl, jako by byl určen pro "nečtenáře". Myslím, že pro ty, kdo neznají podrobnosti a detaily příčin lidické tragédie je těžké se v něm orientovat. Románová forma by mu slušela lépe.

mariposka
26.08.2012 4 z 5

Velmi čtivá novelka, dá se přečíst během pár hodin, nejde se odtrhnout. Dojemné, slzy jsem měla na krajíčku, což jsem ostatně čekala, u takového příběhu ani jinak nelze...

Lisel
02.07.2012

Bolestná výpověď tragických událostí, dojemně lidsky napsané. Film jsem viděla první a pak četla knihu. Líbilo se mě obojí.

studentik
29.07.2011 3 z 5

Zkracená forma byla dobrá ne však výborná což mě velmi mrzí...Film je prý lepší...